Çıralı, narenciye ağaçları gölgesine kurulmuş bungalov tarzı nefis tasarım otellerinde kalıp, Akdeniz’in berrak denizinin keyfini sürebileceğiniz bir yer. Sırtını çam ağaçlarıyla kaplı dağlara dayamış, muz ve mandalina kokulu bahçelerin önünde kilometrelerce uzanan kumsala sahip şanslı bir coğrafya Çıralı.

Çıralı, kaliteli hizmet veren seçkin konaklama tesisleri, nefis mekanlarıyla doğa içerisinde tatil kültürünün en iyi temsilcilerinden biri haline geldi. İstanbul’dan kaçan iş insanları birkaç günlüğüne cırcır böcekleri arasında kafa dinlemeye geliyor. Çok iyi otellerin yanı sıra kamp tutkunlarını da ağırlayan yerler var.

Çıralı Plajı

Gittiğinizde huzurla kalabileceğiniz Anatolia Resort Çıralı‘yı seveceğinize eminim. Portakal bahçeleri arasında huzur dolu bir yer, denize yakın. Yolda Olmak tavsiyesi ile geleceğim derseniz indirim yapabilirler ☎️(0242) 8257131.

Akdeniz’in en iyi tatil bölgelerinden Çıralı Sahili, Olimpos tarafındaki Musa dağından Çıralı tarafındaki Karaburuna kadar 3,2 km uzuyor. Plaj boydan boya ince çakıl ve kumdan oluşuyor. Denize yakın kısımlar ince çakıllıyken, geride genişliği 50-100 m arasında olan kumluk alan var. Aracınızla geliyorsanız kıyı boyunca uzayan yol kenarlarında rahatlıkla yer bulabiliyorsunuz.

Hafta sonu kalabalık günlerde dahi dip dibe denize girmek gibi bir durum yok. Herkese yetecek kadar geniş alan var. Kıyı kesimi kısmen kalabalık olsa da geride bolca geniş alan var. Olimpos’a doğru uzayan alana daha çok ilgi görüyor. Hemen arkada birbirinden şık restoran, cafe ve tesisler var. Kıyının diğer ucu ise çok tenha ve sakin.

Sit alanı olduğundan plajda duş, tuvalet imkanı yok. Yürüme mesafesindeki otellerde kalıyorsanız sorun olmaz. Yeme içme için faydalandığınız mekanların tuvalet ve duşlarını kullanabilirsiniz.

Çıralı Sahili
İleride görünen kayalıklar Olimpos Plajı
cirali-sahili-nasil-gidilir

Çıralı Plajı aynı zamanda Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının da üreme alanlarından biri. Yaz döneminde sahil boyunca bazı alanların tel kafes ile çevrili olunca orasının caretta yumurta alanı olduğu aklınıza gelsin. Kaplumbağaların yolunu bulabilmeleri için plajda gece ışıklandırması ve araç girişi yasak.

Malta

Caretta Carettalar, mayıs sonundan ağustos başına kadar Çıralı Sahiline yumurtlamak için geliyorlar. Sabah çok erken saatlerde sahile giderseniz kaplumbağaların yumurtadan çıkışlarına şahit olabilirsiniz belki.

Deniz kıyısı boyunca da şezlong ve şemsiyeye rastlamıyorsunuz. Hepsi kıyıdan en az 20-30 metre geride yer alıyor. Denizi genelde sakin ve dingin. Dalgalı olduğunda da rahatsız edici halini hiç görmedim. Suyu genelde sıcak. Daha serin su isterseniz Olimpos sahiline uzayın.

cirali plaj

Çıralı Plajı’nda yetişkin deniz kaplumbağalarını rahatsız etmeyin, yavruları elinize almayın. Kumsalda kamp yapmayın, ateş yakmayın ve fener ya da kamera ışığı, flaş kullanmayın. Denizden itibaren 50 metrelik alan içerisinde şemsiye dikmeyin, kumsalı kazmayın.

Kumsala ve denize çöp atmayın. Kumsala motorlu taşıtla girmeyin. Evcil hayvanlarınızı başıboş bırakmayın. Saat 21.00 ile gündoğumu arasında kumsala inmeyin. Yuvaları korumak için konulmuş kafesleri yerlerinden oynatmayın.

çıralı plajaı nasıl
Çıralı’nın prestijli otellerinden Olympos Lodge’un kumsalı
çıralı sahili nasıl

Çıralı’da çok özel bir yer var. ‘Sonsuz Ateş’ olarak da anılan, kayaların arasından yükselen Yanartaş‘ın alevleri yüzyıllardır yanıyor. Beydağları Milli Parkı içerisinde, Çıralı ve Olimpos’un tepelerinde, 230 metre yükseklikte yanan ateş denizden bile görülüyor. Yanartaş’ın sönmeyen alevi birçok mitolojik öyküyle de bağdaştırılıyor.

Çıralı, Olimpos ve Adrasan gibi güzel koylarıyla ünlü tatil beldelerine de çok yakın.

Olimpos, Çıralı ile aynı koyu paylaşıyor. Bir yan Olimpos Plajı, bir yan Çıralı Plajı. Çıralı Kemer’e bağlı iken Olimpos Kumluca ilçesine bağlı. Çıralı Plajından 5-10 dakikalık yürüyüşle Olimpos Plajına ulaşılabiliyor. Olimpos, iri taşlı plajı, cam gibi denizi ve serin sularıyla daha çok gençlerin takıldığı bir plaj. Plajın hemen arkasında Likya uygarlığına ait kalıntılarının bulunduğu Olimpos Antik Kenti yer alıyor.

Dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından Likya Yolu, Çıralı’dan da geçiyor. Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu, 1999’da Kate Clow tarafından işaretlenip haritalanması ile oluşturuldu. DÜnyanın en güzel trekking rotalarından bir olarak adı hep listelerde geçiyor.

Önceki blog yazısıTayland Nerede 📍 Tayland’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıTayland Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın