Davraz Dağı, Akdeniz Bölgesi’nde Göller yöresinde, Isparta‘nın doğusunda yer alan, 2635 metre yüksekliğinde, bölgenin en önemli kış merkezleri arasında. Davraz Dağı’nın farklı eğim ve yükseklikler gösteren yamaçları Alp disiplini kayak alanları olarak hizmet veriyor.

Gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarıyla son yıllarda yerli ve yabancı kayak severlerin rotasında sıkça yer almaya başlayan Davraz Kayak Merkezi, yüksek kar kalitesi, amatör ve profesyonel kayakçılara uygun parkurlarıyla Isparta’nın en önemli turistik çekim noktalarından.

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

davraz nerede

Davraz nerede 📍

Batı Toros Dağları’nın merkezinde, Katrancı ve Akdağlar’ın kuzeydoğusunda yer alan Davraz Dağı, Eğirdir Gölü’nün güneybatısında, Isparta şehir merkezine 26 km uzaklıkta.

Davraz Dağı’nın kuzeybatı ve kuzey yamaçlarının 1,600-2,200 metre yükseltideki 440 hektarlık bölümü 1995’ten bu yana kış sporları merkezi olarak Davraz Kayak Merkezi adıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Kış sporları merkezinin tesisler bölümünde 1,650 metre olan yükseklik, kayak pistlerinin üst bölümünde 2,200 metreye ulaşıyor.

Eğirdir Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğinde kayak yapma fırsatı sunan Davraz Dağı, kayak dışında farklı spor etkinliklerinin yapılmasına da elverişli konumda. Doğa yürüyüşü, kampçılık, yaban hayatı gözlemleme, tırmanma gibi etkinlikler Davraz’da yapılıyor.

Davraz’a nasıl gidilir 📌

Davraz Kayak Merkezi, Isparta’ya 26 km, Eğirdir’e 30 km, Antalya’ya 150 km, Ankara’ya 375 km, İzmir’e 430 km ve İstanbul’a 599 km uzaklıkta yer alıyor. Davraz’a en yakın havalimanları Isparta Süleyman Demirel Havalimanı (60 km) ve Antalya Havalimanı (136 km).

Isparta ve Eğirdir’e demiryolu bağlantısının olması nedeniyle trenle ulaşım da seçenekler arasında. Davraz, Isparta Tren Garı’na 30 km, Eğirdir Tren Garı’na ise ise 29 km uzaklıkta. TCDD’nin Isparta seferleri bakım çalışmaları nedeniyle geçici süreyle yapılamıyor.

Isparta’ya Türkiye’nin birçok noktasından şehirlerarası otobüslerle ulaşılabiliyor. Farklı ulaşım alternatifleri olmasına rağmen Davraz Kayak Merkezi’ne gelen ziyaretçilerin büyük bölümü karayolunu ve özel araçla seyahati tercih ediyor.

Davraz’a Isparta’dan karayolu ulaşımı: Isparta’dan Davraz’a karayoluyla gelmek için Antalya-Isparta çevre yolunu kullanmak, çevre yolu üzerinde yer alan Davraz Kayak Merkezi tabelasından ana yoldan çıkarak Büyükhacılar ve Çobanisa köyü güzergahını takip etmek gerekiyor. Büyük bölümü virajlı ve yokuşlu olan yolda kış aylarında kış lastiği ve zincir kullanmak şart.

davraz nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Davraz’a Eğirdir’den karayolu ulaşımı: Davraz’a Eğirdir’den karayolu ile gelmek için Eğirdir, Büyükgökçeli, Bademli, Çobanisa güzergahını takip etmek gerekiyor. Kaliteli asfaltta kaplı olan yol aaç kullanmaya müsait durumda. Kış aylarında (aralık-nisan) Isparta ve Eğirdir’den kayak merkezine belediye otobüsü seferleri yapılıyor.

Davraz’a İzmir’den karayolu ulaşımı: İzmir’den Davraz Kayak Merkezi’ne özel araçla ulaşım 5,5 saat sürüyor (430 km). İzmir-Denizli-Dazkırı-Dinar-Keçiborlu-Isparta güzergahı takip edilerek Isparta şehir merkezinden kayak merkezine ulaşılabiliyor.

Davraz’a İstanbul’dan karayolu ulaşımı: İstanbul’dan özel araçla Davraz Kayak Merkezi’ne gelmek isteyenler Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak 599 km uzunluğundaki yolu 7 saat 20 dakikada tamamlıyor. Bursa-İnegöl-Kütahya-Afyonkarahisar-Sandıklı-Keçiborlu-Isparta güzergahı takip edilerek kayak merkezine ulaşılabiliyor.

Davraz’a Ankara’dan karayolu ulaşımı: Ankara’dan Davraz’a özel araçla ulaşım yaklaşık 5 saat sürüyor. 375 km uzunluğundaki güzergah Polatlı-Yunak-Akşehir-Eğirdir rotasını izliyor.

Davraz’a havayoluyla ulaşım: Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, Davraz Kayak Merkezi’ne 60 km uzaklıkta. İstanbul-Isparta hattında haftanın 7 günü Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri var.

Davraz’a 136 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı’ndan özel araçla Davraz’a 2 saatte ulaşılıyor. Antalya’ya Türkiye’nin birçok noktasından direkt uçak seferi olması havayolu ulaşımını düşünenlerin Antalya’yı tercih etmesini sağlıyor.

3 YORUM 💬

  1. Neler sormalıyım demeden cevaplarını bulacağı bir sayfa yaptığınız için teşekkür ederim. Çok açıklayıcı , olaya hemen hakim olunacak derecede samimi.
    Ellerinize sağlık

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın