malta

Şifa dağıtan termal kaynakları, masmavi denizi, doğal güzellikleri ve tarihi bölgeleriyle Dikili, İzmir‘in kuzeyinde en ekonomik tatil merkezlerinden. 40 km’yi aşan sahil şeridi ile deniz, kum, güneş turizmiyle öne çıkan Dikili, sakin atmosferi ile tipik bir Ege kasabası.

İlçe merkezi başta olmak üzere, Çandarlı, Bademli, Denizköy gibi sahil şeridinde yer alan turistik sahil kasabalarıyla yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Dikili, limanı ile Kuzey Ege’nin dünyaya açılan kapısı konumunda.

malta
dikili nerede

Dikili hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Antik dönemde Pergamon Krallığı’nın limanı olarak stratejik önem taşıyan Dikili, günümüzde İzmir’in kuzeyinde turizm, tarım ve balıkçılıkla geçinen şirin bir Ege ilçesi.

       

Ayvalık, Bergama, Foça ve Aliağa gibi bölgelere olan yakın konumu ve erişilebilirliği nedeniyle tatilci akınına uğrayan Dikili’nin nüfusu 45 bin, yüzölçümü ise 541 km².

Dikili Gezilecek Yerler blog yazımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Dikili tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Dikili nerede📍

Dikili, İzmir’e bağlı bir ilçe. İzmir kent merkezinin 120 km kuzeyinde yer alan ilçe, İzmir’in Ege Denizi kıyısında yer alan en kuzeydeki ilçesi. 31 mahallesi olan Dikili’nin en gelişmiş mahallesi yaz turizmiyle öne çıkan Çandarlı ve Bademli.

ⓘ Dikili gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Dikili’ye nasıl gidilir ✈️

Dikili’ye hava yoluyla ulaşım: Dikili’ye en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan havalimanı ile Dikili arasındaki mesafe 147 km. Havalimanından İZBAN trenini kullanarak Aliağa İstasyonu’nda indikten sonra Dikili dolmuşları ya da 835 numaralı ESHOT otobüsü ile Dikili’ye ulaşılabiliyor.

İzmir Otogar’dan Dikili’ye ulaşım: İzmir Otogarı’ndan Dikili’ye haftanın 7 günü düzenli dolmuş seferleri var. Yaz aylarında 30 dakika aralıklarla hareket eden dolmuşlar, kış döneminde saatte bire düşüyor. Otogardan Dikili’ye 1.5 saatte ulaşılıyor. Dikili dolmuşları Çandarlı’ya uğradıktan sonra Dikili’ye gidiyor.

Dikili’ye kara yoluyla ulaşım: Dikili, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde konumlanıyor. İstanbul yönünden özel araçla gelenlerin Soma-Bergama yolunu takip etmeleri gerekiyor. Dikili, İstanbul’a 412 km (4 saat 15 dk), Ankara’ya ise 664 km (7 saat 15 dk) uzaklıkta.

Yaz döneminde Ankara ve İstanbul’dan direkt otobüs seferlerinin yapıldığı ilçeye kış aylarında İzmir Otogarı’nda aktarma yapılarak İzmir Otogarı’ndan hareket eden dolmuşlarla ulaşılıyor.

dikili nasıl gidilir
Dikili Kalem Adası

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Dikili gezilecek yerler 📌

Daha çok yaz aylarında ziyaret edilen Dikili‘de ilçe merkezi küçük ve güvenli bir koyun çevresine kurulu. İlçe merkezindeki mavi bayraklı plajlar ve Kordon boyu mutlaka görülmesi gereken yerler.

Aşıklar Şelalesi olarak da bilinen Nebiler Şelalesi, Dikili’nin Nebiler köyünde. Bademli köyü, Denizköy ve Çandarlı plajları ve sahil şeridiyle ünlü. Cenevizlilerden kalan Çandarlı Kalesi, UNESCO’nun geçici listesinde. Türkiye’nin en özel adalarından Kalem Adası, turkuaz deniziyle etkileyici.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın