­Belgrad, her yaştan insanın, her saatte sokakları şenlendirdiği, yüksek enerjili bir şehir. Panoniyen Ovasının Balkanlar ile buluştuğu, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş Sırbistan‘ın başkenti Belgrad, Sırpça’da beyaz şehir anlamına geliyor. Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan şehir, Doğu ve Batı’nın kesişme noktasında, adı gibi ferah, aydınlık ve huzurlu bir kent.

Tüm banliyöleri ile birlikte 2 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Belgrad’ı biraz keşfedince aklıma ilk gelen şey “Ben burada yaşarım” cümlesi oldu. Şahane doğası, güzel manzarası, yemyeşil parkları, muhteşem mekanları, bar ve restoranları ile insanı baştan çıkaran bir şehir. Ayrıca pasaportsuz sadece kimlikle ziyaret edilebilen bir şehir oldu.

Belgrad'da Gezilecek Yerler

Sırpça ismiyle beyaz şehir anlamına gelen Beograd, Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği platoda kurulu. Konumu sebebiyle çok savaş görmüş, 44 kez yerle bir edilmiş. Orta Çağda Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hakimiyetine girdikten sonra 1521’de Osmanlı İmparatorluğunun sancaklarından biri olmuş.

1918’de Yugoslavya’nın başkenti olan ve 2006’da ülke tamamen dağılana dek bu görevini sürdürmüş. Belgrad, yakın geçmişte sardığı savaş yaraları ile küllerinden yeniden doğan bir zümrüdü anka kuşu misali günümüzün en güzel Avrupa şehirlerinden.

Tarihi çekirdeğini Kalemegdan’ın oluşturduğu nefis bir konuma sahip. Belgrad’ın karşı yakasında ise 19. yüzyıldan itibaren Novi Beograd kurulmuş. Birinci Dünya Savaşından sonra da Zemun ve Krnjača ile Ovča gibi yerleşimlerle birleşerek büyümüş.

Kent, doğal güzellikler, yeşil alanlar, farklı mimari örnekleri ve çok daha fazlasına sahip. Tipik Orta Avrupa kenti mimarisine sahip Zemun kent merkezi, modern mimarideki Yeni Belgrad gibi birbirinden farklı mimarinin buluştuğu bir kent olma özelliği taşıyor. Göz alıcı Art Nouveau yapılarından, devasa sosyalist bloklara, Osmanlı eserlerinden Habsburg izlerine dek pek çok farklı mimari bu şehirde bir arada.

Malta

Belgrad gezilecek yerler

Belgrad’ın en çok seveceğiniz merkezi Knez Mihajlova Caddesi ve civarda yer alıyor. Tarihi bölge Stari Grad, bizdeki Karaköy gibi yavaş yavaş yükselen Savamala, Gece hayatının ve restoranların kalbi olan bölge Skadarlija ve nehir kıyısında uzayan hoş restoranları ve güzel mimariye sahip evleriyle Zemun bölgelerini görmeniz şart.

Zemun Bölgesinin bittiği yerden başlayıp, Brankov Köprüsü ile sonlanan Tuna nehri üzerine kurulu teknelerdeki çeşitli barlar ve gece kulüpleri ise meşhur Belgrad gece hayatına dalmak isteyenlerin odağında olmalı.

Eski binaların sıralandığı sokaklar, kilise ve katedraller, anıtların ve çeşmelerin süslediği meydanlar, doğayı hissedebileceğiniz yemyeşil yaşam alanları Stari Grad bölgesinde. Konaklamanızı buraya yakın bir noktada seçin. Merkezdeki yerlerin çoğunu yürüyerek gezdim. Çok az yer için ise taksi kullandım.

Belgrad’da gezerken çok güzel manzaralar çıkacak karşınıza. Şehir parkları, kaleleri, tarihi semtleriyle özgün bir karaktere sahip. Belgrad için en az 2 gününüzü ayırın. Çok yakında olan Novi Sad şehri, müzeler ve tarihi diğer noktaları görmek için 4 gün ayırabilirsiniz.

Şehirde ücretsiz düzenlenen Belgrade Walking Tours programları var, kaçmaz. Ücretsiz olsa da bahşiş vermek gerek. 3 farklı ücretsiz tur rotaları var, birini seçin katılın. Turları ortalama 2.5 saat sürüyor. Ayrıca Belgrade Talking adlı 30’dan fazla noktayı gösteren basit, hızlı, bilgilendirici ücretsiz uygulamayı da indirebilirsiniz.

ⓘ Savamala bölgesinde yer alan 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile tercih edilebilir. Son gezimde kaldığım Prag Otel (4*) de gayet iyi bir otel, güvenerek kalabilirsiniz.

1. Republic Square

Belgrad Republic Square, Sirbistan

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı), şehrin ünlü yeri Knez Mihailova Caddesine oldukça yakın. Belgrad gezisine başlamak için en uygun adres burası. Meydanda dikkat çeken birkaç bina var. İlk kez 1868’de kapılarını açmış Ulusal Tiyatro, çocuklar için kurulmuş ilk Sırp profesyonel tiyatrosu Boško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müze bu meydanın çevresinde yer alıyor.

Meydanın ortasında, Osmanlıların Sırbistan üzerindeki hakimiyetini sonlandıran Prens Miloš Obrenović’in bir eliyle ileriyi işaret ettiği bir heykele ev sahipliği yapıyor. Heykel 1882’de dikilmiş. Heykelin hemen arkasında yer alan turuncu bina ise Ulusal Müze.

Belgrad Ulusal Müze (National Museum in Belgrade), Sırbistan’ın en önemli müzesi, sanatseverlerin uğraması gereken bir müze. İlk kat Prehistorik dönemden başlıyor ve oldukça başarılı. Antik Yunan ve Roma Döneminden kalma çok sayıda heykel, silah miğfer ve diğer parçalar sergileniyor. İkinci katta ağırlıklı olarak yağlı boya tablolar sergilenmiş. Giriş ücreti 300RSD (45 TL). Pazar günleri ücretsiz.

Belgrad Ulusal Tiyatro (National Theatre in Belgrade), sahne ve müzik etkinliklerinin düzenlendiği bir bina. Cumhuriyet Meydanındaki taş binada, savaşlar ve yıkımlar nedeniyle kısa aralarla yaklaşık bir buçuk asır boyunca oyunlar oynanmış. Tiyatro turlarının dahil olduğu programlarla oditoryum, sahne, giyinme odaları ve kostüm alanları gezilebiliyor. Atmosferi yaşamak için bir oyun izleyin.

2. Knez Mihailova Caddesi

Belgrad Gezilecek Yerler

Knez Mihailova Caddesi, Terazije’den başlayıp Kalemegdan’a kadar uzayan Belgrad’ın İstiklal Caddesi. Republic Square’nin hemen yanıbaşından itibaren uzayıp giden cadde, şehir sakinlerinin ana buluşma noktalarından birisi. Araç trafiğine kapalı caddenin tarihi Osmanlı dönemine dek uzanıyor.

19. yüzyıla kadar büyük bir önemi olmayan caddeye zenginlerin ev yapmaya başlamasıyla dikkat çekmeye başlamış. 1869’da yapılan Srpska Kruna Oteli, 1870’te yapılan göz alıcı 46, 48 ve 50 nolu evler ve 1835’te yapılan Greca Kraljica Kafe ile yıldızı iyice parlamış.

Cadde boyunca dallanıp budaklanan şirin sokaklarda sayısız nefis kafe, restoran, butik ve dükkanlar sıralanıyor. 1 km uzunluğa sahip. Doğru Avrupa’nın en güzel yaya caddesi olarak da listelerde adı sıkça geçiyor. Gece aydınlatmasıyla bir başka güzel. Caddenin sonunda şehrin en sevdiğim yerl Kalemgdan başlıyor.

3. Kalemegdan

Belgrad Gezilecek Yerler: Kalemegdan

Kalemegdan, Belgrad’ın zengin tarihini gözler önüne seren, etkileyici şahane parklara ve tarihi alanlara sahip şehirde göreceğiniz en güzel yerlerden. Sırpların Kalemegdan dedikleri Belgrad Kalesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yere nazır halde yükseliyor. Geniş yeşil alanları, meydanları, yürüyüş yerleri ile ayrılmak istemediğim ve her gittiğimde mutlaka ziyaret ettiğim yer oldu.

Malta

Sava ve Danube Nehirlerinin birleştiği yüksek noktada kurulu olduğundan Belgrad Kalesi ve çevresi, çok eski zamanlardan beri insanlar için güvenli bir yaşam alanı olmuş. Osmanlı Avrupa’sında İstanbul ile birlikte yüz bin nüfusu aşan ikinci büyük şehir Belgrad’ın o dönemdeki kalbi burasıydı.

Kale çok iyi bir durumda. Kalenin kendi savunma yapıları haricinde bir kilise, müze ve şahane bir yeşil alanı var. Askeri Müze, St. Petka ve Ruzia kiliseleri, İşkence Müzesi, Kula Nebojsa (Cesaret Kulesi), Damat Ali Paşa Türbesi, VI. Carl Kapısı, Roma Kuyuları ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik’de görülecek yerler arasında.

Hemen yakınında bir dinazor parkı ve hayvanat bahçesi var, çocuklu aileler sevebilir. Park alanında II. Dünya Savaşında kullanılmış bazı silahlar sergileniyor. Şehir gezisinden sonra asırlık ağaçların gölgesinde dinlenmek veya gün batımında şahane manzarayı izlemek için gidin.

4. Skadarlija

Skadarlija

Skadarlija (Skadarska diye okunuyor), sadece 400 metre olmasına karşın Belgrad’ın en güzel sokağı. Bir zamanlar çingenelerin yaşadığı, şimdilerde bohem bir köşe olan Skadarlija, nefis akşam yemekleri için şahane bir yer. Şehir merkezinde Despot Stefan Bulvarı ile Dusanova Caddesinin buluştuğu bölgede yer alan cadde boyunca eski evleri görebilirsiniz.

Ahşap fıçılar içerisindeki zakkum ağaçları, adını bilmediğim bir çok rengârenk çiçek sokağı süslüyor. Aslına bakarsanız 19. yüzyılda burası çingene meydanı olarak biliniyordu. Şimdiyse şehrin ünlü simalarının toplanma yeri, abartarak söylersem Paris’in Montmartre bölgesi ile karşılaştırılacak kadar güzel.

Oldukça canlı, 7/24 yaşayan Skadarlija’da, Kafana denilen, yerel lezzetleri ve Sırp şaraplarını sunan, çok sayıda restoranın sıralandığı bölge oldukça hoş bir atmosfere sahip. Et oburların mutlu olabileceği bir şehir burası, özellikle ızgara sevenlerin. Belgrad’ı ziyaret ettiğinizde, eski şehir bölgesinde bulunan bir çok Kafanada cevapcici veya börek gibi nefis lezzetleri deneyin.

Bizdeki meyhanelere benzer bu mekânlarda, sabahın erken saatlerine kadar geleneksel Sırp canlı müzikleriyle keyifli akşamlar geçirmek mümkün. Skadarlija’da tercih edilebilecek kafanalar ise Šešir Moj (Eski şapka), Tri Sesira (Üç Şapka), Dva Jelena (İki Geyik).

5. Savamala

Savamala, Belgrad

Savamala, yani ‘Sava Mahallesi’, Sava Nehri kenarından, Kalemegdan ve Kosancicev Venac arasında uzanıyor. Surların dışına yapılan ilk yerleşim bölgelerinden olan yer son yıllarda çok hızlı değişim içerisinde. Sanatçılar bölgeyi bizdeki Alaçatı misali kontrol altına alıp, yaratıcı girişimcilerle dönüştürdüler.

Geçtiğimiz yüzyılda seçkinlerin konakladığı Art Nouveau sanatını en iyi temsil eden binaların olduğu Savamala, uzun yıllar zamanın yıkıcı etkisine maruz kalmış. Terkedilmiş ve harap durumdaki evlerin temelleri üzerinde filizlenen binalar, tarihi, kültürel ve sanatsal açıdan Belgrad’ın eşsiz bir bölgesi olarak evriliyor.

Yine de şahane mekanların yanında, bölgenin özüne uymayan bazı yapılar biraz can sıkıcı olabiliyor. Muhteşem binaları art arda izlerken birden araya karışan savaş sonrası bir yapı tüm keyfi kaçırabiliyor. Ancak bu nostaljik bölgede insanı hayrette bırakacak çok sayıda mekan var.

Savamala’nın en önemli mekanlarından Mikser House, geniş ahşap döşemeli eski bir ambar iken sonraları bir tasarım merkezi ve performans alanına dönüştürülmüş nefis bir yer. Diğer sevdiğim bir yer ise eski dokusu korunarak hizmet veren Jazz Basta. Ekolojik özellikleri, düzensiz tasarlanmış iç mekanları, samimi atmosferiyle çok beğendiğim bir cafe. Yaz aylarında bahçesi çok keyifli.

Sadece 8 masalı restoran Salon 1905; Club, Stand up komedisi ve bir bar birleşimi Ben Akiba; Sırp rock müziğinin efsanesi Bora Djordjevic’in açtığı mekan Corba Caffe; fıçı Çek biralarını bulabileceğiniz Gvozdjara ilginizi çekecek diğer mekanlar olabilir.

6. Nikola Tesla Müzesi

nikola tesla müzesi

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad’ın merkezi bölgesinde, 1929’da inşa edilmiş bir villada yer alıyor. Nikola Tesla’nın orijinal ve kişisel mirasını koruyan dünyadaki tek müze. Sırpların yüz akı Tesla’nın bugünkü hayatımıza pek çok etkisi olan kablosuz cihazlar, cep telefonları, radarlar, radyo, uzaktan kumanda dahil olmak üzere elektrikli motor kullanan birçok cihazın aslında gerçek mucidi.

Nikola Tesla Müzesi’nde mucide ait binlerce doküman, kitap, fotoğraf ve çizimler yer alıyor. Ayrıca müzede buluşlarının bilgisayarla yapılmış modellerini de interaktif olarak deneyimleyebilirsiniz. Nikola Tesla Müzesinde elinize alacağınız floresanı hiçbir bağlantı olmadan yakabileceğiniz eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

7. Taş Meydan

Taş Meydan (Taşmajdan), şehirde pek çok görkemli ve görülmesi gereken anıta ve binaya sahip bir meydan. Oldukça geniş bir alana yayılan, şehrin en güzel parklarından. Çevresinde St. Mark Kilisesi, Rus Kilisesi, Merkez Postane, Taşmajdan Spor Merkezi, Taş ve Metropol Palace Otelleri ile Sırbistan Radyo-TV Binası ve çocuk parkı yer alıyor. Kış mevsiminde cazibesi maalesef pek yok.

St. Mark Katedrali, 1835 tarihli eski bir kilisenin yerine 1940 yılında yapılmış bir Sırp-Ortodoks kilisesi. Ülkedeki en büyük kiliselerden biri. Parlamento Binası’nın çok yakınında bulunuyor. Kilisenin girişi dış tarafında Aziz Mark’ın bir mozaiği var.

8. Nova Grad

Yeni Belgrad

Nova Grad (Yeni Belgrad), Savamala’dan Savski Most Köprüsü aracılığıyla karşıya geçtiğinizde, düz alanda kurulmuş kentin yeni bölgesinin adı. Burası yüksek katlı binaların, iş merkezlerinin ve AVM’lerin olduğu bir yer.

Gezmek açısından çok da çekici olduğu söylenemez, fakat Sava Nehrine paralel uzayan yürüyüş caddesi pek bir güzel. Ayrıca karşıdan Belgrad’ı fotoğraflamak için Zemun bölgesi ile birlikte burası da tercih edilebilir. Manzaranın keyfini çıkararak kıyı boyunca yürüyün.

9. Zemun

Zemun, Belgrad

Zemun, şehir içerisinde başka ilgi çeken bir şehir gibi sanki. Tuna nehri boyunca uzanan, Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölgenin hem meydanı ve hem de sokakları pek bir güzel. Turist kalabalığı olmadan eğlenebileceğiniz yeni bir seyahat noktası arıyorsanız burası mis gibi bir kasaba.

Geçmişte iki güçlü imparatorluk olan Avusturya ve Osmanlı arasında bir sınır kasabasıydı. 1934’te Belgrad ile birleşti. Tuna nehri boyunca nefis bir yürüyüş alanına, köklü tarihe sahip kentlerin cazibesine, Gardos Kulesinden izleyebileceğiniz muhteşem manzaraya sahip.

Gardoš Kulesi veya Millenium Kulesi, Zemun’da bulunan bir anıt kule. Pannonian ovasındaki Macaristan yerleşiminin bin yılını kutlamak için 20 Ağustos 1896’da inşa edilmiş. Merdivenler dik ve dar. Kulenin en tepesine çıkıldığında çok güzel bir manzara sizleri bekliyor olacak. Giriş 200 Dinar.

Belgrad’a yolunuz düşerse, şehrin en güzel gün batımı ve bisikletle gezi rotalarından birisine ev sahipliği yapan güzel köşesi Zemun’a uğramayı ihmal etmeyin. Nehre bakan Reka Restoran‘da bir akşam yemeği molası verin. Memnun kalmak garanti. Orijinal ve ilginç yerleri seviyorsanız Cafeteria Gardos’u ziyaret edin.

Skadarska’dan (Skadarlija) kalkan 95 numaralı otobüsü ile Sava Centar’ı gidin ve oradan sizi Zemun’un kalbine götürecek olan 88 numaralı otobüsü bekleyin. Pancevacki istasyonundan Zemun’a gitmek için treni de kullanabilirsiniz

Apartment La Bombonera, Hotel Theater Belgrade, Hotel Jugoslavija ve Hotel D10 Zemun’da konaklayabileceğiniz otellerden bazıları. Burada lüks bir otelde kalmak herhangi bir Batı Avrupa ülkesinde kalmaktan daha ucuz!

10. Belgrad’ın denizi: Ada Ciganlija

Ada Ciganlija

Nehir kenarına kurulmuş şehirlerin ortak özelliği; hoş bir manzaraya sahip bir şehir Belgrad. Şehrin ister eski tarafında olun, ister yeni tarafında, karşıda, yeşillikler içerisinde şahane bir manzara sizi bekliyor. Belgrad’ın en güzel yerlerinden birisi Ada Ciganlija, Belgrad’ın Sava Nehrine bakan yakasında ve bir yol ile ana karaya bağlı.

Üzerinde yapay Sava gölü ve gölün plajını yazın Sırplar güneşlenmek için kullanıyor. Sava Nehrinde bulunan yapay bir yarımada olan Ciganlija, sahilleri ve spor etkinlikleri ile çok ilgi çeken bir yer. Plajları ve etkinlikleri öylesine keyifli ki yaz aylarında günde 100 bin kişi ağırlıyor.

Belgrad’ın denizi lakabını alan yarımadada, içerisinde ceylan, tavşan ve tilki bile görebileceğiniz kadar vahşi yaşama yakın, yoğun bir ormanlık arazi de bulunuyor. Ada Ciganlija dışında Ada Huja ve Ada Medjica da dilerseniz doğanın ve yeşilin içine en iyi dalabileceğiniz yerlerlerden.

11. Terazi Meydanı

St.Sava Ortodoks Kilisesi
Aziz Sava Ortodoks Kilisesi

Cumhuriyet Meydanı’ndan biraz devam ettiğinizde karşınıza çıkan Terazi Meydanı (Terazije Meydanı), ismini kentin su dağıtımı için 1840’larda Osmanlıların inşa ettiği su kulesinden alıyor. 1906’da Maksim Gorki, Alfred Hitchcock, Brad Pitt gibi pek çok ünlü ismi ağırlayan Moskva Oteli ile ünlü meydan, Sremska Caddesinden Kralja Milana Caddesi’ne kadar uzanan bir alanı kaplıyor. Ortasından geçen Terazije Caddesi’nin ise Knez Mihailova Caddesi ile Aziz Sava Katedrali’ne götürdüğü, gezilecek yerlere yakınlığı ile oldukça avantaja sahip.

St. Sava Tapınağı (Temple of Saint Sava), 134 metre yüksekliğindeki kubbeleriyle Belgrad’ın semalarını kaplıyor. Daha da yukarıya ulaşabilmesi için kubbenin tepesinde 12 m’lik bir haç bulunuyor. Günümüzde halen kullanılan en büyük Ortodoks kilisesi olan St. Sava, Orta Çağ’da Sırp Ortodoks kilisesini bulan ilk kişi olan Aziz Sava’ya adanmış.

Kendisinin de gömülü olduğu Viacar Platosu’nda yer alıyor. Beyaz mermer ve granit üzerine yapılan kilisenin yapımına 1935’te başlandı ancak 2. Dünya Savaşı’nda durup 1985’te devam etti. Halen yapım aşamasında olmasına rağmen Belgrad’ın en popüler yerlerden biri.

