­Avrupa’nın en eski başkentlerinden Belgrad, her yaştan insanın, her saatte sokakları şenlendirdiği, yüksek enerjili bir şehir. Panoniyen Ovası’nın Balkanlar ile buluştuğu, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş Sırbistan‘ın başkenti Belgrad, Sırpça’da beyaz şehir anlamına geliyor. Doğu ve Batı’nın kesişme noktasında, adı gibi ferah, aydınlık ve huzurlu bir kent.

Tüm banliyöleri ile birlikte 2 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Belgrad’ı biraz keşfedince aklıma ilk gelen şey “Ben burada yaşarım” cümlesi oldu. Şahane doğası, güzel manzarası, yemyeşil parkları, muhteşem kulüpleri, bar ve restoranları ile insanı baştan çıkaran bir şehir.

Belgrad'da Gezilecek Yerler

Instagram @yoldaolmak hesabını takip edin. Sorularınız varsa instagram üzerinden sorabilirsiniz.

Belgrad, yakın geçmişte sardığı savaş yaraları ile küllerinden yeniden doğan bir zümrüdü anka kuşu misali günümüzün en güzel Avrupa şehirlerinin başında geliyor. Danube ile Sava nehirlerinin birleştiği harika bir bölgede yer alan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve ülkenin göz bebeği. Art Nouveau yapılarından sosyalist bloklara, Osmanlı eserlerinden Habsburg izlerine dek farklı mimari ve kültürel zenginliğe sahip.

Sırbistan’ın kültür, ekonomi, bilim ve eğitim merkezi olan Belgrad büyük parkları, tarihi binaları ve nehir kenarındaki yerleşim alanlarıyla dikkat çeken bir şehir. Obrenović hanedanlığına ev sahipliği yapan Stari Dvor, Kalemegdan, Veliko Ratno Ostrvo, Gročanska ve Ciganlija Adaları, Yugoslavya’nın en büyük müzesi olan Narodni Muzej ve elbette ülkenin medarı iftiharı Nikola Tesla Müzesi ile dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olan Hram Svetog Save, kentin başlıca görülecek yerleri.

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri. Tuna ve Sava üzerinde, en büyüğü Ada Ciganlija olmak üzere 16 adanın bulunduğu, tarihi çekirdeğini ise Kalemegdan’ın oluşturduğu Belgrad’da, Sava’nın sol yakasında 19. yüzyıldan itibaren Novi Beograd kuruldu.

Sırpça ismiyle beyaz şehir anlamına gelen Beograd, stratejik konumu sebebiyle antik çağda 44 kez yerle bir edilen, Orta Çağ’da Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hakimiyetine girdikten sonra 1521’de Osmanlı İmparatorluğu’nun sancaklarından biri olmuş bir şehir. 1918’de Yugoslavya’nın başkenti olan ve 2006’da ülke tamamen dağılana dek bu görevini sürdüren kent, doğal güzellikler, yeşil alanlar, farklı mimari örnekleri ve çok daha fazlasına sahip.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Zemun ve Krnjača ile Ovča gibi yerleşimlerle birleştirilen Belgrad, tarih boyunca Batı ve Doğu dünyasının kesişme yollarında bulunan bir coğrafyada yer alıyor.

Belgrad, tipik Orta Avrupa kenti görünümünde mimari özelliklere sahip Zemun kent merkezinden modern mimari özellikleri sergileyen Yeni Belgrad’a kadar birçok farklı mimarinin buluştuğu bir kent olma özelliği taşıyor. X. ve VIII. Pan-Avrupa koridorları üzerinde bulunan kentin otoyol ağı kuzeyde Novi Sad ve Budapeşte‘ye, güneyde Nis‘e ve batıda Zagreb‘e kadar uzanıyor.

Göz at: Belgrad Turu Yapmak İçin 7 Neden

Belgrad gezilecek yerler

Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği platoda kurulu Belgrad’ın merkezi Knez Mihajlova ve çevresi olarak biliniyor. Zemun Bölgesinin bittiği yerden başlayıp, Modern Sanat Müzesi’ni takiben Brankov Köprüsü ile sonlanan Danube Kanal Boyu ise nehir üzerine kurulu teknelerdeki çeşitli barlar ve gece kulüplerinden oluşuyor. Asıl gece hayatının ve restoranların kalbi olan bölge ise Skandarlija.

Stari Grad, Savamala, Skadarlija ve Zemun bölgelerini gezerken, zengin bir tarih ve kültürel mirası taşıyan Belgrad’ın dokusunu hissediyorsunuz. Eski binaların sıralandığı sokaklar, kilise ve katedraller, anıtların ve çeşmelerin süslediği meydanlar, doğayı hissedebileceğiniz yemyeşil yaşam alanları bu bölgeleri çekici kılıyor. Merkezdeki yerlerin çoğunu yürüyerek gezdim. Çok az yer için ise taksi kullandım.

1. Republic Square

Belgrad Republic Square, Sirbistan

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı), şehrin ünlü yeri Knez Mihailova Caddesine oldukça yakın. Belgrad gezisine başlamak için en uygun adres bence burası. Belgrad gezilecek yerler arasında yer alan Ulusal Tiyatro, Boško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müze bu meydanın çevresinde yer alıyor.

Meydanın ortasında, Osmanlıların Sırbistan üzerindeki hakimiyetini sonlandıran Prens Miloš Obrenović’in bir eliyle ileriyi işaret ettiği bir heykele ev sahipliği yapıyor. Heykel 1882’de dikilmiş.

2. Knez Mihailova Caddesi

Belgrad Gezilecek Yerler

Şehrin merkezi caddelerinden Terazije’den başlayıp Kalemegdan’a kadar uzayan Knez Mihailova Caddesi‘ne Belgrad’ın İstiklal Caddesi desem doğru olur. Tarihi binaları, alışveriş mekânları ve farklı atmosfere sahip bir cadde olan Knez Mihailova Caddesi, 1 km uzunluğa sahip. Republic Square’nin hemen yanıbaşından itibaren uzayıp giden cadde, şehir sakinlerinin ana buluşma noktalarından birisi. Doğru Avrupa’nın en güzel yaya caddesi olarak da listelerde adı sıkça geçiyor.

Tarihi Osmanlı dönemine dek uzanan ve zenginlerin buraya ev yapmaya başladığı 19. yüzyıla kadar büyük bir önemi olmayan caddenin çevresindeki tarihi binalar 1869’da yapılan Srpska Kruna Oteli, 1870’te yapılan 46, 48 ve 50 No’lu evler ve 1835’te yapılan Greca Kraljica Kafe çok ünlü. Cadde boyunca dallanıp budaklanan şirin sokaklarda sayısız nefis kafe, restoran, butik ve dükkanlar sıralanıyor.

Azerbaycan

3. Kalemegdan

Belgrad Gezilecek Yerler: Kalemegdan

Belgrad, zengin tarihini şehrin her köşesinde gözler önüne seren bir kent. Etkileyici şahane parklara ve tarihi alanlara sahip Kalemegdan bunun en güzel görülebileceği yerlerden. Sırpların Kalemegdan dedikleri Belgrad Kalesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yere nazır halde yükseliyor. Geniş yeşil alanları, meydanları, yürüyüş yerleri ile şehrin en gözde yerlerinden.

Çok eski zamanlardan beri insanlar stratejik bir savunma bölgesi olmasından dolayı Sava ve Danube Nehirlerinin birleştiği Belgrad Kalesi ve çevresinde yaşadılar. Sonra bu savunma çöktü ve ilk olarak İskoçlar, sonra Romalılar işgal etti. Ardından Hunlar ve Barbarlar. Osmanlı Avrupa’sında İstanbul ile birlikte yüz bin nüfusu aşan ikinci büyük şehri Belgrad’da kale o dönem şehrin kalbiydi.

Kale çok iyi bir durumda ve bölgede oldukça büyük bir yer kaplıyor. Kalenin kendi savunma yapıları haricinde bir kilise, müze ve çok güzel birçok parkı da bulunuyor. Askeri Müze, St. Petka ve Ruzia kiliseleri, Kula Nebojsa (Cesaret Kulesi), Türk Hamamı, VI. Carl Kapısı, Roma Kuyuları ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik’de görülecek yerler arasında.

4. Skadarlija

Skadarlija

Skadarlija (Skadarska diye okunuyor), sadece 400 metre olmasına karşın Belgrad’ın en güzel sokağı. Şehir merkezinde Despot Stefan Bulvarı ile Dusanova Caddesinin buluştuğu bölgede yer alan cadde boyunca eski evleri görebilirsiniz. Ahşap fıçılar içerisindeki zakkum ağaçları, adını bilmediğim bir çok rengârenk çiçek sokağı süslüyor. Aslına bakarsanız 19. yüzyılda burası çingene meydanı olarak biliniyordu. Şimdiyse şehrin ünlü simalarının toplanma yeri, Paris’in Montmartre bölgesi ile karşılaştırılacak kadar güzel ve bohem bir köşe.

Malta

Skadarlija, nefis akşam yemekleri için şahane bir tercih olur. Oldukça canlı, 7/24 yaşayan Skadarlija’da, “Kafana” denilen, yerel lezzetleri ve Sırp şaraplarını sunan, çok sayıda restoranın sıralandığı bölge oldukça hoş bir atmosfere sahip. Bizdeki meyhanelere benzer bu mekânlarda, sabahın erken saatlerine kadar geleneksel Sırp canlı müzikleriyle keyifli akşamlar geçirmek mümkün. Skadarlija’da tercih edilebilecek kafanalar ise; Šešir Moj (Eski şapka), Tri Sesira (Üç Şapka), Dva Jelena (İki Geyik).

5. Savamala

Savamala, Belgrad

Surların dışına yapılan ilk yerleşim bölgelerinden Savamala, yani “Sava Mahallesi”, Sava Nehri kenarından, Kalemegdan ve Kosancicev Venac arasında uzanıyor. Savamala Bölgesi son yıllarda şehrin değeri yükselen yerlerinden.

Geçtiğimiz yüzyılda seçkinlerin konakladığı Art Nouveau sanatını en iyi temsil eden binaların olduğu Savamala, uzun yıllar zamanın yıkıcı etkisine maruz kalmış. Son zamanlarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla burası şimdilerde şirin dükkanları ve tarih kokan kafeleriyle evleriyle görmeye değer bir yer haline dönüştü.

Savamala’nın en önemli mekanlarından Mikser House, geniş ahşap döşemeli eski bir ambar iken sonraları bir tasarım merkezi ve performans alanına dönüştürülmüş nefis bir yer. Diğer sevdiğim bir yer ise eski dokusu korunarak hizmet veren Jazz Basta. Ekolojik özellikleri, düzensiz tasarlanmış iç mekanları, samimi atmosferiyle çok beğendiğim bir cafe. Yaz aylarında bahçesi çok keyifli.

6. Nikola Tesla Müzesi

Sırpların yüz akı Tesla’nın bugünkü hayatımıza pek çok etkisi olan kablosuz cihazlar, cep telefonları, radarlar, radyo, uzaktan kumanda dahil olmak üzere elektrikli motor kullanan birçok cihazın aslında gerçek mucidi. Jenerasyonlar sonra bu buluşlar onun adına yapılan bir arabaya da adını verdi. Ayrıca Belgrad’da onun bu muhteşem çalışmalarını göstermek amacıyla bir müze de yer alıyor. Nikola Tesla Müzesi‘nde bu çalışmalara ait binlerce doküman, kitap, fotoğraf ve çizimler bulabilirsiniz. Ayrıca müzede buluşlarının bilgisayarla yapılmış modellerini de interaktif olarak deneyimleyebilirsiniz.

Ünlü mucidin kişisel eşyalarının sergilendiği Nikola Tesla Müzesi’nde elinize alacağınız floresanı hiçbir bağlantı olmadan yakabileceğiniz eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Müze, Belgrad’ın merkezine yakın Krunska Caddesi’nde yer alıyor.

7. Taş Meydan

Takovska, Ilije Garaşanina, Beogradska Caddeleri ile Kralja Aleksandra Bulvarı arasında bulunan Taş Meydan (Taşmajdan) çevresinde St. Mark Kilisesi, Rus Kilisesi, Merkez Postane, Taşmajdan Spor Merkezi, Taş ve Metropol Palace Otelleri ile Sırbistan Radyo-TV Binası ve çocuk parkı yer alıyor.

Crkva Svetog Marka ya da diğer adıyla St. Mark Katedrali 1835’te ahşaptan yapılma bir kilisenin devamı olarak 1940’ta tamamlandı. Belgrad’ın Taşmeydan bölgesinde Parlamento Binası’nın çok yakınında bulunuyor ve ülkedeki en büyük kiliselerden bir tanesi. Kilisenin girişinin dış tarafında kilisenin adının verildiği Aziz Mark’ın bir mozaiğini görebilirsiniz. Kilisede yüzlerce yıllık tarihi hazineler bulunuyor ve aynı zamanda da birçok hükümdarın da lahitleri yer alıyor.

8. Nova Grad

Yeni Belgrad

Savamala’dan Savski Most Köprüsü aracılığıyla karşıya geçtiğinizde, düz alanda kurulmuş Nova Grad (Yeni Belgrad) bölgesine ulaşıyorsunuz. Burası yüksek katlı binaların, iş merkezlerinin ve AVM’lerin olduğu bir yer.

Gezmek açısından çok da çekici olduğu söylenemez, fakat Sava Nehri’ne paralel uzayan yürüyüş caddesi pek bir güzel. Ayrıca karşıdan Belgrad’ı fotoğraflamak için Zemun bölgesi ile birlikte burası da tercih edilebilir. Manzaranın keyfini çıkararak kıyı boyunca yürüyün derim.

9. Zemun

Zemun, Belgrad

Tuna nehri boyunca uzanan, Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölge Zemun, şehir içerisinde başka ilgi çeken bir şehir gibi sanki. Buranın hem meydanı ve hem de sokakları pek bir güzel. Zemun’da yükselen Usce Kulesi ise Belgrad ve Zemun’un güzel manzarasına şahit olmak için ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Gardos Kulesi diğer antik benzerlerine nazaran çok daha genç bir eser. 1896’da inşa edilen kule en az antik örnekleri kadar etkileyici. Milenyum kulesi ya da 400 yıl önce ölen bir Macar Kahraman olan Janos Hunaydin kulesi olarak da bilinen yapıda kalenin bazı kalıntılarına rastlamak mümkün. Orijinalinde bu kulelerden 5 tane bulunuyordu ve Macaristan’ın 1000 yıllık bölgedeki hükümdarlığını kutlamak adına yapılmıştı. Belgrad’dan 20 km uzaklıktaki Zemun’da bulunuyor.

Belgrad’a yolunuz düşerse, şehrin en güzel gün batımı ve bisikletle gezi rotalarından birisine ev sahipliği yapan güzel köşesi Zemun’a uğramayı ihmal etmeyin. Nehre bakan Reka Restoran‘da bir akşam yemeği molası verin. memnun kalmak garanti.

10. Belgrad’ın denizi: Ada Ciganlija

Ada Ciganlija

Nehir kenarına kurulmuş şehirlerin ortak özelliği; hoş bir manzaraya sahip bir şehir Belgrad. Şehrin ister eski tarafında olun, ister yeni tarafında, karşıda, yeşillikler içerisinde şahane bir manzara sizi bekliyor. Belgrad’ın en güzel yerlerinden birisi Ada Ciganlija, Belgrad’ın Sava Nehri’ne bakan yakasında ve bir yol ile ana karaya bağlı. Üzerinde yapay Sava gölü ve gölün plajını yazın Sırplar güneşlenmek için kullanıyor.

Sava Nehrinde bulunan yapay bir yarımada olan Ciganlija, sahilleri ve spor etkinlikleri ile çok ilgi çeken bir yer. Plajları ve etkinlikleri öylesine keyifli ki, yaz aylarında günde 100 bin kişi ağırlıyor. Belgrad’ın denizi lakabını alan yarımadada, içerisinde ceylan, tavşan ve tilki bile görebileceğiniz kadar vahşi yaşama yakın, yoğun bir ormanlık arazi de bulunuyor. Spor sevenler için tam bir cennet olan Ada Cihanlija, tenisten ragbiye, kürekten yapay snowbord tesislerine dek pek çok şeyi kapsıyor.

Ada Ciganlija dışında Ada Huja ve Ada Medjica da dilerseniz doğanın ve yeşilin içine en iyi dalabileceğiniz yerlerlerden.

11. Terazi Meydanı

St.Sava Ortodoks Kilisesi
Aziz Sava Ortodoks Kilisesi

Cumhuriyet Meydanı’ndan biraz devam ettiğinizde karşınıza çıkan Terazi Meydanı (Terazije Meydanı), ismini kentin su dağıtımı için 1840’larda Osmanlıların inşa ettiği su kulesinden alıyor. 1906’da Maksim Gorki, Alfred Hitchcock, Brad Pitt gibi pek çok ünlü ismi ağırlayan Moskva Oteli ile ünlü meydan, Sremska Caddesi’nden Kralja Milana Caddesi’ne kadar uzanan bir alanı kaplıyor. Ortasından geçen Terazije Caddesi’nin ise Knez Mihailova Caddesi ile Aziz Sava Katedrali’ne götürdüğü, gezilecek yerlere yakınlığı ile oldukça avantaja sahip.

St. Sava Tapınağı (Temple of Saint Sava), 134 metre yüksekliğindeki kubbeleriyle Belgrad’ın semalarını kaplıyor. Daha da yukarıya ulaşabilmesi için kubbenin tepesinde 12 m’lik bir haç bulunuyor. Günümüzde halen kullanılan en büyük Ortodoks kilisesi olan St. Sava, Orta Çağ’da Sırp Ortodoks kilisesini bulan ilk kişi olan Aziz Sava’ya adanmış. Kendisinin de gömülü olduğu Viacar Platosu’nda yer alıyor. Beyaz mermer ve granit üzerine yapılan kilisenin yapımına 1935’te başlandı ancak 2. Dünya Savaşı’nda durup 1985’te devam etti. Halen yapım aşamasında olmasına rağmen Belgrad’ın en popüler yerlerden biri.

12. Çiçek Evi

Josip Broz Tito, 2. Dünya Savaşı’nda Yugoslavlara önderlik etti sonradan da Yugoslavya’nın başına geçti. Uluslararası arenada çok saygı duyulan lider 1980’de yaşamını yitirdi ve karısı ile birlikte Çiçek Evi (Kuća Cveća – House of Flowers) olarak da bilinen anıt mezara gömüldüler. Etrafını çiçekler kaplıyordu ancak artık bu çiçeklerin yerini beyaz taşlar aldı. 1975’te Tito için bir kış bahçesi olarak yapılmıştı ve öldükten sonra buraya gömülmeyi de kendisi istedi. Bu anıt mezar günümüzde Yugoslav tarihinin en önemli parçalarından birini oluşturuyor.

13. Avala Kulesi

Avala Kulesi 1965’te yapıldı ancak 1999’daki NATO bombardımanında yok oldu. 2010’da tekrar yapılan kule Balkanlardaki en yüksek telekomünikasyon kulesi olma özelliğine sahip. Orijinal kule, gözlem güvertesiyle bölgenin gurur kaynağıydı. Halktan sağlanan fonla birlikte kule tekrar yapıldı. Belgrad’ın dışındaki Avala Dağı’nda yer alan Avala, 206 metre yüksekliği ile Sırbistan’ın en yüksek beşinci yapısı.

14. Novi Sad

Karlofça’ya 11 km uzaklıkta olan, Voyvodina Eyaleti’nin başkenti Novi Sad, Sırbistan’ın Belgrad’dan sonra ikinci büyük şehri. Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nden beri özerk olan Voyvodina’nın başkenti olan ve Sırbistan’ın Atina’sı olarak anılan Novi Sad, uzun yıllar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hâkimiyetinde kaldığından Macar etkisi ağır basan bir yerleşim.

Ülkenin kuzeyinde, Tuna Nehri kenarına kurulu Novi Sad’da ilk durağınız, muhteşem kent manzarasıyla kesinlikle Petrovaradin Kalesi olmalı. Ardından, Albert Einstein’ın da bir süre yaşadığı şehir turu yapabilir, Özgürlük Meydanı, Svetozar Miletiç Heykeli, Katolik Katedrali, Ortodoks Aya Yorgi Katedrali, Aya Nikola Kilisesi ve Sinagog’u ziyaret edebilirsiniz.

15. Karlofça

Karlofça Antlaşması’nın yapıldığı ve Sırbistan için de oldukça önemli, Vojvodina’nın en uğrak turistik kasabası olan Karlofça (Sremski Karlovci), Belgrad’a yaklaşık 1 saatlik bir mesafede bulunuyor. 170 yıl Osmanlı egemenliği atında kaldıktan sonra tekrar Avusturya-Macaristan Krallığı’na geçen Karlofça’nın merkezi olarak bilinen Karlofça Meydanı’nın her tarafındaki tarihi binalar dikkat çekiyor.

Tarihi MÖ. 7000’lere dek uzanan kasaba, ilk kurulan Sırp ortaokulu ve yüksekokuluna ev sahipliği yapmış, 18.yüzyıla kadar da Sırp Ortadoks Kilisesi’nin merkezi konumunda oldu. Karlofça’da, Şehir Meclisi, Katolik Kilisesi, Dört Aslan Çeşmesi’ni gezdikten sonra, 1699’da imzalanan Karlofça Anlaşması’nın imzalandığı tepede yer alan Barış Şapeli’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kasabadan ayrılmadan Karlofça’ya özgü ‘Bermet’ şarapları ve balından satın alabilirsiniz.

Belgrad görülecek yerler arasında yine St. Sava Ortodoks Kilisesi, Tašmajdan Parktaki St. Mark Kilisesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Etnografya Müzesi ve African Museum bulunuyor. Vakti olanlar bunları da listesine almalı. Belgrad gezilecek yerler listesi uzayıp gidiyor.

Zemun-River-Side
Zemun Nehir Kenarı

Savamala bölgesinde yer alan 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile tercih edilebilir. Uygun Belgrad otellerinde yer ayırtmak için tıklayın. Son gezimde kaldığım Prag Otel de gayet iyi bir otel, güvenerek kalabilirsiniz.

Belgrad ve çevresini profesyonel bir organizasyonla gezmek isteyenler için ise Balkan Holidays tavsiyem olsun. İster ekiple, ister iş için grup gezilerinde havalimanından transferden otel konklamasına ve şehir dışı rotalara kadar her şeyi planlayıp çok kaliteli hizmet veriyorlar. Zlatibor ve Mokra Gora gezimi kendileriyle yaptım.

Sahibi Bojan Türkiye’de okumuş ve gayet güzel Türkçe de biliyor. Bojan Petkoviç +381642586244. Balkan Holidays şöförlü Mercedes E Class ile 25€’ya havalimanından dilediğiniz yere transfer sağlıyor. 7 kişilik Mercedes Vianı ise 40€. Araçlarında ücretsiz wi-fi ve su ikramı da var transfers@balkanholidays.rs adresine yazın.

Sırbistan vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Bu da uçak bileti alıp, oteli ayırttınız mı uğraşacak başka bir şey yok demek. Bir hafta sonu kaçamak yapmak ve yılbaşı tatili için harika bir şehir Belgrad. Sava ve Tuna üzerinde Branko ve Gazela gibi 7 köprüye sahip kente Türkiye’den ulaşım çok kolay. Şehir merkezine 18 km uzaklıktaki ülkenin en büyük ve en işlek havalimanı olan Nikola Tesla Havalimanı’na İstanbul’dan direkt, Ankara’dan da İstanbul aktarmalı uçak seferleri bulunuyor.

Şehir merkezine ulaşmak için terminal önünden kalkan taksilerle kentin 6 ayrı bölgesine ulaşım mümkün. Havalimanından şehir merkezine otobüsle ulaşmak için gitmek istediğiniz bölgeye göre Mini Bus Line A1 ve PTC Belgrade Line 72 olmak üzere iki ayrı otobüs hattından birini tercih edebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım seçeneği olan araç kiralama için ise, Terminal 2 binasında bulunan araç kiralama ofislerinden yararlanabilirsiniz.

Belgrad 118’i kent merkezi içinde 300’ü banliyölerde olmak üzere 418 otobüs hattı, 12 tramvay ve 8 troleybüs hattı ile geniş bir toplu taşıma ağına sahip. Beovoz olarak adlandırılan bir banliyö treni hattının da bulunduğu Belgrad’daki ana tren garı kentin Sırbistan’ın diğer kasabaları ve diğer Avrupa başkentleri ile ulaşımını sağlıyor. Belgrad Otogarı’ndan da birçok otobüs hattıyla ülkenin diğer noktalarına ve birçok Avrupa hattına ulaşım mümkün.

Belgradlılar sıcak kanlı, misafirperver, açık görüşlü ve oldukça saygılı insanlar. Sıcakkanlı Belgradlılar ile tanışmak ve sohbet etmek için uygun bir yer. Belgrad‘da bir arkadaş edindiğiniz zaman, kendinizi onun ailesinin de bir parçası haline bulabiliyorsunuz birden.

Önceki blog yazısıBatı ve Doğu Medeniyetleri Arasında: Saraybosna Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıAğva Nerede 📍 Ağva’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

23 YORUM

 1. Muazzam bir gezi rehberisiniz gerçekten, elinize sağlık. Ben de birkaç ay kadar önce Belgrad gezisi gerçekleştirdim ve Belgrad Nasıl Gezilir şeklinde bir yazı yazdım. Bloguma beklerim 🙂 gezginilla.com/belgrad-gezilecek-yerler/

 2. Merhaba Kemal Bey,
  Belgrada araba ile gitmek istiyorum. Vizesiz olduğu için Bulgaristan üzerinden geçerken sınırda bir problem yaşar mıyım?

 3. Ohrid zannedersem Makedonya’da. İsterseniz bu sayfaya yapıştırmış olduğunuz İnstagram paylaşımını değiştiriniz. Yazınız çok faydalı oldu, teşekkürler.

  • Sırbistanda iş yapmak, sırbistan yatırım, sırbistanda şirket kurmak. sırbistan oturum izni. belgrad para kazanmak.

   arkadaşlar sırbistandan merhaba, buraya gelip yerleşmek isteyenler önce konsolosluğa mutlaka başvursun. burada onur ekmem arzu ekmem isminde iki şahıs baş dolandırıcıdır. sizlerden şirket kuruluşu oturum ve çalışma izni hallederiz diyerek dolandırmak amaçlı danışmanlık hizmeti veriyorlar. kendilerini büyükelçimiz ile samimi olarak göstermekteler. buna binaen uğur güvem isimli karaktersize de dikkat ediniz. çelik kapı sattığını iddia eden yusuf isimli şqhıstan ve öner isimli aşağılıklardan da uzak durun. bir tercüman tutun tüm işlemlerinizi kendiniz yapın. bunlara paranızı kaptırmayın

 4. Uzun yıllar önce gitmiştim. Bir ara Sırp bi kız arkadasım bile vardı hey gidi gunler. Bence Türkiye’den gideceklerin sevecegi bir yer Belgrad.

 5. Belgrad, vizesiz olması, ucuz olması ve gidip görmeye değecek bir yer olması sebebiyle hafta sonu bile tercih edebilirisiniz. Bu sene 1 Mayıs, 19 Mayıs gibi hafta sonunun önüne ve sonuna gelen tatiller var. Bu yüzden şimdiden bilet alıp 3 günlük Belgrad gezisi planlanabilir.

 6. Belgrad vizesiz gezilecek en güzel şehirlerden biridir. Sırpların Türklere bakışı Boşnakların Türklere bakışından daha samimi ve sıcaktır. Belgrad’ta kendinizi İstanbul’daymış gibi hissedersiniz, insanları sıcak samimi yardımsever. Fiyatlar çok ucuz 4 günlük bir tatil 2 kişi için yaklaşık uçak bileti konaklama dahil 1500-2000 TL tutar. Apart daire kiralamak hem ucuz hem daha konforludur.

  • Sırplar Türklerden nefret ediyor önyargısını bırakıp rahatça gezebileceğiniz bir şehir. Mimari alandaki sanatçılıklarını normal apartman girişlerinden devlet kurum binalarına kadar her yerde göstermeleri gerçekten çok şaşırtıcı. 1 numarada bahsedilen meydandaki heykelin yüzünün döndüğü yere sizde yüzünüzü dönün, saat 22 yönünde yürüdüğünüz zaman köşede bir hamburgerci var. 350 gr eti bir hamburger içinde nasıl 8 TL ye yiyebilirsiniz orda öğrenin 🙂

   • Haklısınız Soner Bey, 8 TL’ye 350 gramlık bır kofte yanı (pleskavica). Ucuz olmasının nedeni domuz etinden yapılmasıdır.

    • Dostum domuz eti diyerek insanlari yaniltma. Gayet bugu yedim ve ozellikle de sordum. Hepsi sigir eti. Domuz eti olanlari zaten sordugunuzda direk gosteriyorlar ki domuz eti burada normal.etten de pahali.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın