Capri Adası, Roma döneminden bu yana İtalya’nın en gözde sayfiye yerlerinden biri oldu. İtalya‘da Napoli Körfezinin güneyinde yer alan ada, ünlü oyuncuların, yazarların ve zenginlerin favori bölgelerinden. Begonvillerin süslediği nefis sokakları, hoş evleri ve her açıdan görünen masmavi şahane deniz manzarası ile Capri’nin her yanı limon ağaçları, çiçekler ve kuşlar tarafından kuşatılmış.

Roma İmparatoru Sezar ve halefi Tiberius’un cazibesine dayanamadığı Capri Adası, geçtiğimiz yüzyıllarda asillere ev sahipliği yaparken şimdilerde jet sosyeteyi sık sık misafir ediyor. Şimdiye kadar 2 defa gittim ada, tadını insanın damağında bırakan yerlerden. Balayı tatili olarak gidilebilecek romantik bir havası var.

capri adası gezilecek yerler

Capri Gezi Rehberi

Capri Adası, Akdeniz’in en ünlü tatil adalarından birisi. Kayalık bir adanın zirvesine kurulu zarif butikleri, hoş mekanları ve dizayn dükkanlarıyla, uçsuz bucaksız bir maviliğin ortasında şahane bir ada. İtalya’nın Napoli şehrinin tam karşısındaki Capri Adası, Napoli Körfezindeki Sorento Yarımadasının 5 km kadar uzağında yer alıyor.

Roma döneminden bu yana ülkenin ünlü sayfiye yerlerinden Capri Adası, Campania bölgesinin başkenti Napoli’ye bağlı. Adının Yunanca ‘Kapros’ (vahşi domuz) kelimesinden türediği sanılıyor.

Capri Adası’na İtalya’dan ulaşım otobüs ile sağlanıyor. Sadece adada yaşayan kişiler kendi araçlarını kullanabiliyor. Arabalı vapura binişlerde aracınızın adaya kayıtlı olup olmadığı kontrol ediliyor.

Geçmişte balıkçıların hareket merkezi olan nokta bugün adanın ulaşımında en önemli yer Marina Granda’den adaya giriş yapılıyor. Ziyaretçiler Marina Grande’ye vardıklarında Capri adasının tepesine, yani merkeze doğru füniküler, taksi veya otobüsle ulaşabiliyor. Capri’nin kasaba merkezi küçük ve sempatik. Aklınıza gelebilecek pek çok lüks mağaza burada yer alıyor. Küçük butikler ve tasarım ürünleri satan güzel mağazalar var.

Yaz sezonu boyunca turistlerin yoğun ilgisinde olan Capri Adası’nın asıl meraklıları yıllardır İtalyanların kendileriymiş. Akdeniz iklimine sahip olan ada, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Ancak ağustos ayı İtalyanların tatil dönemi olduğu için yerli turistlerin yoğunluğu nedeniyle yabancı turistlere pek tavsiye edilmiyor. Eğer ağustos ayında gidecekseniz, en azından tüm rezervasyonları önceden yapmaya bakın.

Malta

Yazın nüfusun çok yoğun olduğu göz önüne alınırsa Capri’yi ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret etmek daha iyi bir seçenek. Eylül ayının özellikle ilk iki haftasının ise adanın en güzel zamanı olduğu söyleniyor. Ayrıca bahçelerden yükselen çiçek kokularının tadına varmak için mayıs ayı diğer bir seçenek olabilir.

Gezilecek ve görülecek yerleriyle de ilgi çekmeyi başaran, sadece 11 kilometrelik küçük bir ada olmasına rağmen, tatil rotasına girmeyi başlıbaşına hakedecek haklı bir cazibeye sahip.

Capri’ye gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Napoli Gezi Rehberi ve Napoli Gezilecek Yerler blog yazılarımda, bölge ve civarda gezilecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Capri Adası İtalya yazımı da gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun ve verimli bir Capri Adası tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın.

Capri Adası Gezilecek Yerler

1. Marina Grande

marina grande

Capri’nin ana limanı olan Marina Grande (Büyük Liman), adanın çevresine yapılan turların da başladığı bir yer. Bir zamanlar balıkçıların teknelerinin bırakıldığı, balıkların depolandığı ambarlar şimdilerde restoran, bar ve kafeye dönüşmüş durumda.

1958’de Sophia Loren’in oynadığı ‘It Started in Naples’ filmiyle büyük sükse yapan Marinanın batısında bulunan 17. yüzyıldan kalan San Costanzo Kilisesi, eski imparatorlardan Augustus’un sarayı Palazzo a Mare’nin kalıntıları ve Tiberius sahili görülebilir.

2. Piazza Umberta

capri adasi gezi blogu
capri adası rehberi

Resmi adı Piazza Umberto I olan La Piazzetta Meydanı, adanın buluşma noktası. Kafelerin, restoranların bulunduğu meydan, geçmişte Frank Sinatra, Rita Hayworth, Julie Christie, Julia Roberts ve Mariah Carey gibi ünlülerin de sık sık uğradığı bir meydan olarak tanınmış.

Akşam saatlerinde kalabalığın ve hareketin arttığı meydanda aperatif bir şeyler atıştırmak limoncello ve biberli taralluchi içmek bir geleneğe dönüşmüş. Meydanda 17. yüzyılda yapılan dini bir yapı topluluğu olan Santo Stefano’dan günümüze saat kulesi ile belediye binası dışında pek bir şey ulaşmayı başaramamış. Antik girişin üzerinde yer alan Torro dell’Orolgio çan kulesi en dikkat çeken yapılardan biri.

Meydandaki Santo Stefano Katedrali‘ni de mutlaka ziyaret edin. Meydana açılan daracık sokaklarda dolaşmak çok keyifli. Tabi çok kalabalık değilse. Hemen arkada paleontolojik ve natüralist kalıntılar barındıran Museo Ignazio Cerio görülecek yerler listesine eklenebilir.

3. Carthusian Manastırı

Carthusian Manastırı

Castiglione ile Tuoro tepeleri arasında bulunan St. James’e adanan Carthusian Manastırı, adanın sanat merkezi olarak tanınan yapılarından. 1371 yılına kadar uzanan tarihinde adanın önemli bir dini buluşma noktası olan yapı, 16. yüzyılda korsanlar tarafından yağmalandı. Manastır, pazartesi hariç haftanın 6 günü 09.00-17.00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor. Carthusian Manastırı giriş ücreti 6€. Giriş ücretine Agustus’un Bahçeleri de dahil.

4. Giardini Di Augusto

capri rehberi

Marina Piccola’da bulunan Giardini Di Augusto (Agustus’un Bahçeleri), bir tepe üzerinde teraslı bahçelerden oluşuyor. Deniz manzaralı bahçeler, yılın her dönemi esen rüzgarla birlikte ziyaretçilerin etkilendiği bir yer. Bahçe, pazartesi hariç haftanın 6 günü 09.00-17.00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor. Giardini Di Augusto giriş ücreti 6€. Giriş ücretine Carthusian Manastırı da dahil.

5. Marina Piccola

Marina Piccola, Capri

Adanın en etkileyici plajlarının bulunduğu plajlarının bulunduğu Marina Piccola, yüzmekten hoşlananlar için tam anlamıyla bir cennet. Capri’nin ana otobüs terminali olan Piazzetta d’Ungheria’dan otobüsle 10 dakika süren plajda ücretli tesisler ve havuzlar var.

Malta

Bu havuzlar içerisinde en meşhur olanı La Canzone del Mare. Ünlülerin de tercih ettiği bu yüzme havuzunun deniz kıyısındaki restoranı manzarasıyla etkileyici. Marinanın ortasında yer alan ve deniz kızı kayalığı anlamına gelen Scoglio delle Sirene farklı efsanelere konu olmuş.

6. I Faraglioni

italya capri gezi rehberi

Capri ile özdeşleşen ve adayla ilgili en çok bilinen yerlerden biri olan Faraglioni, deniz üzerinde yan yana duran üç kaya parçası. Capri’nin güney kıyısında Punta Tragara’da bulunan bu kayalar, kireç taşından meydana gelmiş. Kıyıya bağlantısı olan tek kayanın ismi Faraglione di Terra.

Meşhur restoran ve kafelerin de bulunduğu bu kaya, manzara tutkunlarının saatlerce izleyebileceği güzellikte. İkinci kayanın Mezzo ve Stella olmak üzere iki ismi bulunuyor. Karaya en uzakta olan kayanın ismi ise Scopolo. Deniz erozyonunun yaşandığı kayaların altındaki tünelden küçük botlar ile geçilebiliyor.

7. Casa Rossa

capri gezi rehberi italya

Sanatçılar, film yıldızları ve milyonerlerin tatil mekanı Capri, tasarım harikası olarak nitelendirilen villalarıyla tanınıyor. Casa Rossa da tasarımıyla fark yaratan yapılar arasında. Amerikalı Albay J.C. MacKowen tarafından yaptırılan Casa Rossa (Kırmızı Ev), Anacapri’nin merkezinde yer alıyor. 1899 yılında yapımı tamamlanan, Pompeii kırmızına boyalı ev adanın en dikkat çeken yapıları arasında. Heykellerle süslü yapı günümüzde sanat galerisi olarak kullanılıyor.

Sanat galerisi, mart ve nisan aylarında 10.00-16.00, mayıs ayında 10.00-17.00, hazirandan eylül ayına kadar 10.00-14.00 ve 17.00-20.00, ekimden aralık ayına kadar ise 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Casa Rossa giriş ücreti 3,50€.

8. Villa San Michele

capri adası hakkında bilgiler

Capri’ye gelmişken Villa San Michele’yi de görün. Aziz Michele’e adanmış eski bir şapelin kalıntılarının üzerine İsveçli doktor ve yazar Axel Munthe’in 1896 yılında yaptırdığı villa görmeye değer. Şahane manzarasıyla Napoli Körfezi’ne bakan sütunlu dairesel çardaklar, granit sfenksler, lahitler ve büstler ve Axel Munthe Müzesi bulunuyor. Meydandan kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Villa San Michele, yılın her dönemi 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Villa San Michele giriş ücreti 8€.

9. Grotta Azzurra Mağarası

italya capri rehberi

Grotta Azzurra (Mavi Mağara) dünya çapındaki ününü, adını borçlu olduğu, gümüş ışıklar saçan berrak mavi sudan alıyor. Arkeologların zenginlerin eğlendiği bir yer olarak ifade etse de suyun üzerine yansıyan ışıklar görsel bir şölen sunuyor. Grotta Azzurro’ya giden tekne turları var ve yaklaşık 2 saat sürüyor. Anacapri’nin kuzeydoğusundaki uçurumlu yamaçta, denizden 412 metre yükseklikte 1535’te Barbaros Hayrettin Paşa’nın tutsak edildiği ve ününden dolayı onun adını taşıyan Barbarossa Kalesi bulunuyor.

Şehrin en iyi restoranlarından biri olan Aurora ile nefis Capri manzarasıyla At Mammà keyifli bir akşam yemeği için adresiniz olabilir. İyi restoranlarda, iyi bir akşam yemeği düşünüyorsanız gündüzden rezervasyon yapmaya bakın.

Özellikle yaz sezonu meydanda ve diğer bir çok yerde saatlerce masa beklemek zorunda kalabilirsiniz. Gece 01.00’de kapılarını açan Number Two’da house müzik dinleyebilirsiniz.

Güney İtalya’nın başlangıç lezzetleri arasında buffalo mozzarella, Caprese salatası, fesleğenin değdiği tüm yemekler tavsiye ediliyor. Capri’de ise ağırlıklı olarak deniz ürünleri ve deniz ürünleriyle yapılmış risotto, spagetti tadılabilir. Güney İtalya klasiği buzlu limonata ve limon özlü bir içki olan limoncello’yu içmeden dönmeyin.

Capri Adası’ndan seramik magnet, bardak altlığı, kâse gibi hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Seramik ürünlerin ebatları büyüdükçe fiyatları da yükseliyor. Şık şişelerde satılan limoncello da iyi bir hediye alternatifi.

capri gezi rehberi

Capri Adası’na nasıl gidilir ✈️

Capri Adası, Sorrentine Yarımadası açıklarında, Napoli şehrinin tam karşısında yer alan bir İtalyan adası.

Capri Adasına hava yoluyla ulaşım: Capri Adası’na gitmenin tek yolu Napoli veya Sorento’dan feribota binmek. Tabi öncesinde benim yaptığım gibi en yakın havalimanına ev sahipliği yapan Napoli’ye uçmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Napoli Havalimanı’na, 2 saat 15 dakika süren aktarmasız seferler sunuyor.

Napoli Havalimanından Capri Adasına ulaşım: Naples International Airport (IATA: NAP), Napoli merkezin 5.9 km kuzeyinde yer alıyor. Naples Alibus Airport Shuttle ile (4€) 25 dakikada Porto di Molo Beverello’ya gidin. Buradan yüksek hızlı feribotlarla 50 dakikada Capri Adası’na gidin (19€).

Capri Adasına nasıl gidilir diye düşünenler eğer hızlı bir yol arıyorlarsa, taksi ile (20€) havalimanından Porto di Calata Porta Di Massa iskelesine gitsin. Burada 1 saat 20 dakikada giden yavaş feribota (12€) veya 1 saatte giden diğer feribota binin (17,80€).

Porto di Marina Grande, Capri’ye geçince fünikülerle Capri Centro‘ya gidin (1,80€). Burada en az birkaç saat Capri gezilecek ve görülecek yerleri dolaşın. Merkezden Marina Piccola’ya kadar geze geze gidin.

Marina Piccola’dan otobüsle (1,80€) veya yürüyerek merkeze dönün ve oradan yine otobüsle Anacapri’ye geçin (1,80€). Eğer Mavi Mağara’ya gidecekseniz Anacapri’den kalkan otobüse binin. Anacapri’yi gezdikten sonra da Porto di Marina Grande’ye otobüsle geçin.

Yılın büyük bir bölümünde adaya araç getirmeniz yasak, sadece ada yerlileri araç getirebiliyor. Sadece Kasım ve Noel arasındaki zamanda aracınızla adaya gidebiliyorsunuz (feribotla). Napoli’den Capri’ye neredeyse her saat feribot var, biletinizi gişeden veya webden alın. İnternet çıktısı kabul edilmediğinden oraya gidince kuyruğa girip biletinizi gerçek bilete dönüştürmeniz şart. Bilet başına 1 valiz hakkınız var ve artı her bir valiz için ek ücret ödüyorsunuz.

Sorrento ve Amalfi kasabasından da Capri Adası’na ulaşım var. Napoli, Capri gezisi sonrası Amalfi’ye geçip Positano, Sorrento, Pompeii gezisi yapıp dönerseniz harika bir rota olur. Benim gibi Sorrento’da konaklamanızı öneririm. Capri – Sorrento arası tekneyle 20 dakika ve biletinizi yine internetten alabiliyorsunuz.

Capri Adası Feribotunda

Roma’dan Capri Adasına ulaşım: Roma’dan Capri Adası’na gitmek ise en az 3 saat sürüyor. Eğer öğleden sonra Roma’ya indiyseniz günübirlik Capri turunu unutun. Napoli’de konaklamanız en iyisi veyahut Capri Adası’nda da kalabilirsiniz, ancak konaklama fiyatlarının daha yüksek olduğunu aklınızda tutun.

Rome Fiumicino Havalimanından Leonardo Express shuttle train ile Roma Termini merkez istasyona geçin. Oradan Napoli trenine geçin. Eurostar Freccia Rossa treni (40€) en hızlı tren ve 1 saate Napoli’ye ulaştırıyor. Intercity ise 2 saate Rome ve Napoli arası gidilebilir (20€). En ucuz ulaşım ise Interegional ile (10€) 4 saate Napoli’ye ulaşmak mümkün.

Capri Adası‘nda adanın ana limanı olan Marina Grande’den başlayan gezinizde adada mutlaka görmeniz gereken yerler Piazza Umberta, Carthusian Manastırı, Giardini Di Augusto, Marina Piccola, I Faraglioni, Casa Rossa, Villa San Michele ve Grotta Azzurra Mağarası.

Capri’ye her mevsim Napoli ve Sorrento’dan yaz aylarında ise Positano ve Amalfi’den feribot ve hızlı gemi Hydrofoil ile ulaşmak mümkün. Eğer kışın ziyaret etmek isterseniz feribotlar kötü hava koşulları nedeniyle sık sık iptal edilebiliyor.

Önceki blog yazısıSingapur’un Ünlü Kokteyli: Singapore Sling
Sonraki blog yazısıMostar Köprüsü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Capri Adası’nda büyük ve güzel bir oteli Türk iş adamalarından biri aldı diye duymuştum. Kesinlikle buranın ayrı bir ruhu var. Napoli civarındaki her yer bana büyük usta Maradona’yı hatırlatıyor.

  2. Yazınızı okudum. Teşekkürler paylaşımınız için. Verdiğiniz feribot fiyatları gidiş/ dönüş mü acaba?

  3. Yaz aylarında hele de benim gibi haftasonu gidiyorsanız deli kabalığa hazır olun. O meydanlarda yürüyecek yer kalmıyor, bırakın oturacak yer olsun. Yerli yabancı dolu.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın