Datça, büklüm büklüm koylarıyla yeşil ve mavinin her tonunu gözler önüne sunan, cömert bir coğrafya. Üç tarafı denizle çevrili Muğla‘nın bu şirin ilçesi Ege ve Akdeniz’in birleştiği yerde yer alıyor. Datça Yarımadası’nda tam 52 koy ve bük yer alıyor. Datça’da hangi koya varsanız kendinizi denize atasınız gelir. Palamut Bükü, Akvaryum, Hayıt Bükü, Domuz bükü, Kızıl Bükü, Kargı bunların en güzellerinden. Birine daha güzel dersen diğerine haksızlık etmiş gibi hissedersin.

Yarısı Ege’ye yarısı Akdeniz’e bakıyor Datça Yarımadası’nın yerinde tarih, deniz ve doğa var. Knidos Antik Kenti günbatımının en güzel gördüğüm yerlerden biri. Kuzey rüzgarları eksik olmayan Datça, virajlı yolları sayesinde kendini koruyabilmiş. Marmaris ve Bodrum‘un turistik gölgesinde kalmış. Tüm haftayı masa başında geçiren modern hayat tutsakları için tam da kafa dinlemelik bir güzellik. Umarım böyle de kalmaya devam eder.

Datcaya nasıl gidilir

Datça nerede

Muğla’nın 13 ilçesinden Datça, coğrafi olarak Güney-Batı Ege’de yer alıyor. Yarımadanın kuzeyinde Gökova, güneyinde Hisarönü körfezleri yer alır. Yarımadanın ucunda Ege ve Akdeniz birbiriyle kucaklaşıyor. Datça’nın tek kara bağlantısı Marmaris ile.

Datça dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip. Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilen yarımada, 235 km’lik sahil şeridi ve 52 koyu, zengin flora ve faunası, mavi bayraklı plajları ile eşsiz. Merkeze bağlı dokuz köyle birlikte toplam 15 bin dolayında bir nüfusa sahip, tabi yaz aylarında bu sayı 50 binlere ulaşıyor.

Doğa yürüyüşleri, rüzgâr sörfü, yelken gibi sporlarının yapılabildiği Datça, sürekli esen rüzgârıyla nemin hissedilmediği bol oksijeni havasıyla tatil için ideal. Bodrum ve Marmaris’ten kalkan mavi yolculuk tekneleri için de önemli bir güzergâh.

   

Datça’ya nasıl gidilir

Datça’ya en yakın havalimanları Milas Bodrum veya Dalaman havalimanları. Datça’ya gideceklerin öncelikle Marmaris’e gelmeleri gerekiyor.

Mesafe olarak Datça Marmaris 70 km, Datça Muğla arası 122 km. Datça İzmir 330 km, Ankara 708 km, İstanbul 882 km mesafede. Datça Antalya ise 394 km uzaklıkta yer alıyor. Datça Ankara 11 saat, Bursa’dan 12 saat, İstanbul’dan ise 14 saat sürüyor. Datça İzmir 6-7 saat, Datça Muğla 2 saat sürüyor.

Dalaman’dan Datça’ya nasıl gidilir

Dalaman Havaalanı Datça arası 160 km. Dalaman Havalimanından Marmaris’e 07:30 ile 01:30 saatleri arasında inen uçaklara göre HAVAŞ servisi düzenleniyor. Marmaris otogarından Datça minibüslerine ile Datça’ya 1 buçuk saatte gidiliyor.

Göz At: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

Datça Koop minibüsleri ile Marmaris Datça minibüs seferleri yazın sabah 7:30’da başlıyor. Sabah 9’dan gece 19:00′ kadar saat başı minibüs var. Sonrasında 20:30, 22:30 ve 00:30’da son Marmaris Datça servisi yapılıyor. Datça’dan Marmaris’e son dolmuş ise 20:00 ve 22:00’da. Datça Koop Datça telefon 0252 7123302.

Muğla Datça dolmuşları 11:45, 14:45 ve 17:45 arasında seferler düzenleniyor. Datça’dan ise 06:00, 08:00 ve 13:00 saatlerinde Muğla’ya minibüs ulaşım hizmeti var. Sonrasında 20:30, 22:30 ve 00:30’da son seferler yapılıyor.

Bodrum’dan Datça’ya nasıl gidilir

Datça’ya en kolay ulaşım Bodrum üzerinden feribotla yarımadaya gitmek. Milas Bodrum Havalimanıdan Bodrum Marina’ya geçin ve buradan kalkan Datça feribotlarıyla toplamda 2 saatte Datça Kormen Limanına ulaşabiliyorsunuz.

Haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen’den yaklaşık 1,30 saat süren direkt uçuşlarla Bodrum Havalimanına uçabilirsiniz. Milas Bodrum Havalimanı Bodrum arası 45 km. Bodrum Marina’ya ulaşım için havalimanından kalkan shuttle servislerini kullanabileceğiniz gibi, taksi ile veya araç kiralama seçenekleri de var.

Datça Nerede

Milas Havalimanından araçla Datça’ya nasıl gidilir

Milas Havaalanı Datça arası 97 km. Özel aracınız veya kiralık araçla Bodrum Havalimanı çıkışında D330 karayoluna girerek Milas, Yatağan, Muğla, Akyaka, Marmaris güzergahını takip ederek Datça’ya 3 saat içerisinde gidebilirsiniz. Güzergâh şahane güzellikte.

Muğla’dan Datça’ya nasıl gidilir: Datça Koop minibüsleri ile Muğla’dan Datça’ya gidilebilir. Muğla Datça arası hergün 11:45, 14:45 ve 17:45 arasından dolmuş seferleri düzenleniyor. Datça’dan ise 06:00, 08:00 ve 13:00 saatlerinde Muğla’ya minibüs ulaşım hizmeti var.

Yunan adalarından Rodos ve Sömbeki’den Datça’ya feribot ve deniz otobüsleri ile ulaşıldığı da aklınızda bulunsun.

Muğla’nın en güzel tatil beldelerinden Datça’dan ayrılmadan mutlaka görmeniz gereken yerler var. Pırıl pırıl beraklıktaki Kargı ve Taşlık plajlarında güneşin ve denizin keyfini çıkarın. Palamutbükü ve Hayıtbükü’nde yüzün. MÖ 2000’lere uzanan tarihiyle Knidos Antik Kenti‘nde güneşi batırın.

4 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    148,6k Takipçiler
    Takip et
       
     
  2. En sevdiğimiz tatil yer ve her 2 yılda bir gideriz. Bazen haftasonu bazen 1 haftalığına. Her yanı güzel. Mesudiye Köyü’nü de yazın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın