Azerbaycan
Azerbaycan

Bodrum denildiğinde herkesin aklına, sıcacık yaz mevsimi, pırıl pırıl deniz, hareketli gece hayatı geliyor. Oysa keşfetmeyi sevenler için Bodrum’un zamanı şimdi başlıyor. Bodrum sadece yaz tatili dönemlerinde değil, 4 mevsim ilgi görmeyi hak ediyor.

Bodrum, güneyde yer alması nedeniyle kış mevsiminin daha yumuşak geçtiği yerlerden biri. Hava biraz serin, hatta bazen soğuk olabilse de, güneşin pırıl pırıl denize yansıması size soğuk havayı hemen unutturuyor.

Bodrumda-Kis-Tatili

Bu mevsimlerde üzerinize bir mont, bir de ince bir atkı almanız yeterli olabiliyor. Bodrum’un yemyeşil tepelerinde gezmek, nergis çiçekleri veya dalından mandalina toplamak isterseniz yanınıza bir de yürüyüş ayakkabısı almayı unutmayın.

Bodrum Marina’dan Halikarnas’a kadar uzanan sahil boyunca yürüyüş yaparak, meydanda bulunan Denizciler Derneği’nde sıcacık elma çayı içerek, tarihi yerleri sıra beklemeden sakin sakin gezerek Bodrum’un tadını çıkarın.

Badrumda-Tatil

Bodrum Kalesi’ni yaz sıcağında gezmek bir hayli sıkıntılı, fakat bu mevsimde güneşli havaya da denk gelirseniz mutlaka kaleye vakit ayırın. Tüm kulelerine tek tek uğrayın, cam müzesini, sualtı arkeoloji müzesini adım adım gezin. Karya Prenses’in odasına uğrayın, hatta Komutan Kulesi’nden Karaada’ya doğru bakın ve manzaranın tadını çıkarın.

Yaz aylarında yer bulmakta zorlandığınız Gümüşlük’te istediğiniz restoranda mevsimi gelen balıkların tadını çıkarın, lüfer ve uskumrunun tam da zamanı şimdi. Bodrum’un meşhur otlarıyla yeni mezeler deneyin.

Bodrum-Kalesi-Tatil

Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Gümüşlük, Yalıkavak, Bitez de size harika görüntüler sunacaktır, makinenizi alın ve başlayın yarımadayı turlamaya.

Bodrum kış tatili yapmanın bir diğer avantajı da, yaz tatili dönemine göre çok daha uygun fiyatlı Bodrum otelleri fırsatı sunması. Otel fiyatlarının uygun olmasının yanında, araç kiralama ve hatta restoranlarda fiyatlarını daha ekonomik olarak bulunca şaşırmayın. Yaz aylarına oranla ücretler adeta yarı yarıya düşüyor. Özellikle merkezde bile, Bodrum otel fiyatları 2 kişilik odada, oda + kahvaltı 100 TL civarında.


Bodrum-Kis-Tatil

Bodrum’u sadece yaz tatillerinize hapsetmeyin. kalabalıktan uzak, bu şirin ilçenin sakin ve dingin ruhunu da keşfedin. Hem daha az para harcayın, hem de dinlenin. Özellikle sömestr tatili dönemleri için de erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın.

⇦ Önceki blog yazısıHidden Beach, El Nido, Palawan
Sonraki blog yazısı ⇨Sumaguing Mağarası, Filipinler

8 YORUM 💬

  1. Bodrum gece hayatını merak eden için e renkli ve eğlenceli yerler bana göre: Halikarnas, M&M, Seyfi Bar, Kestane, Mavi Bar, Moonlight, Ora, Kedi Kulüp, Veli Bar. Sahil şeridi, Bodrum’da gidebileceğiniz en uygun gece kulüplerini ve barlar ve diğer mekanların olduğu yer.

    • Kış döneminde de seyat etmeyi öğrenmeliyiz. İzinleri sadece yaza sıkıştırıp deniz, güneş, kum üçlüsüne sıkıştırma alışkanlığımızı değiştirsek iyi olur aslında. Kışın bazı şehirlerde konaklama ücretleri yarıyarıya düşüyor. Değerlendirmeli.

  2. Minik bir baraka alıp doğanın kucağına geri dönmek için harika bir yer. Doğanın güçlü kaldığı en güzel yerlerden biri, insanın koşarak gidesi geliyor.

  3. İstanbul’da artık kalabalık ve kirlilikten bıktık. Bodrum bir kaçış yeri, her mevsim hem de benim için hayata tekrar döndüğüm, kendimi şarj ettiğim yer. Kalabalıklığı yazın beni zorlasa da bahar aylarında dört gözle oraya kaçmayı hayal ediyorum hep. İlkbaharda yine Bodrum’dayım. Dediğiniz gibi marina ve Halikarnas arasında yürümek istiyorum, özledim.

  4. Şehirleri hep bildik yüzüyle görmektense farklı yüzleriyle görmeyi seviyorum. Gündüzleri farklıyken geceleri farklı şehirler; bahardaki yüzü farklıyke, sonbaharda bambaşka yüüne şahit oluyorsun.

    Tatil veya seyahat anlayışımızı güneş, kum, deniz üçlüsünden biraz farklılaştırıp, alternatif seyahat rotaları oluşturmalı.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın