Kafkas Dağlarının gölgesinde, Karadeniz kıyısında kurulmuş tatil kenti Batum, Gürcistan‘ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en güzel ve en eski şehri. Türkiye’nin Sarp sınır kapısından 22 kilometre içeride yer alan Batum, sahil boyunca uzanan yemyeşil parkaları, koşu ve bisiklet yolları ile, insanına doğa ile iç içe bir yaşam sunuyor. Parklarda yoğunlaşan yeşil, kentin içinde, geniş caddelerin çevresinde, az katlı yapıların arasında ve meydanlarda sürüp gidiyor.

Gürcistan coğrafya olarak da çok farklı bölgelere sahip, Karadeniz kıyısında Batum’un da içinde bulunduğu Acara bölgesi yeşillik ve deniz kıyısında, Rusya sınırı çok yüksek dağlarla korunuyor.

Batum-Notlari

Batum Hakkında Bilgiler

Gürcistan’da kent uygarlığının gelişmesi dördüncü yüzyılda başlamış. Batum kentinin geçmişi de ortaçağlara kadar gidiyor. Tarih boyunca Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Osmanlı ve Rus akınlarına maruz kalmış. Gürcüler 4. yüzyılda Hıristiyanlığı kabul etmiş. 17. yüzyılda bazı etnik Gürcüler Müslüman olmuş.

Acara Özerk Cumhuriyeti’nin bölge merkezi olan Batum; Gürcü, Ermeni, Rus, Azeri, Acar, Abhaz, Osetyalı ve diğer etnik gruplarla birlikte 180,000 nüfuslu bir şehir olarak milletler mozaiği görünümü sergiliyor. Nüfusun %60’ını Hristiyan Ortodokslar, %35’i Müslümanlar ve %5’ini de diğer dinler oluşturuyor.

Gürcistan UTC+4 time bölgesinde yer alıyor. Türkiye’ye göre 2 saat ileride.

Batum Gezisi İçin Pratik Bilgiler

Gürcü alfabesi

Yaşayan en eski dillerden birisi Güney Kafkas-Kartuli dil ailesinden gelen Gürcüce, beşinci yüzyılda geliştirilmiş Gürcü alfabesi (Gürcüce: ქართული ენა / Kartuli ena) kullanıyor. Dünyada kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü alfabesi yazıldığı gibi okunuyor, 28 sessiz, 5 sesli olmak üzere 33 sembol kullanılıyor. Batum’da hemen hemen herkes çat pat Türkçe konuşabiliyor.

Batum-Gezisi

Gürcistan para birimi

Gürcistan ulusal para birimi olan Lari (GEL) 1995 yılından bu yana kullanılıyor. 100 tetri 1 Lari yapıyor. Gürcistan para birimi Lari 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 kağıt ve 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri demir paralardan oluşuyor.

Batum’a giderken yanınıza Dolar, Euro veya Türk Lirası alabilirsiniz. Şehirde bir çok yerde döviz bürolarında paranızı Lari’ye çevirebilirsiniz. Dolar kurunun daha iyi olduğu söyleniyor. Batum’da çoğu yerde Amerikan Doları veya Türk Lirası da kullanılabiliyor.

Şehrin bir çok yerinde yeterli sayıda ATM’de para çekmek mümkün. Debit veya kredi kartları bir çok otel, shop, kafe ve barlarda kullanılabiliyor.

Batum güvenli mi?

Batum, birçok Avrupa ülkesinden daha güvenli olduğu söylenebilir. Nadiren bildirilen yankesicilik olayları ise en güvenilir şehirlerde olan seviyede. Seyahatlerde genel kural olarak yanınızda çok fazla nakit taşımayın. Günlük yapılacak harcamalar için cebinizde para bulundurun ve ödeme yaparken tüm paranızı çıkarıp göstermeyin.

Batumlular genellikle dost canlısı ve misafirperver insanlar olarak biliniyor. Gürültülü sohbet ve tartışmalara girseler de pek kavgacı oldukları söylenemez. Turizm şehirde önemli bir gelir kaynağı ve herkes de bunun farkında olduğundan, turistlere karşı genelde saygılılar.

Batum-Tatil-Gurcistan

Elektrik prizleri

Batum elektrik priziler, bizde olduğu gibi 2 pinli 220 volt AC, 50Hz kullanılıyor. Farklı cihazı olanlar için beraberinde adaptör olması iyi olur. Şehirde adaptör bulmak pek de kolay değil.

Internet

Intourist Palace Hotel’den Üniversiteye kadar uzanan Ninoshvili Caddesi boyunca ücretsiz public Wi-Fi bulmak mümkün. Çoğu otel kafe, restoran ve barların ücretsiz internet hizmeti bulunuyor. Ayrıca üzerinde W amblemi bulunan internet kafelere de rastlamak mümkün; saat ücreti 1,50 Lari/1 saat.

Batum hava durumu

Güney Kafkasya’nın en ilginç şehirlerinden birisi olan Batum subtropik bir iklime sahip. Bu yüzden Karadeniz’in Akdeniz’i olarak da adlandırılıyor. Mayıs ortası ile havalar ısınmaya başlıyor ve Eylül sonuna kadar denize girilebiliyor. Bahar dönemleri Batum’a gitmek için en uygun zaman. Serin havalar için yanınıza uzun kollu bir penye almanız iyi fikir olabilir.

Batum-Turu

Batum ulaşım

Batum havalimanı, Hopa ve Batum tarafından ortak kullanılıyor. Haftanın her günü İstanbul-Batum seferleri yapılıyor. Batum bileti yerine Hopa uçak bileti almak, sonrasında Hopa’dan Batum’a geçmek, biraz zaman kaybına yol açsa da, dar bütçeli gezginler için uygun bir seçenek olabilir. Türkiye’den özel araçla Batum’a geçmek mümkün. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek isteyenlerin, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Pasaport polisinden alınan bilgiye göre; 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcunun Batum/Hopa uçuşlarında pasaportsuz olarak yalnız seyahat etmesi halinde, her iki ebeveynin muvafakatname’sinin; ebeveynlerinden sadece biriyle seyahat etmesi halinde, diğer ebeveynin muvafakatname’sinin beyan edilmesi zorunludur. Aksi halde 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcuların uçuşuna izin verilmemektedir.

Şehrin 5 km kadar güneyinde yer alan havalimanından taksi veya yerel dolmuşlarla şehir merkezine gitmek mümkün. Şehir içindeki Batum’da gezilecek yerler yürüyerek kolayca keşfedilebiliyor. Gerektiğinde taksi en uygun seçenek, bir çok yer için 5-10 Lari ödemek yeterli. Batum’da dolmuşlar marshrutka olarak adlandırılıyor. Gürcistan’ın diğer şehirlerine ulaşmak için otobüs ve demiryolu bağlantıları var.

Batum alışveriş

Şehir merkezindeki Batumi Plaza elektronik meraklılarının uğrak yeri. Amerika menşeili elektronik ürünlere rağbet oldukça yüksek. Sigara, içki ve iPhone, iPad gibi elektronik ürünler alınca neredeyse gezi masraflarını çıkarmış oluyorsunuz. Bunların dışında ağaç oyma maşrapalar ilgi çekici.

Batum-Alisveris

Batum gece hayatı

Batum, temiz, güzel, huzurlu bir şehir. Şahane yemekler, iyi plaj, iyi oteller var, ancak eğlence ve gece hayatı açısından çok şey vadetmiyor. Gece hayatı kulüplerde yüksek sesli müzik ve pahalı içeceklerden ibaret. Canlı müzik ve kalite açısından yetersizler.

Tarabua Beach Club, Privet Batumi Bae, Sector 26, Soho Lounge, Clup Discorium, Sublime Batumi, Pier Batumi Beach Club, Sheraton Batumi Hotel Night Club dans ve eğlence için uygun seçimler olabilir.

Gece kulüplerinin birçoğunda giriş ücreti olarak 10-15 Lari ödenmesi gerekiyor. Gece 23:00 sonrası kulüpler kalabalık olmaya başlıyor ve sabah 04.00’e kadar bir çoğu açık.

Batum gece hayatı, ülkemizde ne yazık ki kumar, kadın, fuhuş olarak algılanıyor. Batum’a her giden kumar ve seks için gitmiyor, ancak böylesi bir algı ve yaftalamalar öne çıkıyor. Batum hakkında yazılara bakınca çoğunlukla kötü olarak aktarılıyor ve Batum bunu hak etmiyor.

Batum-Gece-Hayati-Nightlife-Batumi

Batum Otelleri

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace HotelRadisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor. Bu otellerde kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor.

Piazza HotelLegacy HotelBatumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor.

Düşük bütçeli gezginler TJ HostelBatumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Hotelscombined.com sitesinden güvenle Batum otel rezervasyonu yapabilirsiniz. En uygun Batum otellerini bulmak için tıklayın.

Batum turu

Batum veya yerel adıyla Batumi, ideal bir hafta sonu kaçamak şehri olabilecek niteliklerde. Özellikle Doğu Karadeniz turu yapanlar günübirlik veya en ideali 1-2 gece konaklamalı olarak Batum’a gidebilirler. Şehrin bir çok öne çıkan yerini gezmek ve görmek için 2 tam gün yeterli.

Gümrük

Sarpi Gümrük Kapısından Gürcistan’a araçla geçişlerde 500 GEL tutarında ve en fazla 30 kg’lık ticari olmayan eşyaya vergi uygulanmıyor. Sigara ve içki Batum’da Türkiye’ye göre çok ucuz. Dutty Free bölümünden alışveriş yapabilmeniz için, Gürcistan’da, en az 3 gün bulunmanız gerekiyor, yani kalış sürenize göre alışveriş imkanı var, ancak 4 LT alkollü içki ve 2 karton sigaraya alınmasına kimse bir şey demiyor.

Geçişlerde 30.000 GEL veya daha fazla tutardaki dövizin beyan edilmesi zorunluluğu var. Beyan edilmemesi durumunda paraya el konuluyor.

Araçla giriş yapanlar ayda 4 kez akaryakıt alma hakkına sahipler.

Batum-Hakkinda

Resmi tatil günleri

1-2 Ocak Yılbaşı, 7 Ocak Ortodoks Chiristmas, 19 Ocak Vaftiz Günü, 3 Mart Anneler Günü, 8 Mart Kadınlar Günü, 9 Nisan Şehitler Günü, 20 Nisan Paskalya Günleri (sadece 2014 yılı için geçerli), 9 Mayıs Zafer Bayramı, 12 Mayıs Anma Günü, 26 Mayıs Bağımsızlık Günü (Milli Gün), 28 Ağustos Mariamoba, 14 Ekim Din Bayramı, 23 Kasım Din Bayramı

Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası var. 

Gürcistan vizesi

Farklı bir ülkeyi görmek, kültürünü tanımak isteyen Türk vatandaşları, yanlarına pasaport veya sadece nüfus cüzdanlarını alıp, Sarp sınır kapısından 10 dakika süren kontrol işlemlerinin ardından artık Gürcistan vizesine gerek duymaksızın Batum’a giriş yapabiliyor. Sınırdan geçişin kolay olmasının da etkisiyle başta Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa olmak üzere Karadeniz bölgesindeki çok sayıdaki insanımız özellikle yaz döneminde hafta sonlarını Batum’da geçiriyor.

Batum-gece

T.C Batum Başkonsolosluğu

Ninoshvili Kucha No:9 Batumi-Georgia. Telefon : +995 422 25 58 00. E-posta: consulate.batumi@mfa.gov.tr.

Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi bir yıla çıkarılmıştır.

120 YORUMLAR

 1. Arkadaşlar dun itibarıyle batumdan geldik 4 gunluk gezi amacıyla  gittik fakat ilk gece geri donmek zorunda kaldık siz siz olun gitmeyin resmen hırsız duzenbaz üçkagıtçı zorba insanlar hele şu turkler yokmu resmen soydular bizi
  İlk gece taksiye bindik şehir meekezine gittik otel falan derkwn iki bira içelim die sess bar die bi yere geçtik iki bira içtik 3000 lari hesap getirdiler ustumuzde ne var ne yoksa zorla gaspettiler karadenizli digeride izmirliydi
  Polis çagırdık işbirlikçiler hem dayak yedik hem paramızdan olduk ama bi gun geri gidersem intikamım acı olacak SAKIN GİTMEYİN….

  • Arkadaslar ramazan bayramının 3 günü arabamla hopa ya geçtik orda 1 akşam kaldım.sabah erkenden hopa sarp sınır kapısına yol aldım 22 km 10 dakka mesafe sınır kapısında 20 dakka bekledim.sabah 7 de erken gittiğim için .özellikle kesici delici Çakı bile olsa ağrı kesici 1 tek hap bile içeriye götürmeyin. Uğrunda hapis cezası var.batumun kurallarına yasalarına göre hareket ederseniz.inanın çok sakin bir ülke .gezilecek çok güzel yerleri var.eski Osmanlıya ait tarihi yerler .piyaza merkezleri teleferik gezileri.botanik park yol boyu plaj ve sahilleri hep ücretsiz.ülkede sadece 1 tek cami var oda merkez Camisi. Ülkede yabancilik çekmek istemiyorsanız. Türkçe bilen orada yasiyan Türk vatandaşlarımızı yoğunluklu bulabilirsiniz.ilk gideceğiniz yer merkez Camii ve etrafı olsun.caminin bitisiginde Türk lokantaları tür dòvizcileri Tayland cin masaj salonları.LW cici avrupa tarzlı uygun kıyafetler bulabilirsiniz.en kral yemek ızgara 12 lari yani 15 16 tl civarı 40 dakika Çin masajı 30 lari yani 40 tl civarı ama mükemmel bir masajla tüm vücudun rahatliyor. Teleferik caminin hemen karşısında limanın önünde bulunuyor.teleferik ile gidiş geliş 12 lari yani 16 tl civarı oduyorsunux.teleferikle seyahatle Batum sehrini tamamen ayaklarının altında göreceksin. Gece hayatından ever uzak durun.araç kullanırken mutlaka ama mutlaka sürücü ve yan tarafta oturan sürücü emniyet kemerini taksit kırmızı ışıklara dikkat etsin gittiğin yolun sol tarafı daima kapali sol tarafı açık olsun türkiyeye göre tersidir.Otel konusunda yaşamış olduğum tecrubelerle uzmanı olduk.özellikle taksicilere Nerede ucuz konaklama yeri var demeyin.inanın tamamı Komisyonla çalışır çünkü malesef taksiciler is yapamıyor taksi işi konusunda hep bostadirlar .batumun bir ucundan diğer ucuna ödeyeceğin taksi ücreti 5 lari ile en fazla 10 laridir geçmez. Yani 6.5 tl ile 13 tl arasıdır. Bu yüzden taksiciler karı kız simsarlığı yaparlar aracına bindirdiģi kişileri süzerler ortama ihtiyaçları olup olmadığını anladiklari gibi karı kız ortam lazimmi konaklama lazimmi sakin dusmeyin ellerine .imansizlar hem müşteriden komisyon alırlar. Hemde çalıştığı kendilerine musteri bulduğu daire sahiplerinden komisyon alirlar fazla fazla odeyeceginiz paranin tamamını şerefsiz üşkagitci taksicilere ödemiş olursunuz.başımdan geçeni harfiyen anlatıyorum. Merkez caminin hemen bitisigindeki taksi durağına geçtik 5 arkadaştık arkadaşlarım konaklama konusunda ćok aceleci davranıyordular. Ben camide namaz kılarken bunlar bir taksicilere konaklama muhabbetine girmişler .sitede dayalı döşeli amarikan mutfak tipli buzdolabı çamaşır. Ütü sıcak banyo havlu takımı televizyon internet.bilgisayar klima lüks temiz bir ortama günlüğü 190 lari hesap çekmiş bu dolandırıcı taksici bunlarada demişki Otelde kalırsanız 2 ser kıişi adam başı 160 lari ödersiniz. Ben de o anda bunların konuşmalarına daldım. Bunlar el sıkışıp anlaşma uzerindeydiler.bende bi dakka duru dedim .taksiciye ben buraya gelmeden önce yoğun bir araştırma yapmıştım. 190 lari çok dedim daire sahibiyim konuş biraz indirsin tekrar aradı en son 180 lari olur dedi buyrun benim taksiyle gidelim dedi.ne kadar dedi 30 lari dedi gerek yok dedim .bende araba var atla araba gidelim dedim.neyse gittiğimiz yer mekdanısa çok yakın sahile çok yakın muazzam bir site .neyse vardık siteye indik arabadan daire sahibi bunları 2 kata çıkardı göstermek için bende 1 kattan Hemen geri dönüp site çevresinde araştırma yaptım. Bide ne göreyim hemen hemen her sitenin altında yaşlı bayanların açtığı giyim dükkanları var el ve yüz işaretle kiralık konaklama yeri varmı diye sordum.bana dediki benim dairem var dubleks dayalı doselu erzağı içinde lüks 5 yataklı daire ne kadar dedim kadın cep telefonumun hesap makinesine yazdı 100 lari yani 125 tl inanamadım tutuyorum dedim fırladım arkadaşların yanına dedimki Allah birdir ben bu dairede 180 lariye oturmam arkadaslara dedim bana güvenin daha uygun güzel bir yer buldum.ve o yaşlı bayana 1 kimlik teslim ettik 3 akşam kaldık. İnanın 300 tl cebinize kaldı. Ve dairede kahvaltık sebze meyve ve çay şeker her şey mevcuttu.masaüstü bilgisayar wifi klima amarikan tipi mutfak lux 5 ayrı yatak kişi başına 3 akşam 75 tl ödedikleri. Sabah alışveriş marketlerin var carfursada olduğu gibi uygun dışarıda hiç yemek yemedik tuttugumuz dubleks dairede yemeğizı yaptık. Daha anlamadığım bir sürü taktiklerim oldu işini bilirsin inanınız avlanmassiniz.sormak istediğiniz bir şey olursa elimden geldiği kadar yardimci olurum samimiyetimle 3 kez gittim.arkadaslarla tekrar bir tür yapmayı düşünüyorum. Yakıt ucuz sigara ucuz telefon ucuz içki ucuz face adresim. drayer1000@hotmail.com

 2. Batum’da ağaç oymalı su sebili gördük. Acaba Türkiye’de bulmak mümkün mü? Bilgisi olan varsa çok memnun olurum.

 3. Yaklaşık 1 aydır Türk gümrüğü sıkı kontrole tabi tutuyor ülkemizdeki geçmiş olan kaostan dolayı. Ama 2 3 haftaya kadar problem çözülecekmiş. Normalde Gürcü pasaport kontrolde bazen kimlik için problem yapıyorlardı. Kimlik eski veya fotoğraf eski diye ama bu sorun dahilinde Gürcistan pasaport kontrolde sorun yaşarsanız mesaj atabilirsiniz.

  • Merhaba Ben ibrahim Ben arabam la gidecem kapıda benle ve arabamla ilgili ne tur belgeler isterler yardımlarınız için şimdiden teşekur ederım

 4. 12 eylül2016 da kurban bayramında gittik başımıza bir olay geldi onu anlatmak istiyorum gümrükten çıktık tan sonra ırda kart dağıtan kişiler vardı bir tanesi yanıma geldi bayan bana yermiz var dedi merkezde hesap uygun felan dedi ben de oraya gideceğim benide götürebilirmisiniz dedi tamam dedim sana da orta bira söylerim dedi önemli değil dedim onu aldım paris diye bir mekana girdim 3 arkadaştık 1 er tane biri içtik hesap istedim getirmediler en sınunda ayağı kalktım hesap getirin dedim hesap geldi 3500 tl bunu dedim itirazın varsa içerde görüşelim dedi içeri girdik orda büssürü tantana baktık çıkamıcaz işin içinden 2000 binliraya tamam dediler verdik ve çıktık ordan çıkarkene baktım sadece bize değil herkese yapılıyormuş nalet olsun dedim sizin gibi türklere ve otele geldim orda anlattım durumu burayı bilmiyorsanız genelde öyle yapıyorlar dedi daha sonra da büyük yerlere gittik böyle bişeylede karşılaşmadık biz bunları yaşadık sizde aynı hataya düşmeyin

 5. Bir arkadaşımız ailecek Batum turu yapmak istiyor ama kimliği eşli kimliği. Evlendi ama bekarlık kimliği ile evlilik cuzdani yanında iken giriş yapabilir mi?

 6. Arkadaşlar dün gece vatoz disco da resmen bizi gasp ettiler 2 bira 1 redbull içtik 2750 lari yani 4000 TL hesap aldılar zorla ardından hesap fişine bize şiddet uygulanmadı diye yazip imzalattılar polise gittik biz üç kişi polise gittik oranın patronunu çağırdı adam ben yokken olay oldu dedi bize oraya gelmemizi yiyip içmemizi istedi o kadar parayla nasıl yer içeriz dedik oda bunun dışında bi şey yapamam dedi poliste bunu söylenenleri onayladı bizde kabul etmedik haliyle şikayetinizi geri cekmemizi aksi durumda kimliklere el koyacağını ve ordan cıkamıycağımızı belirti bizde şikayetten vazgeçtimizi ibraz eden yazıyı imzalattılar buna rağmen yine sabaha kadar bizlerle dalga geçtiler siz müslümanlar içki haram disco haram niye oraya gittiniz gibi… arkadaşlar bu arada disco çalışanları yani bizden silah zoruyla para alan çalışanlar türktüler şu anda psikolojik olarak çok kötü bi durumdayim o şahıslara hiç bi şey yapamadan dönüyorum bu yaşadıklarımı umarım siz yaşamasınız

 7. Batum çok.güzel ancak Türkleri para olarak görüyorlar. Gümrükte ise hem Türk hem Gürcü tarafi olsun o anki atmosfere bağli, ters bir ansa kimliğini bile beğenmeyip geri çevirebiliyorlar. Batum’da ise tuvaletlerde su ve sabun bulamayinca tek kelime şok oldum. Botanik Parki gezdik oradaki wc de bile durum ayniydi.Hediyelik eşyalarda aracılık yapan Gürcünün saticidan el altindan para aldigini gördüm. Ufak seylere takılmam, aşırı titiz degilim derseniz cennetten bir köşe gibi. Bence denemelisiniz.

 8. Arkadaşlar ben de her yıl Batum’a giderim. Çok korkulacak bir sey yok tek başıma gittim ama oraya gitme amacınız önemli sizler orayı fethetmeye gitmiyorsaniz sorun yok. Saygılı olacaksanız saygı gorursunuz. Sokakta gordugunuz her bayan kötü işler yapmıyor. Beklentileriniz yüksek olmasın sıradan bir şehir. Bizim sahil şehitlerimiz gibi başka bir sey yok. Genelde bir fakirlik hissediliyor. Biraz fazla paranız olsun. Çunku hesaplarınız % 30-40 tutmayacaktir. Kuçuk paraların hesabını yaparsanız eglenmeden hayal kırıklığıyla dinlersiniz. Orta halı biriyseniz 100 -200 TL fazladan paranız gidebilir.

 9. Merhaba bilgilendirmeler için teşekkürler, bugün bir tur yetkilisi nüfus cüzdanının 2014 tarihinden sonra yenilenmiş olması gerekiyor diye bilgi verdi, bunun aslı var mı acaba?

  • Evet kimlik 5 yılı geçmemesi gerekiyor ve yıpranmamış olmadı lazım. Ben tecrübe ederek öğrendim. 4 saat sıra bekledikten sonra batum a gecemedik biri yıpranmış biride tarih i 10yil olmuş diye

   • Arkadaşlar Tc. Kimlikleriniz temiz yıpranmamış olsun. 10 yılını geçmemiş olsun. Sıkıntı çıkmaz rahat olun. Gürcistan tarafında yani Gümrük çıkışında döviz bozan büfeler var az miktarda bozdurun. Şehir merkezi daha hesaplı bozuyor. Yine Gümrük çıkışında şehir merkezine giden dolmuşlar ver. Rahat olun güzel bir şehir Batum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here