12. Çiçek Evi

Josip Broz Tito, 2. Dünya Savaşı’nda Yugoslavlara önderlik etti sonradan da Yugoslavya’nın başına geçti. Uluslararası arenada çok saygı duyulan lider 1980’de yaşamını yitirdi ve karısı ile birlikte Çiçek Evi (Kuća Cveća – House of Flowers) olarak da bilinen anıt mezara gömüldüler. Etrafını çiçekler kaplıyordu ancak artık bu çiçeklerin yerini beyaz taşlar aldı. 1975’te Tito için bir kış bahçesi olarak yapılmıştı ve öldükten sonra buraya gömülmeyi de kendisi istedi. Bu anıt mezar günümüzde Yugoslav tarihinin en önemli parçalarından birini oluşturuyor.

13. Avala Kulesi

Avala Kulesi 1965’te yapıldı ancak 1999’daki NATO bombardımanında yok oldu. 2010’da tekrar yapılan kule Balkanlardaki en yüksek telekomünikasyon kulesi olma özelliğine sahip. Orijinal kule, gözlem güvertesiyle bölgenin gurur kaynağıydı. Halktan sağlanan fonla birlikte kule tekrar yapıldı. Belgrad’ın dışındaki Avala Dağı’nda yer alan Avala, 206 metre yüksekliği ile Sırbistan’ın en yüksek beşinci yapısı.

14. Novi Sad

Karlofça’ya 11 km uzaklıkta olan, Voyvodina Eyaleti’nin başkenti Novi Sad, Sırbistan’ın Belgrad’dan sonra ikinci büyük şehri. Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nden beri özerk olan Voyvodina’nın başkenti olan ve Sırbistan’ın Atina’sı olarak anılan Novi Sad, uzun yıllar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hâkimiyetinde kaldığından Macar etkisi ağır basan bir yerleşim.

Ülkenin kuzeyinde, Tuna Nehri kenarına kurulu Novi Sad’da ilk durağınız, muhteşem kent manzarasıyla kesinlikle Petrovaradin Kalesi olmalı. Ardından, Albert Einstein’ın da bir süre yaşadığı şehir turu yapabilir, Özgürlük Meydanı, Svetozar Miletiç Heykeli, Katolik Katedrali, Ortodoks Aya Yorgi Katedrali, Aya Nikola Kilisesi ve Sinagog’u ziyaret edebilirsiniz.

15. Karlofça

Karlofça Antlaşması’nın yapıldığı ve Sırbistan için de oldukça önemli, Vojvodina’nın en uğrak turistik kasabası olan Karlofça (Sremski Karlovci), Belgrad’a yaklaşık 1 saatlik bir mesafede bulunuyor. 170 yıl Osmanlı egemenliği atında kaldıktan sonra tekrar Avusturya-Macaristan Krallığı’na geçen Karlofça’nın merkezi olarak bilinen Karlofça Meydanı’nın her tarafındaki tarihi binalar dikkat çekiyor.

Tarihi MÖ. 7000’lere dek uzanan kasaba, ilk kurulan Sırp ortaokulu ve yüksekokuluna ev sahipliği yapmış, 18.yüzyıla kadar da Sırp Ortadoks Kilisesi’nin merkezi konumunda oldu. Karlofça’da, Şehir Meclisi, Katolik Kilisesi, Dört Aslan Çeşmesi’ni gezdikten sonra, 1699’da imzalanan Karlofça Anlaşması’nın imzalandığı tepede yer alan Barış Şapeli’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kasabadan ayrılmadan Karlofça’ya özgü ‘Bermet’ şarapları ve balından satın alabilirsiniz.

Zemun-River-Side
Zemun Nehir Kenarı

Belgrad ve çevresini profesyonel bir organizasyonla gezmek isteyenler için ise Balkan Holidays tavsiyem olsun. İster ekiple, ister iş için grup gezilerinde havalimanından transferden otel konklamasına ve şehir dışı rotalara kadar her şeyi planlayıp çok kaliteli hizmet veriyorlar. Zlatibor ve Mokra Gora gezimi kendileriyle yaptım.

Sahibi Bojan Türkiye’de okumuş ve gayet güzel Türkçe de biliyor. Bojan Petkoviç +381642586244. Balkan Holidays şöförlü Mercedes E Class ile 25€’ya havalimanından dilediğiniz yere transfer sağlıyor. 7 kişilik Mercedes Vianı ise 40€. Araçlarında ücretsiz wi-fi ve su ikramı da var transfers@balkanholidays.rs adresine yazın.

Sırbistan vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Bu da uçak bileti alıp, oteli ayırttınız mı uğraşacak başka bir şey yok demek. Bir hafta sonu kaçamak yapmak ve yılbaşı tatili için harika bir şehir Belgrad. Sava ve Tuna üzerinde Branko ve Gazela gibi 7 köprüye sahip kente Türkiye’den ulaşım çok kolay. Şehir merkezine 18 km uzaklıktaki ülkenin en büyük ve en işlek havalimanı olan Nikola Tesla Havalimanı’na İstanbul’dan direkt, Ankara’dan da İstanbul aktarmalı uçak seferleri bulunuyor.

Şehir merkezine ulaşmak için terminal önünden kalkan taksilerle kentin 6 ayrı bölgesine ulaşım mümkün. Havalimanından şehir merkezine otobüsle ulaşmak için gitmek istediğiniz bölgeye göre Mini Bus Line A1 ve PTC Belgrade Line 72 olmak üzere iki ayrı otobüs hattından birini tercih edebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım seçeneği olan araç kiralama için ise, Terminal 2 binasında bulunan araç kiralama ofislerinden yararlanabilirsiniz.

Belgrad 118’i kent merkezi içinde 300’ü banliyölerde olmak üzere 418 otobüs hattı, 12 tramvay ve 8 troleybüs hattı ile geniş bir toplu taşıma ağına sahip. Beovoz olarak adlandırılan bir banliyö treni hattının da bulunduğu Belgrad’daki ana tren garı kentin Sırbistan’ın diğer kasabaları ve diğer Avrupa başkentleri ile ulaşımını sağlıyor. Belgrad Otogarı’ndan da birçok otobüs hattıyla ülkenin diğer noktalarına ve birçok Avrupa hattına ulaşım mümkün.

Belgradlılar sıcak kanlı, misafirperver, açık görüşlü ve oldukça saygılı insanlar. Sıcakkanlı Belgradlılar ile tanışmak ve sohbet etmek için uygun bir yer. Belgrad‘da bir arkadaş edindiğiniz zaman, kendinizi onun ailesinin de bir parçası haline bulabiliyorsunuz birden.

Önceki blog yazısıElizabeth Kulesi: Big Ben, Londra
Sonraki blog yazısıSilifke’de Görmeniz Gereken 15 Yer
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

87 YORUM

 1. Muazzam bir gezi rehberisiniz gerçekten, elinize sağlık. Ben de birkaç ay kadar önce Belgrad gezisi gerçekleştirdim ve Belgrad Nasıl Gezilir şeklinde bir yazı yazdım. Bloguma beklerim 🙂 gezginilla.com/belgrad-gezilecek-yerler/

 2. Herkese merhaba,
  Yaklaşık 2 yıldır burada ikamet eden profesyonel bir rehberim. Belgrad’da konaklama, havalimanı transferi, şehir turu, tarihi turlar, Novi Sad restoran rezervasyonları gibi birçok bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin mail: rehbersinanbaris@gmail.com

 3. Merhaba Kemal Bey,
  Belgrada araba ile gitmek istiyorum. Vizesiz olduğu için Bulgaristan üzerinden geçerken sınırda bir problem yaşar mıyım?

 4. Ohrid zannedersem Makedonya’da. İsterseniz bu sayfaya yapıştırmış olduğunuz İnstagram paylaşımını değiştiriniz. Yazınız çok faydalı oldu, teşekkürler.

  • Sırbistanda iş yapmak, sırbistan yatırım, sırbistanda şirket kurmak. sırbistan oturum izni. belgrad para kazanmak.

   arkadaşlar sırbistandan merhaba, buraya gelip yerleşmek isteyenler önce konsolosluğa mutlaka başvursun. burada onur ekmem arzu ekmem isminde iki şahıs baş dolandırıcıdır. sizlerden şirket kuruluşu oturum ve çalışma izni hallederiz diyerek dolandırmak amaçlı danışmanlık hizmeti veriyorlar. kendilerini büyükelçimiz ile samimi olarak göstermekteler. buna binaen uğur güvem isimli karaktersize de dikkat ediniz. çelik kapı sattığını iddia eden yusuf isimli şqhıstan ve öner isimli aşağılıklardan da uzak durun. bir tercüman tutun tüm işlemlerinizi kendiniz yapın. bunlara paranızı kaptırmayın

 5. Uzun yıllar önce gitmiştim. Bir ara Sırp bi kız arkadasım bile vardı hey gidi gunler. Bence Türkiye’den gideceklerin sevecegi bir yer Belgrad.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın