Kamboçya’nın Kep Kasabası’nın 4,5 km güney batısında bulunan Koh Tonsay (Rabbit-Tavşan Adası), 2 beyaz plajı ve zengin deniz altı canlı hayatıyla adından sık bahsedilen bir yer. Üzerinde sadece 7 ailenin yaşadığı bu 2 km uzunluğundaki adaya gitmeye niyetlendiysem de vazgeçtim.

Sabah bisiklet kiralayıp çevreyi keşfetmeye karar verdim. Sabah kalktığımda ise bir sürpriz cebimde beni bekliyordu. Henüz giyinmemiş olduğum pantolonumun cebinden kulaklığı almak isterken, elim ıslak ve yumuşak bir şeye değince şaşırdım doğrusu. İlk işim kamerayı hazırlayıp cepte ne olduğunu araştırmaya koyulmak oldu. Tombul mu tombul bir kurbağa gecenin seriliğinde cebimi kendisine yuva bellemişti. Oysa bungalovumda pantolonum duvardaki çiviye asılıydı. Bungalovdan pek hazzetmediğimden Visalsak Guest House’a geçtim (6$).

Kep, Crab Market, Kamboçya

Bulunduğum tepenin etrafı yemyeşil ve etrafta yüzlerce kelebek uçuşuyor. Aslında gönlümden trekking rotalarından birine yönelmek varsa da aklımdaki bazı işlerden dolayı bugün sadece bisiklet turuyla yetinmeye çalıştım. Şahane manzaralı yollar arasından geçip deniz kenarındaki meşhur Kep Yengeç Pazarı’na ulaştım. Kalabalık markette yakalanmış yengeç ve diğer deniz ürünleri müşterilerini bekliyordu. Canlı yengeçlerin dışında, karides, kalamar ve balık dolu sepetler de satışa hazır haldeydiler.

İnce kafes şeklinde tuzaklarla yakalanan yengeçlerin kilosu pazarlık yeteneğinize göre 4-8 TL. Deniz ürünleri sevseydim keşke. 10 dakika bekleyecek sabrı olanlar için yengeçler pişirilmiş olarak da servis edilebiliyor. Buradan satın alıp götürüp otelde de pişirtilebilir. Dileyen yakındaki deniz ürünleri satan restoranlarda şahane manzara karşısında, kocaman menüsü 15 TL’ye yengeç menülerinin keyfini çıkarabilir.

Kep, Crab Market, Kamboçya
Kep, Crab Market, Kamboçya

Denizin manzarası her ne kadar güzel olsa da plajların o kadar da iyi olduğu söylenemez. Tabi burada kıyasım Güney Asya Plajları, yoksa yüzmek ve şezlong keyfi yapmak için yeterli, sadece beyaz kumlu, türkuaz renkli ve berrak değilse iyi olarak sınıflandıramıyorum. Siz beni pek dinlemeyin.

Plaj, Songkran Festivali sonrası oldukça kalabalık. Denizden en çok keyif alanlar çocuklar, gençler ve erişkinlere bakarsanız onlar ya kıyafetleriyle yüzüyor ya da hamaklarda veya gölgede tembellik yapıyorlar.

Malta
Kep, Cambodia
Kep, Cambodia

Kamboçya’da en keyif aldığım şeylerden biri açık bir görüş alanından gün batımını izlemek.

Tek kelime ile şahane!

Day 627: Kamboçya:21 Kep, 20 Nisan 2012

Önceki blog yazısıHuzurlu Bir Sahil Kasabası: Kep
Sonraki blog yazısıSözün Bittiği Yer: Kızıl Kmerler, Kamboçya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın