malta

Kafkas Dağlarının gölgesinde, Karadeniz kıyısında kurulmuş tatil kenti Batum, Gürcistan‘ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en güzel ve en eski şehri. Türkiye’nin Sarp sınır kapısından 22 kilometre içeride yer alan Batum, sahil boyunca uzanan yemyeşil parkaları, koşu ve bisiklet yolları ile, insanına doğa ile iç içe bir yaşam sunuyor. Parklarda yoğunlaşan yeşil, kentin içinde, geniş caddelerin çevresinde, az katlı yapıların arasında ve meydanlarda sürüp gidiyor.

Gürcistan coğrafya olarak da çok farklı bölgelere sahip, Karadeniz kıyısında Batum’un da içinde bulunduğu Acara bölgesi yeşillik ve deniz kıyısında, Rusya sınırı çok yüksek dağlarla korunuyor.

malta
Batum-Notlari

Gürcistan veya Batum gezisi yapacaklar için dikkat edilmesi gereken kurallar bulunuyor. Seyahatin sorunsuz geçmesi ve tatil keyfini doyasıya yaşamak için uyarılara uygun davranmak gerekiyor.

       

Gürcistan Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılarak vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi 1 yıla çıkarıldı.
 • Nüfus cüzdanı seyahat süresince taşınmalı
 • Eski, deforme olmuş kimlikler girişlerde kabul edilmiyor
 • Bebekler dahil tüm kimliklerde fotoğraf bulunması zorunlu tutuluyor (Bebek olup da fotoğrafsız kimliklerle girebilenler de var ama bilginize). TURSAB internet sayfasında, Batum’a geçiş esnasında 18 yaş altı kişilerden resimli nüfus cüzdanı istendiği, resimsiz nüfus cüzdanı sahiplerinin ise tekrar Hopa’ya geri dönerek nüfus cüzdanlarını resimli çıkarttırmak zorunda bırakıldıkları belirtiliyor.
 • 10 yıldan eski nüfus cüzdanlarıyla giriş yapılamıyor
 • Yeni ve eski kimliklerle giriş yapılabilir. Yeni kimlik çıkıncaya kadar verilen belgeyle giriş yapılamaz. Geçici kimlikle Batum’a giriş yapabilen varsa yorum kısmına yazarsa sevinirim.
 • Araçla geçişlerde, araç başkasının adınaysa noter onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname taşınmalı. Yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.
 • Seyahatte 18 yaşından küçük çocukların aileleri ile olmaları gerekiyor. Aksi takdirde aile onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname gerekiyor. 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcunun Batum/Hopa uçuşlarında pasaportsuz olarak yalnız seyahat etmesi halinde, her iki ebeveynin muvafakatnamesinin; ebeveynlerinden sadece biriyle seyahat etmesi halinde, diğer ebeveynin muvafakatnamesinin beyan edilmesi zorunlu. Aksi halde 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcuların uçuşuna izin verilmiyor.
 • Ülkeye girişlerde ilaç, et ve süt ürünleri kesinlikle kabul edilmiyor. Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası var. Yanınızda ilacınızı ancak Yetkili Sağlık Müdürlükleri tarafından apostille mührüyle onaylanmış evraklarla yanınıza alabiliyorsunuz.
 • Kimseden emanet paket alınmamalı
 • KKTC vatandaşları AB pasaportu taşıyorlarsa vize mevzuatına göre hareket etmek zorunda, Türk kimliği taşıyorlarsa sadece kimlikle giriş yapabiliyor.
 • Gümrük mevzuatı gereği 30,000 Lari ve üzeri karşılığı olan para ya da altın bulunduran kişilerin beyanda bulunmaları gerekiyor
 • Gürcistan’da araç kullanacak sürücülerin emniyet kemerini takmaları, azami hız sınırına uymaları ve alkollü araç kullanmamaları gerekiyor. Şehir içi hız sınırının 40 km/s olduğunu unutmamalı
 • Yoğun tatil dönemleri ve resmi tatillerde yaşanacak yoğunluk nedeniyle Sarp Sınır Kapısı‘nda hem yaya hem de araç kuyrukları oluşuyor. Bu dönemlere dikkat etmekte yarar var.

Gürcistan vizesi

Farklı bir ülkeyi görmek, kültürünü tanımak isteyen Türk vatandaşları, yanlarına pasaport veya sadece nüfus cüzdanlarını alıp, Sarp sınır kapısından 10 dakika süren kontrol işlemlerinin ardından artık Gürcistan vizesine gerek duymaksızın Batum’a giriş yapabiliyor. Sınırdan geçişin kolay olmasının da etkisiyle başta Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa olmak üzere Karadeniz bölgesindeki çok sayıdaki insanımız özellikle yaz döneminde hafta sonlarını Batum’da geçiriyor. Gürcistan’da vizesiz 1 yıl kalabiliyorsunuz.

Yurtdışı çıkış harcı tutarı olan 15 TL’yi ödeyerek, nüfus cüzdanı ile giriş yapılabilen Gürcistan‘a gitmeyi düşünenler, kurallara uydukları takdirde bir sorunla karşılaşmıyor. Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği üç ülkeden biri olan (Diğeri KKTC ve Ukrayna) Gürcistan keyifli bir tatil için denemeye değer.

Batum Hakkında Bilgiler

Gürcistan’da kent uygarlığının gelişmesi dördüncü yüzyılda başlamış. Batum kentinin geçmişi de ortaçağlara kadar gidiyor. Tarih boyunca Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Osmanlı ve Rus akınlarına maruz kalmış. Gürcüler 4. yüzyılda Hıristiyanlığı kabul etmiş. 17. yüzyılda bazı etnik Gürcüler Müslüman olmuş.

Acara Özerk Cumhuriyeti’nin bölge merkezi olan Batum; Gürcü, Ermeni, Rus, Azeri, Acar, Abhaz, Osetyalı ve diğer etnik gruplarla birlikte 180,000 nüfuslu bir şehir olarak milletler mozaiği görünümü sergiliyor. Nüfusun %60’ını Hristiyan Ortodokslar, %35’i Müslümanlar ve %5’ini de diğer dinler oluşturuyor.

Gürcistan UTC+4 time bölgesinde yer alıyor. Türkiye’ye göre 2 saat ileride.

Gürcü alfabesi

Yaşayan en eski dillerden birisi Güney Kafkas-Kartuli dil ailesinden gelen Gürcüce, beşinci yüzyılda geliştirilmiş Gürcü alfabesi (Gürcüce: ქართული ენა / Kartuli ena) kullanıyor. Dünyada kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü alfabesi yazıldığı gibi okunuyor, 28 sessiz, 5 sesli olmak üzere 33 sembol kullanılıyor. Batum’da hemen hemen herkes çat pat Türkçe konuşabiliyor.

Batum-Gezisi

Gürcistan para birimi

Gürcistan ulusal para birimi olan Lari (GEL) 1995 yılından bu yana kullanılıyor. 100 tetri 1 Lari yapıyor. Gürcistan para birimi Lari 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 kağıt ve 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri demir paralardan oluşuyor.

Batum’a giderken yanınıza Dolar, Euro veya Türk Lirası alabilirsiniz. Şehirde bir çok yerde döviz bürolarında paranızı Lari’ye çevirebilirsiniz. Dolar kurunun daha iyi olduğu söyleniyor. Batum’da çoğu yerde Amerikan Doları veya Türk Lirası da kullanılabiliyor.

Şehrin bir çok yerinde yeterli sayıda ATM’de para çekmek mümkün. Debit veya kredi kartları bir çok otel, shop, kafe ve barlarda kullanılabiliyor.

Batum güvenli mi

Batum, birçok Avrupa ülkesinden bile daha güvenli olduğu söylenebilir. Nadiren bildirilen yankesicilik olayları ise en güvenilir şehirlerde olan seviyede. Seyahatlerde genel kural olarak yanınızda çok fazla nakit taşımayın. Günlük yapılacak harcamalar için cebinizde para bulundurun ve ödeme yaparken tüm paranızı çıkarıp göstermeyin.

Batumlular genellikle dost canlısı ve misafirperver insanlar olarak biliniyor. Gürültülü sohbet ve tartışmalara girseler de pek kavgacı oldukları söylenemez. Turizm şehirde önemli bir gelir kaynağı ve herkes de bunun farkında olduğundan, turistlere karşı genelde saygılılar.

Batum-Tatil-Gurcistan

Elektrik prizleri

Batum elektrik priziler, bizde olduğu gibi 2 pinli 220 volt AC, 50Hz kullanılıyor. Farklı cihazı olanlar için beraberinde adaptör olması iyi olur. Şehirde adaptör bulmak pek de kolay değil.

Internet

Intourist Palace Hotel’den Üniversiteye kadar uzanan Ninoshvili Caddesi boyunca ücretsiz Wi-Fi bulmak mümkün. Çoğu otel kafe, restoran ve barların ücretsiz internet hizmeti bulunuyor. Ayrıca üzerinde W amblemi bulunan internet kafelere de rastlamak mümkün; saat ücreti 1,50 Lari/1 saat.

Batum hava durumu

Güney Kafkasya’nın en ilginç şehirlerinden birisi olan Batum subtropik bir iklime sahip. Bu yüzden Karadeniz’in Akdeniz’i olarak da adlandırılıyor. Mayıs ortası ile havalar ısınmaya başlıyor ve Eylül sonuna kadar denize girilebiliyor. Bahar dönemleri Batum’a gitmek için en uygun zaman. Serin havalar için yanınıza uzun kollu bir penye almanız iyi fikir olabilir.

Batum-Turu

Batum ulaşım

Batum havalimanı, Hopa ve Batum tarafından ortak kullanılıyor. Haftanın her günü İstanbul-Batum seferleri yapılıyor. Batum bileti yerine Hopa uçak bileti almak, sonrasında Hopa’dan Batum’a geçmek, biraz zaman kaybına yol açsa da, dar bütçeli gezginler için uygun bir seçenek olabilir. Türkiye’den özel araçla Batum’a geçmek mümkün.

Şehrin 5 km kadar güneyinde yer alan havalimanından taksi veya yerel dolmuşlarla şehir merkezine gitmek mümkün. Şehir içindeki Batum’da gezilecek yerler yürüyerek kolayca keşfedilebiliyor. Gerektiğinde taksi en uygun seçenek, bir çok yer için 5-10 Lari ödemek yeterli. Batum’da dolmuşlar marshrutka olarak adlandırılıyor. Gürcistan’ın diğer şehirlerine ulaşmak için otobüs ve demiryolu bağlantıları var.

Batum-Alisveris
Alışveriş için alınabilecek içecek kupaları

Batum alışveriş

Şehir merkezindeki Batumi Plaza elektronik meraklılarının uğrak yeri. Amerika menşeili elektronik ürünlere rağbet oldukça yüksek. Sigara, içki ve iPhone, iPad gibi elektronik ürünler alınca neredeyse gezi masraflarını çıkarmış oluyorsunuz. Bunların dışında ağaç oyma maşrapalar ilgi çekici.

Batum gece hayatı

Batum, temiz, güzel, huzurlu bir şehir. Şahane yemekler, iyi plaj, iyi oteller var, ancak eğlence ve gece hayatı açısından çok şey vadetmiyor. Gece hayatı kulüplerde yüksek sesli müzik ve pahalı içeceklerden ibaret. Canlı müzik ve kalite açısından yetersizler.

Son birkaç yıldır batum gece klüplerindeki mafya vari davranışlar, hesap şişirmeler, kazıklamalar hakkında o kadar çok olay var ki kesinlikle gitmeden çok iyi araştırmanızı, her şeyin fiyatını önceden sormanızı, anlaşmanızı ve bilinçli davranmanızı öneriyorum. Batum yazılarımın altındaki yorum kısımlarını mutlaka okuyun! Gitmeden önce mutlaka araştırma yapmanız yararlı olur.

Tarabua Beach Club, Privet Batumi Bae, Sector 26, Soho Lounge, Clup Discorium, Sublime Batumi, Pier Batumi Beach Club, Sheraton Batumi Hotel Night Club dans ve eğlence için uygun seçimler olabilir.

Gece kulüplerinin birçoğunda giriş ücreti olarak 10-15 Lari ödenmesi gerekiyor. Gece 23:00 sonrası kulüpler kalabalık olmaya başlıyor ve sabah 04.00’e kadar bir çoğu açık.

Batum gece hayatı, ülkemizde ne yazık ki kumar, kadın, fuhuş olarak algılanıyor. Batum’a her giden kumar ve seks için gitmiyor, ancak böylesi bir algı ve yaftalamalar öne çıkıyor. Batum hakkında yazılara bakınca çoğunlukla kötü olarak aktarılıyor ve Batum bunu hak etmiyor.

Batum-Gece-Hayati-Nightlife-Batumi

Batum Otelleri

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor. Bu otellerde kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor.

Piazza Hotel, Legacy Hotel, Batumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor. Düşük bütçeli gezginler TJ Hostel, Batumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Batum turu

Batum veya yerel adıyla Batumi, ideal bir hafta sonu kaçamak şehri olabilecek niteliklerde. Özellikle Doğu Karadeniz turu yapanlar günübirlik veya en ideali 1-2 gece konaklamalı olarak Batum’a gidebilirler. Şehrin bir çok öne çıkan yerini gezmek ve görmek için 2 tam gün yeterli.

Batum-Hakkinda

Gümrük

Sarpi Gümrük Kapısından Gürcistan’a araçla geçişlerde 500 GEL tutarında ve en fazla 30 kg’lık ticari olmayan eşyaya vergi uygulanmıyor. Sigara ve içki Batum’da Türkiye’ye göre çok ucuz. Dutty Free bölümünden alışveriş yapabilmeniz için, Gürcistan’da, en az 3 gün bulunmanız gerekiyor, yani kalış sürenize göre alışveriş imkanı var, ancak 4 LT alkollü içki ve 2 karton sigaraya alınmasına kimse bir şey demiyor.

Geçişlerde 30.000 GEL veya daha fazla tutardaki dövizin beyan edilmesi zorunluluğu var. Beyan edilmemesi durumunda paraya el konuluyor.

Araçla giriş yapanlar ayda 4 kez akaryakıt alma hakkına sahipler.

Resmi tatil günleri

1-2 Ocak Yılbaşı, 7 Ocak Ortodoks Chiristmas, 19 Ocak Vaftiz Günü, 3 Mart Anneler Günü, 8 Mart Kadınlar Günü, 9 Nisan Şehitler Günü, 20 Nisan Paskalya Günleri (sadece 2014 yılı için geçerli), 9 Mayıs Zafer Bayramı, 12 Mayıs Anma Günü, 26 Mayıs Bağımsızlık Günü (Milli Gün), 28 Ağustos Mariamoba, 14 Ekim Din Bayramı, 23 Kasım Din Bayramı.

Batum-gece

T.C Batum Başkonsolosluğu

Ninoshvili Kucha No:9 Batumi-Georgia. Telefon : +995 422 25 58 00. E-posta: consulate.batumi@mfa.gov.tr.

Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi bir yıla çıkarılmıştır.

356 YORUM

 1. Arkadaşlar merhaba. Olumlu ve olumsuz yorumların gerçeklik payı var. Ama kendi halinde olan, gereksiz işlere girmeyen bir kişi batumda sorun yaşamaz diye düşünüyorum. Gitme amacına göre daha önce çok sorun yaşayan gördüm. Hiç problem yaşamadan güzel bi şekilde geçiren çok arkadaşım da oldu. Asıl önemli olan batumda kendini kaybetmeden bilinçli şekilde hareket etmek. Onun haricinde bi sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. WhatsAppdan sormak istediğiniz sorular varsa cevaplayabilirim.

  +995557674361
  Sadece whatsapp

  İyi eglenceler.

 2. Freeshop u kullanmak için gün sınırlaması yok, denildiği gibi mazot Alma sınırlaması da yok ! Trafik kurallarına dikkat etmeniz yeterli.

 3. İyi günler, ben ailemle (4 kişi) özel araçla Gürcistan’a girip tüm ülkeyi (dağları, şelale ve kanyonları) gezmek istiyorum. Sorum şu; “araç için ayda 4 kez benzin alınabilir” demişsiniz, yaklaşık 1600 km yol yapacağım ve 4 seferden fazla yakıt almam gerekebilir. Bu 4 kez kontrol ediliyor mu? Saygılar

 4. Gürcistan’da kullanmak için hangi telefon hattını tavsiye edersiniz? Ayrıca fiyatlarını bilen var mı acaba?

 5. Gunu birlik batına gidip gezicem de alkol alabiliyormuyum acaba ve kac litre halka sahibim cevaplarsanız memnun olurum 🙂

 6. Geçen hafta Batum’daydık. Her şey gayet güzeldi kültür gezisi ve deniz için çok ideal bir yer. Hopa’nın otogarından (taksiciler yapışıyor simsarlar sizi 50 tl ye götürüyor) dolmuşa (2 tl) binerek sarp duragında indik.

  Burdan dolmuşla (7 tl) sarpa geçiş yaptık. İşlemler 1 saat gibi kısa sürüyor. Batum tarafına geçtikten sonra 16 nolu batum otobüsü sizi 0.30 lariye merkeze kadar götürüyor. (Sistemli bir şehir tek otobüsle şehre gittik. Fakat hopadan hiç kolay olmadı bilmeyen biri için çok zor)

  Resturantlarda yeme-içme genellikle 12-18 lari, içeceklerde 4-9 lari (çok uygun değil tabi ki) küçük esnaf lokantaları çok uygun börekler 1 lari genellikle. Bardakta yaban mersini çok güzel 4 lariye yiyebilirsiniz. Dönüşte Hopa’ya direk dolmuş var simsarlar yok diyor ama yolun sonunda dolmuşlar bekliyor. (Yoksa sizi kemal paşaya bindirip hopa için ikinci bir dolmuşa bindirirler)

 7. Merhaba arkadaşlar. Öncelikle yorumları okudum. Yaklaşık 5 yıldır sürekli Batum’a girip çıkan biri olarak söylüyorum ki BATUM şu anda söylenenler gibi güvensiz biryer değil. Kafanıza göre istediğiniz zaman istediğiniz saatte istediğiniz yerde takılabilirsiniz. Ancak bilen bi arkadaşınızla gitmeniz özellikle mekanlarda yüksek çıkabilecek fiyatlar karşısında önlem almanızda faydalı olacaktır. Hİç bilmeyen ve bu şehir hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlar whatsappdan yazarlarsa aklındaki soru işaretlerini giderebilirim

  Whatsapp: +995557674361

  İyi eğlenmeler

 8. Kiralık araba ile giriş oluyor mu ve gün içinde bütün ay boyunca giriş çıkış hakkımızı kullanabiliyor muyuz?

  • Aracı kendi üzerine kayıtlı Türk vatandaşlarının araç ruhsatını göstermeleri yeterli. Kiralık araç ya da başkasının aracı ile Gürcistan’a geçmek isteyenlerin ise araç sahibinden vekaletname (noter onaylı) ya da araç kiralanan yerden yurt dışına çıkışta bir engel olmadığına dair yazı almaları gerekiyor.

   • Peki gün için de kaç defa giriş çıkış yapabiliriz bir ay içinde ki tüm hakkımızı bir gün için de yapabilir miyiz

 9. Öncelikle merhaba arkadaşlar umarım bu yazım batuma ziyaret edecek arkadaşlara ulaşır oncelikle sarp gumruk girisi cok sikintili ozellikle baska ulke vatandaslarina benim eşim kazakistan vatandaşı bugun ulkeye giris yapmak istedik onumuzde kore asilli bir bayan ve turk vatandasi kocasi vardi 30 dk islem kabininde bekletip girislerine izin vermediler ayni muamele ile bizde karşılaştık arada 7 yaş farki var yaşımızın ve evliligimizin inandirici olmadigina ki bizim elimizde yine apostilli evlilik bellgemiz var olmasina ragmen sacma sapan sorun cikartarak girisimize izin vermediler ustelik hopa sarp arasi taksi ucretleri 70 tl 40 tl yaziyor internet sayfalarinda ama degil malesef tarih guncek olsun diye yaziyorum eger esiniz veya kendiniz turk veya gurcistan vatandasi degilseniz bosuna gelmeyin biz burda ogrendik bu muameleyi bosuna iptal yemesin pasaport sahibi kara leke gibi sayfada iptal muhru vuruyorlar hemde turk polisi ile alakasi yok gurcistan gumruk sahibi gibiler gulerek konustugum halde babamin bike yapmadigi muameleyi gordum ve dikkat ettim herkese ayni davraniyorlar kotu bir deneyimdi bizim icin gidecek arkadaslarima uyari olsun dikkatli olun girememe riski yuksek bir ülke

 10. 4 arkadaş gidip kamp yapmak istiyoruz çadır kurmak için güzel yerler var mı acaba? Birde sorun çıkartirlar mi çadır attığımız yerde.

 11. Merhaba ağustos 2019 gibi Batum’a günü birlik gezi için geçiş yapmak niyetindeyim. Binek araç ile giriş yapmak istiyorum. Zorunlu sigorta, green kart falan diyorlar. Zorunlu mu bu sigorta? Batum’a giriş çıkış ortalama kaça patlar. Şimdiden cevap için teşekkürler.

  • Zorunlu sigorta kapıda yapılıyor 30 Lari (1 aylık). Günü birlik gezi yapacaksan taksi kirala daha ucuz olur. Günlük 80 Lari (160 tl) Tüm batumu gezdirir. Arabanı Sarp kapısında otoparka bırakıp gidebilirsin o da günlük 25 tl alıyorlar. 15 TL yurt dışı çıkış harcı ödersin. Türk lokantaları oldukça pahalı. Casino gezenbilirsin orada içki ve yemek ücretsiz.

 12. Eğer eşiniz dostunuz kankanız akrabanız yoksa kesinlikle ve kesinlikle internet üzerinden veya başka yollarda tanıştığınız türklere güvenmeyin hayatınız kayar bir örnek kendimden vereyim bir kaç gün önce trabzondan batuma gitmeye karar verdik daha önce 6-7 defa gitmişliğim hepsinin nedenide cep telefonu almaktı aldıkta ozaman lari türk parasına hemen hemne denkti karlı oluyodu şimdi hiç bir espirisi yok düşünün ki 1 tl 0.44 lari telefon aldıktan sonrada doğal olarak geziyoduk bu haftada baktık orda hava güzel gidelim gezelim teleferiğe binelim deniz turu yapıp döneriz niyetindeydik

  Arkadaşım eşi hastanede yatarken yanlarına bir bayan hasta geliyo tanışıyolar annesi eşi ve karısıyla kaynaşıyolar oğlan diyor abi ben batumda yaşıyorum ne zaman yolun düşerse beni ara benim orda otelim var barım var durumum çok iyi diyo range rower jipinin resmini gösteriyor bizimkide iyi niyetli tabi herkesi kendi gibi biliyor atlıyoruz arabaya gidiyoruz sarpa arkadaşın aracı eşinin üstüne olduğu için aracı bırakıp içeri giriyoruz arkadaşta diyo orda benim arkadaşım var bana demişti geldinmi beni kesin ara elemanın ismide ömür çavuş zaten face yazdınızdamı resimlerini görebilirsiniz veya googleye ömür batum yazdığınız zaman dolandırılanların yorumlarını görürsünüz neyse arıyoruz tlf na bakmıyor bende arkadaşa sıkıntı yok biz gezelim bir otelde kalırız yarında gezer döneriz aradan biraz zamn geçti bu ömür bizi aradı bize sınırdan yeni girdiğini telefona şimdi msj geldiğini söyledi nerde olduğumuzu sordu yerimizi tarif ettik 15-20 dk sonra vip bir araçla geldi neyse tokalaştık arkadaş bizi tanıştırdı bize kalacak yerimizin olup olmadığını sordu bizde henüz bakmadığımızı söyledik benim yerim var dedi sıkıntı yok gideriz oraya dedi o sıra bize 4 kişi Elazığ’dan misafiri olduğunu onları alıp geleceğini söyledi.

  Eleman geldi otele gittik adama bunlar benim adamım bunlarla iyi ilgilen 100 er lira al birer oda ver dedi neyse verdik 300 tl çıktık odalara türkiyede 50-60 tl ye kalacağın yerler ben aşağıdayım dedi indik kapıya gelin size çay ısmarlayım dedi işte can alıcı nokta içeri girdik bir baktık disco hesapta bununmuş içerde kadınlar var masalarda(kesinlikle kadın veya kumar oynamaya gitmedik) oturduk bir masaya garson kızı çağırdı çay ver dedi çaylar geldi garson çocuğu çağırdı bunlar benim dostum bir dediklerini iki etmeyecen kesinlikle senden şikayet gelmesin bana (hava 1000) çaydan sonra masaya viski istedi meyve tabağı geldi fıstık geldi bizede 2 tane meyve suyu geldi o sıra bunun misafirleri pardon yeni avları geldi ben geliyorum dedi onların yanına gitti o sıra masaya sürekli yeni meyve tabağı geliyo fıstıklar duruyor yine geliyo bizde çekiniyoruz yemiyoruz masamıza geldi bu ömür yine yanında garson meyve suyu getirdi yok dedik daha getirme bişey buda garsona şimdi getirmemesini son gelen 2 meyve suyunu hesaba yazmamasını söyledi benim ampul zaten yavaş yavaş parlıyodu heptan yandı dedim içimden bunun sonu pek hayra alamet değil kalktı masadan aradan 5 dk geçti 2 kadın masaya geldi peşten 1 tane daha geldi geldikleri gibi 3 bardak mini bardakta tahminim meyve suyu idi bir diklediler hemen 3 bardak daha geldi biz birbirimize bakıyoruz çağırmadan masaya oturdular ne iş diye kadınlarda bize niye moraliniz bozuk diyor. Çağırdık garsonu kadınları masadan kaldırmasını ve içtiklerini bize yazmamasını söyledik bakarız dedi kadınlar kalktı kalkarkende yemedik sizi ya dedi biz o sıra ömürü bekliyoruz gelsede kalksak gitsek diye birde o sıra dansöz çıkmazmı sahneye çocuklara dedim sakın bakmayın masaya gelecek dedim geldide tabi yüz vermedik diğer masaya gitti.

  Bekledik Ömür gelecek. O sıra garson geldi arkadaşın birini çağırdı gitti bir kaç dakka sonra diğer arkadaşı peşinden bana ceketimi giyip kasaya gitmemi söylediler bir giderim hesap ne olsun 3850 lari yani 8500 tl kadınların içtiği 6 bardağa minik bardaktaki meyve suyuna 1600 lari yani 3500 tl dansöze 300 lari 650 tl kadınlar masaya oturdu diye 250 lari meyve suları 20 lari kokteyl tabağı içinde üzüm muz kivi var pazardan 2-3 liraya alırsın 400 lari 900 tl yazmışlar kasadaki çocuğa diyorum biz dansöze bile bakmadık beni ilgilendirmez diyor hemen parayı çıkarın verin bir döndüm arkamı arkamda 5-6 tane gürcü türk karışık badygard kapıyı kilitlediler bir şey diyemiyoruz kasadaki oğlan başka türden konuşmaya başlıyacam diyor parayı hemen verin arkadaşın üstünde 1900 tl var kabul etmiyor bana diyo cipli kart vereceksiniz arkadaşın kartlardan 3-4 defa çekim yaptılar nerden baksan 5-6 bin açık kaldı eft kabul etmiyo zorla havale yaptırıp canımızı kurtardık yan masanın hesabını gösterdiler 5850 lari 13 bin lira çocuğu otutturmuşlar masaya sarmışlar etrafını nerdeyse ağlıyacak diğer masadakilerin tuzaktan haberleri yok birde şampanya patlatıyolar sadece şampanya 1500 lari 3300 heralde 30-40 bin hesap onlara gelmiştir ordan çıkabimişlermidir bilmiyorum.

  Bir de çıkarken bize sarpa kadar ücretsiz taksi olduğunu söylüyolar yerin ismiçekim yapılan fişte yazan daisy technology e.xpert aklınızda bulunsun bu yazıyı keyfe yazmıyorum biz yandık siz yanmayın türklerden uzak durun bizi dolandıranın ismini zaten yazdım ömür çavuş sakın sınırdan girerken size el atan bayanlar olursa araca almayın sizi bir şekilde kandırıp ısrarla çay ikram edeceğini söyleyim içeri sokuyolar 5-10 dk sonra tlf çalma bahanesiyle kalkıyo o kalkana kadar zaten masaya gelenler en az 1500-2000 lari işte görün bizim türkleri toprak toprağı gurbette öper derler ya boşuna dememişler ha şunu beliteyim batuma gidilmez diye bir şey yok sadece tanımadığınız insanlardan uzak durun internetten rehberlik hizmeti verenlerden uzak durun dost tavsiyesi.

  • Üzgünüm ama dediğin şeyin aynısını yıllaaaar evvel Taksim Elmadağ’da yaşamıştım! Birebir aynısı. Tamamında haklısın söylediklerinin !!

  • Kesinlikle doğru hafta sonu turla gittiğimiz Batum’da gruptan 2 kişi star gece clubüne gşfmiş yarum saat kalmışlar 3 bira içmişler kadın gelmiş masaya 1 bira içmiş 1000 lari hesap ödemişler,,itiraz kabul edilmşyor bi şekilde bu parayı ödetmişler,,meyve tabağına 200 lira çereze 100 lira giriş 2 kişi 200 lira oturdukları mada vıp demişler 400 lira bin lariyi ödemişler çıkmışlar, taksicilerin hepsine dikkat,,gemi restauranttı sorduk meğer 100 m ilerisindeymişiz taksiciler 2 km ilerde götürelim abi dediler dolaştırıp aynı noktaya getirecekler binmedik tabi 5 lariye götürdükleri yeri dönüşte 20 lariye getir mişler arkadaşları,,

   • Ayrıca sizlerden ricam Batum Tiflis arası arabayla giderseniz nolur yanınıza bol miktarda yiyecek alın sokaktaki bütün köpekler açlıktan ölmek ğzere içler acısı manzaralarla karşılaştık,,ben otelden kalan yemekleri restoran dan kalan yemekleri etleri hepsini torbaya koyup yanımda taşıdım,,lütfennn yardımcı olun köpeklere çünkü halk bakmıyor özellikle benzin istasyonundaki hayvanlara yardım edin

 13. Merhaba,
  10 yıldan eski kimliklere izin verilmiyor maddesi çok mu katı, esneme hiç mi olmuyor bilgisi olan arkadaş yazabilir mi?
  Benim kimlik kartına baktım 11 yıllık olmuş, kenarları hafif kalkmış ama yazılar gayet net okunuyor, damga da görülüyor.
  1 yıl yüzünden kapıdan geri çevirirler mi? Yeni kimlik çıkarmaya da vaktim yok, 20 Eylül de Ağrı dan başlıyorum tura

 14. Merhaba kimliğim kayıp ehliyetim var oda yıpranmş bu şekilde nasıl giriş yapabilirim ve evlilik cüzlanım var giriş yapabilirmiyim konu acil gelmesi uzun sürüyor yada nasıl gire bilirim destek. teşekkürler

 15. Çok önemli benim için bende transporter var 9+1 ailem ve arkadaşlarım olacak bir sorun yaşar mıyım. En son 9+1 araçlar geçemez diye duymuştum.

 16. Merhabalar biz 4 kişi günübirlik gündüz giricez akşam üstüne doğru çıkıcağız münibüslerle. Acaba yanımızda içki sigara çıkartabiliyor muyuz?

 17. Çok acil cevap verirseniz sevinirim. Arkadaşımla batum turu yapıcaz ancak arkadaşım böbrek nakli oldu ve sürekli kullanması gereken ilaçlar var. Ülkeye girişte sorun olabilir dediker ilaç sayısı fazla çünkü. 1 gece kalıcaz. Ne yapmamız gerek yardımcı olur musunuz? Sadece rapor almamız yeterli olmaz mı? İlla doktorun mesleki kimliğine dair çevirili belge almamız şart mı? İstanbulda bu tür bir belgeyi almak zor maalesef. Acil cevap verebilir misiniz?

 18. Netleştirmek adına soruyorum. Oğlum 8 yaşında ve yeni kimliği geldi.Fakat resim Yok.Yarın ailece istanbuldan Batum’a gideceğiz.Bu kimlikle kapıdan geri dönermiyim acaba..

 19. Merhaba, 1 hafta önce kimlik yeniledim fakat yeni kimliğim henüz gelmedi. Pazar günü Batuma gideceğim onun yerine alabileceğim herhangi bir belge var mı?

  • Eski kimliğiniz sizde duruyor, onunla giriş yapabilirsiniz. Geçici kimlik belgesiyle de Batum’a giriş yapılıp yapılmadığı konusunda emin değilim. Bazı kaynaklar yapılacağını söylüyor ama kaynaklar güvenilir değildi. Yapabilen varsa yorum kısmına yazarsa sevinirim.

   • Merhaba, Batum’da 5 gün kalıcam. 5 yıldızlı otel yemek ve bar ve gezisi. Türk para yanıma ne kadar alabilirim? Yani ne kadar masrafla gider?

   • Kimlik belgesi yerine geçen belge ile ( geçici belge) giriş yapmak mümkün değil maalesef.Ben de aynı durumdaydım fakat belgenin altında yazıyormuş zaten:)
    Ben pasaportla girdim

  • Merhaba.. Öncelikle iyi Bayramlar dilerim..
   Ben, eşim ve 2 oğlum ile yarın Trabzona uçacağız ve oradanda Batum a gececeğiz.. Batum merkez de airbnb uzerinden 5 gunluk bir ev kirakadık ve orada kalacağız.. Bloglarda ve resmi duyurularda hiç bir sekilde cevap bulamadığım bir konuda bilgi rica ediyorum.. Bizim le birlikte, ailemizin bir parçası olan köpeğimiz lucky ide götürmek istiyoruz.. Gidis dönüs Uçak kabullerini aldik ama sınırdan içeri sokabilecekmiyiz veya sokabilirsek şartları nedir? bu konuda bir bilgiye ulaşamadım..
   İmkanınız olursa ve bilgin8z var ise cevaplarsınız sevinirim..
   Teşekkürler..

 20. Merhaba ben Karadeniz turuna çıkıcam ve Batum’a da geçicez ama kimliğim 2009 da değişmiş ayrıca resim bölümünde açık bi resmim var şimdi kapandım değiştirmek için de vaktim yok sorun yaratırlarmı acaba

 21. Merhaba ben batuma gitmek istemiyorum kimlikle geçişte yeni kimlik olmak zorundamı yoksa eski tür kimlikle geçebilirmiyim

  • Batum’a gitmek istemiyorum yazmışsınız. Yukarıdaki yazıyı okumanız gerekiyor. Orada belirtildiği gibi yeni kimlikle de nüfus cüzdanınızla da Gürcistan’a gidebilirsiniz.

 22. Bütün yazıları okudum, Dolar olsun Türk lirası olsun Gürcistan parası karşısında hiç bir bilgiye rastlamadım. Yani 1 Lari kaç TL karşılığı? veya 10 Tl karşılığı kaç Lari? Ucuza kalmak için otel fiyatları nedir?

  • Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre yanında ilaç ile Gürcistan’a gidenler son günlerde sorun yaşıyorlar.
   Uyarının tam metni söyle:

   Son günlerde medyada “Gürcistan’ın ülkeye girişte ilaç yasağı uyguladığı” yönünde haberler yer almıştır. Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın bu konu ile ilgili  herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.
   Gürcistan yetkili otoriteleri yolcuların ülkelerine girişte şahsi tedavilerinde kullanmak üzere beraberinde getirdikleri ilaçlara yönelik prosedürleri belirlemiştir. Söz konusu prosedüre yönelik bilgiler ekli dosyalarda  yer almaktadır.
   Vatandaşlarımızın belirtilen hususlara dikkat etmeleri, ayrıca gereken hallerde Batum Başkonsoluğu ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.
   Kamuoyuna duyurulur.

   Gürcistan’ın Yolcu Beraberinde Taşınacak Uyuşturucu ve Psikotrop İlaçlar
   İçin Genel Düzenlemesi

   1.    Şahısların kişisel ihtiyaçları için Gürcistan’a ithal edilecek veya Gürcistan’dan ihraç edilecek farmasötik ürünler eğer “22 Ocak 2004’ tarihinde Gürcistan Sağlık Bakanlığınca onaylanan narkotik ilaçlar, psikotrop maddeler, prekürsörler ve psikoaktif madde içeren farmasötik ürünler listesinde” yer alıyorsa,

   a.    Şahsın ülkede kalma gününe bağlı olarak yapılan günlük doz hesaplaması sonucu kullanılacak miktar kadar ilacın bulundurulmasına izin verilir.
   b.    Şahıs Gürcistan vatandaşı ise tedavi süresine göre hesaplama yapılır.
   c.    Hastaların bu ilaçları başka şahıslara vermesi yasaklanmıştır.
   d.    Kısıtlamalar:
   Uyuşturucu ve Psikotrop Maddeler  ile Butorphanol, Nalbuphine, Tramadol, Tianeptine, Ketamine, Pregabalin, Fenazepame adlı maddeler için en fazla 31 gün)
   e.    Yasaklanmış maddeler listesi : 1961 Sözleşmesi  Tablo IV’de ve 1971 Sözleşmesi Tablo I’de yer alan maddeler.
   Diğer bilgiler: Clophelin (göz damlası ve ampul), Clorpromazine, Cyclodol (trihexyphenidyl hydrochloride), Propanidide, Thioridazine; Ephedrine/ Norephedrine/ Pseudoephedrine içeren kombine preparatlar ve ayrıca 1961 Sözleşmesi listelerinde öngörülmeyen uyuşturucu maddeler içeren kombine preparatlar, özel tıbbi belgeler gerektirmektedir.
   f.     İstenen Belgeler:
                                                    i.    Geçerli reçete (Doktor reçetesinin İngilizceye çevrilmiş ve çıkış ülkesi yetkili otoritesi tarafından onaylanmış bir kopyası),
                                                   ii.    İkamet edilen ülkenin sağlık otoritesi tarafından onaylanmış doktor raporu,
                                                  iii.    Doktor raporu ve reçetenin doğruluğunu teyit eden çıkış ülkesi yetkili otoritesi tarafından düzenlenen, yetkili otoritenin adı, adresi, ilgili kişisi, telefon numarası ve varış ülkesini belirten belge. Gerçek kişinin adı, cinsiyeti, yaşı; teşhis, kontrole tabi maddelerin ticari ve uluslararası isimleri, dozaj formları, birim miktarları (tablet, ampul, vb.) uygulama yöntemi ve tedavi süresinin doktor reçetesinde bulunmaması halinde bu bilgiler söz konusu belgede belirtilmelidir.
   Ayrıca, 15 Mart 2014 tarihi itibariyle yeni düzenlemeye gidilerek içerisinde uyuşturucu ve psikotrop madde ihtiva eden ve kombine halde olan soğuk algınlığı, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da yasaklı ilaçlar kapsamına dahil edilmiştir.
   Konu ile ilgili özet tabloda ekte yer almaktadır.
   Diğer taraftan uyuşturucu, psikotrop ve kontrole tabi ürün tanımlamaları ve sınıflandırmaları dışında olan ve Gürcistan’a şahsi tedavi amacıyla yolcu beraberinde getirilecek ilaçlar için ise aşağıda belirtilen koşullar gereklidir:
   a)    Şahsın kişisel ihtiyaçları için, ilaç etkisine bağlı olarak, şahsın sorumluluğunda 10 standart paketten fazla olmaması gerekir.(Ancak herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına beraberinde mutlaka ilaç getirmesi gereken vatandaşlarımızın kontrole tabi olmayan ilaçlar için de reçetelerinin, doktor raporlarının, doktorun mesleki ehliyetini belgeleyen bir belgenin Apostilli İngilizce ya da Gürcüce tercümesinin beraberlerinde bulundurmaları gerekmektedir.)  
   b)   Eğer şahsın herhangi bir sebepten dolayı kalma süresi boyunca söz konusu farmasötik ürüne 10 paketten fazla ihtiyacı olacak ise, günlük doza bağlı olarak kalma süresince kullanılacak miktar için hesaplama yapılarak uygun medikal doküman hazırlanmalıdır.
   c)    Gürcistan vatandaşı olan bir şahsın 10 kutudan fazla farmasötik ürüne ihtiyacı olması durumunda, günlük doza bağlı olarak tedavi süresince kullanılacak miktar için hesaplama yapılarak uygun medikal doküman hazırlanır ve ithalatı yapılabilir.
   Bununla birlikte, Gürcistan’a posta yoluyla ithal edilecek veya ihraç edilecek farmasötik ürünler aşağıdaki durumlarda imha edilir ya da alıkonulabilir;
   a)    Primer ambalajın olmaması halinde,
   b)   Primer ambalajın sağlam olmaması halinde,
   c)    Eğer dış ambalajından farmasötik ürünün adı ve içerdiği etkin madde saptanamıyorsa.

 23. Batum da ne yaparsaniz yapin clublara dikkat edin. Iceri girersiniz yaniniza bayanlar oturur. Ardindan 2 icki icerler . Kasaya gittiginizde turk parasi 3-4 bin hesap gelir. Tehditle 30 kisi ustunuze coker ve alirlar o parayi. Ve isin ilginci bu clublari türk ler isletiyor. Bizim vatandasimiz bize posta koyuyor. Mafyalasma var. Farkli bir ulkede oldugun icin biseyde yapamiyorsun. Kendi ulkende bisekilde yolunu bulursun. Polis yada birilerinden yardim isteyebilirsin. Orda isteyemiyorsun. Cok dikkatli olun. 5 yildizli oyellerde yani kurumsal takilan yerlerde eglence arayin. Cok masrafli olacagini dusunup kurumsal yerlerden kacarsaniz bi zikkim yapamadan 3-4 bin hesabi tehditle odeyip geri donersiniz. Sonuc olarak baska ulkelerin vatandaslari zararsiz. Kendi vatandasimiz heryerin icine sictigi icin kendi vatandasimdan utaniyorum

  • Merhaba annem Gürcü ve üstüne araba aldık ve 2 yıldır Türkiye’de kullanıyoruz cezaları hakkında bir bilginiz var mı?

 24. Merhaba Benim kimliğim 2015 de yenilendi . Kardeşiminki 2012 de 10 sene olmadı henüz . Benim kimlik baya taze ama kardeşiminkinin kenarları çok az eskimiş sıkıntı olur mu ne kadar yeni olması gerekiyor kimliklerin birazcık eski olması sıkıntı olabilir mi ? İlla yenilemek gerekiyor mu

 25. Merhaba 14 Nisanda bizde Batum’a gitmeyi düşünüyoruz ve kimliğimin kenarları biraz açılmış ve yıpranmış durumda. 10 yıldan eski değil fotoğraf var sorun olur mu?

   • Selam eşim Batum’a arabayla gitmek istiyor. Araç benim üzerime, evlilik cüzdanı ile girebilir mi? Noterden yazı mı vermek gerekir? Teşekkürler

    • Öyle bir ayırımım yok, bakabilirsin yorumlara. Daha önce sorulmuş ve cevapladığım, ya da içerikte cevabı lduğu halde tekrar sorulan sorulara cevap vermiyorum. Fırsat buldukça da yorumlara cevap yazıyorum.

     • Kemal Kaya, Gürcistana sadece gezmek amacıyla arabamla gitmek istiyorum. Yapmam gereken araç veya zorunlu kişisel sağlık sigortası varmı….Gürcistana pasaportla girersem sonra Rusya için zorluk yaşarmıyım…Batum biraz şehir dışında tek kişilik otel ücretleri ve mazot litresi hakkında bilginiz var mı? Eğer cevaplarsanız çok teşekkür ederim…

 26. Merhaba kimlikle giriş yapildiktan sonra pasaportla 3. bir ülkeye gitmek rahat mi? Pasaportla girmeyeceğim.cikacam.

   • Bu şekilde olduğuna emin misiniz. Dış işlerinin sitesinde şöyle bir madde var: 3.İki ülke vatandaşlarının kimlik kartlarıyla seyahatleri, yalnızca Türkiye ile Gürcistan arasında mümkün olacak ve üçüncü ülkelere seyahatler için geçerli ulusal pasaportlarını kullanacaklardır.
    Bu maddeden kimlikle girsen bile pasaportunla istediğin 3. ülkeye gidebilirsin anlamı çıkmaz mı?

    • Siz Gürcistan’dan çıkmanız için Gürcü kontrol memuruna pasaportunuzu uzattığınızda öncelike Gürcistan’a giriş mührünüzüe bakacak. Bulduğunda yanına Gürcistan’dan çıkış kaşesini vuracak. Kimlikle girerseniz pasaportunuzda böyle bir kaşe olmayacağından giriş yapamadığınız ülkeden çıkış yapamazsınız anlamına geliyor (bana göre).

     • Bu pasaporta kaşe olayı benim de kafamı kurcaladı ama onun da çözümünü şöyle düşünmüştüm. Verdikleri geçici pasaportu pasaport memuruna ibraz ederek giriş mührünü başka belgede de olsa ispatlamış oluruz. Tabi sizin düşünceniz daha ağır basmıyor değil. Cevap verdiğiniz için teşekkürler.

     • Merhaba meselenin açıklığa kavuşması açısından Tiflis Büyükelçiliği’ne konu ile alakalı bugün mail attım .Aldığım cevap aşağıdadır:
      Kimliğinizle giriş yaparken tarafınıza verilen mühürlü giriş-çıkış kağıdınızı pasaport polisine ibraz ettiğiniz takdirde başka ülkelere yapacağınız seyahatlerinizde herhangi bir sorun yaşamayacağınız değelendirilmektedir.

 27. Merhaba. Ben 14 yaşımdayım, bu yaz 10 günlüğüne kuzenimle Batum’a gitmeyi düşünüyoruz. Kuzenim 20 yaşında. Annem babam şükürler olsun ki sağ. Anneme ve babama gerekli belgeleri imzaladıktan sonra rahatça geçebilir miyiz sınır kapısından?

 28. Arabayla Sarp sınır kapısından girip Türkgözü sınır kapısından tekrar Türkiye’ye girmek mümkün mü?

 29. Gürcistan’a gidesim vardı yorumları okuyunca vazgeçtim. Polis insanın cebine uyuşturucu koyarmış, kadınları yaramazmış yok Türk düşmanıymış en iyisi canım vatanımda kalmak Karadeniz turu atmak heralde.

  • Ben 3 defa gittim, dediğiniz şeyleri ne gördüm ne duydum. Gezmeye gidiyorsanız başınıza bir şeyl gelmez. Lüzumsuz yerlere takılan, keşfetmek değil de gece hayatım ve başka beklentilerini karşılamay gidenlerin yorumlarını dikkate almayın. Gürcistan güzeldir. Elbette Karadeniz’e ilkin gini, memleketi gezin.

  • Kesinlikle öyle bir durum yok. Türklerle kardeş gibiler. Gayet güven ve huzur içinde gezebilirsiniz. Zaten Batum’un çoğu Türk yada Türkçe biliyor. İki komşu il gibi düşün.

 30. Tiflis e ekim 2017 tarihi itibariyle eski kimlikler ile giriş yapılamayacağını duydum. Benim de ekim ayı için planlanmış bir seyahatim vardı bölgeye. Pasaportumun süresi de ne yazık ki seyahatimden 5 gün önce bitiyor. Eski kimlik kartı ile Tiflis ten giriş yapabilir miyim?

 31. Çok Tşk.ederim Kemal bey,
  1 aylık araştırmalarımın sonunda Tiflise gitmeye ve orda çalışmaya karar verdim.Tabi Allah izin verirse.
  Biliyorum işsizlik çok yüksek,maaşlar düşük.
  Almanyada doğdum ve 30yıl orda yaşadım.Yani din,kültür ve dilde bi problem çekmem diye düşünüyorum.
  Bana yardımcı ola bilecek,Tifliste oturan iyi niyetli arkadaşlarımız varmı?
  Sizin düşünceleriniz bu konuda nedir acaba Kemal bey.

 32. Çok araştırdım yine kafam karıştı.
  Sadece Kimlik ile giriş yaparsam,kaç gün Gürcistanda vizesiz kalabilirim.
  1 yıl diye biliyorum.
  Tşk….

 33. Gümrük nasil işliyor? Hava yoluyla Gürcistan gideceğim. 4 gun kalip
  1-iphone 7 plus
  1-Canon dijital fotoğraf makinesi
  1-ipad tablet alacağım
  Herkes farklı sey söylüyor. Kimi kutulu ise 400 Euro üstü vergi olur diyor. Kimi 1 adet kendi adina vergi odemezsin ama kutu ambalajli degil kutusuz el bagajına koy deniliyor?

 34. Nüfus cüzdanımı 2016’da yenilettim fotoğrafım da 2016’da çekildiğim yeni bir fotoğraf. fakat yeni kimlikler çıktı ve şuan yeniletmeye vaktim yok 2016’da çıkarttığım kimliğimle girebilir miyim?

  • Ben yeni geldim Batum’dan… Soğuk damga önemli dikkat ettikleri hususlardan biri önemli yani ama şunu gördümki canım memleketim özgürlükler ülkesi Türkiyem. Batum’da yere çöp sigara izmariti, tükürmek vs yasak güzel bir uygulama ama gitmeye değer mi bence hayır bizim Antalya Batum’a bin basar valla reklamını yapıp ülkelerine gelir kazandırmaya çalışıyolar. Yoksda Batum’da birsey yok.

   • Buradan giderken paranızı Gürcistan larisi yapıp mı gittiniz yoksa gümrükte change ofisler var mı? Kara yolu ile gideceğim gümrükte bırakıyor otobüs çalışma vs olduğu için sorun yaşamamak adına soruyorum.

    • Paranızı şehir içinde çok daha iyi fiyata dönüştürebiliyorsunuz. Gümrüktekilerin kar oranı çok yüksek. Şehir merkezinde de bir kaç yere bakın yanyana olanlarda bile fark çıkıyor.

 35. Acil bilen birisi cevaplayabilrimi lütfen! Annem kimliğini evde unutmuş giderken ve yanında pasaport ile ehliyeti var Batum’a giriş yapabilir mi?

 36. Annemin 10 yildir degismemis kimligi bilgileer resim gayet net. Yeni çipli kimlige basvurduk. Bayramda Batum’dayiz. Yeni kimlik gelmezse sikinti yasar miyiz acaba?

  • Yeni kimliğe başvuran kişilerin eski kimlikleri Türkiye’den çıkışta geçersiz sayılıyor, kimlik gelmemiş olsa bile

  • Şu anda batumdayım.Arabam ile Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye giderken Batum da polis çevirdi ve ehliyetimiz Ukrayna ehliyeti olduğundan ve üzerinde international yazmasına rağmen kabul etmedi polis ve 500 lari (200)usd ceza yazdı ve şimdi gidebilirsin dedi.Gürcistan gümrüğüne geldiğimiz de ise bu sefer gümrük polisi bu ehliyet sahte sesi ve tam 4 gündür burada esir kaldık.bugpn mahkemeye çıkacağız 1100 usd ceza ödeyip çıkacağız ve ne acıdır ki Türk konsolosluğuna ulaşamadık Tel açmıyorlar Ankara’yı aradık ama dönen olmadı anlayacağınız lanet bir ülke ve Türkleri asla ve asla sevmiyorlar Ermeni grubunun fazla olması da işin ayrı tarafı.Konsolosluk dahil kimse yardım etmedi etmiyor Allah’a emanet anlayacağınız lanet olsun

 37. Haftanin hangi gunu daha kolay sarf kapisi gecmek? Şuan orasi cok yogunu olduğunu soylüyorlar? 3- 4 saat bekleyenler olduğunu… Aabah saatler mi daha iyi yoksa aksam?

 38. Merhaba arkadaşımla arabayla Gürcistan’a gezmeye gideceğiz ama hiç bir bilgiye sahip olmadığımızdan internet yardımıyla yolumuzu bulmayı düşünüyoruz. Türk hatlarını Gürcistan’da kullanmak çok pahalı olacağından oradan gsm hattı almayı düşünüyoruz. Acaba nereden nasıl alabiliriz? Gümrük kapısında yada hemen kapıyı geçince varmıdır hat alabileceğimiz bir yer ve hat alırken belge olarak neler istiyorlar.

 39. Bir tane namaz kılan gürcü kardeş ile tanışmak isterdim. Niyetim var gitmeye fakat çekiniyorum da. Yol gösterecek ve bilgi verecek yani neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyoruz ondan dedim varsa böyle bir gürcü kardeş namazını kılan ve allah c.c.hünden korkan iltibata geçmek isterim allaha emanet olun

 40. Şu an Batum’dayım gezecek yer arıyorum fakat arkadaş biraz pohpohlamış nedendir bilinmez batumu. Buraya h kreş kumar ve kadın için geliyor ki gördüğüm kadarıyla kumar ve kadın dışında hiç bir şeye sahip olmayan ölü bir şehir

 41. Ben de 2016 temmuzda gittim. Türklerin çalıştırdığı bir diskoya gittim. 2 bira hesap 500 Lari geldi. Tabiki itiraz bir işe yaramıyor. Polis geliyor da ama o polis de onlarla anlaşmalı. Yani vermek zorunda kalıyorsunuz. Oradaki Türk esnaftan uzak durun, taksicilere eğlence mekanları sormayın. Batum’da hayat yok. Hayalkırıklığı ile donersiniz. Onun için büyük hayallerle oraya gitmeyin derim.

 42. Arkadaşlar ilaç vb her şeyi alıyorlar. Abarttılar gibi değil. Sadece kimlikleriniz yeni olsun. Bir de girişte TC ve Gürcü polisinin size vericegi kağıtları kaybetmeyin çıkışta sorun yaşamayın. Görülmeye değer bir yer Batum. Kurallara uymanizi ve hiç bir türlü Gürcü polisiyle dialoga girmemenizi tavsiye ederim.

 43. İyi günler 2 günlük bir iş icin Gurcistan’a gidecem. Kimligimdeki fotoğraf bayağı eski değiştirmem lazim. Yeni kimlik kartininda en azindan 3 hafta sonra elime ulaşacağını soyledi yetkililer. Gecici kimlik belgesiyle gidersem sorun yaşar mıyım acaba?

 44. Merhaba ben batuma gitmek istiyorum tatil için10 gün kalmayı düşünüyorum fiyatları nasıl yakın zamanda giden varmı otel olur bar olur eğlenmek için gidecem yani ne kadar götürmem gerekiyor

 45. Biz eşimle ayriyiz cocugumun velayeti bende babasının soyismini taşıyor yinede vekalet isterlermi yardımcı olursanız sevinirim

   • Hayir velayet sizdeyse hicbir sekilde baska birsey istemiyorlar. Zaten sistemden goruyorlar ama bir de karar yazisina bakiyorlar. Velayetin sizde olduguna dair.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın