Belçika‘nın başkenti Brüksel, uluslararası birçok kurum ve kuruluşun merkezinin bulunduğu, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin başkenti ve NATO’nun merkez karargahına ev sahipliği yapan bir şehir. Brüksel denince akla ilk çikolata, waffle, bira, midye-patates ve Avrupa Birliği gelse de tarihe meydan okuyan taş sokakları, orta çağdan izler taşıyan mimari ve sanatsal zenginliği, dik çatılı şirin evleri, yüzlerce çeşit birası, dantelleri, nefis kanalları ile Avrupa’nın sürprizlerle dolu şehirlerinden birisi.

Çok kültürlü yapısıyla binlerce yabancı nüfusa ev sahipliği yapan Brüksel, her ne kadar Belçika’nın başkenti ve en büyük şehri olsa da büyük Avrupa başkentleri ile karşılaştırıldığında yürüyerek gezmesi ve keşfetmesi çok kolay bir kent.

brüksel nerede

Brüksel hakkında kısa bilgiler 🇧🇪

Brüksel, (Fransızca: Bruxelles, Felemenkçe: Brussel) Belçika’nın başkenti ve en büyük şehri. Belçika’nın üç federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi’nin de başkenti olan şehir günümüzden birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış. Brüksel’in kelime anlamı da bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına geliyor.

Belçika’nın başkenti Brüksel’in Avrupa Birliği veya Avrupa başkenti olarak gösterilmesinin başlıca sebepleri ise, Kuzey Atlantik İttifakı Merkez Karargâhı (NATO) ile Avrupa Birliği’nin en önemli üç ana kurumuna ev sahipliği yapıyor oluşu. Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosunun resmi organları olmak üzere Avrupa Birliği’nin en temel organlarının bulunduğu Brüksel’de, bunlara bağlı yüzlerce kuruluş da yer alıyor.

Kuzey Avrupa iklimi özelliklerinin görüldüğü Brüksel’de, kış sıcaklıkları iki ila beş derece arasında değişiyor. İlkbaharın yağmurlu geçtiği kentin yaz ayları ise yirmi iki derece civarında, yani ılık yaşanıyor. Brüksel’de kış döneminde hava sıcaklığı 5 derece civarında seyrediyor. Brüksel seyahati için en uygun zaman, gökyüzünün açık ve hava sıcaklığının ılık olduğu nisan ve mayıs ayları.

Brüksel’de ülkenin 2 resmi dili Fransızca ve Felemenkçe konuşuluyor. Nüfusun yüzde 80’i Fransızca konuşurken, yüzde 15’i Felemenkçe, geri kalan yüzde 5 ise Türkçe başta olmak üzere farklı dilleri konuşuyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak biliniyor. Belçika para birimi Euro. Brüksel, Türkiye’den 1 saat geride. Brüksel’in nüfusu 1 milyon 120 bin.

Brüksel’e gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Belçika Gezilecek Yerler ve Avrupa’nın Sürprizlerle Dolu Şehri: Brüksel blog yazılarımda ülke ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Daha uygun bir Brüksel tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, en iyi seyahat uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Brüksel nerede📍

Brüksel, Avrupa kıtasında yer alan Belçika’nın başkenti. Belçika aynı zamanda bir Batı Avrupa ülkesi. Brussels-Capital, Flaman ve Wallonia Bölgeleri olmak üzere üç federal bölgeden oluşan, Federal Belçika Devleti’nin ve Brüksel-Başkent Bölgesi’nin (Brussels-Capital) başkenti olan Bürüksel, coğrafya olarak da ülkenin de tam kalbinde yer alıyor. Fransız ve Flaman toplumlarına ev sahipliği yapan ve on dokuz belediyeden meydana gelen Brüksel Avrupa’nın da başkenti olarak nitelendiriliyor.

Brüksel’e Nasıl Gidilir ✈️

İstanbul-Brüksel arasında, Türk Hava Yolları ve Pagasus Havayolları’nın yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla haftanın yedi günü düzenlenen direkt uçuş seferleri bulunuyor.

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçaklar şehir merkezine 16 km mesafede yer alan Brüksel Havalimanı’na iniyor. Brüksel Havaalanından kente taksi, tren veya ile ulaşım mümkün. Gelen yolcu çıkış kapısında bekleyen ve 24 saat hizmet veren taksilerle 25 dakikada şehir merkezinde olabilirsiniz. Express trenler ise şehir merkezine, kuzey yönüne ve Midi İstasyonu’na hareket ediyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 30 dakika. Brüksel Havalimanı’ndaki otobüs, özel otobüs ve airport express otobüsleri, geliş katının altındaki Level 0’dan hareket ediyor.

Pegasus Havayolları ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan uçaklar şehir merkezine 60 km mesafede yer alan Brüksel Charleroi Havalimanı’na iniyor. Brüksel Charleroi Havaalanı’ndan taksiyle veya yarım saatte bir hareket eden shuttle servisleriyle kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Makedonya
Flyista

Toplu taşıma altyapısı gayet iyi olan Brüksel’e geldiğinizde, metro, tren, otobüs ve tramvay seçeneklerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Brüksel gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi ve tüm tarihi bölgeler ufak bir merkezde ve her yer yürüme mesafesinde yer alıyor. Dört metro ve iki tramvay hattının bulunduğu Brüksel metro ağı, kent merkezindeki önemli noktalara ulaşmanın en kolay ve hızlı yollarından biri.

brüksel nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Brüksel şehir merkezi, Aşağı ve Yukarı Kent olmak üzere ikiye ayrılıyor. Aşağı Kent, şehrin en önemli meydanı ve hayatın kalbinin attığı nokta olan Grand Place Meydanı’nın çevresinde toplanıyor. Geniş kaldırım taşlarıyla döşeli, daracık ve tarih kokan sokaklarıyla bu bölge orta çağ havasını anımsatıyor. Marttan ekime kadar olan dönemde meydanda her akşam konserler düzenleniyor.

Belediye Sarayı, Botanik Bahçesi, Tarih Müzesi ve Kraliyet Evi Aşağı Kent bölgesinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Yukarı Kent Bölgesi’nde ise Kraliyet Sarayı, Meçhul Asker Anıtı, gotik bir yapı olan St. Michael et Gudule Kilisesi, Kraliyet Kütüphanesi, Modern Sanatlar ve Kraliyet Müzeleri, 19. yüzyıldan kalma yapılarıyla Kraliyet Caddesi ile Adliye Sarayı ve Parlamento Binası gibi Avrupa Birliği merkezleri yer alıyor.

Rue de la Loi ile Lepold bölgeleri Brüksel’in müzelerinin yer aldığı turistik çekim merkezi. Bu bölgede Silahlı Kuvvetler Müzesi, Kraliyet Sanat ve Tarih Müzeleri ve Brüksel Üniversitesi bulunuyor. Bu bölge ayrıca, Belçika Devrimi’nin 50. Yılı adına açılan park ile Palais du Cinquantenaire’ye ev sahipliği yapıyor. Dış Brüksel olarak adlandırılan kesimde ise Soignes Ormanları, Tervuren Parkı, Kongo Müzesi yer alıyor.

Ayrıca Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu binaları da ziyaret edilmeye değer diğer gezi durakları arasında yer alıyor. Yerel mimar ve tasarımcıların rehberliğindeki üç saatlik turlara katılarak gezip detaylı bilgi alabileceğiniz Brüksel’de St. Catherine ve Notre Dame du Sablon Kiliseleri ile St. Michel Katedrali görülmesi gereken tarihi yapılardan.

Önceki blog yazısıSingapur’un Çinli Yüzü: Chinatown
Sonraki blog yazısıMadrid Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın