El Nido, Uzakdoğu ülkesi Filipinler’in Palawan Adası’nın kuzeybatısında yer alan ve ismi gittikçe daha fazla duyulmaya başlanan yeryüzü cennetlerinden. Özellikle CNN ve Conde Nast Traveler gibi yayınların El Nido’yu en iyi plajlara sahip destinasyonu olarak göstermesinin ardından yıldızı parlayan sahil kasabası, Filipinler’e seyahat etmek için başlı başına bir sebep.

El Nido’yu özel kılan, sahil kasabasını çevreleyen Bacuit Koyu’nun doğası. Bacuit Koyu, eşsiz bir doğal güzelliğe sahip. Koyda, irili ufaklı 45 yeşilliklerle kaplı kireçtaşı kayalığı bulunuyor. Güney Çin Denizi’nin üzerinde görkemli bir şekilde farklı yapılarda ve boyutlarda yükselen ve yerleşim olmayan bu adacıklar, sürprizlerini adacıkları keşfe çıkanlara saklıyor. Bu büyüleyici yere ik defa gitme fırsatı buldum. Yine de giderim.

big lagoon el nido

El Nido’nun en sevilen aktivitesi olan ‘island hopping’ tekne turları, nefes kesici güzellikteki Bacuit Koyu adalarının keşfine çıkarıyor ve seyahatten adeta yenilenerek dönmeyi sağlıyor.

Yalnızca teknelerle yaklaşıp belirli aralıklarından içeri girildiğinde, adacıkların içlerinde gizli yemyeşil lagünler ve gizli saklı sahiller ortaya çıkıyor. El Nido seyahatinde, mutlaka tekne turları ile bu doğal güzellikleri keşfetmeniz gerek.

El Nido Turları, A, B, C, D olarak adlandırılmış ve her bir tur koyun farklı farklı adalarına tur düzenliyor. El Nido Tour A, El Nido’daki en ünlü tekne turu paketi. Miniloc Adası ve çevresinde tekneler dolaşıyor. Bu tur, 2 Lagün, Small ve Big Lagün, Small Lagoon, Big Lagoon, Secret Lagoon, Shimizu Adası ve 7 Commandos Plajı’na uğruyorsunuz. Tur ücretleri, 1200-1400 Peso arasında değişiyor.

El Nido tekne turları her sabah 9’a başlıyor, akşam üzeri 5’e kadar tüm gün sürüyor ve öğle yemeği teknenin öğle saatlerinde demir attığı kumsallarda yeniliyor. Tekneyi yaklaşık 10-14 kişi ile paylaşıyorsunuz. Şnorkel ve palet ihtiyacınız varsa kişi başı ekstra 100-200 peso ödeyerek kiralıyorsunuz. Tavsiye ederim.

Malta
büyük lagoon el nido palawan
Büyük Lagün Girişi, El Nido, Palawan Adası, Filipinler
büyük lagün el nido
Fis Big Lagoon
balıklar bazen ısırabiliyor

Big Lagoon, El Nido, Palawan Adası

El Nido tekne turu’nun en şahane yerlerinden biri de Big Logoon noktası. Büyük Lagün, benim en sevdiğim lagün. Girişindeki kayaların görüntüsü muhteşem. Mevsime bağlı olarak tekneler lagün içerisinde bir tur atabiliyor. Düşük gelgit durumlarında veya büyük teknelerle tura çıktıysanız tekneler lagünün girişinde demirliyor. Google haritalardaki konumunu görmek için tıklayın.

Teknenin demir attığı yerden Lagün’ün dar girişine kadar suyun içerisinde yürümeniz veya yer yer yüzmeniz gerek. Zeminde bazen ölmüş mercanlar olduğundan biraz dikkat etmeniz gerek. En iyi yanınızda deniz ayakkabısı olması. Sığ olduğundan yüzerek gitmek mevsime göre biraz zor olabiliyor.

Mercanlara çarpmamak için şnorkel ile zemine bakıp yüzmeniz gerekiyor. Buradaki balıkların bazıları sizi ısımaya çalışabiliyor. Balıklar küçük, benim başıma gelmedi ama bundan korkup da gitmemezlik etmeyin.

philippines blue lagoon
big logoon
Büyük Lagün Girişinde bir yüzen restoran

Lagünün büyüklüğü birkaç futbol sahası kadar büyük. Yaklaşık 20 metre bir boğazdan giriyorsunuz ve aynı boğazdan geri çıkıyorsunuz. Demir atılan noktadan lagünün girişine kadar yürüyerek ve kısmen de yüzerek gittim. Sonra yakınımdan geçen küçük bir motorlu kayık görünce onun ayaklarına asıldım. Bir nevi kayık otostop yaptım.

Blue Lagoon olarak da adlandırılan Big Lagoon’e ilk Kasım 2011’de gitmiştim. O güne dair blog yazıma da göz atın dilerseniz. O vakit lagün girişinin biraz ilerisine kadar ancak gidip geri dönmüştüm.

Bu defa fırsatı kaçırmayıp teknenin kollarına asılarak lagün içerisindeki turumu yaptım. Teknedekilerin şaşkın bakışları altında enfes bir tur oldu benim için.

tekne stop
blue lagoon philippines
Blue Lagoon içerisi
blue lagoon philippines
Blue Lagoon içeriden çıkışa doğru gidiş
blue lagoon screet lagoon

Big Lagoonün girişinin sol tarafında küçük bir delikten girilerek geçilen mini gizli bir lagün var. Biraz eğilip bükülerek girmeniz gerekiyor. İçerisi çok hoş. bembeyaz kumlara sahip genişliği birkaç metreyi bulan bir lagün.

Doğanın zümrüt taşları gibi koy içerisinde serpiştirdiği adalar, yeşillikleri ve boyutlarıyla tekneyle yaklaşırken dahi büyüleyici görünüyor. Ancak asıl doğal mucizeler, tekneler adalara varınca kendisini gösteriyor. Her bir adanın, her bir koyun kendine has güzelliği var.

Tekneler köşeleri dönüp, adaların iç kısımlarına geçtiğinde yemyeşil ve berrak lagünler, el değmemiş kumsallar, turkuaz kumsallar ile karşılaşılıyor. Sadece Bacuit Bay’deki El Nido turları için bile Filipinler’e gidilir. Balayı tatili için dünyanın en güzel balayı yerlerinden biri.

Önceki blog yazısıAdrasan Nerede 📍 Adrasan’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıLikya’nın Kutsal Alanı: Letoon Antik Kenti
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

 1. İyi günler, siteniz çok güzel ve filipinler bölümü gerçekten çok bilgi verici. Benim  de kendi tur programım hakkında bir kaç sorum olacak. Mart ayında 8 günlük filipinler gezisi yapacağım. 2 genç çift olarak gideceğiz. İşimden dolayı sadece bu kadar izin alabildim ve uzun bir süre filipinlere bir daha gidemeyeceğimden tatilimi mümkün olan en yoğun şekilde geçireceğim.

  Manila’yı gezmeyi düşünmüyorum. Palawan’da bir gün El Nido’da bir gün geçirdikten sonra uçakla Bohol’a geçip bir gece kalacağım. Sonrasında feribotla Cebu’ya geçip 1 gece de orada kalmayı düşünüyorum. Sabah ilk uçakla da Boracay’a geçip bir gece iki gün geçirdikten sonra Manila aktarmalı dönmeyi planlıyorum.  

  Manila’ya indikten sonra 1 saat 40 dakika sonra palawan uçağı var ve bağlantılı uçaklar değil, aktarmayı kendimiz yapacağız. Pasaport kontrol, iç hatlara geçiş için yeterli bir süre mi? Online check in yapmayı düşünüyorum.

  Cumartesi akşamı için Palawan güzel bir seçim mi yoksa uçuşları değiştirip cumartesiyi Boracay’da veya Bohol de mi geçirsek?

  Uçaktan indikten sonra mümkün olan yerlerde yerel turlar alıp otele uğramadan direkt turlara katılacağız. Palawan, Cebu, Bohol da bilidğiniz olmazsa olmaz tur programları var mı? Boracay için bir gece 2 gün yeterli mi?

  Sorularım fazla ve kişiye özel gibi oldu sanırım, bilgilerinizi paylaşırsanız çok seviniirm.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın