Cameron Highlands, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un 200 km kadar kuzeyinde yer alıyor. Nefes kesen manzaraya sahip tepeler ortasında yer alan çay tarlaları ve çilek bahçeleri arasında keyifli bir tatilin tadının çıkarılacağı bir yer. Bizde yaylalar ne demekse, Cameron Highlands Malezyalılar için o anlama geliyor.

Ipoh şehrine ise 85 km uzaklıkta olan ve yaklaşık Singapur büyüklüğündeki bu bölgede 43.000 kişi yaşıyor. 1.500 metre rakımıyla Malezya’nın en yüksek yeri olan Cameron Highlands, tropikal bir iklime sahip olan ülkenin en serin yeri. Gündüzün 25 °C olan hava sıcaklığı gece 12 °C civarında seyrediyor.

Cameron-Highlands

Tudor tarzı mimariye sahip evleri ile, sanki burası Asya değil de bir Avrupa şehriymiş gibi bir his uyandırıyor. Yüksek Fransız kapıları, ahşap kirişli tavanları ve panjurlu pencereleriyle Cameron Highlands, sömürge mirasının tüm ihtişamı ve nostaljisinin yaşanabileceği bir yer. Buraya Asya’da İngiltere’den bir köşe demeleri de bundan.

Burası İngiliz kadastrocu William Cameron tarafından 1885’de keşfedilmiş, ancak öylece kalmış. 1925 yılında Sir George Maxwell tarafından yeniden keşfedilen yer, bir sayfiye yeri olarak yeniden tasarlanmış. Şöhreti sömürge döneminde büyüyen bu yer, ülkedeki sıcak havadan bunalan İngilizlerin tatil için kaçamak yaptıkları bir yer haline gelmiş.

Bir yanda yağmur ormanları ve güneş altında pırıl pırıl parlayan çay bahçeleri, diğer yanda bu bereketli topraklarda yetiştirilen çilek, meyve ve sebze tarlaları, gül ve kaktüs bahçeleri, şelaleler ile tam bir tatil beldesi olan yer, serin iklimi, temiz havası ile Malezya‘nın en ünlü tatil yerleri arasında yer alıyor.

Cameron-Higlands-Tea-Plantation

Uzun süre yollarda olunca zaman kavramı anlamını yitiriyor. Bazen çok tembel hareket edebiliyorum, bir rehavet durumu. Dün Langawi Adası’ndan ayrılmak için yola çıktığımda öğleden sonrası olmuştu bile. Sırtımda, ağırlığı 30 kg’a varan sırtçantam ile yola geçip taksi sürücüleriyle pazarlık yaptım, ancak beklediğim indirimi yapmadılar. Ben de yoldan geçen araçları durdurup pazarlığı yapıp Langkawi Feribot iskelesine geçtim (24 Ringit, 14TL). Malezyalı taksiciler, taksimetreyi açmaktansa belirledikleri bir fiyatı müşterilerine veriyorlar ve bu da her zaman normalinden çok daha yüksek bir ücret oluyor.

Keyifli bir feribot yolculuğu ile langkawi Adası’ndan, anakaradaki Kuala Perlis şehrine geçtim (18 RM). Hemen yakındaki otobüs terminalinden ülkenin bir çok yerine otobüsler kalkıyor. Ipoh otobüsüne atladım (26 RM). Niyetim bu gece serin iklime sahip bir yerde uyumaktı. Saat 15’te kalkan otobüs, 5-6 saat süren bir yolculuk sonrası Ipoh’a vardığında neredeyse gece yarısı olmuştu.

Strawberry-Garden-Malezya
Cameron-Higlands-Street

Plansız seyahat etmenin ne kadar güzel yanı varsa bir o kadar da sürprizleri var. Bu gece otobüsle Cameron Highlands’e geçeceğimi düşünmüştüm ama yanılmıştım. Kendimi Ipoh’ta sokak sokak gezip otel ararken buldum. Hotel Bajet’in daracık mı daracık odasında uykuya daldığımda, hayalini kurduğum yerde değildim.

Sürpriz bunun neresinde mi? Bilmediğiniz ve kalacağınızı hiç düşünmediğiniz bir diyarda uykuya dalmakta, huzurla…

Ertesi sabah Ipoh otobüs terminaline geçip Cameron Highlands için otobüs bileti aldım (15 RM). 2 saatlik yağmur altında, bizim Karedeniz’in bile kıskanacağı güzellikte yollardan geçip, nihayet sisler içerisindeki Cameron Higlands‘e vardığımda üşüdüğümü fark ettim. Uzun süredir tropikal iklimde seyahat eden ben için ilginç bir deneyimdi.

Etrafındaki dağları kadim yağmur ormanları ile kaplı bir kasabada, çiseleyen yağmur altında, kendime şahane manzaralı bir otel odası buldum: TJ Lodge. Gecelik konaklaması sadece 12 TL’ydi. Şahane manzarası olan, kendime ait bir odam ve kablosuz internetim vardı.

Bir Hint restoranında Teh Tarik (sütlü çay) içerek içimi ısıtırken, uzun süredir üşümediğim kadar üşüyordum.

Day 652: Malezya:5 Langkawi, 16 Mayıs 2012

4 YORUM 💬

  1. Şu an iş yerindeyim ve bence dünyanın en sıkıcı işlerinden birinde çalışıyorum. çünkü yıllık izin kullanamıyoruz. 3 sene de sadece 10 gün, onlar da hastalık dönemlerinde kesinlikle tatil yok 🙁

    Şu an sakin müştererim yok ve ben yazılarını okuyup o fotoğrafların çekildiği anlarda olmayı hayal ediyorum. Çok şanslısın, Ama belki de şansını kendin yarattın bilmiyorum.

    Seyahat etmeyi çok seven, ama yurtdışına çıkmaya hiç fırsatı olmamış (belki de o fırsatı yaratmamış) biri olarak içim gitti ya. İyi ki fotoğraflamışsın ve bende iyi ki keşfetmişim blogunu.

  2. Biz 2 yıl önce eşimle Malezya turu yapınca buraya gitmeye niyetlendik ama adalarda fazla takıldığımzıdan zaman kalmamıştı. Yoksa izin rotayı takip edip langkawi sonrası Kuala Lumpur’a dönmeden buraya uğrayacaktık. Keşke uğrasaymışsız 🙂 Artık bi dahaki sefere.

    • Langkawi görmeye değer çok güzel bir ada. Hoş Güney Asya’nın tropikal adalarından kötü olanı yoktur ki! İSter Tayland olsun ister Malezya veya Endonezya her biri olağan üstü adalar serpilmiş kıyılara. Fırsatınız olunca Langkawi’yi görün derim.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın