Bosna Hersek, Balkan coğrafyasında yer alan, yakın geçmişte Avrupa‘nın en acı veren olaylarına sahne olan, çok kültürlü, çok kimlikli bir ülke. Boşnakların, Sırpların ve Hırvatların bir arada yaşadığı Bosna Hersek, Avrupa kıtasında Türkiye’den sonra en yoğun Müslümanın yaşadığı ülke olarak biliniyor.

Nefes kesen doğal güzellikleri, vadileri, milli parkları, şelaleleri ve farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan sivil mimari yapılarıyla Avrupa’da gezilip görülecek en güzel destinasyonlardan biri olan Bosna-Hersek, Birinci Dünya Savaşının kıvılcımının yakıldığı yer. ➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

bosna hersek nasıl gidilir
Mostar

Bosna Hersek hakkında kısa bilgiler 🇧🇦

Bosna-Hersek, yüzyıllar boyunca farklı inanç gruplarından ve kültürlerden insanların bir arada yaşadığı, Avrupa’da en yoğun Müslüman nüfusuna sahip ülke. Ülkenin başkenti, çok kültürlü yapısı nedeniyle Avrupa’nın Kudüs’ü olarak da anılan Saraybosna.

Balkan coğrafyasında yer alan birçok ülke gibi Bosna-Hersek de tarih sahnesinde Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde yer almış. 1200’lü yıllarda bağımsızlığına kavuştuğu döneme kadar çok sayıda devlet arasında el değiştiren Bosna, Bosna Krallığı olarak 260 yıl boyunca bağımsızlığını sürdürmüş.

Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katıldığı 1463 yılından itibaren hızlı bir şekilde Müslümanlığı benimseyen Bosna Hersek’te Osmanlı döneminde inşa edilen çok sayıda medrese, cami, çeşme, hamam, çarşı gibi yapılar bulunuyor. Bu yapıların birçoğu günümüze dek bozulmadan ulaşmayı başarmış.

Osmanlı İmparatorluğunun gücünün zayıflamasıyla birlikte 1878 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hakimiyetine giren Bosna; 1918-1941 yıllar arasında Yugoslavya Krallığının iç karışıklıkları ve savaşlarıyla hareketli bir dönem yaşamış. II. Dünya Savaşının ardından başlayan Soğuk Savaş döneminde, 1918 öncesi sınırlarına kavuşan Bosna-Hersek’te bu yıllarda Boşnaklar kültürel kimliklerine yeniden kavuştular.

Yugoslavya’nın 1986-1992 yılları arasında yaşanan kanlı iç savaşın ardından parçalanması sürecinde büyük Sırbistan hayali kuran aşırı milliyetçi Slobodan Miloşeviç ve onun desteklediği militanlar Bosna topraklarında büyük çapta kıyım ve katliama imza attı.

Malta

1992’de bağımsızlığına kavuşan Bosna-Hersek’te aynı yıl Bosna Savaşı başladı. 1995’te general Mladic komutasındaki Sırp güçleri Srebrenitsa’daki silahsız sivilleri katletti. Bu olay II. Dünya Savaşı sonrası yaşanan en kanlı olay olarak tarihe geçti.

Bosna Hersek’in nüfusu 3.5 milyon. Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça, Bosna Hersek’te kullanılan üç resmi dil. Bosna Hersek’in resmi para birimi ise Konvertibl Mark (KM ve BAM). Bosna Hersek, Türkiye’den bir saat geride.

Bosna Hersek’e gitmek için vize gerekmiyor. Ancak araçla gitmeyi düşünüyorsanız Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden gideceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir.

Pasaportunuzun en az 3 aylık süresinin olması gerekiyor. 6 aydan az süresi kalmış pasaportunuz varsa yenileseniz daha iyi olur. Henüz Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Saraybosna Gezi Rehberi ve Saraybosna Gezilecek Yerler blog yazılarımda ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları da belki ilginizi çekebilir. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun ve verimli bir Bosna Hersek tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Bosna-Hersek nerede📍

Bosna Hersek, Güneydoğu Avrupa’da, Batı Balkanlarda yer alıyor. Ülkenin güneyinde Adriyatik Denizi kıyısında Hırvatistan kıyılarını ikiye ayıran çok küçük bir liman kenti bulunuyor. Ülke topraklarının büyük bölümü karasal ve Hırvatistan ile çevrelenmiş durumda.

Bosna Hersek, 3 ülke ile kara sınırlarını paylaşıyor: Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan. Bosna-Hersek, 51 bin 197 kilometrekare alanı ile dünyanın 130. en büyük ülkesi.

Saraybosna’da hostel tercih edenler için nefis ve temiz hostel olan Passenger Guest House tavsiyem olsun. Türklerin işlettiği hostelden çok memnun kaldım. Zaten Saraybosna’nın kalbinde, Başçarşı’ya sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde.

Bosna Hersek’e nasıl gidilir ✈️

Bosna-Hersek‘e Türkiye’den uçakla, otobüsle ya da özel araçla ulaşım mümkün. Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna, İstanbul’a 1.162 km uzaklıkta. Özel araçla 16 saat gibi bir sürede başkente ulaşılabiliyor.

Bosna-Hersek’e uçakla nasıl gidilir: Butmir Havalimanı olarak da bilinen Saraybosna Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 10 km uzaklıkta, ülkenin en yoğun hava trafiğine sahip havalimanı.

Türkiye‘den İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından direkt uçak seferlerinin gerçekleştirildiği havalimanına Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yollarının seferleri bulunuyor. İstanbul-Saraybosna yolculuğu 1 saat 55 dakika sürüyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Malta
bosna hersek nasıl gidilir
Saraybosna

Bosna Hersek’e otobüsle nasıl gidilir: İstanbul Esenler Otogarından hareket eden Alpar Turizm’in otobüsleri ile Türkiye’den Saraybosna’ya otobüsle gidilebiliyor. Edirne Kapıkule, Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ güzergahını izleyen otobüs sınır kapılarında beklemeler ve meydana gelebilecek olumsuz durumlar dışında 33 saatte Saraybosna’ya ulaşıyor.

Bosna-Hersek’e arabayla nasıl gidilir: Bosna-Hersek, Balkan turu yapmak isteyen seyahat severlerin arabayla da gidebileceği bir ülke. İstanbul’dan Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna 1.162 km uzaklıka. Özel araçla trafik ve sınır kontrollerindeki beklemeler hariç olmak üzere 16 saat gibi bir sürede şehre ulaşılabiliyor. Kapıkule Sınır Kapısından sonra Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve Sırbistan üzerinden Bosna’ya gidilebiliyor.

Bosna-Hersek Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Ancak otobüsle ya da arabayla seyahat eden Türk vatandaşlarının Bulgaristan geçişi için Bulgaristan vizesi alması ya da Schengen vizesine sahip olması gerekiyor.

Bosna-Hersek‘in başkenti Saraybosna’da gezilecek yerler arasında Bursa Bezistanı, Gazi Hüsrev Bey Cami, Sarı Bezistan, Svrzo House, Latin Köprüsü, Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Morica Han, Tünel Müzesi ile kentin merkezini oluşturan Osmanlı Çarşısı Başçarşı bulunuyor.

Başkent Saraybosna dışında Bosna iç savaşının sembol kentlerinden ve Mostar Köprüsü ile tanınan Mostar, eski bir Osmanlı Köyü olan Poçitel, Bosna Hersek’te 550 yıllık derviş mekanı Blagay Tekkesi de ülkede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Önceki blog yazısıAşkın ve Şiirin Şehri: Şiraz
Sonraki blog yazısıRotterdam Nerede 📍 Rotterdam’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın