Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı, yeşil ile mavinin kucak kucağa olduğu Akdeniz’in gizli kalmış bir köşesi gibi. Şahane bir Antalya tatili düşünenler için nefis bir rota. Antalya’dan Fethiye‘ye kadar uzanan Tekke Yarımadasında yer alan Çıralı Koyuna nazır kasaba aslında dünyada eşine az rastlanır bir coğrafya.

Çıralı, sahili boyunca sıralanan şirin evleri, bakir doğası, huzur veren atmosferi ve Yanartaş ve Olympos’a yakınlığı ile, Türkiye’nin mutlaka ziyaret edilmesi gereken sevimli tatil cenneti. Nefis ahşap bungalovlar, şahane butik oteller var. Gittiğinizde huzurla kalabileceğiniz Anatolia Resort Çıralı‘yı seveceğinize eminim. Portakal bahçeleri arasında huzur dolu bir yer. Yoldaolmak tavsiyesi ile geleceğim derseniz indirim yapabilirler. Telefonu (0242) 825 71 31.

çıralı nerede

Antalya’ya yolunuz düşürse, daima yanan Yanartaş’ın bulunduğu Çıralı’ya uğrayın. Yanartaş’a akşamın karanlığı çökmeye başladığı zaman çıkmanızı tavsiye ediyorum. Hemen yanı başında yer alan Olimpos ve Adrasan‘ı da gezmeyi de ihmal etmeyin.

Çıralı’nın kuzeyinde ve güneyinde yer alan koylara günübirlik tekne gezileri yapın mutlaka. Çok şahane koylar var. Sazak, Ceneviz Limanı (Porto Ceneviz), Çoban Limanı, Akvaryum Koyu ve mağaralar ziyaret ediliyor. Kristal berraklığında denizde yüzüyorsunuz. Daha önce iki defa yaptım, memnun kalacağınıza eminim.

Çıralı günlük tekne turları sabah 10.30’da başlıyor 17.30’da da dönülüyor. Phaselis, Kleopatra Koyu ve Maden Koyu’na giden başka bir tekne turu daha var. Ben yapmadım ama Faselis’in ününü duymayan yoktur. Eski bir Likya antik kenti olan Faselis, doğal güzellikleri, antik şehri, koyu ve plajı ile ünlü, sakin ve huzurlu bir cennet.

Çıralı nerede 📍

Bölgenin en huzurlu ve sakin beldelerinden Çıralı, Antalya kent merkezine 84 km uzaklıkta yer alıyor. Kemer ilçesine bağlı Ulupınar mahallesine bağlı. Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alıyor. Doğusunda Olympos, kuzeyinde ise Yanartaş’ın yer aldığı, Akdeniz’in en temiz ve bakir bölgelerinden birisi.

Antalya gezilecek yerler listesindeki Çıralı, Tahtalı Dağı, Yanar Dağı, Omurga Dağı ve Masa Dağı ile kuşatılmış küçük bir ovada yer alıyor. Doğusunda ise Akdeniz uzanıyor. Hemen arkasında yükselen dağlar ormanlarla kaplı.

yanartaş nerede

Çıralı Körfezinin önündeki lagün zaman içerisinde alüvyonlarla dolarak bugünkü hale gelmiş. Olimpos Burnu ile kuzeyde Karaburun arasında 3250m boyunca kesintisiz uzayan bir de nefis temiz bir sahili var.

Çıralı’ya nasıl gidilir ✈️

Kumluca istikametinde, Antalya merkezden 84 km, Kemer’den yaklaşık 28 km uzaklıkta yer alan Çıralı, Akdeniz’in görülmesi gereken en güzel tatil beldelerinden.

Çıralı’ya ulaşım için öncelikle Antalya’ya gelmeniz gerekiyor. İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Antalya Havalimanına aktarmasız olarak haftanın her günü uçuşlar mevcut. Ucuz uçak bileti kampanyalarını takip edin. Havalimanından uçuş seferlerine göre düzenlenen servisler ile 45 dakikada Antalya şehir merkezine veya Antalya Otogara ulaşabilirsiniz.

Antalya’dan özel aracınızla gelecekseniz, Antalya yönünden Kemer ve Kumluca’ya doğru devam edip 28. kilometredeki Çıralı sapağından girerek yaklaşık 7 km daha ilerlemeniz gerekiyor. Virajlı ve manzaralı bir yoldan, çam ağaçları arasında 7 km yolculuğunuzu tamamlayınca Çıralı’ya ulaşıyorsunuz.

Anatolia Otelin terasından enfes Çıralı manzarası

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Toplu taşıma ile gelecekseniz, Antalya Otogarından Kumluca-Kaş istikametine hareket eden otobüslerle, Çıralı kavşağına gelip buradan Çıralı dolmuşlarını kullanarak Çıralı’ya ulaşabilirsiniz.

Yanartaş’a nasıl gidilir

Antalya’nın yaklaşık 84 km güneyinde, Kemer’e bağlı Çıralı’da gezilecek yerler arasında en önemlilerden birisi olan Yanartaş, (Chimera), Anadolu’nun en sembolik yerlerinden biri olsa gerek. Yanar Dere Vadisi’nin güney yamacında, kayalıkların arasından çıkan doğal gaz 2500 yıldır yanıyor. Dünya coğrafyasında böyle bir yer duymadım şimdiye kadar. Ortaya benzersiz bir atmosfer çıkıyor.

Yanartaş Çıralı Plajının 3 km kuzeyinde yer alıyor. Çıralı merkezden yürüyerek yaklaşık 35 dakikada veya bisikletle 15 dakikada Yanartaş’a çıkılan Çıralı-Yanartaş Mesire Alanına ulaşıyorsunuz. Buradan yaklaşık 30-40 dakikalık biraz yorucu bir yürüyüşle çıkılıyor. Eskiden yol çok kötüydü, şimdilerde taş döşeli basamaklı yoldan çıkılıyor. Dinlene dinlene çıkın. Yanınızda mutlaka bir fener olsun veya telefonunuzun fenerini de kullanabilirsiniz.

📍Antalya’nın En Güzel Tarihi Yerleri

yanartaş nasıl gidilir

Tepeye çıktığınızda ise sizi nefis bir atmosfer karşılıyor. Gün batımından sonra, akşam karanlığında çıkılan Yanartaş’ta, ateşin başına oturup atmosferin keyfini çıkarın.

Tepedeki kayalıkların belki 50 farklı yerinden çıkan Olimpos’un sönmeyen ateşi eski Yunan mitolojisine de konu olmuş. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen ve Homeros’un aktardığı efsaneye göre yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleri olduğu söyleniyor. Taşlar arasından çıkan alevler hiç sönmüyor.

Muz ve portakal çiçeği kokulu bahçelerinin karşısında kilometrelerce uzanan kumsalların ve berrak denizin keyfini sürebileceğiniz Çıralı, her mevsim değişen, yenilenen doğası ve bitki 1dörtüsüyle eşsiz bir Anadolu güzelliği. Olimpos, Adrasan, Likya Yolu ile birlikte güzel bir tatil noktası.

1 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    148,1k Takipçiler
    Takip et
       
     

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın