On beş gündür Bin Filin Ülkesi Loas‘ta seyahat ediyorum. Aslında seyahat kelimesi biraz basit kalıyor. Laos’ta yolda olmak, batılıların sıklıkla kullandıkları challenging kelimesiyle anlamını tam olarak buluyor, zor, meydan okumak. Şehirden şehire veya kasabadan kasabaya gitmek sağlam sabır gerektiriyor. Bazı yolculuklarım 8 saati, bazıları ise 15 saati bulabiliyor. Kah nehirde, kah turist minibüsünde, kah tavuklar, çuvallar arasında yerel halk otobüsünde seyahat ediyorum.

Sabrımın sınırlarını ve konfor sınırımı yeniden keşfediyorum ve şunu iyice kalpten hissediyorum ki ben yolda olmak için doğmuşum. Kimisinin apaçık işkence diye tanımlayacağı bu bir yerden bir yere gitme şekli, bende keyif olarak anlamını buluyor.

El değmemiş doğada trekking, elektrik olmayan köy evlerinde uyku, nehirde duş, tamamen doğadan elde edilmiş şeylerle doğal pişirilen yemekler gibi şeylerle dolu aktiviteler ve sonrasında durmaksızın yollarda olma hali nedeniyle yazıları yazamaz oldum. Zaten yazsam da kağnı hızında internet bağlantılarıyla yayınlamam mümkün olmayacak. Olan vakitlerimi ancak fotoğrafları düzenleyerek geçirebiliyorum.

İşte budur ol sebep yazamamamın. Tüm detaylar, tüm aktiviteler, tüm yolda olmak halleri sayfamızda yerini alacak. Sabrınız, merakınız ve anlayışınız için teşekkürler.

Day 582: Laos:15 Nong Khiaw, 7 Mart 2012

Önceki blog yazısıLuang Nam Tha’ya Dönüş
Sonraki blog yazısıMuhteşem Dağlar Arasında: Nong Khiaw
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. “Sabrımın sınırlarını ve konfor sınırımı yeniden keşfediyorum ve şunu iyice kalpten hissediyorum ki ben “yolda olmak” için doğmuşum.”

    Abi yukaridaki kelimelerin icin seni yurekten alkisliyorum…

    • Laos demek benim için “yolda olmak” demek anlamına geliyor artık. O kadar çok zamanımı orada yollarda, hemde çok bozuk yollarda geçirdim ki, gezi yazılarımı ancak yazabiliyorum. Çok teşekkürler Onur.

  2. Yolda olmakla bütünleşmiş bi adamsın artık. Yollar seni sen yolları çok sevdin. Sevdiğin yollarla, keyifle uzun yolculuklar, takipteyiz…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın