İzmir‘in kuzeyinde, Bakırçay Havzası’nda bulunan Bergama, antik dönemden bu yana önemli bir yerleşim yeri. Tarihteki birçok ilke sahne olan Bergama, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor. Kıymetini bizler çok iyi anlamamış olsak da Bergama tarihî mirası ve kültür zenginlikleriyle İzmir’in tarihe açılan bir kapısı.

İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında yer alan Bergama, antik kentleri, müzeleri, yaylaları, han ve hamamları, butik otelleri, el sanatları, lezzetli ve sağlıklı yemekleriyle çok sayıda alternatif sunan bir gezi rotası. UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Bergama Antik Kenti iki bin yıllık Kızıl Avlu, Zeus Sunağı, Athena Tapınağı ve Zeus-Asklepios Tapınağı ile görülmeli.

Bergama nasıl gidilir

Bergama’ya nasıl gidilir

Bergama İzmir 106km, Bergama Balıkesir 110, Bergama İstanbul 499 ve Ankara ise 659 kilometre mesafede bulunuyor. Bergama ulaşımı için birkaç alternatif var. İzmir Bergama otobüs seferleri yok. İzmir otogar bergama minibüs seferleri yapılıyor.

1. İzmir’den Bergama’ya nasıl gidilir

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali (İZOTAŞ) en üst katından yarım saatte bir kalkan minibüslerle Bergama’ya ulaşmak mümkün. 110 km’lik mesafe yaklaşık 1,5 saat sürüyor. İzmir Otogarı ile Bergama arasında Metro Turizm ile Bergamalılar Kooperatifi hizmet veriyor. Otobüs bileti 15-18 TL arasında değişiyor. Bergamalılar Kooperatifi telefon 0232 4721555.

2. Bergama’ya belediye otobüsü ile ulaşım

IZBAN’a binerek Aliağa’ya gidin. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi ESHOT’un 835 numaralı Aliağa-Bergama aktarma hattını kullanın. Nerdeyse her yarım saate bir Aliağa Bergama arası otobüs çalışıyor. Bergama’ya otobüs saatlerini öğrenmek için tıklayın. Gece 24:00’a kadar Aliağa’ya gitmek veya İzmir’e dönmek mümkün.

   

Bergama-Aliağa arasında İzmirim Kart ile ulaşım tam 4,50 TL, öğrenci 2,45 TL, öğretmen ise 2,75 TL. Aliağa’dan İZBAN hattı aracılığı ile İzmir şehir merkezine ulaşılabiliyor. İZBAN’a İzmirim Kart’la binişlerde tam 2,25 TL, öğrenci 1,25 TL, öğretmenler ise 1,60 TL ödüyor.

3. Havalimanından Bergama’ya nasıl gidilir

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bergama’ya 130 km mesafede yer alıyor. Havalimanından Bergama’ya gidiş için havaalanındaki İZBAN’a binerek Aliağa İstasyonu’na gidin. Aliağa’dan Bergama minibüsü ya da 835 numaralı belediye otobüsüne binin. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor.

Göz At: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

4. Bergama’ya trenle ulaşım

Bergama’ya en yakın tren istasyonu Manisa’nın Soma ilçesinde bulunuyor. İzmir Basmane Tren Garı’ndan Manisa-Balıkesir-Bandırma arasında sefer yapan Karesi Ekspresi, Soma’da duruyor. Soma ile Bergama arasındaki mesafe 45 km. Yarım saatte bir kalkan dolmuşlara binerek 45 dakikada Soma’dan Bergama’ya ulaşılıyor.

5. Bergama ulaşım

İzmir’den geleceklerin Çanakkale karayolunu kullanarak Bergama sapağından ilçeye dönüş yapmaları gerekiyor. 110 km’lik yol özel araçla 1 saat 15 dakika gibi bir sürede aşılıyor. İstanbul yönünden gelenlerin Soma ve Kınık üzerinden ya da Ayvalık rotasını kullanmaları öneriliyor.

İstanbul, Ankara, Bursa ve Çanakkale gibi şehirlerden dönemsel olarak otobüs seferlerinin gerçekleştirildiği Bergama gezilecek yerleri ile Türkiye’nin önemli turistik çekim merkezlerinden biri olmaya aday. Özellikle tarih ve arkeolojiye merakı olanlar için Bergama‘da görülecek çok yer var.

2 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    150,4k Takipçiler
    Takip et
       
     
  2. Bergama yeni gezdik grup olarak gittik ve çok beğendik. Yazacak çok şey var ama konu ulaşım olunca biz de aldığımız hizmeti çok beğendik Bodrum Transfer Online diye bir firma herkese tavsiye ederiz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın