uçak bileti

Ticari önemi kadar turistik açıdan da hızla gelişen Batum, son yıllardan orijinaline bağlı kalarak yenilenen tarihi binaları ile tarihi dokusu öne çıkarılarak daha sempatik hale getirildi. Arnavut kaldırımlı sokakları, manolya ve narenciye kokan tertemiz meltemi, taze kahve kokusu ile Batum, Karadeniz’in parlayan bir yıldızı olarak hızla büyümeye devam ediyor. Büyüyen turizm altyapısıyla Batum gezilecek yerler yanında, sunduğu bazı aktivitelerle misafirlerini memnun etmeye çalışıyor.

Bir zamanlar Antik Yunan Kolonisi olan Batum, 17. yüzyılda Osmanlı ve 1873’te Rus imparatorluğunun hakimiyetine girdi. 1918’de Türkiye sınırlarına dahil olan kent, 18 Mart 1921’de Acara’nın başkenti olarak Sovyetler Birliği’ne geçti. Bugün Gürcistan’ın en büyük limanı kenti konumundaki Batum, Azeri petrolünün dünyaya pazarlarına ulaştırılmasında kilit bir noktada.

uçak bileti
Batum Yapılacak seyler
Poseideon Heykeli, Batum Şehri

Batum Yapılacak Şeyler

1. Batum Akvaryum

Batum AkvaryumRustaveli Av. 51, tel. (+995) 422 22 17 30, www.parkbatumi.ge. 2,000 metrekare üzerine kurulu, mimarisi Karadeniz’in çakıl taşlarından esinlenerek hayata geçirilmiş olan akvaryum 1966 yılında açılmış. Hem karadan hem denizden görülebilen yapı içinde yaklaşık 100 çeşit balık türü sergileniyor. Batum Bulvarı’nın yeni olarak adlandırılan batı tarafında bulunan akvaryumun giriş ücreti ise 2 Lari.

2. Aqua Park

Aqua ParkKhimshiashvili 12, tel. (+995) 422 21 01 01. Batum Bulvarı’nın yeni olan (batı) kısmında, deniz kenarında yer alıyor. 2 büyük ve bir de çocuk havuzunun olduğu su parkı, hem erişkinler hem de çocuklu aileler için eğlenceli bir aktivite olabilir.

Batum-Turu
Batumi Public Velo System

3. Batum Bisiklet Turu

Batum Bisiklet Turu (Batumi Public Velo System), 2011 yılında yerli halkın ve turistlerin hizmetine sunulan bisikletler, Batum turu yapmanın en keyifl yolu olsa gerek. Batum bulvarı ve şehrin birçok noktasında yer alan bisikletlerle, kıyı boyunca uzanan bisiklet yolunda gezmek, veya şehrin eski bölümünde yer alan bisiklet şeridinde gezerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek mümkün. Bisiklet terminalleri 24 saat kullanıma açık. Türk Konsolosluğunun karşısındaki Batum turizm informasyon merkezinden alınacak Batumvelo Kartı ile bisikletler kiralanabiliyor. Kartı almak için 20 Lari ödenmesi gerekiyor. Bisiklet kiralamanın saati ise 2 Lari.

4. Yunus Parkı

Yunus Parkı (Dolphinarium), Rustaveli Av. 51, tel. (+995) 422 22 17 30, www.parkbatumi.ge. Yunus parklarından pek hazzetmesem de, eğitimli yunusların neler yapabileceğini görmek eğlenceli. Çocuklu ailelere özellikle tavsiye ederim. Bu muhteşem yaratıkların yakından ne kadar güzel olduğunu görmek heyecan verici. İlk yunus parkı 1975’te açılmış. 2011’de yenilenerek tekrar açılmış. Hergün saat 14.00, 17.00 ve 21.00’de İngilizce, Rusça ve Gürcü dilinde shov yapılıyor. Gündüz bileti 12 Lari, gece 16 Lari. Yunuslarla yüzmek de mümkün; 3-12 yaş 60 Lari, 12-18 yaş 100 Lari, erişkinler 150 Lari.

5. Batum Pazarı

Local Market, Ev yapımı yemekler, peynir çeşitleri, bal ve Batum’un ünlü ceviz içinin bulunduğu market, yerel insanları yakından görmek ve alışveriş için uygun.

6. Sputnik Tepesi

Sputnik Tepesi, Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Sputnik Tepesi, Batum’da görülmesi gereken yerlerden. Tepeye çıkıp şehri yukarıdan izleyebilir ve Batum’un güzelliklerine bir de buradan bakabilirsiniz. Gün batımı için güzel bir Batum şarabı veya kahvesi içmek için de güzel bir tercih.

Chkhaveri-Wine-Batum
Batum Şaraplık Üzümleri

7. Şarap Tadım Turları

Şarap Tadım Turları, Gürcüler şarabın anayurdunun toprakları olduğunu düşünüyor, bunu kanıtlayan 7,000 yıllık kalıntıları gösteriyorlar. 500’den fazla üzüm çeşidiyle dünyanın hemen her yerinden çok daha zengin bir çeşitliliğe sahipler. Kafkas dağlarından akan taze ve temiz sular, ılık kış ayları ile sıcak yaz kombinasyonu üzümcülük ve şarap için mükemmel ortam sağlıyor.

Acara Cumhuriyeti, ülkenin en eski şarap merkezlerinden birisi. Keda Belediyesine bağlı köylerde üretilen “Tsolikauri” ve “Chkhaveri” şarap çeşitleri oldukça popüler. Batum turu organizasyonlarının bir parçası olan antik Gürcü şarapçılığı hakkında bilgi almak ve şarap tadımları için:

Ajarian Wine House (Acara Şarap Evi) Acharistskali Köyü, +995 577 21 40 02. Batum merkeze uzaklığı 20 km.

Lado Shavishvili’s, Keda Belediyesi, +995 599 78 36 59. Batum merkeze 45 km uzaklıktadır. Konaklama imkanı da bulunuyor.

batum yapilacak seyler
Batum Opera Binası

8. Müze ve galeriler

Batum Sanat Müzesi, 1949’da inşa edildi. İlk başlarda devrim eserlerinin sergilendiği müze, 1998’den sonra Batı Avrupa ve Rus sanatından örneklerle zenginleştirildi.

Adjara Sanat Müzesi, Gorgiladze str. 8, +995 (0) 422 27 38 9, www.adjaramuseums.ge. Gürcü sanat eserleri ve 19. yüzyıl Avrupa ve Rus ressamlarının tablolarının yer aldığı müze Salı-Pazar günleri arasında ziyaret edilebilir.

Lado Gudiaşvili Resim Evi, Kentteki önemli sergiler, yerel ve uluslararası sanatçıların resim ve heykelleri burada ziyaret edilebilir. Rustaveli caddesinde yer alıyor.

Batum Arkeoloji Müzesi, Chavchavadze str. 77, +995 (0) 422 27 65 6, www.adjaramuseums.ge. Müze 1994 yılında kurulmuş.

Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi, 1908 yılında Voznesenski ve Olgha caddelerinin kesiştiği yerde inşa edildi. 1939 yılından itibaren bilimsel araştırmalar ile kültürel ve eğitsel işler burada sergilenmeye başladı.

Stalin Müzesi, 1901-1902 yılları arasında Stalin’in birkaç ay yaşadığı yer müze olarak kullanılıyor. Burada Stalin’in bazı kişisel eşyalarını görmek mümkün. Müze Pazartesi-Cumartesi arasında ziyaret edilebilir. 2 Lari.

Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi, Leselidze str. 3, +995 577 29 99 49, www.adjaramuseums.ge. 19. yüzyılda petrol endüstrisi için önemli bir şehir olan Batum’un tarihi hakkında bir şeyler merak edenleri çekebilecek bir müze.

Şevavadze Devlet Drama Tiyatrosu (The Chavchavadze State Drama Theatre), Gürcistan’da opera ve bale tarihi 19. yy ortasına kadar gidiyor. Rus mimarisini, Telengatov ve Khalatov tarafından duvarları resimlerle bezenen binada tiyatro gösterileri izlenebilir.

Demir Tiyatro (Iron Theatre), 1892 yılında inşa edilen Batum’un bir diğer kültür yapısının sahnesinde pek çok önemli isim yerini aldı.

9. Festivaller

Gürcistan çok sesli müziğin de anavatanı. Gürcülerin bir müzik aleti olmadan yaptıkları polifonik müzik 3000 yıllık geçmişe sahip ve UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alıyor. Herhangi bir müzik aleti kullanmadan sadece vokalle söylenen çok sesli halk türküleri dinlenebilir.

Black Sea Jazz Festival, Batum’un en büyük sanat etkinliklerinden olan Jaz festivali her yıl ünlü caz sanatçılarını ağırlıyor. Haziran-Temmuz dönemlerini jaz takvimi için takip etmek gerek. Biletler 50-100 Lari.

Batumi Summer Set Fest, Ağustos ayının son haftasında Batum’da olanlar bu elektronik müzik festivaline katılabilir.

Batum-Neler-Yapilir

10. Doğa Turizmi

Gürcistan topraklarının 520.272,85 hektar alanı korum altında bulunuyor. Ülke yüzölçümünün %7’sini kapsayan bu doğal rezervlerden bazıları ise Batum’un çok yakınında yer alıyor. Batum ve çevresindeki milli parklar ve doğa koruma alanları doğayla baş başa olmayı sevenlere hitap ediyor.

The Kobuleti Protected Areas,  Kobuleti  kasabasının doğusunda yer alıyor. 2022 yılında kurulan koruma alanına Kobuleti Strict Nature Reserve ve Kobuleti Managed Nature Reserve dahil. Bataklık bölgeler kuş izlemesi için uygun. Batum’a uzaklığı 34 km.

Kintrishi Protected Areas, 2,500 metre deniz seviyesinden yüksek olan bu yer 13.893 hektar alana yayılıyor. Batum merkeze 55 km uzaklıkta yer alıyor.

Machakhela National Park, 2012 yılında milli park alanı ilan edildi. Macaheli, Artvin ili ve Batum arasına yayılan vadinin ve tarihsel bölgenin adıdır. 8.733 hektar alanı kaplıyor. Batum’a 25 km uzaklıkta yer alıyor.

Mtirala National Park, Deniz seviyesinden 1.381 m yükseklikte yer alan milli park Batum’a 25 km uzaklıkta yer alıyor.

Instagram @yoldaolmak hesabını takip edin. Sorularınız varsa instagram üzerinden sorabilirsiniz.

Kalabileceğiniz Batum Otelleri

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace HotelRadisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor.

Piazza HotelLegacy HotelBatumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor. Düşük bütçeli gezginler TJ Hostel, Batumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Batum Gezi Rehberi ve Batum Gezilecek Yerler yazılarımda çok daha detaylı bilgiler paylaştım. Batum Turu Yapmak İçin 6 Neden ve Batum’da Ne Yapılır şehri merakla araştırmak isteyenlere geniş bilgiler sunuyor. Gürcistan Gezisi Yapacaklar İçin Önemli Bilgiler yazısını herkesin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

Önceki makaleMısır’ın Tatil Kenti: Hurgada
Sonraki makaleVietnam Turu Yapmak İçin 10 Neden
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

15 YORUMLAR

 1. Batum’a gidecek arkadaşlara uyarı disko veya gazinolar polis mekan sahibi ve taksici ortak suç örgütlerle ortaklaşa çalışarak oraya giden herkesi dolandırıyor, zorla hırsızlıkl paralarını gasp ediyorlar.

  Dubai Vip disko, Efes disko, Şov disko, Bombo disko ve buna benzer kenar mahalledeki diskolara gitmeyin. Bunlar haraç hırsız çetelerle dolu sarp sınır kapısında bayan fuhuş işcileri nöbetleştirip Türkiye’den araçla gelen insanlara el atıyorlar. Sakın aracınıza onları almayın. Bunlar şebeke ve herhangi bir polise veya karakola gittiginiz zaman hiçbir önemi yok. Otel çalışanı bir çete mekanızması ve ordaki Türk konsoloslugundaki büyük elçi Türklerin hakkını savunmak yerine yan gelip yatma görevini üstlenmektedir. Hiç bir insanı kanuni işlevi yok…

 2. Batum’da nasıl calışma izni alır ,orda oturma izni ala biliriz yada oranın vatandaşlına geçebiliriz?

 3. Yunus parkina methiye yakışmadı. Hazzetmeyen gitmez, doğasindan koparilmiş, türlü eziyetlerle sirtlarindan para kazanilan hayvanlari izlemeyi eglenceli de bulmaz.

 4. Batum is beatiful place to have relax, and a lots od things to do in Batum. My favorite thing is Batum, drinking wine and watching sunset in Sputnik Hill and walking around Batumi Boulevard. Definitely recommend this lovely city.

 5. Amsterdam’a gidince Red Light District’ten bahsediliyor da Yunus Parkı’ndan neden bahsedilmiyor Batum’a gidince? Tuhaf, çok tuhaf yurdum insanı. Filtre yok ki!

 6. Bir yunus parkını gezilecek yerler arasında saydığınız için artık sizi takip etmeyeceğim. Sizin o zevk alarak izlediğiniz hareketler yüzünden ne kadar çok anne yunusun ölü doğum yaptığını biliyor musunuz?

  • Bir gezi yazarı olarak gidilen şehirde neler yapılabileceğini anlatmak da görevim. Duyarlı olanlar zaten gitmeyecektir. Ayrıca yukarıdaki yazıda yunus parklarını gezmekten hazzetmediğimi yazmıştım. Türkiye’de hiçbir yunus parkına gitmedim. Bu açıdan, hayvanat bahçeleri bile aslında doğal yaşama ve hayvanlara saygısı olanlzrın ziyaret etmemesi gereken yerler arasında yer alıyor. Diğer yandan çocuklara hayvanlrı tanıtmak ve sevdirmek açısından da en güzel yol. Belgesellerden, TV ve kitaplardan ne kadar hayvanları çocuklara tanıtabiliriz ki!

   Bu tür gezi rehberi bigilerinde bilgi paylaşmak, aktivitenin yapılmasına taraf olmak anlamına gelmiyor.

   • 🙂
    Açıkçası “yunus parkı” maddesini görünce ben de irkildim. Hazzetmediğinizi ben de okudum, ama “eğlencesi”ne de değinilmiş. Gezi rehberi bir şehirde neler var neler yok aktarır, bu doğru. Yine de sanırım, bizler herhangi bir patronun tercihlerine göre yazmayan “serbest radikaller” ( :D) olduğumuza göre, ne bileyim “Kahrolsun yunus parkını kuranlar, açmışlar şuraya şöyle bir yer. Çocukları götürmeyin, yazıktır” şu bu vesaire diye yazabilme özgürlüğüne de sahibiz 🙂 Abartarak yazdım tabii; ama teşvik edici cümlelere de gerek yok sanki…
    Tabii bunu yazdınız diye sizi kötü biri olarak görmem. Neticede ben de av yasağı döneminde sarıkanat yemiş bir faniyim :)))
    Zor işler bunlarrrr!

    • Çok güzel anlatmışsın. Hazzetmediğimi yazdım, ancak çocuklu ailelerin seveceği de bir gerçek.

     Bir veteriner hekim olarak sizin belkide bilmediğiniz bir çok şeye vakıf veya şahit olma fırsatım oldu.

     Yazarken bazen bu tür tepkileri alacağımı bilerek yazıyorum. Bugün et, tavuk veya balık tüketiyorsak masum değiliz hiç birimiz. Tabi herkesin özgürce düşüncesini belirtmesi iyi bir şey, yorum ve tepkiler için minettarım.

     • Endüstriyelleşmiş gıda sisteminde yaşıyor olmaktan hiç memnun değilim elbette. Ne tükettiğimi de sorgulayarak yaşıyorum. Ama işkence edenlerden farksız olduğumu da düşünmüyorum 🙂 Bir sosyolog olarak da ben de farklı bakıyor olabilirim tabii duruma.
      “Yurdum insanı” diye yorum bırakan arkadaşa özel olarak yazmak istemedim. Kendi fikrimizi söyledik. Red Light District’le ilgili bir mevzu olsaydı, bir kadın olarak ona da söylecek bir şeyim olurdu, merak etmesin 🙂 Ve evet ne yazık ki filtre yok!

     • Ve evet… Farklı bir kişisel düşünceden rahatsız olmayacağınızı farzederek yazdım düşüncemi. Bunca gezmemiz, görmemiz niye ki yoksa? Hala birbirimize, düşüncelerimize tahammül edemeyeceksek, yok yere dolaşıp bedeni yormamak gerekir yoksa, değil mi? 🙂
      Sevgiler…

   • Cevabiniz icin tesekkurler. Bilgi vermek tabii ki gerekir ancak ozellikle tesvik etmemek gerekir diye dusunuyorum. Sizin yazinizda ozellikle tesvik ve tavsiye var.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here