Chiang Mai, kendine özgü gelenek ve göreneklere sahip çok sayıda etnik kabilelerin oluşturduğu zengin kültürlerin harmanlandığı, 700 yılı aşkın bir tarihiyle Tayland’ın en popüler turistik şehirlerinden birisi. İster adrenalin aşığı olan bir maceracı, ister doğa sever bir gezgin, ister kültür düşkünü bir seyyah, ister kalabalıktan kaçıp huzurlu bir tatil hayal eden bir plaza çalışanı; Chiang Mai herkese umduğu bir tatili vaat ediyor.

Yağmur ormanlarının kapladığı dağlarla çevrili, kökeni 13. yüzyıla kadar uzayan bu modern ve kozmopolitan şehir, Asya’da yaşanabilecek en iyi yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Tropikal kuşakta yer alan Tayland’ın sıcak iklimine nazaran, 25 derece ortalamayla Chiang Mai daha serin ve yaşanabilir bir iklime sahip. Şehrin içinden geçen Ping Nehri, kuzeydeki Chiang Dao’daki dağlarda doğup, Başkent Bangkok’u bölen Chao Phraya Nehri’ne kadar 660 km kadar uzuyor. Tayland’ın en yüksek dağı 2,565 metre yüksekliğiyle Inthanon Dağı‘na da ev sahipliği yapıyor.

Chiang-Mai-Thailand

Şehrin hangi yönüne yarım saat giderseniz gidin sizi bekleyen bir aktivite mutlaka karşınıza çıkar. Antik kalıntılar, müzeler, ulusal parklar, şelaleler, dağlarda veya vadilerde yürüyüş, kamp rotaları ve diğer eşsiz ve etkileyici atraksiyonlar doğa severler içi baştan çıkarıcı. Bir de bunların üzerine kültürel zenginlikler, spa ve lüks tatil seçenekleri eklenince neden dünyada görülmesi gereken 25 yer listesine girdiği anlaşılıyor.

Chiang Mai, belki de tüm Asya şehirleri içerisinde, en kolay erişilebilir sportif imkanlara ve en iyi heyecan verici aktivitelere sahip şehirlerinden birisi. Buraya kadar gelip de bu aktivitelere katılmamak olmazdı.Kaldığım Junior Guest House’un sunduğu çok çeşitli aktivite seçeneklerinden birini seçtim. Sabah 8.30’da minibüsle gelip otelden aldılar. 8 kişilik bir grupla Chiang Mai aktivitelerimize başladık.

İlk durağımız renkleri ve güzellikleriyle gözleri kamaştıran orkide çiftliğine oldu. Dünyada 25.000’den fazla orkide çeşidi var ve Tayland, 860 çeşit orkide ile dünyanın en zengin orkide zenginliğine sahip ülkelerden biri. Ciang Mai’de ise 473 çeşit orkide cinsi bulunuyor. Antarktika hariç her kıtada endemik olarak bulunan orkide, yetiştiği doğal orman alanlarının zarar görmesi ve bazı türlerinin bu ortamlardan toplanması nedeniyle risk altında bulunuyor. Bu güzel bitkileri gelecekte sadece böylesi çiftliklerde veya özel koleksiyoncularda görebileceğiz gibi görünüyor.

Chiang Mai
Chiang Mai_Thailand_Tayland

Bai Orchid and Butterfly Garden adındaki çiftliğin kelebek bölümünde, 1 yıl önce Fiji’de tanıştığım Belçikalı Aline’i görmek ise günün sürprizi oldu.

***

Tayland’ın bu Kuzey bölgesi çok sayıda etnik gruplara ve kabilelere de ev sahipliği yapıyor. Bu bölge Tayland turları düzenleyen şirketlerin odağında önemli bir yere sahip. Bunun en önemli sebeplerinden biri olan Uzun boyunlu kadınlar veya zürafa kadınlar olarak bilinen Padaung Kabilesi, bu bölgede yaşıyor. Boyunlarına taktıkları halkalardan dolayı tüm dünyanın ilgisini çeken Karen Kabilesi’nin bir alt kolu olan bu kabilenin bu geleneğinin ardındaki hikaye ise çok eskilere gidiyor. Köyler ormanların derinliklerinde gizli halde iken, burada yaşayan kaplanların insanlara saldırdığı zamanlardan kalan bir gelenek olduğu söyleniyor. Kaplan saldırılarına karşı erkekler silah kuşanırken, kadınlara da boyunlarına dizdikleri bu halkaları takmak kalmış. Diğer bir hikayede de; sadece dolunay zamanı doğan kızlara, bir kutsallık göstergesi olarak halkaların takıldığı söylenir.

Dünyanın ilgisini çekmeyi başarmış bu kabilenin aslında bulundukları bu ülkede aslında mülteci olduklarını ise kim biliyor? 1980’lerin sonlarında Myanmar’da yaşanılan siyasi kargaşa sırasında yaşadıkları baskıdan dolayı Tayland’a sığınan kabile, Tayland devleti tarafından hala tanınmıyor. Okula gidemiyor, sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor ve resmi olarak çalışamıyorlar. Bulundukları köyden dışarı dahi çıkamazlar, aksi halde yakalanıp yeniden ülkelerine iade edilmeleriyle karşı karşıya kalabilirler ki hiçbirinin bunu istemediği biliniyor.

Long Neck Karen Hiiltribe_Uzun_Boyunlu_Kabile
Giraffe Women_Chiang Mai_Thailand_Tayland
Uzun_Boyunlu_Kabile_Chiang Mai_Thailand_Tayland

Geçen yüzlerce yıllık zamanda yaşam tarzlarının değişmesi gibi, boyunlarına takılan halkaların anlamını da değişmişti. Boyunlarında sıra sıra bronz halkalar dizili olan çocuklar, kızlar ve kadınlar, turistler için hazırlanmış yapay köylerde ve pazarlarda gelir elde etmenin bir aracı olmuşlardı.

***

Chiang Mai’nin kuzeyinde yer alan Mae Taeng Vadisi, yüksek dağların, jungle içeriside yaşayan vahşi hayatın hayat bulduğu bir yer. Çok sayıda egzotik kabilelerinde yer aldığı bu bölgedeki Mae Taeng Nehri ise rafting meraklılarını kendisine çekiyor. Bulunduğumuz mevsimde oldukça sakin akan nehirde göz alıcı bir doğa içerisinde 1 saatlik keyifli rafting deneyimi yaşadık.

Bir zamanlar lokal kabilelerin yaptığı gibi, geleneksel Tayland kağnı arabaları ile bozuk yollardan geçerek, fil safarisi yapacağımız yere geçtik. Bir açıdan geçmişi günümüzde yaşamaktı bu. Geçmişte köylülerin ihtiyaç için, belki zoraki ve keyifsiz yaptıkları şeyi biz modern dünyanın insanları keyif alıp eğlenmek için yapıyorduk. Buna turizm deniyordu.

White Water Rafting_Chiang Mai
 Elephant-Chiang Mai_Thailand_Tayland
Bamboo_rafting_Chiang Mai_Thailand_Tayland

Fil safarilerinden pek hazzetmesem de yarım saatli bir fil safarisi yapıldı. Bu tür aktivitelerde kullanılan fillerin hem sağlık hem de psikolojik durumlarının pek de iyi olduğu söylenemez. Öğlen yemeği sonrası ise bizi diğer bir popüler aktivite olan bambu rafting bekliyordu. Sakince akan sığ nehir üzerinde bambulardan yapılmış sallar üzerinde yarım saat süren sakin bir yolculuktu.

Chiang Mai’de trekking ise diğer bir popüler bir aktivite. Orman içerisinde geçen 1 saatlik oldukça rahat bir trekking sonrası Mae Tia Şelalesi’nde dinlendik. Chiang Mai çevresinde 10’dan fazla şelale bulunuyor.

Waterfall_Chiang Mai_Thailand_Tayland
Chiang_Mai_Thailand_Thai-Food

Etkileyici doğası, çeşitli aktivite seçenekleri, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine çeken Chiang Mai’de yapılacak çok fazla şey var. Herkese hitap edecek bir şeyleri olan Kuzey Tayland’ın bu en büyük kentinde, aktivitelerin tamamını tek sefere sığdırmak mümkün değil. Dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip Tayland mutfağının özgün yemeklerini tatmak, günü keyifli noktalamanın en güzel yolu.

Day 640: Tayland:7 Chiang Mai, 4 Mayıs 2012

3 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,1k Takipçiler
    Takip et
  2. Mart 2015 te Padaung Kabilesinin yaşadığı bölgeye yaptığımız ziyarette rehberimiz Tayland hükümetinin kabile halkına köylerinin dışında da yaşam hakkı tanıdığını, artık çocukların okula gidebildiklerini ancak boyunlarındaki halkalardan dolayı çucukların okula gitmek istemediklerini, yeni neslin de okula gidebilmek için halka takmayı istemediğini anlattı. Bu arada köyün dışında ilginç bir maymun vardı. Diğer maymunlar gibi beslenme alışkanlığını bırakmış, sadece pirinç ile besleiyor, erkeklere bir zarar vermiyor ama kadınları anında ısırıyordu.

  3. ÇOK AMA ÇOK GÜZEL YERLERMİŞ BURALAR. KEŞKE GİTMEK NASİP OLSA VE PATTAYA’YI DA ÇOK BEĞENDİM. TAYLAND ÇOOOK AMA ÇOK GÜZEL BİR ÜLKE. KEŞKE SIK SIK GİDEBİLSEM. ÜLKEMİ ÇOK SEVİYORUM AMA DESELERDİKİ HANGİ ÜLKEDE YAŞAMAK İSTERSİNNNNN. KESİNLİKLE TAYLAND’DA YAŞAMAK İSTERDİM DERDİM. ALLAH TÜRKİYE’Yİ DE TAYLAND’I DA KORUSUN. TÜRKİYE’DEN SEVGİLER, SAYGILAR, SELAMLAR TAYLAND.

  4. Eski gelenekleri yaşatan kabileler, bana göre bu dünyada en güzel ve gerçek yaşayan insanlar. Asıl onlar bu dünyanın sahipleri. Biz dünyayı rezalet hale getirdik. Her yer metal ve beton. Binalar arasına sıkışıp kaldık. Hayat hep stres. Bu insanların da problemleri var, ama bizimki gibi sorunlu yaşantıları yoktur.
    Sokağa çıksan sorun,trafik sorun, işe gidersin patron sorun, markete gidersin fiyatlar sorun, eve gelirsin faturalar… TV’yi açınca zaten sorundan başka bir şey görünmüyor… Kaçıp gidecem bir gün.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın