Almanya’nın Dresden şehrinde, Rönesans döneminden kalma bu eski kraliyet sarayı Residenzschloss (Royal Palace), 1709 ile 1722 arasında yapılmış ve Saksonya’yı yöneten Wettin ailesinin mensuplarına ev sahipliği yapmış bir yer.

Sarayın ana girişi, Georgentor’dan geçilerek Georgenbau binasına ulaşılıyor. Tam teçhizatlı şekilde silahla donanmış Sakson kontu George’un dev bir heykeline avluyu süslüyor.

Dresdende-Gorulecek-Yerler
Residenzschloss

Dresden Kraliyet Sarayı: Residenzschloss

Dresden’in bir çok tarihi binası gibi burası da 1945’de oldukça zarar görmüş. Georgenbau 1962 ve 1969 arasında aslına uygun olarak yeniden yapılmış. Georgenbau’da restorasyonu tamamlanan bazı odalar tarihi sergilere ev sahipliği yapıyor ve bu sergilerden ziyade odanın kendisi muhteşem bir restorasyondan geçmiş.

Nisan’dan Ekim ayına kadar sarayın eski Hausmann Kulesi (Hausmannsturm) şehrin ve Elbe Nehri‘nin muhteşem bir manzarasını ziyaretçilerine sunuyor.

Grünes Gewölbe (Green Vault)

The Green Vault

Bu bölümde Augustus’un sanatı nasıl bir güç sembolü olarak gördüğüne dair bir çok örnek bulmak mümkün. İtina ile restore edilen barok tasarımı sunumun en önemli parçalarından biri ve sergilenen eserleri çok daha gerçekçi bir ortamda sunuyor.

Müzenin son kısmı ise Kral Augustus ve oğlunun kraliyet ganimetlerinin tutulduğu Mücevher Odası. Bu odaya saat başı en fazla 100 kişi alınıyor ve önceden rezervasyon yaptırmanız gerek.

Kupferstichkabinett ve Münzkabinett

Saray ayrıca Münzkabinett’e (Bozuk Para Müzesi) ve yüzyıllar öncesine ait beş yüz binden fazla sanat eseriyle Baskı ve Çizim Müzesi Kupferstichkabinett’e ev sahipliği yapıyor. Müzede sürekli değişen sergiler arasında en meşhur olanları Albrecht Dürer, Peter Paul, Rubens ve Jan van Eyck bulunuyor.

Flyista

20. yüzyıl sanatçıları arasında ise Otto Dix, Edvard Munch ve Ernst Ludwig Kirchner gibi isimler yer alıyor. Bir takım doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya baskılarını görmek de mümkün.

Türckische Cammer (Türk Odası)

Turkish-Museum-Dresden

Sakson düklerinin yüzyıllar boyunca topladıkları Osmanlı eserlerinin oldukça geniş bir koleksiyonunu bu ilginç müzede bulabiliyorsunuz. Birbirinden ilgin Osmanlı mirası eşyalar bulunuyor.

Neues Grünes Gewölbe

Neues Grünes Gewölbe

Burada bulabileceğiniz muhteşem koleksiyonların hepsi altın, gümüş, fildişi, kehribar gibi değerli ve yarı değerli materyallerden oluşuyor. Kraliyet mücevherleri arasında 41 karatlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük elması da bulunuyor.

Önceki blog yazısıDoğu Almanya’nın Mücevheri: Dresden Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıDünyanın En Büyük Tematik Akvaryumu: İstanbul Akvaryum
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Merhaba, ağustos ayında almanyada festival sebebiyle bulunmam gerek. Festival biletimde mevcut. Orada yaşayan işletme ve müstakil ev sahibi olan akrabalarım davetiye göndereceklerdi ancak o tarihte düğün sebebiyle Türkiyede bulunmaları gerekiyor. Bana şimdiden davetiye gönderseler kendileri orada olmadan Almanya’ya belirttiğim tarihte gidebilirmiyim? Ekstra olarak ne yapmam gerekiyor? Daha önce hiç böyle bir işlem yapmadım, yurt dışında da bulunmadım ilgili web sitelerinin çoğunda da farklı bilgiler mevcut bu da kafa karışıklığına sebep olmakta. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

    • Akrabalarinizin orada olmadiklari tarihler icin size davetiye yollamasi yalan beyandir. Eger pasaport memuru sizin almanyaya vardiginiz gun davetiye mektubundaki telefon numarasindan akarabanizi arasa ve onlara ulasamassa sizi ilk ucakla geri yollarlar.

      Nedenini bilmemekle birlikte , hep vize islemleri icin akraba ve arakadas davetiyesi istiyoruz. bu davetiyeler isleri kolaylastirmak yerine zorlastiriyor cunku konsolosluklar akrabasinin yanina gidecek ve gelemeyecek diye dusunuyor gecmisteki deneyimlerinden dolayi.

      Amaciniz akraba ziyareti degilse, nicin akraba davetiyesi gosteresiniz ki ? otel ve ucak rezervasyonu ile vize basvurunuzu yapin. Tur operatorleri size ayarlayabilir.Amacinizin festival gezmek oldugunu ve detaylarini belirten bir niyet mektubu yazin.Ilk kez yurt disina cikacaksaniz ve ilk Schengen vizeniz ise Almanya vize konusunda cok zorlayacaktir aklinizda bulunsun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın