­Avrupa’nın en eski başkentlerinden Belgrad, her yaştan insanın, her saatte sokakları şenlendirdiği, yüksek enerjili bir şehir. Panoniyen Ovası’nın Balkanlar ile buluştuğu, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş Sırbistan‘ın başkenti Belgrad, Sırpça’da beyaz şehir anlamına geliyor. Doğu ve Batı’nın kesişme noktasında, adı gibi ferah, aydınlık ve huzurlu bir kent.

Tüm banliyöleri ile birlikte 2 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Belgrad’ı biraz keşfedince aklıma ilk gelen şey “Ben burada yaşarım” cümlesi oldu. Şahane doğası, güzel manzarası, yemyeşil parkları, muhteşem kulüpleri, bar ve restoranları ile insanı baştan çıkaran bir şehir.

malta
Belgrad'da Gezilecek Yerler

Instagram @yoldaolmak hesabını takip edin. Sorularınız varsa instagram üzerinden sorabilirsiniz.

       

Göz at: Belgrad Turu Yapmak İçin 7 Neden

Belgrad gezilecek yerler

Stari Grad, Savamala, Skadarlija ve Zemun bölgelerini gezerken, zengin bir tarih ve kültürel mirası taşıyan Belgrad’ın dokusunu hissediyorsunuz. Eski binaların sıralandığı sokaklar, kilise ve katedraller, anıtların ve çeşmelerin süslediği meydanlar, doğayı hissedebileceğiniz yemyeşil yaşam alanları bu bölgeleri çekici kılıyor. Merkezdeki yerlerin çoğunu yürüyerek gezdim. Çok az yer için ise taksi kullandım.

1. Republic Square

Belgrad Republic Square, Sirbistan

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı), şehrin ünlü yeri Knez Mihailova Caddesine oldukça yakın. Belgrad gezisine başlamak için en uygun adres bence burası. Belgrad gezilecek yerler arasında yer alan Ulusal Tiyatro, Boško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müze bu meydanın çevresinde yer alıyor.

Meydanın ortasında, Osmanlıların Sırbistan üzerindeki hakimiyetini sonlandıran Prens Miloš Obrenović’in bir eliyle ileriyi işaret ettiği bir heykele ev sahipliği yapıyor. Heykel 1882’de dikilmiş.

2. Knez Mihailova Caddesi

Belgrad Gezilecek Yerler

Şehrin merkezi caddelerinden Terazije’den başlayıp Kalemegdan’a kadar uzayan bu capcanlı sokağa Belgrad’ın İstiklal Caddesi desem doğru olur. Republic Square’nin hemen yanıbaşından itibaren uzayıp giden cadde, şehir sakinlerinin ana buluşma noktalarından birisi. Doğru Avrupa’nın en güzel yaya caddesi olarak da listelerde adı sıkça geçiyor. Cadde boyunca dallanıp budaklanan şirin sokaklarda sayısız nefis kafe, restoran, butik ve dükkanlar sıralanıyor.

3. Kalemegdan

Belgrad Gezilecek Yerler: Kalemegdan

Belgrad, zengin tarihini şehrin her köşesinde gözler önüne seren bir kent. Etkileyici şahane parklara ve tarihi alanlara sahip Kalemegdan bunun en güzel görülebileceği yerlerden. Sırpların Kalemegdan dedikleri Belgrad Kalesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yere nazır halde yükseliyor. Geniş yeşil alanları, meydanları, yürüyüş yerleri ile şehrin en gözde yerlerinden.

Osmanlı Avrupa’sında İstanbul ile birlikte yüz bin nüfusu aşan ikinci büyük şehri Belgrad’da kale o dönem şehrin kalbiydi. Askeri Müze, St. Petka ve Ruzia kiliseleri, Kula Nebojsa (Cesaret Kulesi), Türk Hamamı, VI. Carl Kapısı, Roma Kuyuları ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik’de görülecek yerler arasında.

4. Skadarlija

Skadarlija

Dokuzuncu yüzyılda, şehrin ünlü simalarının toplanma yeri Skadarlija, Paris’in Montmartre bölgesi ile karşılaştırılacak kadar güzel belki. Bir zamanlar çingenelerin yaşadığı, şimdilerde bohem bir köşe olan Skadarlija (Skadarska diye okunuyor), nefis akşam yemekleri için şahane bir tercih olur. Ahşap fıçılar içerisindeki zakkum ağaçları, adını bilmediğim bir çok rengârenk çiçek sokağı süslüyor.

Oldukça canlı, 7/24 yaşayan Skadarlija’da, “Kafana” denilen, yerel lezzetleri ve Sırp şaraplarını sunan, çok sayıda restoranın sıralandığı bölge oldukça hoş bir atmosfere sahip. Bizdeki meyhanelere benzer bu mekânlarda, sabahın erken saatlerine kadar geleneksel Sırp canlı müzikleriyle keyifli akşamlar geçirmek mümkün. Skadarlija’da tercih edilebilecek kafanalar ise; Šešir Moj (Eski şapka), Tri Sesira (Üç Şapka), Dva Jelena (İki Geyik).

5. Savamala

Savamala, Belgrad

Surların dışına yapılan ilk yerleşim bölgelerinden Savamala, yani “Sava Mahallesi”, Sava Nehri kenarından, Kalemegdan ve Kosancicev Venac arasında uzanıyor. Savamala Bölgesi son yıllarda şehrin değeri yükselen yerlerinden.

Geçtiğimiz yüzyılda seçkinlerin konakladığı Art Nouveau sanatını en iyi temsil eden binaların olduğu Savamala, uzun yıllar zamanın yıkıcı etkisine maruz kalmış. Son zamanlarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla burası şimdilerde şirin dükkanları ve tarih kokan kafeleriyle evleriyle görmeye değer bir yer haline dönüştü.

Savamala’nın en önemli mekanlarından Mikser House, geniş ahşap döşemeli eski bir ambar iken sonraları bir tasarım merkezi ve performans alanına dönüştürülmüş nefis bir yer. Diğer sevdiğim bir yer ise eski dokusu korunarak hizmet veren Jazz Basta. Ekolojik özellikleri, düzensiz tasarlanmış iç mekanları, samimi atmosferiyle çok beğendiğim bir cafe. Yaz aylarında bahçesi çok keyifli.

6. Nikola Tesla Müzesi

Alternatif akımın mucidi, 26 ülkede 600’den fazla patenti bulunan bilim insanı olan Nikola Tesla’nın, 160.000 orijinal belge ile 5700 adet ünlü mucidin kişisel eşyalarının sergilendiği Nikola Tesla Müzesi’nde elinize alacağınız floresanı hiçbir bağlantı olmadan yakabileceğiniz eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Thomas Edison ile anlaşmazlığı ile de bilinen Sırpların yüz akı Tesla’nın bugünkü hayatımıza pek çok etkisi olan, kablosuz cihazlar, cep telefonları, radarlar, radyo, uzaktan kumanda dahil olmak üzere elektrikli motor kullanan birçok cihazın aslında gerçek mucidi. Müze, Belgrad’ın merkezine yakın Krunska Caddesi’nde yer alıyor.

7. Nova Grad

Yeni Belgrad

Savamala’dan Savski Most Köprüsü aracılığıyla karşıya geçtiğinizde, düz alanda kurulmuş Nova Grad (Yeni Belgrad) bölgesine ulaşıyorsunuz. Burası yüksek katlı binaların, iş merkezlerinin ve AVM’lerin olduğu bir yer.

Gezmek açısından çok da çekici olduğu söylenemez, fakat Sava Nehri’ne paralel uzayan yürüyüş caddesi pek bir güzel. Ayrıca karşıdan Belgrad’ı fotoğraflamak için Zemun bölgesi ile birlikte burası da tercih edilebilir. Manzaranın keyfini çıkararak kıyı boyunca yürüyün derim.

8. Zemun

Zemun, Belgrad

Tuna nehri boyunca uzanan, Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölge Zemun, şehir içerisinde başka ilgi çeken bir şehir gibi sanki. Buranın hem meydanı ve hem de sokakları pek bir güzel. Zemun’da yükselen Usce Kulesi ise Belgrad ve Zemun’un güzel manzarasına şahit olmak için ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Belgrad’a yolunuz düşerse, şehrin en güzel gün batımı ve bisikletle gezi rotalarından birisine ev sahipliği yapan güzel köşesi Zemun’a uğramayı ihmal etmeyin. Nehre bakan Reka Restoranda bir akşam yemeği molası verin. memnun kalmak garanti.

9. Belgrad’ın denizi: Ada Ciganlija

Ada Ciganlija

Nehir kenarına kurulmuş şehirlerin ortak özelliği; hoş bir manzaraya sahip bir şehir Belgrad. Şehrin ister eski tarafında olun, ister yeni tarafında, karşıda, yeşillikler içerisinde şahane bir manzara sizi bekliyor.

Belgrad’ın en güzel yerlerinden birisi Ada Ciganlija, Belgrad’ın Sava Nehri’ne bakan yakasında ve bir yol ile ana karaya bağlı. Üzerinde yapay Sava gölü ve gölün plajını yazın Sırplar güneşlenmek için kullanıyor. Ada Ciganlija dışında Ada Huja ve Ada Medjica da dilerseniz doğanın ve yeşilin içine en iyi dalabileceğiniz yerlerlerden.

10. Taş Meydan

Takovska, Ilije Garaşanina, Beogradska Caddeleri ile Kralja Aleksandra Bulvarı arasında bulunan Taş Meydan (Taşmajdan) çevresinde St. Mark Kilisesi, Rus Kilisesi, Merkez Postane, Taşmajdan Spor Merkezi, Taş ve Metropol Palace Otelleri ile Sırbistan Radyo-TV Binası ve çocuk parkı yer alıyor.

11. Terazi Meydanı

St.Sava Ortodoks Kilisesi
Aziz Sava Ortodoks Kilisesi

Cumhuriyet Meydanı’ndan biraz devam ettiğinizde karşınıza çıkan Terazi Meydanı (Terazije Meydanı), ismini kentin su dağıtımı için 1840’larda Osmanlıların inşa ettiği su kulesinden alıyor. 1906’da Maksim Gorki, Alfred Hitchcock, Brad Pitt gibi pek çok ünlü ismi ağırlayan Moskva Oteli ile ünlü meydan, Sremska Caddesi’nden Kralja Milana Caddesi’ne kadar uzanan bir alanı kaplıyor. Ortasından geçen Terazije Caddesi’nin ise Knez Mihailova Caddesi ile Aziz Sava Katedrali’ne götürdüğü, gezilecek yerlere yakınlığı ile oldukça avantaja sahip.

12. Novi Sad

Karlofça’ya 11 km uzaklıkta olan, Voyvodina Eyaleti’nin başkenti Novi Sad, Sırbistan’ın Belgrad’dan sonra ikinci büyük şehri. Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nden beri özerk olan Voyvodina’nın başkenti olan ve Sırbistan’ın Atina’sı olarak anılan Novi Sad, uzun yıllar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hâkimiyetinde kaldığından Macar etkisi ağır basan bir yerleşim.

Ülkenin kuzeyinde, Tuna Nehri kenarına kurulu Novi Sad’da ilk durağınız, muhteşem kent manzarasıyla kesinlikle Petrovaradin Kalesi olmalı. Ardından, Albert Einstein’ın da bir süre yaşadığı şehir turu yapabilir, Özgürlük Meydanı, Svetozar Miletiç Heykeli, Katolik Katedrali, Ortodoks Aya Yorgi Katedrali, Aya Nikola Kilisesi ve Sinagog’u ziyaret edebilirsiniz.

13. Karlofça

Karlofça Antlaşması’nın yapıldığı ve Sırbistan için de oldukça önemli, Vojvodina’nın en uğrak turistik kasabası olan Karlofça (Sremski Karlovci), Belgrad’a yaklaşık 1 saatlik bir mesafede bulunuyor. 170 yıl Osmanlı egemenliği atında kaldıktan sonra tekrar Avusturya-Macaristan Krallığı’na geçen Karlofça’nın merkezi olarak bilinen Karlofça Meydanı’nın her tarafındaki tarihi binalar dikkat çekiyor.

Tarihi MÖ. 7000’lere dek uzanan kasaba, ilk kurulan Sırp ortaokulu ve yüksekokuluna ev sahipliği yapmış, 18.yüzyıla kadar da Sırp Ortadoks Kilisesi’nin merkezi konumunda oldu. Karlofça’da, Şehir Meclisi, Katolik Kilisesi, Dört Aslan Çeşmesi’ni gezdikten sonra, 1699’da imzalanan Karlofça Anlaşması’nın imzalandığı tepede yer alan Barış Şapeli’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kasabadan ayrılmadan Karlofça’ya özgü ‘Bermet’ şarapları ve balından satın alabilirsiniz.

Belgrad görülecek yerler arasında yine St. Sava Ortodoks Kilisesi, Tašmajdan Parktaki St. Mark Kilisesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Etnografya Müzesi ve African Museum bulunuyor. Vakti olanlar bunları da listesine almalı. Belgrad gezilecek yerler listesi uzayıp gidiyor.

Zemun-River-Side
Zemun Nehir Kenarı

Belgrad ve çevresini profesyonel bir organizasyonla gezmek isteyenler için ise Balkan Holidays tavsiyem olsun. İster ekiple, ister iş için grup gezilerinde havalimanından transferden otel konklamasına ve şehir dışı rotalara kadar her şeyi planlayıp çok kaliteli hizmet veriyorlar. Zlatibor ve Mokra Gora gezimi kendileriyle yaptım.

Sahibi Bojan Türkiye’de okumuş ve gayet güzel Türkçe de biliyor. Bojan Petkoviç +381642586244. Balkan Holidays şöförlü Mercedes E Class ile 25€’ya havalimanından dilediğiniz yere transfer sağlıyor. 7 kişilik Mercedes Vianı ise 40€. Araçlarında ücretsiz wi-fi ve su ikramı da var transfers@balkanholidays.rs adresine yazın.

Belgrad gece hayatı

Şehrin dört bir yanında birbirinden güzel barlar, gece clubları bulunuyor. Nerede olduklarını öğrenmenin en kolay ve pratik yolu, kaldığın otelin resepsiyonuna sormak. Mr. Stefan Braun, Plastic, The Tube, KST, Francuska Sobarica ve Siprazje bunların en ünlüleri.

Sırbistan vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Bu da uçak bileti alıp, oteli ayırttınız mı uğraşacak başka bir şey yok demek. Bir hafta sonu kaçamak yapmak ve yılbaşı tatili için harika bir şehir Belgrad.

Belgrad’da nerede kalınır

Şehrin yürüyerek bir çok yerine ulaşmak mümkün. Savamala bölgesinde yer alan 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile tercih edilebilir. Uygun Belgrad otellerinde yer ayırtmak için tıklayın. Son gezimde kaldığım Prag Otel de gayet iyi bir otel, güvenerek kalabilirsiniz.

Belgradlılar sıcak kanlı, misafirperver, açık görüşlü ve oldukça saygılı insanlar. Sıcakkanlı Belgradlılar ile tanışmak ve sohbet etmek için uygun bir yer. Belgrad‘da bir arkadaş edindiğiniz zaman, kendinizi onun ailesinin de bir parçası haline bulabiliyorsunuz birden.

22 YORUM

 1. Merhaba Kemal Bey,
  Belgrada araba ile gitmek istiyorum. Vizesiz olduğu için Bulgaristan üzerinden geçerken sınırda bir problem yaşar mıyım?

 2. Ohrid zannedersem Makedonya’da. İsterseniz bu sayfaya yapıştırmış olduğunuz İnstagram paylaşımını değiştiriniz. Yazınız çok faydalı oldu, teşekkürler.

  • Sırbistanda iş yapmak, sırbistan yatırım, sırbistanda şirket kurmak. sırbistan oturum izni. belgrad para kazanmak.

   arkadaşlar sırbistandan merhaba, buraya gelip yerleşmek isteyenler önce konsolosluğa mutlaka başvursun. burada onur ekmem arzu ekmem isminde iki şahıs baş dolandırıcıdır. sizlerden şirket kuruluşu oturum ve çalışma izni hallederiz diyerek dolandırmak amaçlı danışmanlık hizmeti veriyorlar. kendilerini büyükelçimiz ile samimi olarak göstermekteler. buna binaen uğur güvem isimli karaktersize de dikkat ediniz. çelik kapı sattığını iddia eden yusuf isimli şqhıstan ve öner isimli aşağılıklardan da uzak durun. bir tercüman tutun tüm işlemlerinizi kendiniz yapın. bunlara paranızı kaptırmayın

 3. Uzun yıllar önce gitmiştim. Bir ara Sırp bi kız arkadasım bile vardı hey gidi gunler. Bence Türkiye’den gideceklerin sevecegi bir yer Belgrad.

 4. Belgrad, vizesiz olması, ucuz olması ve gidip görmeye değecek bir yer olması sebebiyle hafta sonu bile tercih edebilirisiniz. Bu sene 1 Mayıs, 19 Mayıs gibi hafta sonunun önüne ve sonuna gelen tatiller var. Bu yüzden şimdiden bilet alıp 3 günlük Belgrad gezisi planlanabilir.

 5. Belgrad vizesiz gezilecek en güzel şehirlerden biridir. Sırpların Türklere bakışı Boşnakların Türklere bakışından daha samimi ve sıcaktır. Belgrad’ta kendinizi İstanbul’daymış gibi hissedersiniz, insanları sıcak samimi yardımsever. Fiyatlar çok ucuz 4 günlük bir tatil 2 kişi için yaklaşık uçak bileti konaklama dahil 1500-2000 TL tutar. Apart daire kiralamak hem ucuz hem daha konforludur.

  • Sırplar Türklerden nefret ediyor önyargısını bırakıp rahatça gezebileceğiniz bir şehir. Mimari alandaki sanatçılıklarını normal apartman girişlerinden devlet kurum binalarına kadar her yerde göstermeleri gerçekten çok şaşırtıcı. 1 numarada bahsedilen meydandaki heykelin yüzünün döndüğü yere sizde yüzünüzü dönün, saat 22 yönünde yürüdüğünüz zaman köşede bir hamburgerci var. 350 gr eti bir hamburger içinde nasıl 8 TL ye yiyebilirsiniz orda öğrenin 🙂

   • Haklısınız Soner Bey, 8 TL’ye 350 gramlık bır kofte yanı (pleskavica). Ucuz olmasının nedeni domuz etinden yapılmasıdır.

    • Dostum domuz eti diyerek insanlari yaniltma. Gayet bugu yedim ve ozellikle de sordum. Hepsi sigir eti. Domuz eti olanlari zaten sordugunuzda direk gosteriyorlar ki domuz eti burada normal.etten de pahali.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın