Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan Belgrad, her yaştan insanın, her saatte sokakları şenlendirdiği, yüksek enerjili bir şehir. Panoniyen Ovası’nın Balkanlar ile buluştuğu, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş Sırbistan‘ın başkenti Belgrad, Sırpça’da beyaz şehir anlamına geliyor. Doğu ve Batı’nın kesişme noktasında, Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Belgrad, adı gibi ferah, aydınlık ve huzurlu bir kent.

Tüm banliyöleri ile birlikte 2 milyon nüfusa ev sahipliği yapan şehir, şahane doğası, güzel manzarası, yemyeşil parkları, muhteşem kulüpleri, bar ve restoranları ile insanı baştan çıkaran bir şehir.

Belgrad'da Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler

Zengin tarihiyle, renkli geçmişi ile kültürel mirası taşıyan bir başkent Belgrad’ın dokusunu Stari Grad, Savamala, Skadarlija ve Zemun bölgelerini gezerken hissetmek mümkün. Eski binaların sıralandığı sokaklar, kilise ve katedraller, anıtların ve çeşmelerin süslediği meydanlar, parklarla iç içe yeşil bir yaşam alanı olan kale bu bölgelerde yer alıyor.

1. Republic Square

Republic Square, Belgrad, Sirbistan
Republic Square, Belgrad, Sirbistan

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı), Knez Mihailova Caddesine oldukça yakın. Belgrad gezisine başlamak için en uygun adres bence burası. Meydanda yer alan at üzerinde güneye doğru bakan Prens Mihailo Obrenović heykeli 1882’de dikilmiş. Belgrad gezilecek yerler arasında yer alan Ulusal TiyatroBoško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müze bu meydanın çevresinde yer alıyor.

2. Knez Mihailova Caddesi

Belgrad Gezilecek Yerler
Knez Mihailova Caddesi

Terazije Meydanı’ndan Kalemegdan’a kadar uzayan bu capcanlı sokağa Belgrad’ın İstiklal Caddesi desek doğru olur. Republic Square’nin hemn yanıbaşında yer alan cadde, şehir sakinlerinin ana buluşma noktalarından birisi ve Doğru Avrupa’nın en güzel yaya caddesi olarak da listelerde adı geçmiş. Cadde boyunca dallanıp budaklanan şirin sokaklarında sayısız kafe, restoran, butik ve dükkanlar sıralanıyor.

3. Kalemegdan

Belgrad-Gezilecek-Yerler-Kalemegdan
Kalemegdan

Belgrad, zengin tarihini şehrin her köşesinde gözler önüne seren bir şehir. Sırpların Kalemegdan dedikleri Belgrad kalesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yere nazır halde kurulmuş. Geniş yeşil alanları, meydanları, yürüyüş yerleri ile şehrin en gözde yerlerinden birisi. Osmanlı Avrupa’sında İstanbul ile birlikte yüz bin nüfusu aşan ikinci büyük şehriydi ve kale o dönem Belgrad’ının da kalbiydi.

4. Savamala

Savamala, Belgrad
Savamala, Belgrad

Sava Nehri kenarından, Kalemegdan ve Kosancicev Venac arasında uzanan Savamala Bölgesi şehrin değeri yükselen yerlerinden birisi. Geçtiğimiz yüzyılda seçkinlerin konakladığı Art Nouveau sanatını en iyi temsil eden binaların olduğu Savamala, zamanın yıkıcı etkisine maruz kalmış. Son zamanlarda artan restorasyon çalışmalarıyla burası şimdilerde şirin dükkanları ve tarih kokan kafeleriyle evleriyle görmeye değer bir yer.

5. Nova Grad

Yeni Belgrad
Yeni Belgrad

Savamala’dan Savski most Köprüsü aracılığıyla karşıya geçtiğinizde, düz alanda kurulmuş Nova Grad (Yeni Belgrad) bölgesine ulaşıyorsunuz. Burası yüksek katlı binaların, iş merkezlerinin ve AVM’lerin olduğu bir yer. Çok çekici olduğu söylenemez, ancak Sava Nehri’ne paralel olan yürüyüş caddesi pek bir güzel. Ayrıca karşıdan Belgrad’ı fotoğraflamak için Zemun bölgesi ile birlikte burası da tercih edilebilir.

6. Zemun

Zemun, Belgrad

Tuna nehri boyunca uzanan, Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölge olan Zemun en güzel gün batımı ve bisikletle gezi rotalarından birisine ev sahipliği yapıyor. Şehrin meydanı ve sokakları pek bir güzel. Zemun’da yükselen Usce Kulesi ise Belgrad ve Zemun’un güzel manzarasına şahit olmak için ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Belgrad’a yolunuz düşerse, şehrin güzel köşesi Zemun’a uğramayı ihmal etmeyin.

7. Belgrad’ın Denizi: Ada Ciganlija

Ada Ciganlija
Ada Ciganlija

Nehir kenarına kurulmuş şehirlerin ortak özelliği olan hoş bir manzaraya sahip bir şehir Belgrad. Şehrin ister eski tarafında olun, ister yeni tarafında, karşıda, yeşillikler içerisinde şahane bir manzara sizi bekliyor. Belgrad’ın en güzel yerlerinden birisi Ada Ciganlija, tabi eğer doğayı seviyorsanız. Belgrad’ın Sava Nehri’ne bakan yakasında bulunan ada, bir yol ile ana karaya bağlı. Üzerinde yapay Sava gölü ve gölün plajıını yazın Sırplar güneşlenmek için kullanıyor. Ada Ciganlija, Ada Huja ve Ada Medjica doğanın, yeşilin içine en iyi dalınabilecek yerler.

8. Skadarlija

Skadarlija
Skadarlija

Dokuzuncu yüzyılda, şehrin ünlü simalarının toplanma yeri olan, Skadarlija bölgesi, Paris’in Montmartre bölgesi ile karşılaştırılacak kadar güzel. Bir zamanlar çingenelerin yaşadığı, şimdilerde bohem bir köşe olan Skadarlija (Skadarska diye okunuyor), nefis akşam yemekleri için şahane bir yer. Ahşap fıçılar içerisindeki zakkum ağaçları, adını bilmediğim bir çok rengârenk çiçek sokağı süslüyor.

Oldukça canlı, 7/24 yaşayan Skadarlija’da, “Kafana” denilen, yerel lezzetleri ve Sırp şaraplarını sunan, çok sayıda restoranın sıralandığı bölge oldukça hoş bir atmosfere sahip. Bizdeki meyhanelere benzer, bu mekânlarda, sabahın erken saatlerine kadar geleneksel Sırp canlı müzikleriyle keyifli akşamlar geçirmek mümkün. Skadarlija’da tercih edilebilecek kafanalar ise; Šešir Moj (Eski şapka), Tri Sesira (Üç Şapka), Dva Jelena (İki Geyik).

St.Sava Ortodoks Kilisesi
St.Sava Ortodoks Kilisesi

Belgrad görülecek yerler arasında yine St.Sava Ortodoks Kilisesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Etnografya Müzesi ve Nikola Tesla Müzesi ve African Museum bulunuyor. Fırsat buldukça bunlarla ilgili detayları da ekleyeceğim.

Belgrad gece hayatı

Şehrin dört bir yanında birbirinden güzel barlar, gece clubları bulunuyor. Nerede olduklarını öğrenmenin en kolay ve pratik yolu, kaldığın otelin resepsiyonuna sormak. Mr. Stefan Braun, Plastic, The Tube, KST, Francuska Sobarica ve Siprazje bunların en ünlüleri.

Belgrad’a gitmek için vize gerekmiyor

Sırbistan vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Bu da uçak bileti alıp, oteli ayırttınız mı uğraşacak başka bir şey yok demek. Bir hafta sonu kaçamak yapmak ve yılbaşı tatili için harika bir şehir Belgrad.

Zemun-River-Side
Zemun Nehir Kenarı

Belgrad konaklama

Şehrin yürüyerek bir çok yerine ulaşmak mümkün. Savamala bölgesinde yer alan 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile tercih edilebilir. Uygun Belgrad otellerinde yer ayırtmak için tıklayın.

Belgradlılar sıcak kanlı, misafirperver, açık görüşlü ve oldukça saygılı insanlar. Sıcakkanlı Belgradlılar ile tanışmak ve sohbet etmek için uygun bir yer. Belgrad’da bir arkadaş edindiğiniz zaman, kendinizi onun ailesinin de bir parçası haline bulabiliyorsunuz birden. Belgrad gezilecek yerler listesi uzayıp gidiyor. Fırsat buldukça listeyi genişletmeye çalışacağım.

9 YORUMLAR

  1. Belgrad vizesiz gezilecek en güzel şehirlerden biridir. Sırpların Türklere bakışı Boşnakların Türklere bakışından daha samimi ve sıcaktır. Belgrad’ta kendinizi İstanbul’daymış gibi hissedersiniz, insanları sıcak samimi yardımsever. Fiyatlar çok ucuz 4 günlük bir tatil 2 kişi için yaklaşık uçak bileti konaklama dahil 1500-2000 TL tutar. Apart daire kiralamak hem ucuz hem daha konforludur.

    • Sırplar Türklerden nefret ediyor önyargısını bırakıp rahatça gezebileceğiniz bir şehir. Mimari alandaki sanatçılıklarını normal apartman girişlerinden devlet kurum binalarına kadar her yerde göstermeleri gerçekten çok şaşırtıcı. 1 numarada bahsedilen meydandaki heykelin yüzünün döndüğü yere sizde yüzünüzü dönün, saat 22 yönünde yürüdüğünüz zaman köşede bir hamburgerci var. 350 gr eti bir hamburger içinde nasıl 8 TL ye yiyebilirsiniz orda öğrenin 🙂

      • Haklısınız Soner Bey, 8 TL’ye 350 gramlık bır kofte yanı (pleskavica). Ucuz olmasının nedeni domuz etinden yapılmasıdır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!