Bergama, antik dönemden bu yana önemli bir yerleşim yeri. İzmir‘in kuzeyinde, Bakırçay Havzasında bulunan, tarihteki birçok ilke sahne olan Bergama, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyor. Kıymetini bizler çok iyi anlamamış olsak da Bergama tarihi mirası ve kültür zenginlikleriyle İzmir’in tarihe açılan bir kapısı. İzmir merkeze 108 km mesafede olan Bergama, tarihin en eski yerleşim yerlerinden.

İyon, Roma ve Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapan kent, Pergamon Krallığı’nın da başkenti olarak biliniyor. Bergama, antik kentleri, müzeleri, yaylaları, han ve hamamları, butik otelleri, el sanatları, lezzetli ve sağlıklı yemekleriyle çok sayıda alternatif sunan bir gezi rotası.

Bergama nasıl gidilir

Bergama hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Bergama’nın eski adı Pergamon, Yunanca öncesi bir dile ait ve ‘kale’ veya ‘müstahkem mevkii’ anlamına geliyor. Bergama Krallığına başkenti olan Pergamon, kuruluşundan bugüne kadar bilim ve kültür tarihi alanında pek çok olaya ev sahipliği yaptı.

Anadolu’nun en zengin tarihi mirasa sahip bölgelerinden birinde kurulu olan Bergama, bölge tarihine yön veren Bergama Krallığının merkeziydi. Burası, antik dönemin önemli sağlık merkezlerinden Asklepion, ilk yerleşim alanı olan Akropol ve MS 2. yüzyıla ait Kızılavlu gibi eserler sayesinde turistik önemini arttırıyor.

Antik çağın en önemli sağlık merkezlerinden biri Asklepion da Pergamon kentindeydi. Helenistik dönemin kültür, bilim ve sanat merkezi olan antik kentteki Asklepion, telkin ve inanç yoluyla iç içe geçmiş tıbbi, cerrahi ve paramedikal tedavileri ile döneminin en önemli sağlık merkezlerinden biri. Parşömen, eczacılığın simgesi yılan figürü başta olmak üzere çok sayıda ilke sahne olan Bergama topraklarında sayısız medeniyet yaşadı.

İzmir’e bağlı bir ilçe olan Bergama’nın nüfusu 104 bin, ilçenin yüzölçümü ise 1.761 kilometrekare. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim sınırlarında yer alan Bergama’nın 114 kırsal mahallesi bulunuyor.

 Bergama Gezilecek Yerler blog yazımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Bergama tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Bergama nerede📍

Bergama, Ege Bölgesi’nin Ege Bölümünde, İzmir’e bağlı bir ilçe. İzmir kent merkezinin en kuzeyinde yer alan ilçesi Bergama, aynı zamanda şehrin yüzölçümü olarak en büyük ilçesi unvanını taşıyor.

Bergama’nın güneyinde Aliağa, doğusunda Kınık ve Manisa, kuzeyinde Ayvalık (Balıkesir), batısında Dikili, güneybatısında ise Ege Denizi bulunuyor.

ⓘ Bergama gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb’yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Bergama’ya nasıl gidilir ✈️

Bergama, İzmir’in kuzeyinde, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde konumlanıyor. İstanbul-İzmir Otoyolunun faaliyete geçmesiyle birlikte İstanbul ve Bursa gibi kentlerden çok daha kısa sürede ulaşılabilen ilçe, Kuzey Ege’de önemli bir kavşak noktasında.

Bergama’ya uçakla nasıl gidilir: Bergama’ya en yakın havalimanı İzmir’de bulunuyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bergama’ya 133 km uzaklıkta. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok şehrinden direkt uçak seferleri yapılıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Bergama’ya nasıl gidilir: İzmir Adnan Menderes Havalimanından Bergama’ya gidiş için havaalanındaki İZBAN’a binerek Aliağa İstasyonuna gidin. Aliağa’dan Bergama minibüsü ya da 835 numaralı belediye otobüsüne binin. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Bergama’ya arabayla nasıl gidilir: Bergama İzmir 108 km, Bergama Balıkesir 110, Bergama İstanbul 499 ve Ankara ise 659 kilometre mesafede bulunuyor. Bergama ulaşımı için birkaç alternatif var.

İzmir’den geleceklerin Çanakkale karayolunu kullanarak Bergama sapağından ilçeye dönüş yapmaları gerekiyor. 110 km’lik yol özel araçla 1 saat 15 dakika gibi bir sürede aşılıyor. İstanbul yönünden gelenlerin Soma ve Kınık üzerinden ya da Ayvalık rotasını kullanmaları öneriliyor.

İzmir’den Bergama’ya nasıl gidilir: İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali (İZOTAŞ) en üst katından yarım saatte bir kalkan minibüslerle Bergama’ya ulaşmak mümkün. 110 km’lik mesafe yaklaşık 1.5 saat sürüyor. İzmir Otogarı ile Bergama arasında Metro Turizm ile Bergamalılar Kooperatifi hizmet veriyor. Otobüs bileti 20TL. Bergamalılar Kooperatifi telefon 0232 4721555.

Bergama’ya belediye otobüsü ile nasıl gidilir: İZBAN’a binerek Aliağa’ya gidin. İzmir Büyükşehir Belediyesinin otobüs işletmesi ESHOT’un 835 numaralı Aliağa-Bergama aktarma hattını kullanın. Nerdeyse her yarım saate bir Aliağa Bergama arası otobüs çalışıyor. Bergama’ya otobüs saatlerini öğrenmek için tıklayın. Gece 24.00’e kadar Aliağa’ya gitmek veya İzmir’e dönmek mümkün.

Bergama-Aliağa arasında İzmirim Kart ile ulaşım tam 7,12TL, öğrenci 3,20TL, 60 yaş 5,10TL, öğretmen ise 5,10TL. Aliağa’dan İZBAN hattı aracılığı ile İzmir şehir merkezine ulaşılabiliyor. İZBAN’a İzmirim Kart’la binişlerde gideceğiniz mesafeye göre ücretlendirme yapılıyor. Hem bindiğiniz istasyonda hem de indiğiniz istasyonda kartınızı okutmanız gerekiyor.

Bergama’ya trenle nasıl gidilir: Bergama’ya en yakın tren istasyonu Manisa’nın Soma ilçesinde bulunuyor. İzmir Basmane Tren Garı’ndan Manisa-Balıkesir-Bandırma arasında sefer yapan Karesi Ekspresi, Soma’da duruyor. Soma ile Bergama arasındaki mesafe 45 km. Yarım saatte bir kalkan dolmuşlara binerek 45 dakikada Soma’dan Bergama’ya ulaşılıyor.

bergama nasıl gidilir

Bergama gezilecek yerler 📌

Bergama gezilecek yerleri ile Türkiye‘nin önemli turistik çekim merkezlerinden biri olmaya aday. Özellikle tarih ve arkeolojiye merakı olanlar için Bergama’da görülecek çok yer var. UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Bergama Antik Kenti iki bin yıllık Kızıl Avlu, Zeus Sunağı, Athena Tapınağı ve Zeus-Asklepios Tapınağı ile görülmeli.

Pergamon Antik Kenti, MÖ 282-133 arasında krallığın başkenti olarak biliniyor. Bu dönemde yapılan saray, tapınak, tiyatro gibi yapılan çok sayıda eser günümüzde görülebilir durumda. 1870’lerde başlayan kazı çalışmalarının hala sürdüğü antik kentte, yaklaşık 300 metre yükseklikteki tepede Akropolis, 10 bin kişilik, Batı Anadolu’nun en dik tiyatrosu önemli yerler.

Ayrıca Athena Tapınağı, Dionysos Tapınağı ve saraylardan kalanlar Bergama gezilecek yerler arasında. Bölgede görülebilecek çok sayıda eser olmasına rağmen, Zeus Sunağı, 1897’de yurtdışına götürülenler arasında.

Bergama Müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi olarak 1936’dan beri hizmet veriyor. Başlangıçta 1878’de başlayan kazılardan çıkan eserlerin korunduğu depo olsa da zamanla sergi amaçlı kullanılmaya başlanıyor. Sonraları depo, laboratuvar ve fotoğrafhane arşivi gibi bölümler de ekleniyor. Burada ayrıca, Berlin’deki Bergama Müzesi’nde sergilenen Zeus Sunağı’nın bir maketi de bulunuyor.

Kızıl Avlu olarak bilinen Sarepeion Tapınağı, Anadolu’nun en görkemli dini anıtsal yapılarından. MS 2. yüzyılda yapıldığı düşünülen tapınağın, Mısır tanrıları Serapis ve İsis’e adandığı düşünülse de yan tarafındaki iki yuvarlak yapının tanrıları sırrını koruyor. Anadolu’daki erken 7 kiliseden biri.

Hacı Hekim Hamamı, halk arasında Çifte Hamamlar ya da erkekler hamamının çarşıya açılan kapısından dolayı Çarşı Hamamı olarak da biliniyor. Toplamda 24 kubbeye sahip yerin, oldukça titiz bir mimari yapıya sahip. Duvar süslemeleri, kirpi saçakları, göbek taşı ve kurnalardaki süslemelerin birçoğu bozulsa da günümüze ulaşanlar güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Güzellik Ilıcası, kubbeli yapısı ve sahip olduğu iki mermer havuzlu kaplıcasıyla ilgi görüyor. Bergama Kralı Eumenes döneminde kurulduğu bilinen kaplıca, Eskülap Banyoları adıyla da biliniyor. Çok sayıda hastalığa iyi geldiği belirtilen kaplıcaların yan tarafında belediyeye ait bir otel ve bongalovlar da bulunuyor.

Kozak Yaylası, Balıkesir ve İzmir’e kadar ulaşan enfes doğa alanı. Çok sayıdaki fıstık çamları altında yürüyüş yapmanın keyfi bir başka güzel. Yayla, kamp alanları ve yürüyüş parkurlarıyla özellikle kuş gözlemciliği için oldukça uygun. Motorcu ve bisikletçilerin de sevdiği rotalardan olan yer, Off-road sevenlerin de favori mekanlarından. Bergama-Ayvalık yolu arasında kalan yayla çevresinde bulunan Nebiler Şelalesi, küçük bir kaplıca ve mağara da bulunuyor.

Bergama, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. İzmir çevresinde gezilecek yerler arasındaki Bergama, Ayvalık ve İzmir gibi turistik birçok yere yakınlığından dolayı birçok kişinin günübirlik de olsa ziyaret ettiği bir yerleşim yeri.

2 YORUM 💬

  1. Bergama yeni gezdik grup olarak gittik ve çok beğendik. Yazacak çok şey var ama konu ulaşım olunca biz de aldığımız hizmeti çok beğendik Bodrum Transfer Online diye bir firma herkese tavsiye ederiz.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın