Danube Bölgesi (Danube Promenade), Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘yi ikiye ayıran Tuna Nehri (Danube) üzerinde yer alan ve en merkezi iki köprüsü olan kuzeydeki Zincir Köprü ile güneydeki Elisabeth Köprüsü arasında yer alan bölgeye verilen ad. Şehrin önemli sembollerinden biri olan Tuna Nehrinin her iki yanında yürüyüş parkurları, tarihi yapılar, restoran ve kafeler sıralanıyor.

Batısında Buda (Budin), doğusunda ise Peşte’nin yer aldığı Danube Bölgesi, kentte yaşayanların özellikle yaz akşamları nefes alıp, serinlemek için tercih ettiği en önemli rekreasyon alanı. Bölge, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan ağır bombardıman sonucunda nerdeyse tamamen yok olmuşsa da 1970’lerde aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmiş.

budapeste danube

Danube Bölgesi, Budapeşte

Şehrin Buda (Budin) ve Peşte bölümlerini ikiye ayıran, aynı zamanda şehri birleştiren en önemli sembollerden biri olan Danube Nehrinin kıyı şeridi şehrin en önemli sosyalleşme alanlarından. Bölgede gezilip görülmesi gereken çok şey var.

Tuna Nehrinde yapılacak bir tekne turu ile bölgenin güzelliğine şahit olmak mümkün. Tuna nehri tekne turları hem gündüz hem de gece düzenleniyor. Her ikisine de katıldım, zamanının varsa tavsiye derim. Şehrin gece karakterini Tuna’dan izlemek bir başka güzel.

Tuna Nehri Civarında Gezilecek Yerler

1. Budapeşte Parlamento Binası

budapeste tuna nehri

Budapeşte Parlamento Binası, şehrin en görkemli ve en çok ilgi gören binası. Peşte tarafında, Tuna Nehrine bakıyor. 1884’te Neo-Gotik mimaride inşasına başlanan bina, 1902’de tamamlanmış. Parlamento Binası’nda 18 bin metrekare alana yayılıyor ve 233 heykelin süslediği toplam 691 odaya sahip. Budapeşte gezilecek yerler listesindeki binaya 27 farklı kapıdan girilebiliyor. Bina içindeki merdivenlerin toplam uzunluğu ise 20 km’yi geçiyor.

2. Shoes on the Danube Bank

Shoes on the Danube Bank

Shoes on the Danube Bank (Cipők a Duna-parton), II. Dünya Savaşında silah zoruyla ayakkabıları çıkartılıp, Tuna Nehrine atılıp öldürülen Yahudilerin anısıla dikilmiş. Hitler döneminde, yaklaşık 80 bin Yahudi, Macaristan’dan Avusturya sınırına kovulmuş ve yaklaşık 20 bin Yahudi Tuna Nehri kıyısında vahşice katledilmiş. Nehre atılan kurbanlar, vurularak vahşice infaz edilmişler. Nehrin kenarında bıraktıkları ayakkabılar, insanlık dışı uygulamanın ardından katliamın anısı olarak nehir boyunca uzanıyordu.

Malta

Bu unutulmaz katliam, uzun yıllar Macaristan’da yaşayan ünlü yönetmen Can Togay ve heykeltıraş Gyula Pauer tarafından ölümsüzleştirilmiş. Açık müzede 1940’lı yılların ayakkabılarının özelliklerini taşıyan 60 çift demir ayakkabı sergileniyor. Budapeşte Parlamento Binası ile Zincir Köprü arasındaki kıyıda yer alıyor.

3. Balıkçı Tabyası

balikcilar-tabyasi-tuna-nehri

Balıkçılar Tabyası, Budapeşte’yi panoramik olarak gören tarihi bir yapı. Kaleye benzer görüntüsüyle 1905’de yapılan tabya daha çok estetik ve dekoratif sebeplerle yapılmış. Neo-Gotik ve Neo-Romanesk bir mimarinin kombinasyonu. Devasa merdivenleri, arma motifli duvarları ve bir çok süsleriyle aşağısında bulunan cadde ile birleşiyor.

Yedi kuleden oluşan ve kulelerin her biri 896’da şu anda Macaristan olarak bilinen yere yerleşmiş yedi Macar kavmini temsil eden tabyanın kuleleri masallardan fırlamış gibi gözüküyor. Matthias Kilisesi‘nin hemen arkasında bulunan Balıkçı Tabyası turistlerin en çok ilgisini çeken ve Budapeşte manzarasını en iyi görebileceğiniz platform.

4. Zincir Köprü

zincir köprü tuna nehri

Zincir Köprü, Tuna Nehri üzerinde yer alan Buda ve Pest şehirlerini birleştirmek için yapılmış ilk köprü. Köprü kulesi Macaristan’ın ekonomik anlamda doğuşuna sebep olmuş ve Budapeşte’nin altın çağına girmesini sağlamış. Szechenyi Lanchid olarak biliniyor.

Köprünün yapımında başrol oynayan Istvan Szechenyi’nin adını almış. Kont çok yağmurlu bir zamanda ölüm döşeğindeki babasını görmek için Danube’nin diğer tarafına geçemediğinden çözümü bu şekilde kalıcı bir köprü yapmakta bulmuş.

Açıldığı 1849’te mühendislik harikası olarak tanımlanan, 375 metre uzunluk, 16 metre genişlikte olan köprü, iki dev kule arasında uzanan demir zincirlerle ayakta duruyor. Muhteşem bir eser olan taş aslanlar da ünlü heykeltıraş Janos Marschalko tarafından her iki tarafta köprüyü koruması için tasarlanmış.

5. Meryem Ana Kilisesi

Belvarosi Plebania Templom

Meryem Ana Kilisesi (Belvarosi Plebania Templom), Belvaros Papaz Kilisesi adıyla da biliniyor. Peşte yakasının en eski kilisesi ve en eski mimari yapısı olan Meryem Ana Kilisesi 1046’da St. Gellert’in mezarının olduğu yere inşa edilmiş. Moğolların istilası sonucunda yerle bir olan Romanesk kilise, 14. yüzyılda Gotik bir mimari anlayışla yeniden inşa edilmiş.

1723’te bölgede çıkan yangında harap olan kilise, 1725-1739 yılları arasında Almanya doğumlu mimar Janos György Paur tarafından Barok mimarisinde tekrar yapılmış. Osmanlı’nın Budapeşte’deki egemenlik döneminde camiye de dönüştürülmüş. Kilisenin hem içi hem de dışı yapının çalkantılı tarihinin yansımasını gösteriyor. Roma mimarisine sahip duvarlar halen görülebiliyor ve içeride hem Gotik hem de neoklasik yapılar kolaylıkla görülebiliyor.

Meryem Ana Kilisesi’nin girişi baba, oğul ve kutsal ruh heykeli ile dekore edilmiş. İçerisinde dini emanetlerin saklandığı şapeller Barok tarzında tasarlanmış. Kilisede görülmesi gerekenler arasında ahşap yapım neo-Gotik kürsü ve bakire Meryem’in freski bulunuyor.

Aralarında 1828’de Macar heykeltraş Istvan Ferenczy tarafından yapılan çok güzel bir mermer heykelin de bulunduğu birçok mermer heykel kilisenin iç yapısında yer alıyor. Kilisenin, Zsolnay’dan alınan işlemeler ile dekore edilmiş olan mihrabı II. Dünya Savaşı esnasında yok edilmiş. 1948 yılında yerine daha modern bir versiyonu koyulmuş ve bunun dekorasyonu da heykeltraş Pal C. Molnar ve ressam Karoly Antal tarafından yapılmış.

🗺 Adres: Budapest, Március 15. tér, 1056 Macaristan
🕘 Ziyaret saatleri: Pazartesiden cumartesiye her gün 09.00-16.00, pazar günleri ise 11.00-20.30 saatleri arasında ziyarete açık.
💶 Meryem Ana Kilisesi giriş ücreti: Meryem Ana Kilisesi giriş ücreti 1000HUF, öğrenci ücreti ise 700HUF.
🚌 Ulaşım: Kilise, Elisabeth Köprüsü’nün Peşte ayağında yer alıyor.

6. Sandor Petofi Heykeli

tuna nehri heykelleri

Sandor Petofi Heykeli (Sandor Petofi Statue), Macaristan’ın Habsburg İmparatorluğu’ndan kurtuluşu sırasında hayatını kaybeden ünlü Macar şaire ait. Elisabeth Köprüsü’nün yanı başında yer alan heykel, şairin adını taşıyan küçük bir parkın içerisinde yer alıyor. Heykelin hemen arkasında ise 1791’de inşa edilen Yunan Ortodoks Kilisesi var.

Budapeşte’de yaşayan Yunan toplulukları tarafından finanse edilerek yapılan kilisenin ön cephesi ve kuleleri 19. yüzyılın sonlarında Miklos Ybl tarafından tekrar yapılmış. Kilise, yalnızca pazar ayini için 09.00-12.30 saatlerinde açılıyor. Dışarıdan ziyaretçi kabul edilmiyor.

7. Vigado

vigado budapeste

Vigado, Budapeşte’nin ikinci büyük konser salonu. 1859’da Frigyes Feszl tarafından tasarlanan bina, Tuna Nehri’nin doğu yakasında, Peşte’nin en görkemli yapıları arasında. 1859-1864 yılları arasında inşa edilen Vigado, 1883 yılında inşa edilen ve 1848’de Habsburg’a karşı başlatılan Macar ayaklanması sırasında bir yangında yok olan başka bir konser salonunun yerine yapılmış. Vigado, vigadni kelimesinden türemiş, mutlu olmak ve eğlenmek anlamına geliyor.

Malta

Vigado’nun ön cephesi Macar motifleri, büstleri ve aralarında kral Matthias ve konto Szechenyi gibi kahramanların bulunduğu Macar kahramanlarının heykelleri ile dekore edilmiş. İç tasarımı oldukça zengin dekore edilmiş; özellikle dev merdivenler görülmeye değer. Salonun seyirci kapasitesi ise 640 kişi.

Vigado binası, aynı zamanda bulunduğu meydana da ismini vermiş. İki çocuğun su kenarında oynayışının tasvir edildiği çok güzel bir çeşmeye sahip olan Vigado Meydanı görülmeye değer.

🗺 Adres: Budapest, Vigadó tér 2, 1051 Macaristan
🕘 Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-19.00 saatleri arasında bilet satışının yapıldığı fuaye alanına ücretsiz girebilirsiniz. Diğer alanları ziyaret için ise bilet almak gerekiyor.
💶 Vigado bilet ücreti: Vigado giriş ücreti 2,500HUF. Giriş bileti ile fuaye, süs merdivenleri, tören salonu, panoramik teras ve geçici sergilerin bulunduğu galeriler ziyaret edilebiliyor.
🚌 Ulaşım: Vigado, Zincir Köprü ile Elisabeth Köprüsü’nün tam ortasında, Tuna Nehri’nin Peşte kesiminde yer alıyor. Konser salonuna en yakın metro istasyonu Vörösmarty tér.

8. Küçük Prenses Heykeli

little-princess-budapest

Küçük Prenses Heykeli (Kiskiralylany), Tuna Nehri üzerinde inşa edilen ilk köprü olan Zincir Köprü‘nün yakınındaki tramvay durağında yer alan bir kız çocuğu heykeli. Heykelin yaratıcısı Laszlo Marton (1925–2008), kendi kızını tasvir etmiş. Babasının kıyafetini giyip, başındaki tacıyla prenses taklidi yapan 5 yaşındaki Eve’in heykelinin bire bir aynısı Tokyo’da Tokyo Metropolitan Art Space önünde sergileniyor.

9. Rudas Kaplıcası

Rudas Kaplıcası, termal kaplıcalarıyla ünlü Budapeşte’nin Tuna Nehri kıyısında yer alan en eski kaplıcası. 10 metre yüksekliğinde göz alıcı kubbeli bir tavana sahip kaplıca 16. yüzyıla ait. Gün ışığı buradan girerek altındaki suya ulaşıyor. Dev sekizgen havuz buranın ana temasını oluşturuyor. Etrafında bulunan dört daha küçük havuz ise farklı sıcaklıklara sahip. Ayrıca bir çok sauna ve buhar odaları da bulunuyor.

10. Macaristan Ulusal Tiyatrosu

Macaristan Ulusal Tiyatrosu

Macaristan Ulusal Tiyatrosu (National Theatre), Budapeşte’deki halk tiyatrosunun yıkılmasından sonra Tuna Nehri’nin yanı başında 2002 yılında inşa edilen yeni binasına taşınmış. Ulusal Tiyatro’nun tarihi geçmişi ise 1837 yılına uzanıyor. İlk kez Kerepesi Caddesi’nde açılan tiyatro, 20. yüzyılın başında Halk Tiyatrosu ismini alarak şehrin tam kalbindeki Blaha Lujza Meydanı’na taşınmış. 1963’te metro hattı inşaatı sırasında yıkılan yapı günümüzde Erzsebet Meydanı’nda yer alıyor.

Mimar Maria Siklos tarafından tasarlanan tiyatro binasının ana cephesi kavis biçimli camdan bir bölüme sahip ve 9 tanrıça heykeli bulunuyor. 20 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan tiyatro 15 Mart 2002’de Imre Madach’ın ‘The Tragedy of Man’ temsiliyle sanat severlerle buluşmuş.

🗺 Adres: Budapest, Bajor Gizi park 1, 1095 Macaristan
📲 nemzetiszinhaz.hu ☎️+36 1 476 6800
🕘 Ziyaret saatleri: Ulusal Tiyatro, hafta içi 10.00-18.00, hafta sonları ise 14.00-18.00 saatleri arasında bilet satışına açık. Tiyatro binasını bilet alarak gezmek mümkün değil. Temsillere bilet alarak tiyatroyu ziyaret edebiliyorsunuz.
💶 Macaristan Ulusal Tiyatrosu bilet ücreti: Macaristan Ulusal Tiyatrosu’ndaki temsillerin bilet ücreti 900HUF ile 4000HUF arasında değişiyor.
🚌 Ulaşım: Ulusal Tiyatro’nun önünden tramvay geçiyor. Müpa – Nemzeti Színház durağında inerek tiyatroya ulaşabilirsiniz.

11. Margit Adası

Margit Adası, Tuna Nehrinin tam ortasında yer alan bir ada. Orta Çağ’da birkaç manastıra ev sahipliği yapmış. Adada, Macar Kralı IV. Béla’nın kızı prenses Margit’i hapsettiği, 1272’den kalma Fransisken Kilisesinin harabeleri yer alıyor. Adadaki Sanatçılar Bölgesi (Müvesz-setany), Macar sanatçıları, müzisyenler ve yazarların sıkça geldiği bir yer.

Budapeşteliler şehrin karmaşasından kaçmak, spor yapmak veya romantik yürüyüşler için Margaret Adasına gidiyorlar. Budapeşte’nin Danube üzerine kurulan ikinci kalıcı köprüsü Margaret Köprüsü (Margit híd) ile adaya ulaşılıyor.

Budapeşte’nin en turistik cazibe merkezlerinden biri olan Danube Bölgesi, ister nehir havası alıp şehrin silüetine bakmak, isterseniz şehrin tarihi geçmişinde ve kültür yaşamında payı bulunan mimari yapıları incelemek için muhteşem bir fırsat sunuyor.

Önceki blog yazısıAvustralya Nerede 📍 Avustralya’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıNoel Baba Kilisesi: Aziz Nikolaos Müzesi, Demre
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın