Almanya’nın Dresden şehrinde, Rönesans döneminden kalma bu eski kraliyet sarayı Residenzschloss (Royal Palace), 1709 ile 1722 arasında yapılmış ve Saksonya’yı yöneten Wettin ailesinin mensuplarına ev sahipliği yapmış bir yer.

Sarayın ana girişi, Georgentor‘dan geçilerek Georgenbau binasına ulaşılıyor. Tam teçhizatlı şekilde silahla donanmış Sakson kontu George’un dev bir heykeline avluyu süslüyor.

Dresdende-Gorulecek-Yerler
Residenzschloss

Dresden’in bir çok tarihi binası gibi burası da 1945’de oldukça zarar görmüş. Georgenbau 1962 ve 1969 arasında aslına uygun olarak yeniden yapılmış. Georgenbau’da restorasyonu tamamlanan bazı odalar tarihi sergilere ev sahipliği yapıyor ve bu sergilerden ziyade odanın kendisi muhteşem bir restorasyondan geçmiş.

Nisan’dan Ekim ayına kadar sarayın eski Hausmann Kulesi (Hausmannsturm) şehrin ve Elbe Nehri‘nin muhteşem bir manzarasını ziyaretçilerine sunuyor.

Grünes Gewölbe (Green Vault)

The Green Vault

Bu bölümde Augustus’un sanatı nasıl bir güç sembolü olarak gördüğüne dair bir çok örnek bulmak mümkün. İtina ile restore edilen barok tasarımı sunumun en önemli parçalarından biri ve sergilenen eserleri çok daha gerçekçi bir ortamda sunuyor.

Müzenin son kısmı ise Kral Augustus ve oğlunun kraliyet ganimetlerinin tutulduğu Mücevher Odası. Bu odaya saat başı en fazla 100 kişi alınıyor ve önceden rezervasyon yaptırmanız gerek.

Kupferstichkabinett ve Münzkabinett

Saray ayrıca Münzkabinett’e (Bozuk Para Müzesi) ve yüzyıllar öncesine ait beş yüz binden fazla sanat eseriyle Baskı ve Çizim Müzesi Kupferstichkabinett’e ev sahipliği yapıyor. Müzede sürekli değişen sergiler arasında en meşhur olanları Albrecht Dürer, Peter Paul, Rubens ve Jan van Eyck bulunuyor.

20. yüzyıl sanatçıları arasında ise Otto Dix, Edvard Munch ve Ernst Ludwig Kirchner gibi isimler yer alıyor. Bir takım doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya baskılarını görmek de mümkün.

Türckische Cammer (Türk Odası)

Turkish-Museum-Dresden

Sakson düklerinin yüzyıllar boyunca topladıkları Osmanlı eserlerinin oldukça geniş bir koleksiyonunu bu ilginç müzede bulabiliyorsunuz. Birbirinden ilgin Osmanlı mirası eşyalar bulunuyor.

Neues Grünes Gewölbe

Neues Grünes Gewölbe

Burada bulabileceğiniz muhteşem koleksiyonların hepsi altın, gümüş, fildişi, kehribar gibi değerli ve yarı değerli materyallerden oluşuyor. Kraliyet mücevherleri arasında 41 karatlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük elması da bulunuyor.

142,2k Takipçiler
Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın