Birçok şeyi artık internet üzerinden yapabilir duruma geldik. Seyahat sektörünün etkin kullandığı online teknolojiler sayesinde, uçak bileti veya otel rezervasyonlarımızı hem daha hızlı ve hem de daha güvenli yapılabiliyoruz artık.

Eskisinden daha sık seyahat ederken kazandığımız yeni deneyimler, dudak uçuklatacak kadar hızlı gelişen mobil teknolojileri ve hatta çığ gibi büyüyerek 7’de 77’ye herkesi içine çeken sosyal medya seyahat alışkanlıklarımıza yön veriyor artık. Geleneksel reklam ve pazarlamanın yerini dijital pazarlama çoktan aldı bile.

Erken Rezervasyon Tatili

Turizm sektörü de buna uyum sağlayarak değişiyor ve müşterileri için emsalsiz butik deneyimler tasarlıyor. Alanında uzman kişilerin liderliğinde düzenlenen kültür turları, safariler, fotoğraf gezileri, gurme turları oldukça ilgi çekici. Artık hem eskisinden daha ucuz hem de daha uzun süreli alternatif atil yapma fırsatımız var.

Malta

Hepimizin tatil anlayışı değişiyor. Değişmeli de! Seyahati daha ekonomik hale getirmenin püf noktaları artık hepimizin kanıksadığı bir şey olmalı. Erken rezervasyon ile tatil anlayışı, seyahat alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladı bile.

O hep kıskandığımız “Hans ve Helga gelip bizim memleketimizde bizden ucuza tatil yapıyor” söylemimizi bir kenara bırakalı çok oldu. Hala bırakmadıysak bu söylemleri, en azından bu yazıyı okuduktan sonra umarım biraz farkındalık yaratmış olurum.

Şimdilerde en iyi oteli kapmada Hans ve Helga ile yarışıyoruz. Diğer yandan araştırmalara baktığımızda görüyoruz ki, hala bu konuda biraz inatçı ve tembeliz; almamız gereken epey bir yol daha var. Avrupa ülkeleri  ile kıyaslandığımızda, hala tatil rezervasyonu işini son dakikaya bırakan bir profil çiziyoruz.

Neyse ki bu yıl erken rezervasyon talebinin daha da artacağı şimdiden öngörülebiliyor. Tatil.com verilerinde göre geçen yılki toplam rezervasyonlar içerisinde erken rezervasyon ile tatilin oranı %45 olmuş ve tatil.com bu yıl %50’nin üzerinde erken rezervasyon oranı yakalamayı hedefliyor (2014).

Neden Erken Rezervasyon

Avrupa’daki erken rezervasyon oranları %60’ın üzerinde. Yine de her geçen yıl bu kavrama daha bir sıcak bakmamızı sevindirici buluyorum. İster organize bir turla gezelim, ister kendi seyahatimizi kendimiz planlayıp bireysel gezelim fark etmez; bizler seyahat ettikçe, içinde yaşadığımız dünyayı ve farklı kültürleri daha yakından tanıyıp; seyahatin lüks değil de bir ihtiyaç olduğunu göreceğiz.

Bu nedenle erken rezervasyonu, sadece tatili ucuza getirmek olarak görmemeli. Seyahat bir lüks değil ihtiyaçtır. Daha kaliteli bir yaşantı için kullanabileceğimiz bir fırsattır erken rezervasyon kampanyaları. Fırsatları değerlendirelim derim.

Yumurta kapıya dayanmadan; istenilen destinasyonda, istenilen tesiste ve istenilen zamanda en uygun tatil fırsatını yakalayıp tatmin edici bir tatil yaşamak istiyorsak; erken rezervasyon kampanyalarını yakından takip etmemiz gerekiyor. Son dakika tatil anlayışımızı sona erdirip, ekonomik avantajlar sunan tatil fırsatlarının farkına varmalıyız.

Erken rezervasyonu sadece oteli ucuza kapmak olarak da görmeyelim bence. Seyahat planlarımızı en geç 6 ay öncesinden planlarsak, sadece uygun otel değil, uygun uçak bileti de alma şansımız yüksek olacaktır. Hatta hava yolu firmalarının mail listelerine üye olun, uygun uçak bileti kampanyalarını değerlendirip hemen biletinizi alın ve ardından otel bulma basamağına geçin.

Benim gibi zaman veya mekan bağımsız gezginler için bile erken rezervasyonun anlamı var. Erken rezervasyon eşittir en iyi tatil fırsatını yakalama anlamına geliyor benim için. Bütçeyi otele veya uçağa yatırmaktansa eğlenceye ve şehri keşfetmeye harcamak demek.

Erken Rezervasyon Planlama
Panglao Adası, Filipinler

İster bir Orta Avrupa turu olsun, ister Heidelberg’de bir otel veya Auckland için bir uçak bileti… Artık şunu net öğrenmeliyiz “ne kadar erken alırsan o kadar ucuz tatil yaparsın.”

Çok önceden tatil planlayıp, son dakikadaki sıkışıklık yerine erken rezervasyon ile huzurlu ve güvenli tatil anlayışının gelişerek alışkanlıklarımızı ve seyahat deneyimlerimizi değiştirmesini ve geliştirmesini ümit ediyorum.

Önceki blog yazısıBedava Seyahat Etmenin Yolları
Sonraki blog yazısıSeyahat Ederken Kullanabileceğiniz Avantajlar
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

17 YORUM

 1. Biraz da bütçe ile ilgili bir şey iyi akzanıp iyi harcamak istiyorsan butik oteller, zincir oteller; para suyunu çekiyorsa hosteller. 🙂

  • Her sene tatilimi Şubat ayında planlıyorum, ve ona göre otel ve uçak biletimi erkenden ayarlıyorum. Erken rezervasyon ülke içi tatillerde çok önemli ve avantajlı. Mesele şu an 400 liralık olan oteli, ben 175 TL’ye aldım.

 2. Evet, erken rezervasyon önemini tecrübe ile öğrenen biri olarak herkese bunu tavsiye ediyorum. Ayrıca önemli bir güne (bayram,resmi tatil vs) geliyor ise daha dikkatli olmak gerekiyor. Bunu yurt içinde rahat bir şekilde öğreniyoruz ama yurt dışındaki önemli günleri önceden araştırmak geliyor. Yoksa kalacak yer bile bulamıyorsunuz yada bulursanız bile normal ödeyeceğiniz ücretin daha fazlasını ödemek zorunda kalıyorsun. Önceden planlı bir şekilde gitmek sizin için iyi olacaktır. 🙂

 3. Bir sonraki yıl için çıkarılan promosyon uçak biletleri, havayolu şirketlerinin güvenilirliğinden dolayı gerçekten çok seyahat edenler için bir avantaj oluyor. Diğer bir taraftan tatil satan sitelerden otel satın almak her ne kadar ucuz ve karlı görünse de yapılan fazla rezervasyonlar sonucunda sizi madur edebiliyorlar. Gerçekten güvendiğiniz firmalar ile erken tatil planı yapmak hem karlı hemde keyifli oluyor.

 4. Hayalleri olan iki öğrenciye verilecek en guzel hediyedir heralde gidiş donus ucak bileti. Tam da şu saatlerde havalanindaki sevgiliyde veda ederken iç geçiriyorum niye yurtdisina giden bi ucak için gelmedik su lanet olasi havaalanina. Allah ulasilmayacak hayal kurdurmazmis bizim bu sevgimiz oldukca hayallerimiz buyuk. Bi gün olucak biliyorum tüm kalbimle inanıyorum.

 5. Her şeyi son ana bırakma alışkanlığım yüzünden erken rezervasyona cesaret edemiyorum bir türlü. Çevremde erken rezervasyon imkanlarını takip ederek neredeyse dünyanın yarısını görebilen arkadaşlarım da var oysa.

 6. Kesinlikle erken rezervasyon yapilmali. Tüm planlarmı erkenden yapıyorum ve çok uygun fiyatlara uçak bileti otel rezerve edebiliyorum. Zaten tatil için zaman diliminiz belliyse riskte olsa alin ben hep öyle yaptm hicbir rezervasyonum yanmadi.

 7. Son anda çıkabilecek aksilikler sanırım erken rezervasyonun korkulu rüyası. Yine de mükemmel fırsatlar var ve iyi araştırma gerektiriyor.

 8. Erken rezervasyon fikri çok iyi. Son anda ortaya çıkabilecek ve seyahata gitmemizi iptal edecek sorunlardan bizi kurtarıyor. 🙂

 9. Erken rezervasyon planı kurup ama onu yine son anlara bırakacak kadar inatçı ve tembel olduğumuz gerçeğini yansıtan anlamlı bir video olmuş. Bu konuda çok kesemiz daralsa ne kadar bu kavramı anlayabiliriz bilmiyorum ama durum şüpheli gibi görünüyor.

 10. Evet erken rezervasyon cok onemli. Özellikle Asya sozkonusu oldugunda. Ama bazen cok kisa zaman kaldığında uygun kampanyalar olabiliyor. Bana gore Guney Dogu Asya’ya Turkiye’den gelmenin en hesapli sekli once Malezya’ya gelip burdan diger ulkelere gitmek..

 11. Bizim gibi gezmesini sevenler erken rezervasyon yaptırmazsa saf gözüyle bakılıyor artık. 5-6 ay öncesinden bilet ve otel arayışına giriyoruz.

  Erken rezervasyonları kaçıracak kadar zengin değilim 😀

  • Böylesi, içerisinde espiri ile karışık mesajların olduğu reklamları seviyorum. Ajansını tebrik etmek lazım.

   Erken rezervasyon kavramını anlamamız/anlatmamız gerekiyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın