Kafkas Dağlarının gölgesinde, Karadeniz kıyısında kurulmuş tatil kenti Batum, Gürcistan‘ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en güzel ve en eski şehri. Türkiye’nin Sarp sınır kapısından 22 kilometre içeride yer alan Batum, sahil boyunca uzanan yemyeşil parkaları, koşu ve bisiklet yolları ile, insanına doğa ile iç içe bir yaşam sunuyor. Parklarda yoğunlaşan yeşil, kentin içinde, geniş caddelerin çevresinde, az katlı yapıların arasında ve meydanlarda sürüp gidiyor.

Gürcistan coğrafya olarak da çok farklı bölgelere sahip, Karadeniz kıyısında Batum’un da içinde bulunduğu Acara bölgesi yeşillik ve deniz kıyısında, Rusya sınırı çok yüksek dağlarla korunuyor.

Batum-Notlari

Batum Hakkında Bilgiler

Gürcistan’da kent uygarlığının gelişmesi dördüncü yüzyılda başlamış. Batum kentinin geçmişi de ortaçağlara kadar gidiyor. Tarih boyunca Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Osmanlı ve Rus akınlarına maruz kalmış. Gürcüler 4. yüzyılda Hıristiyanlığı kabul etmiş. 17. yüzyılda bazı etnik Gürcüler Müslüman olmuş.

Acara Özerk Cumhuriyeti’nin bölge merkezi olan Batum; Gürcü, Ermeni, Rus, Azeri, Acar, Abhaz, Osetyalı ve diğer etnik gruplarla birlikte 180,000 nüfuslu bir şehir olarak milletler mozaiği görünümü sergiliyor. Nüfusun %60’ını Hristiyan Ortodokslar, %35’i Müslümanlar ve %5’ini de diğer dinler oluşturuyor.

Gürcistan UTC+4 time bölgesinde yer alıyor. Türkiye’ye göre 2 saat ileride.

Makhuntseti Waterfall, Batumi, Georgia ⚜️ Batum, dağ, deniz ve ormanı birleştiren etkileyici doğası, yaşlı manolya ağaçlarının süslediği geniş bulvarları, yemyeşil parkları, gotik temalı sıra dışı mimariye sahip binaları ile beğendiğim bir şehir. 3 defa gitme fırsatı buldum. ⚜️ Yılbaşında Batum’un en hareketli Meydanı Avrupa Meydanına Noel pazarları kurulup hediyelik eşya ve yöresel ürün satışları yapılacak. 31 Aralık, 1-2 Ocak günlerinde kurulan sahnede Gürcü sanatçılar ve dünyaca ünlü DJ'ler yer alacakmış. ⚜️ Pasaportsuz, vizesiz gidilebilen, yumuşak iklimli Batum'da bu yılbaşını geçirmek benden tavsiye. ⚜️ #yoldaolmak #batumi #georgia #newyear #noel #holiday #nature #visitbatumi #gezimanya

A post shared by Kemal Kaya (@yoldaolmak) on

Instagram @yoldaolmak hesabını takip edin. Sorularınız varsa instagram üzerinden sorabilirsiniz.

Batum Gezisi İçin Pratik Bilgiler

Gürcü alfabesi

Yaşayan en eski dillerden birisi Güney Kafkas-Kartuli dil ailesinden gelen Gürcüce, beşinci yüzyılda geliştirilmiş Gürcü alfabesi (Gürcüce: ქართული ენა / Kartuli ena) kullanıyor. Dünyada kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü alfabesi yazıldığı gibi okunuyor, 28 sessiz, 5 sesli olmak üzere 33 sembol kullanılıyor. Batum’da hemen hemen herkes çat pat Türkçe konuşabiliyor.

Batum-Gezisi

Gürcistan para birimi

Gürcistan ulusal para birimi olan Lari (GEL) 1995 yılından bu yana kullanılıyor. 100 tetri 1 Lari yapıyor. Gürcistan para birimi Lari 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 kağıt ve 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri demir paralardan oluşuyor.

Batum’a giderken yanınıza Dolar, Euro veya Türk Lirası alabilirsiniz. Şehirde bir çok yerde döviz bürolarında paranızı Lari’ye çevirebilirsiniz. Dolar kurunun daha iyi olduğu söyleniyor. Batum’da çoğu yerde Amerikan Doları veya Türk Lirası da kullanılabiliyor.

Şehrin bir çok yerinde yeterli sayıda ATM’de para çekmek mümkün. Debit veya kredi kartları bir çok otel, shop, kafe ve barlarda kullanılabiliyor.

Batum güvenli mi

Batum, birçok Avrupa ülkesinden daha güvenli olduğu söylenebilir. Nadiren bildirilen yankesicilik olayları ise en güvenilir şehirlerde olan seviyede. Seyahatlerde genel kural olarak yanınızda çok fazla nakit taşımayın. Günlük yapılacak harcamalar için cebinizde para bulundurun ve ödeme yaparken tüm paranızı çıkarıp göstermeyin.

Batumlular genellikle dost canlısı ve misafirperver insanlar olarak biliniyor. Gürültülü sohbet ve tartışmalara girseler de pek kavgacı oldukları söylenemez. Turizm şehirde önemli bir gelir kaynağı ve herkes de bunun farkında olduğundan, turistlere karşı genelde saygılılar.

Batum-Tatil-Gurcistan

Elektrik prizleri

Batum elektrik priziler, bizde olduğu gibi 2 pinli 220 volt AC, 50Hz kullanılıyor. Farklı cihazı olanlar için beraberinde adaptör olması iyi olur. Şehirde adaptör bulmak pek de kolay değil.

Internet

Intourist Palace Hotel’den Üniversiteye kadar uzanan Ninoshvili Caddesi boyunca ücretsiz public Wi-Fi bulmak mümkün. Çoğu otel kafe, restoran ve barların ücretsiz internet hizmeti bulunuyor. Ayrıca üzerinde W amblemi bulunan internet kafelere de rastlamak mümkün; saat ücreti 1,50 Lari/1 saat.

Batum hava durumu

Güney Kafkasya’nın en ilginç şehirlerinden birisi olan Batum subtropik bir iklime sahip. Bu yüzden Karadeniz’in Akdeniz’i olarak da adlandırılıyor. Mayıs ortası ile havalar ısınmaya başlıyor ve Eylül sonuna kadar denize girilebiliyor. Bahar dönemleri Batum’a gitmek için en uygun zaman. Serin havalar için yanınıza uzun kollu bir penye almanız iyi fikir olabilir.

Batum-Turu

Batum ulaşım

Batum havalimanı, Hopa ve Batum tarafından ortak kullanılıyor. Haftanın her günü İstanbul-Batum seferleri yapılıyor. Batum bileti yerine Hopa uçak bileti almak, sonrasında Hopa’dan Batum’a geçmek, biraz zaman kaybına yol açsa da, dar bütçeli gezginler için uygun bir seçenek olabilir. Türkiye’den özel araçla Batum’a geçmek mümkün. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek isteyenlerin, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Pasaport polisinden alınan bilgiye göre; 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcunun Batum/Hopa uçuşlarında pasaportsuz olarak yalnız seyahat etmesi halinde, her iki ebeveynin muvafakatnamesinin; ebeveynlerinden sadece biriyle seyahat etmesi halinde, diğer ebeveynin muvafakatname’sinin beyan edilmesi zorunludur. Aksi halde 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcuların uçuşuna izin verilmemektedir.

Şehrin 5 km kadar güneyinde yer alan havalimanından taksi veya yerel dolmuşlarla şehir merkezine gitmek mümkün. Şehir içindeki Batum’da gezilecek yerler yürüyerek kolayca keşfedilebiliyor. Gerektiğinde taksi en uygun seçenek, bir çok yer için 5-10 Lari ödemek yeterli. Batum’da dolmuşlar marshrutka olarak adlandırılıyor. Gürcistan’ın diğer şehirlerine ulaşmak için otobüs ve demiryolu bağlantıları var.

Batum alışveriş

Şehir merkezindeki Batumi Plaza elektronik meraklılarının uğrak yeri. Amerika menşeili elektronik ürünlere rağbet oldukça yüksek. Sigara, içki ve iPhone, iPad gibi elektronik ürünler alınca neredeyse gezi masraflarını çıkarmış oluyorsunuz. Bunların dışında ağaç oyma maşrapalar ilgi çekici.

Batum-Alisveris

Batum gece hayatı

Batum, temiz, güzel, huzurlu bir şehir. Şahane yemekler, iyi plaj, iyi oteller var, ancak eğlence ve gece hayatı açısından çok şey vadetmiyor. Gece hayatı kulüplerde yüksek sesli müzik ve pahalı içeceklerden ibaret. Canlı müzik ve kalite açısından yetersizler.

Son birkaç yıldır batum gece klüplerindeki mafya vari davranışlar, hesap şişirmeler, kazıklamalar hakkında o kadar çok olay var ki kesinlikle gitmeden çok iyi araştırmanızı, her şeyin fiyatını önceden sormanızı, anlaşmanızı ve bilinçli davranmanızı öneriyorum. Gitmeden önce mutlaka araştırma yapmanız yararlı olur.

Tarabua Beach Club, Privet Batumi Bae, Sector 26, Soho Lounge, Clup Discorium, Sublime Batumi, Pier Batumi Beach Club, Sheraton Batumi Hotel Night Club dans ve eğlence için uygun seçimler olabilir.

Gece kulüplerinin birçoğunda giriş ücreti olarak 10-15 Lari ödenmesi gerekiyor. Gece 23:00 sonrası kulüpler kalabalık olmaya başlıyor ve sabah 04.00’e kadar bir çoğu açık.

Batum gece hayatı, ülkemizde ne yazık ki kumar, kadın, fuhuş olarak algılanıyor. Batum’a her giden kumar ve seks için gitmiyor, ancak böylesi bir algı ve yaftalamalar öne çıkıyor. Batum hakkında yazılara bakınca çoğunlukla kötü olarak aktarılıyor ve Batum bunu hak etmiyor.

Batum-Gece-Hayati-Nightlife-Batumi

Batum Otelleri

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace HotelRadisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor. Bu otellerde kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor.

Piazza HotelLegacy HotelBatumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor. Düşük bütçeli gezginler TJ HostelBatumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Batum turu

Batum veya yerel adıyla Batumi, ideal bir hafta sonu kaçamak şehri olabilecek niteliklerde. Özellikle Doğu Karadeniz turu yapanlar günübirlik veya en ideali 1-2 gece konaklamalı olarak Batum’a gidebilirler. Şehrin bir çok öne çıkan yerini gezmek ve görmek için 2 tam gün yeterli.

Gümrük

Sarpi Gümrük Kapısından Gürcistan’a araçla geçişlerde 500 GEL tutarında ve en fazla 30 kg’lık ticari olmayan eşyaya vergi uygulanmıyor. Sigara ve içki Batum’da Türkiye’ye göre çok ucuz. Dutty Free bölümünden alışveriş yapabilmeniz için, Gürcistan’da, en az 3 gün bulunmanız gerekiyor, yani kalış sürenize göre alışveriş imkanı var, ancak 4 LT alkollü içki ve 2 karton sigaraya alınmasına kimse bir şey demiyor.

Geçişlerde 30.000 GEL veya daha fazla tutardaki dövizin beyan edilmesi zorunluluğu var. Beyan edilmemesi durumunda paraya el konuluyor.

Araçla giriş yapanlar ayda 4 kez akaryakıt alma hakkına sahipler.

Batum-Hakkinda

Resmi tatil günleri

1-2 Ocak Yılbaşı, 7 Ocak Ortodoks Chiristmas, 19 Ocak Vaftiz Günü, 3 Mart Anneler Günü, 8 Mart Kadınlar Günü, 9 Nisan Şehitler Günü, 20 Nisan Paskalya Günleri (sadece 2014 yılı için geçerli), 9 Mayıs Zafer Bayramı, 12 Mayıs Anma Günü, 26 Mayıs Bağımsızlık Günü (Milli Gün), 28 Ağustos Mariamoba, 14 Ekim Din Bayramı, 23 Kasım Din Bayramı

Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası var. 

Gürcistan vizesi

Farklı bir ülkeyi görmek, kültürünü tanımak isteyen Türk vatandaşları, yanlarına pasaport veya sadece nüfus cüzdanlarını alıp, Sarp sınır kapısından 10 dakika süren kontrol işlemlerinin ardından artık Gürcistan vizesine gerek duymaksızın Batum’a giriş yapabiliyor. Sınırdan geçişin kolay olmasının da etkisiyle başta Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa olmak üzere Karadeniz bölgesindeki çok sayıdaki insanımız özellikle yaz döneminde hafta sonlarını Batum’da geçiriyor.

Batum-gece

T.C Batum Başkonsolosluğu

Ninoshvili Kucha No:9 Batumi-Georgia. Telefon : +995 422 25 58 00. E-posta: consulate.batumi@mfa.gov.tr.

Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi bir yıla çıkarılmıştır.

171 YORUMLAR

 1. Tiflis e ekim 2017 tarihi itibariyle eski kimlikler ile giriş yapılamayacağını duydum. Benim de ekim ayı için planlanmış bir seyahatim vardı bölgeye. Pasaportumun süresi de ne yazık ki seyahatimden 5 gün önce bitiyor. Eski kimlik kartı ile Tiflis ten giriş yapabilir miyim?

 2. Çok Tşk.ederim Kemal bey,
  1 aylık araştırmalarımın sonunda Tiflise gitmeye ve orda çalışmaya karar verdim.Tabi Allah izin verirse.
  Biliyorum işsizlik çok yüksek,maaşlar düşük.
  Almanyada doğdum ve 30yıl orda yaşadım.Yani din,kültür ve dilde bi problem çekmem diye düşünüyorum.
  Bana yardımcı ola bilecek,Tifliste oturan iyi niyetli arkadaşlarımız varmı?
  Sizin düşünceleriniz bu konuda nedir acaba Kemal bey.

 3. Çok araştırdım yine kafam karıştı.
  Sadece Kimlik ile giriş yaparsam,kaç gün Gürcistanda vizesiz kalabilirim.
  1 yıl diye biliyorum.
  Tşk….

 4. Gümrük nasil işliyor? Hava yoluyla Gürcistan gideceğim. 4 gun kalip
  1-iphone 7 plus
  1-Canon dijital fotoğraf makinesi
  1-ipad tablet alacağım
  Herkes farklı sey söylüyor. Kimi kutulu ise 400 Euro üstü vergi olur diyor. Kimi 1 adet kendi adina vergi odemezsin ama kutu ambalajli degil kutusuz el bagajına koy deniliyor?

 5. Acil bilen birisi cevaplayabilrimi lütfen! Annem kimliğini evde unutmuş giderken ve yanında pasaport ile ehliyeti var Batum’a giriş yapabilir mi?

 6. Haftanin hangi gunu daha kolay sarf kapisi gecmek? Şuan orasi cok yogunu olduğunu soylüyorlar? 3- 4 saat bekleyenler olduğunu… Aabah saatler mi daha iyi yoksa aksam?

 7. Merhaba arkadaşımla arabayla Gürcistan’a gezmeye gideceğiz ama hiç bir bilgiye sahip olmadığımızdan internet yardımıyla yolumuzu bulmayı düşünüyoruz. Türk hatlarını Gürcistan’da kullanmak çok pahalı olacağından oradan gsm hattı almayı düşünüyoruz. Acaba nereden nasıl alabiliriz? Gümrük kapısında yada hemen kapıyı geçince varmıdır hat alabileceğimiz bir yer ve hat alırken belge olarak neler istiyorlar.

 8. Şu an Batum’dayım gezecek yer arıyorum fakat arkadaş biraz pohpohlamış nedendir bilinmez batumu. Buraya h kreş kumar ve kadın için geliyor ki gördüğüm kadarıyla kumar ve kadın dışında hiç bir şeye sahip olmayan ölü bir şehir

  • Arkadaş dediğin kişi olmayan yerleri mi yazmış? Yazdığı yerleri gidip gördün mü? Oraya “herkeş” kumar ve dediğin şeyler için gitmiyor. Ölü şehir dediğin yer Türkiye’den en çok turist ziyareti alan şehir.

 9. Ben de 2016 temmuzda gittim. Türklerin çalıştırdığı bir diskoya gittim. 2 bira hesap 500 Lari geldi. Tabiki itiraz bir işe yaramıyor. Polis geliyor da ama o polis de onlarla anlaşmalı. Yani vermek zorunda kalıyorsunuz. Oradaki Türk esnaftan uzak durun, taksicilere eğlence mekanları sormayın. Batum’da hayat yok. Hayalkırıklığı ile donersiniz. Onun için büyük hayallerle oraya gitmeyin derim.

 10. Bben 2 çeşit tansiyon ilacı kullanıyorum, tur ile batum a gideceğiz. İlaç geçirmek yasak deniyor konu hakkında detaylı bilgisi olan paylaşırsa sevinirim…

  • Evet ilaç girişi yasak, O ilacı kullandığına dair doktor raporunun tercümesiyle apostilli olarak onaylanması lazım. Aşağıdaki yorumlarda sorulmuş ve cevaplanmış.

 11. Bu yazıyı bastırıp, Gürcistan girişinde rehber olarak satmak lazım 😀 Ellerine sağlık Kemal abi, çok detaylı, harika bir yazı olmuş.

  • İLAÇ SOKMAK YASAK DİYE OKUDUM. SÜREKLİ İLAÇ KULLANMASI GEREKEN BİRİSİYİM İLACIMI GÜMRÜK KAPISINDAN SOKAMAYACAKMIYIM

   • O ilacı kullandığına dair doktor raporunun tercümesiyle apostilli olarak onaylanması lazımmış. 8 mayıs tarihinde geçtim, gümrüğün orda yazıyodu.

 12. Kemal bey merhaba. Hafta sonunda bir tur ile Karadeniz ve Batum gezisine katılmayı planlıyorum. Gürcistan’a geçebilmek için işyerimden sakıncası yoktur diye bir form almam gerekiyormuş. Nasıl bir dilekçe ile başvuracam ve işyerim bana nasıl bir form verebilecek? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 13. Selamlar. Önümüzdeki hafta daha önce batumda bulunup 6 ay kadar yaşamış bir arkadaşımla oraya gitmeyi ve 2 günlük kısa bir gezi yapmayı planlıyoruz. İstanbuldan kendi Aracımızla çıkacağız yola. Gümrükten araçla geçmek mi daha mantıklı yoksa aracı orda bırakıp yaya takılmak mı ? Bunu kaza durumları vesaire için söylüyorum. Evet belki ucuz yakıt alamıycaz ama gelirken çantamıza 2 karton sigara koyabilecekmiyiz? Gidip görüp tecrübe eden gezgin arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Araçla mı gitmek yaya geçip taksi kıllanmak mı ? Bilinçsiz insanlar aç insanlar değiliz gezip görücez efendi gibi dönücez

 14. Kemal bey sınırdan canlı cins hayvan geçirmede sıkıntı olur mu? Bilginiz var mı veya bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilir mi?

  • Maalesef bilgim yok ama mutlaka hayvanın da tescilli bir pasaportunun olması gerekiyor. Evcil hayvanınıza ait karnenin Türk Veteriner Hekimler Birliği tarafından çıkartılıyor ve onaylanıyor ve bir çok prosedürü var. Gideceğiniz ülkeye göre de prosedürler değişebilir.

 15. Batuma gezmeye veya her ne için giderseniz aklınızda olsun Türklerin çalıştırdığı barlara sakın gitmeyin .Çok yüksek fiyat çekiyorlar yani 2 bira içerseniz ve birde masaya kadın çağırırsanız vay halinize en az 1000 lariden başlıyor ve ilk günden hayal kırıklığına uğruyorsunuz .Sakın olaki Türklerin çalıştırdığı mekanlara gitmeyin …

 16. Nüfus cüzdanımı değiştirmek için başvurdum, 2 ay sonra yenisi gelecekmiş geçici kimlik belgesi verdiler. Onunla Batum’a gidebilir miyim? Oğlumla gideceğiz, 16 yaşında ve onun da resmi yok kimliğinde. Aaynı şekilde ona da geçici kimlik belgesi verdiler. Geçici kimlik belgesiyle gidilir mi Batum’a?

 17. Arkadaşlar dun itibarıyle batumdan geldik 4 gunluk gezi amacıyla  gittik fakat ilk gece geri donmek zorunda kaldık siz siz olun gitmeyin resmen hırsız duzenbaz üçkagıtçı zorba insanlar hele şu turkler yokmu resmen soydular bizi
  İlk gece taksiye bindik şehir meekezine gittik otel falan derkwn iki bira içelim die sess bar die bi yere geçtik iki bira içtik 3000 lari hesap getirdiler ustumuzde ne var ne yoksa zorla gaspettiler karadenizli digeride izmirliydi
  Polis çagırdık işbirlikçiler hem dayak yedik hem paramızdan olduk ama bi gun geri gidersem intikamım acı olacak SAKIN GİTMEYİN….

  • Arkadaslar ramazan bayramının 3 günü arabamla hopa ya geçtik orda 1 akşam kaldım.sabah erkenden hopa sarp sınır kapısına yol aldım 22 km 10 dakka mesafe sınır kapısında 20 dakka bekledim.sabah 7 de erken gittiğim için .özellikle kesici delici Çakı bile olsa ağrı kesici 1 tek hap bile içeriye götürmeyin. Uğrunda hapis cezası var.batumun kurallarına yasalarına göre hareket ederseniz.inanın çok sakin bir ülke .gezilecek çok güzel yerleri var.eski Osmanlıya ait tarihi yerler .piyaza merkezleri teleferik gezileri.botanik park yol boyu plaj ve sahilleri hep ücretsiz.ülkede sadece 1 tek cami var oda merkez Camisi. Ülkede yabancilik çekmek istemiyorsanız. Türkçe bilen orada yasiyan Türk vatandaşlarımızı yoğunluklu bulabilirsiniz.ilk gideceğiniz yer merkez Camii ve etrafı olsun.caminin bitisiginde Türk lokantaları tür dòvizcileri Tayland cin masaj salonları.LW cici avrupa tarzlı uygun kıyafetler bulabilirsiniz.en kral yemek ızgara 12 lari yani 15 16 tl civarı 40 dakika Çin masajı 30 lari yani 40 tl civarı ama mükemmel bir masajla tüm vücudun rahatliyor. Teleferik caminin hemen karşısında limanın önünde bulunuyor.teleferik ile gidiş geliş 12 lari yani 16 tl civarı oduyorsunux.teleferikle seyahatle Batum sehrini tamamen ayaklarının altında göreceksin. Gece hayatından ever uzak durun.araç kullanırken mutlaka ama mutlaka sürücü ve yan tarafta oturan sürücü emniyet kemerini taksit kırmızı ışıklara dikkat etsin gittiğin yolun sol tarafı daima kapali sol tarafı açık olsun türkiyeye göre tersidir.Otel konusunda yaşamış olduğum tecrubelerle uzmanı olduk.özellikle taksicilere Nerede ucuz konaklama yeri var demeyin.inanın tamamı Komisyonla çalışır çünkü malesef taksiciler is yapamıyor taksi işi konusunda hep bostadirlar .batumun bir ucundan diğer ucuna ödeyeceğin taksi ücreti 5 lari ile en fazla 10 laridir geçmez. Yani 6.5 tl ile 13 tl arasıdır. Bu yüzden taksiciler karı kız simsarlığı yaparlar aracına bindirdiģi kişileri süzerler ortama ihtiyaçları olup olmadığını anladiklari gibi karı kız ortam lazimmi konaklama lazimmi sakin dusmeyin ellerine .imansizlar hem müşteriden komisyon alırlar. Hemde çalıştığı kendilerine musteri bulduğu daire sahiplerinden komisyon alirlar fazla fazla odeyeceginiz paranin tamamını şerefsiz üşkagitci taksicilere ödemiş olursunuz.başımdan geçeni harfiyen anlatıyorum. Merkez caminin hemen bitisigindeki taksi durağına geçtik 5 arkadaştık arkadaşlarım konaklama konusunda ćok aceleci davranıyordular. Ben camide namaz kılarken bunlar bir taksicilere konaklama muhabbetine girmişler .sitede dayalı döşeli amarikan mutfak tipli buzdolabı çamaşır. Ütü sıcak banyo havlu takımı televizyon internet.bilgisayar klima lüks temiz bir ortama günlüğü 190 lari hesap çekmiş bu dolandırıcı taksici bunlarada demişki Otelde kalırsanız 2 ser kıişi adam başı 160 lari ödersiniz. Ben de o anda bunların konuşmalarına daldım. Bunlar el sıkışıp anlaşma uzerindeydiler.bende bi dakka duru dedim .taksiciye ben buraya gelmeden önce yoğun bir araştırma yapmıştım. 190 lari çok dedim daire sahibiyim konuş biraz indirsin tekrar aradı en son 180 lari olur dedi buyrun benim taksiyle gidelim dedi.ne kadar dedi 30 lari dedi gerek yok dedim .bende araba var atla araba gidelim dedim.neyse gittiğimiz yer mekdanısa çok yakın sahile çok yakın muazzam bir site .neyse vardık siteye indik arabadan daire sahibi bunları 2 kata çıkardı göstermek için bende 1 kattan Hemen geri dönüp site çevresinde araştırma yaptım. Bide ne göreyim hemen hemen her sitenin altında yaşlı bayanların açtığı giyim dükkanları var el ve yüz işaretle kiralık konaklama yeri varmı diye sordum.bana dediki benim dairem var dubleks dayalı doselu erzağı içinde lüks 5 yataklı daire ne kadar dedim kadın cep telefonumun hesap makinesine yazdı 100 lari yani 125 tl inanamadım tutuyorum dedim fırladım arkadaşların yanına dedimki Allah birdir ben bu dairede 180 lariye oturmam arkadaslara dedim bana güvenin daha uygun güzel bir yer buldum.ve o yaşlı bayana 1 kimlik teslim ettik 3 akşam kaldık. İnanın 300 tl cebinize kaldı. Ve dairede kahvaltık sebze meyve ve çay şeker her şey mevcuttu.masaüstü bilgisayar wifi klima amarikan tipi mutfak lux 5 ayrı yatak kişi başına 3 akşam 75 tl ödedikleri. Sabah alışveriş marketlerin var carfursada olduğu gibi uygun dışarıda hiç yemek yemedik tuttugumuz dubleks dairede yemeğizı yaptık. Daha anlamadığım bir sürü taktiklerim oldu işini bilirsin inanınız avlanmassiniz.sormak istediğiniz bir şey olursa elimden geldiği kadar yardimci olurum samimiyetimle 3 kez gittim.arkadaslarla tekrar bir tür yapmayı düşünüyorum. Yakıt ucuz sigara ucuz telefon ucuz içki ucuz face adresim. drayer1000@hotmail.com

  • Dostum incelerken gördüm mesajını umarım sana ulaşır ve gocunmassın . Sonuçta yılda yaklaşık 1 milyon insan Batum’u ziyaret edip aradığını buluyor veya bulmuyor . Cahillik mi diyim yoksa daha sert bir tepkiyle aptallık mı diyim bilemiyorum . Heryerde harıl harıl bağırıyorum taksiye binmeyin diye şuanda Batum’da gece klubu nezaretinde taksicilere komisyon verildiğinden aşırı bir tempoda tatil kaosuna tanık oluyoruz . Ama beni üzen konu şu , sizi taksiye bindiren adamların sahip olduğu türkçe ” abi gel ucuza götürcem , abi gel bayanda var ” vs vs . Allah aşkına şuuru yerinde olan bir insan bunları göz ardı edebilirmi ? . Kafayımı yediniz !!! İstanbul aksaray , Ankara’daki deyim yerindeyse masallaşmış pavyonlar veya turistik bir gezi için eşinizle geldiğinizde ” abi gel gezdircem 100 lari ” Allah aşına yapmayın !!! Bunlar benim işime geliyormu ? evet . Çünkü bir kere problem yaşayan insan 2.sinde benimleiletişime geçiyor ama artık bırakın ” Mert biz Batum’a gelicez nasıl yaparız ” mesajlarını ” Mert bize şurda böyle yaptılar ne yaparız ? ” !!! Ya problem yaşadıktan sonramı düşünüyosun bunları , yeni mi aklına geldi . Sert bir ifade kullanıyorum özür dilerim fakat inanın bu gerekli !!!

 18. Batum’da ağaç oymalı su sebili gördük. Acaba Türkiye’de bulmak mümkün mü? Bilgisi olan varsa çok memnun olurum.

 19. Yaklaşık 1 aydır Türk gümrüğü sıkı kontrole tabi tutuyor ülkemizdeki geçmiş olan kaostan dolayı. Ama 2 3 haftaya kadar problem çözülecekmiş. Normalde Gürcü pasaport kontrolde bazen kimlik için problem yapıyorlardı. Kimlik eski veya fotoğraf eski diye ama bu sorun dahilinde Gürcistan pasaport kontrolde sorun yaşarsanız mesaj atabilirsiniz.

 20. 12 eylül2016 da kurban bayramında gittik başımıza bir olay geldi onu anlatmak istiyorum gümrükten çıktık tan sonra ırda kart dağıtan kişiler vardı bir tanesi yanıma geldi bayan bana yermiz var dedi merkezde hesap uygun felan dedi ben de oraya gideceğim benide götürebilirmisiniz dedi tamam dedim sana da orta bira söylerim dedi önemli değil dedim onu aldım paris diye bir mekana girdim 3 arkadaştık 1 er tane biri içtik hesap istedim getirmediler en sınunda ayağı kalktım hesap getirin dedim hesap geldi 3500 tl bunu dedim itirazın varsa içerde görüşelim dedi içeri girdik orda büssürü tantana baktık çıkamıcaz işin içinden 2000 binliraya tamam dediler verdik ve çıktık ordan çıkarkene baktım sadece bize değil herkese yapılıyormuş nalet olsun dedim sizin gibi türklere ve otele geldim orda anlattım durumu burayı bilmiyorsanız genelde öyle yapıyorlar dedi daha sonra da büyük yerlere gittik böyle bişeylede karşılaşmadık biz bunları yaşadık sizde aynı hataya düşmeyin

 21. Bir arkadaşımız ailecek Batum turu yapmak istiyor ama kimliği eşli kimliği. Evlendi ama bekarlık kimliği ile evlilik cuzdani yanında iken giriş yapabilir mi?

 22. Arkadaşlar dün gece vatoz disco da resmen bizi gasp ettiler 2 bira 1 redbull içtik 2750 lari yani 4000 TL hesap aldılar zorla ardından hesap fişine bize şiddet uygulanmadı diye yazip imzalattılar polise gittik biz üç kişi polise gittik oranın patronunu çağırdı adam ben yokken olay oldu dedi bize oraya gelmemizi yiyip içmemizi istedi o kadar parayla nasıl yer içeriz dedik oda bunun dışında bi şey yapamam dedi poliste bunu söylenenleri onayladı bizde kabul etmedik haliyle şikayetinizi geri cekmemizi aksi durumda kimliklere el koyacağını ve ordan cıkamıycağımızı belirti bizde şikayetten vazgeçtimizi ibraz eden yazıyı imzalattılar buna rağmen yine sabaha kadar bizlerle dalga geçtiler siz müslümanlar içki haram disco haram niye oraya gittiniz gibi… arkadaşlar bu arada disco çalışanları yani bizden silah zoruyla para alan çalışanlar türktüler şu anda psikolojik olarak çok kötü bi durumdayim o şahıslara hiç bi şey yapamadan dönüyorum bu yaşadıklarımı umarım siz yaşamasınız

  • Arkadaşım aynı hikaye Victoria isminde otelde başımıza geldi, bunu yapan da maalesef bizim Türk vatandaşlarımız ve hepsi Karadenizliydi. Hesap 2 arkadaş 2 tane redbull içtik, 2.000 TL ödedik, sağ salim çıktık. Allah büyük, ama erkeklerin bu kadar aşağılığını orada görmüş oldum.

   Maalesef gidenlerin %90 yaşıyor. Gidenlere tavsiyemiz 5 yıldızlı otellere gitmeleri bence. Sanırım oralarda daha ucuza çıkarlar.

 23. Batum çok.güzel ancak Türkleri para olarak görüyorlar. Gümrükte ise hem Türk hem Gürcü tarafi olsun o anki atmosfere bağli, ters bir ansa kimliğini bile beğenmeyip geri çevirebiliyorlar. Batum’da ise tuvaletlerde su ve sabun bulamayinca tek kelime şok oldum. Botanik Parki gezdik oradaki wc de bile durum ayniydi.Hediyelik eşyalarda aracılık yapan Gürcünün saticidan el altindan para aldigini gördüm. Ufak seylere takılmam, aşırı titiz degilim derseniz cennetten bir köşe gibi. Bence denemelisiniz.

 24. Arkadaşlar ben de her yıl Batum’a giderim. Çok korkulacak bir sey yok tek başıma gittim ama oraya gitme amacınız önemli sizler orayı fethetmeye gitmiyorsaniz sorun yok. Saygılı olacaksanız saygı gorursunuz. Sokakta gordugunuz her bayan kötü işler yapmıyor. Beklentileriniz yüksek olmasın sıradan bir şehir. Bizim sahil şehitlerimiz gibi başka bir sey yok. Genelde bir fakirlik hissediliyor. Biraz fazla paranız olsun. Çunku hesaplarınız % 30-40 tutmayacaktir. Kuçuk paraların hesabını yaparsanız eglenmeden hayal kırıklığıyla dinlersiniz. Orta halı biriyseniz 100 -200 TL fazladan paranız gidebilir.

 25. Merhaba bilgilendirmeler için teşekkürler, bugün bir tur yetkilisi nüfus cüzdanının 2014 tarihinden sonra yenilenmiş olması gerekiyor diye bilgi verdi, bunun aslı var mı acaba?

  • Evet kimlik 5 yılı geçmemesi gerekiyor ve yıpranmamış olmadı lazım. Ben tecrübe ederek öğrendim. 4 saat sıra bekledikten sonra batum a gecemedik biri yıpranmış biride tarih i 10yil olmuş diye

   • Arkadaşlar Tc. Kimlikleriniz temiz yıpranmamış olsun. 10 yılını geçmemiş olsun. Sıkıntı çıkmaz rahat olun. Gürcistan tarafında yani Gümrük çıkışında döviz bozan büfeler var az miktarda bozdurun. Şehir merkezi daha hesaplı bozuyor. Yine Gümrük çıkışında şehir merkezine giden dolmuşlar ver. Rahat olun güzel bir şehir Batum.

 26. Bu bayram 2 gün Batumda’ydık kendi aracımızla geçtik. Okuduğumuz yazılarda dolayı ilk kez gideceğimiz için tedirgin olmuştuk.evet kapıdaki gürcü polisler sorunlu..dönerken neden sorunlu olduklarını anladık yoksulluk var ve bunun getirdiği sıkıntılardan ötürü genç gürcü erkekler kompleksli yaşlı gürcü erkekler ise alkolik..sebebi ise çok açık ve acı..annelerine kızlarına eşlerine kol kanat gerememişler.

  Yoksulluktan yararlanan sırtlan sürüsü erkek yabancılar ise hiç kendini masum görmesin.bizim tarafta cumada ön saf tutan ahmet amca,süleyman dayı ,o tarfta ağzı leş gibi alkol kokan sırtlana dönüşmüş.. sonrada o….diye yafta takmak kolay.insanlığa sahip çıkmak istiyorsak, onları üretime yönlendirmeliyiz.ekili alan yok denecek kadar az,kendilerine ait doğru düzgün kumaş dokuma tekstil ürünleri yok. Doğru düzgün sanayi yok ,araçlar bozuluyor tamirci yok,zaten araç parçasıda yok. Ne el sanatları ne endüstri adına ticarete yönlendirilmemiş.

  Birilerinin de işine ve kolayına gelmiş et parçasından para kazanmak.ancak trafikte gözlediğimiz saygı sanata ve spora verdikleri önem, bizim rica minnet binbir güçlükle okullara aldırmaya çalıştığımız müzik aletlerini parklara koymuşlar. İnsanlar ilgilerini kaybetmesin yoksulda olsa çalsın söylesin diye. Kobuleti’de bir Gürcü halk dansları şenliğine denk geldik. Hayranlıkla izledim o çocukları. Kızlar balerin gibi,erkekler balet gibiydi. Belliki çok önemsemiş çok çalışmıştı çocuklar.umarım o ülkeyi o topraklardaki acıları o çocuklar silecek. Biz çok olumlu ayrıldık ucuz ve temiz.

  Her ülkede olduğu gibi arka mahallelerde durum içler acısı. Gencecik kızlar ister mi o ayılarla olmayı, ağzında dişi yok, üstü pis, yaşlı çirkin insan müsvettesiyle, ancak üretim yok sanayi yok eğitim ise para olunca oluyor. Kurtuluşu bu yolla aramaya çalışıyorlar.umarım çocukları onların yarını olur geleceği olur.

  Biz hep orada saygı gördük, kimse bizi soymaya kalkmadı. Güler yüzle uğurlandık. KAPI HARİÇ..O DA YUKARIDA SAYDIĞIM NEDENLERDEN DOLAYIDIR..

 27. Ya anlamadımki sen neyin misafirperverliğinden bahsedip durursun yok güvenliymiş falan. Kafandan sallayıp milleti boşa kandırma. 2011’den beri o yol güzergahını kullanıyorum! Arkadaş aklı olan gitmez, Türk isen paran var gözüyle bakılıyor. Polisi sana ceza yazmak için aç kurt gibi öyle. Ne kadar Türk suçsuz yere arabasına esrar, eroin koyularak içeri atıldı. Sırf para koparmak için. Gitmeyin oraya.

 28. Arkadaşlar ben de Gürcistan’da kalıyorum, bazı arkadaşlarımız proplemler yaşamış olabilir ama anlattıkları gibi abartılacak bir şey yok. Gercekten güvenilir bir ülke, yaşam standartları TR’den iyi, ucuz bir yer. Gelecek arkadaşlara yardımcı olurum.

  • Ben oraya yerleşmek istiyorum ev tutup kalmak istiyorum. Ben emekliyim 1200 TL maaşa lıyorum. Gecinebilir miyim? Tek yasayacağım. Bilgi istiyorum.

  • Merhaba mustafa bey. Biz 19 unda 20 30 kisilik ekip olarak Kobuleti’ye geliyoruz. Turk Halk muzigi dinlerisi yapicaz ufak capli. Ayrica resim sergimizde olacak. Kobuleti muzede. 21 inde konser tabii 22 de donus.

  • Merhabalar, bir şey soracagım orda yaşadığınız için bilebilirsiniz sanırım. İlaç sokmak yasak deniyo astım hastasıyım ve kullanrığım astım spreyim var. Bu girişte sıkıntı olur mu yada Batum’da eczaneden bu ilacı almam mümkün olur mu? Herhangi bişey isterler mi? Teşekkürler.

 29. Arkadaşımla 2 günlük Artvin kampından sonra Batum’a geçmeyi düşünüyoruz. Konaklama işini kamp usulü yapacağız, böyle bir gezi için bizi neler bekliyor alabilir? Öneriler beğenilen yerler hakkında fikir verebilecekler?

 30. İyi geceler sabaha doğru Batum’a girmek istiyoruz, fakat araç kiralık girebilir miyiz. Acil dönüş yapar mısınız ?

   • Eşimin kimliğinin kosesi biraz açılmıştı.Nüfus müdürlüğü ne gittik.Yeni kimliklerin çıkarılması gerektiğini onun da 1 aydan önce elimize geçmeyeceğini söylediler.Biz de köşesini yapistirtalim dedik.Kimligi makineden geçirirken fotoğrafın üzerinde kabarcıklar oluşmuş.Acaba giriste almazlar mı?

 31. Batum da ne yaparsanız yapın yanınıza yanaşıp yardım teklif eden Türklerden uzak durun. çoğu Türkiyeden kaçmış kötü niyetli insanlar. Hele küçük barlara falan girmeyin donunuza kadar soyarlar. Maalesef bunu yapan Gürcüler değil Türkler. Bu yüzden Türkleri sevmiyorlar. Orada ticaret yapan Türklerin çoğu pislik insanlar. En ufak bir sorunda polis çağırmaktan korkmayın.

 32. Merhaba ben oglumla Batum’a gidicem ama annesile ayriyiz. Vekalet annesinde, ben nasil giricem? İzin mi alicaz annesinden? Lütfen yardimci olun.

 33. Gürcistan’da ehliyetime el koydular 6 ay. Süre doldu ama açıkçası gidip almaya çekiniyorum başıma bir iş gelir diye. Bilgisi olan paylaşabilir mi?

 34. Kız arkadaşımla Batum’a tatile gideceğiz 1 hafta kalmak istiyoruz. Otel rez. yapacağım bookinkden fakat ne kadar doğru olur bilmiyorum yada biz oraya gittiğimiz de bize otelde nasıl yardımcı olacaklar? Bide kredi kartı, nakit para ve yemekleri nasıl acaba fiyatlar ne kadar olabilir. iki kişinin 3 öğün yemeği 6 günde kaç lira olur?

 35. Batum’a sadece TC Nüfus cüzdanıyla mı giriliyor? KKTC veya Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartları ile giriş yapılıyor mu? KKTC pasaportu veya Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu şart mı?

 36. Peki iş imkanı var mı? Ben İngilizce ve Almanca biliyorum. Garsonluk mesleğim. Ne kadar kazanırım aylık? Çalışma izni veriyorlar mı? Pahalı mı orda yaşamak? Teşekkür ederim.

 37. Batum’dan yurtdışına nasıl geçebilirim? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Batum’dan yurtdışına çıkmak kolay diyorlar.

 38. Arkadaşımla beraber eşlerimizi alıp 1 haftalığına Artvinde konakladık ne yapalım ne edelim diye düşünürken birkaç tavsiye ile Batum’a hareket ettik. Artvin’de bir arkadasımızın yönlendirmesi ile bir arkadaşla rehberlik konusunda anlastık.

  Gerçekten görülmeye değer bir yer ki Makukuli kilisesi olsun Cahlebi Manastırı olsun Batum manzarası eşliğinde inanılmazdı. Sahil şuanda ana baba günü binbir çeşit insana azerisinden arabına rusundan ukraynalısına herkese rastlamak mümkün. Özellikle et haşlama gerçekten Batum’a gidenlere en büyük tavsiyem.

 39. Rize’ye bayramda akraba ziyaretine gittim. Oradan ailece kendi aracımızla Batum’a gezmek için gittik. Gümrük kapısında geçtikten sonra polislerden ceza yemeye başladım. Gerçi cezalar 10 lari, 36 lari, 15 lari gibi fazla külfet olmayacak cezalardı. Ancak polisler Türkçe ve İngilizce bilmedikleri için ne laf anlatabildik ne de söz. Alfabeleri felaket, okuyana aşk olsun… 2 saat içinde bu kadar ceza yiyip aracımızı da parka çektirince endişeye kapıldım. Yanımdaki akrabalarımı Türk Konsolosluğu karşısındaki parka bıraktım. Hiç kimseden bir şey yiyip içmemelerini, beni görmeden hiçbir yere gitmemelerini söyledim.
  Yardım almak için Türk Konsolosluğu’na gittim. Cumartesi olduğu için konsolosluk da kapalıydı. Yarım yamalak Türkçe bilen bir taksiciden yardım alarak aracımızı bulduk. Cezaları ödemek için bir banka bulduk. Bankada cezaları geçici pasaportla yatırma işlemi olmuyormuş. Taksicinin pasaportuyla yatırabildik. Aracımızı otoparktan çıkarttık. Ailemi aldıktan sonra derhal yavaş ve dikkatli bir şekilde gümrüğe yöneldim. Ya biri aracımıza çarparsa, ya aracımız bozulursa… Kime ne laf anlatabilirim… Yanımdakilere belli etmeden salavat getirerek sınıra geldim. Sınırı geçince Allah’a şükrettim. Bu ülkeye bir daha gider miyim? ASLA. Gezmeye gidecek vatandaşlarımıza tavsiye eder miyim? ASLA.

 40. Hiçbir şekilde ilaç götürülmemesi söyleniyor, doğruluk derecesi nedir? Ben tansiyon ve alerji ilaçları kullanıyorum. Batum’u görmeyi çok istiyorum.

  • Daha önce yaşanılan sorunlardan dolayı ülkeye ilaç sokmak oldukça büyük bir sorun. Ben gittiğimde yanımızdakilerin önem arz eden ilaçlarından çok azını kıyafetlerin iç ceplerinde geçirmeyi başardık ancak sınırı geçtikten sonra ülkedeki eczanelerden ilaçlarınızı temin edebilirsiniz.

    • Bende hic gitmedim.ama bu hafta gitmek istiyorum.kendi aracim var.hopaya kadar aracla gidecegim.ordan otobusle..bi kac kisi daha bulursak benim aracimla toplu gidebiliriz..0507 124 66 59

 41. Odun ateşinde pişen lezzetli etleri ve ekşi kırmızı erik den yapılan sosu ve haçapuri yemeden gelen sakın gittim demesin…

 42. Yarısı çok fakir, bakımsız, Yarısı, daha doğrusu göz önünde ki yerler çok güzeldi üç yıl önce gittiğimde…. Çok da yeni otel inşaatı vardı, şimdi daha toparlnmıştır sanırım…

 43. Batum güzel kadar tek bir şehrimiz var, belki o da Eskişehir. Çok az şehrimiz bu kadar yeşil ve doğa ile bu akdar iç içe. Ben tipik bir Avrupa şehri gördüm burada.

 44. Arkadaşlar Batum hakkında herşey söyleniyor. Polis alem falan ve s.. bunlara aldanmayın..
  BU HER ÜLKE, HER ŞEHİRDE VAR.
  Ben aslen Azeriyim ve Batumda ”ARGO” oteli işletiyorum. Görüyorum yazıyorlar- otelleri tercih etmeyin polis problemi oluyor, ben de soruyorum neden oluyor? Sen oraya fuhuş veya başka bir şey için gelmiyorsan yani amacın sadece tatilse neden korkmalısın? İlave olarakta eger otel turizm belgesi almışsa polis otele yaklaşamıyor bile ve bu kural dunyanın her yerinde vardır.

  Ben otel sahibiyim ve bana Batum ile ilgili kafanıza takılan veya yorumlardan sonra negatif düşünmenize sebep olan konularla ilgili istenilen soruyu sora bilirsiniz. (yegane-78@mail.ru)

  • Selam yegane ben ailemle beraber Giresun’dan. Batum’a gezmeye gelmek istiyorum.sınırda problem olurmu? Ne isterler benden ayrıca iki çocuğum var kimlikleri Türk adetleri gereği resimsiz. Problem olur mu?

  • Mayıs ayında eşimle gelmeyi düşünüyorum. Televizyon Turkiye’den ucuz ise alıcam . Ucuz mu? Bir de motosiklet istiyorum 600 lük falan ucuz. Türkiye’de ne kadar süre binilebiliyor? Gümrük de vergi falan nelerle karşılaşırim?

 45. Batumla ilgili yazıları okudum cok farklı anlatılmış. Her kişi kendi yaşadıgı tecrübelerine veya yaşadıklarına göre yorum yapıyor. Size bir şey söyleyeyim: Batum sakin ve güvenli bir şehirdir. İnsanları biraz cahildir, eğitimli az bulunur. Genlede Türklerin elindedir. Hakkınız her zaman arayın, biraz da koparma peşinde olan sinsi insanlardır. Sebep olarak fakirlilik onları buna sürüklüyor.

 46. Çok değerli ülkelerine türkiyeden tuvalet kağıdı sınırdan geçiriyorlar ama oğlumun nufus kağıdında fotoğraf olmadığından geçiş izni vermediler. Aman giderken iyi düşünün.

 47. Arkadaşlar ben Şubat ortası gibi gitmeyi düşünüyorum. Yazın oluduğu gibi kışın da güzelce eğlenebilir miyim Batum da? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 48. Arkadaşlar meraba, Batum’a gideceğim. Yanima Turk parasi olarak en fazla ne kadar göturebilirim. Kesin bilgisi olan varsa yardimci olur musunuz? Ne kadara izin verirler gümrükte?

  • Ne kadar istersen al kardeşim kimsenin baktığı yok. Resmi olarak 10 bin dolara kadar goturebilirsin. Batum’da Ziraat ve İs bankasi da var bu arada.

 49. Nerden baksam 1 ay olmuş ama cevap yazayım. Bana sorarsanız giremezsiniz, çünkü ben bir kere Batum’a geçtim ve sınırda geçiş kağıdı verdiler bana. O kağıdı saklamak zorundasınız, çünkü Türkiye’ye girerken sizden yine o kağıdı istiyorlar. Yani bir nevi kimlik gibi. Sınırdan giriş tarihi filan yazıyordu. Malum en fazla 90 gün kalma hakkınız var orada.

 50. Merhaba arkadaşlar, ben çok merakdan Batum’a geçdim 4 arkadaş. Nasıl bir yerdir diye solarsanız, dünyanım en berbat bi yeri. Sadece yapdıkları Türkleri dolandırmakdan başka yapdıkları hiç bir şey yok.

  • Be ukala herif, ayın 10 günü Batum’dayım. Batum dünyanın en emniyetle 3 şehrinden biri. Senin Türkiye’de Türkten görmediğin saygıyı orda Gürcüden görüyorsun.

   Şehre harabe diyosun!? Sen bana yaşadığın ülkeden bi yer söyle Batum’dan daha modern? Alışmışsınız barzolarla yaşamaya, ailenle rahat rahat dolaşabileceğin kaç tane şehir sayarsın bana Türkiye’de?

   • The_laz53 kardeşim adam haklı oraya göre Türkiye cennet. Adamlar her zaman itelemeye çalışıyor, ne olursa olsun her şeyde her mevzuda onlar haklı cıkıyor. Polisleri bile gevşek, sadece hayatları para olmus ha eğlenecek güzel şehir ama insanları peş para etmez.

 51. Merhabalar, Amerika’da ogrenciyim ve yaz tatilinde Batum’a gitmek istiyorum. Burdaki universite’de ayrica gonullu calistigim icin, izin konusunda problem yasiyorum. Georgia’ya pasaportumla giris yaptiktan sonra, sadece kimligimi gostererek TR’ye giris yapabilir miyim? Cok az sure kalacagim icin TR’de, pasaportumda muhur olsun istemiyorum acikcasi. Cunku iznimi sadece, gonullu Georgia kulturu uzerine arastirma yapmak uzere koparabildim. 🙂 Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz acaba? Iki ulke arasinda kimlikle gecis saglaniyor ancak, 3.bir ulkeden TR vatandasi olarak giriste TR’ye gene kimlikle yapabilir miyim girisimi?

  • Merhaba öncelikle şunu söyleyeyim; Gürcistan’a hangi belge ile girdiysem o belge ile çıkmak zorundasın bu bir .
   Ikincisi Türkiye’ye girme konusu şöyle: sen Türkiye’den Gürcistan’a geçmediğin için yani Türkiye’den çıkarken giriş çıkış kağıdı almadığın için Türkiye’ye girişimde nğfüs cüzdanı yeterli olmayacaktır. Pasaport lazım, eğer kimlik ibraz edersen sana o giriş çıkış belgesini soracaklar. Kaybettim bile desen bilgisayarda kaydın olması lazım. Ordan bulmaya çalışırlar, onu da bulamayacaklarından senin iş biraz YAŞ kusura bakma.

 52. Biz de ailecek bu bayram Batum’a gitmeyi planlıyoruz. Aracımız ile gitmek sizce sorun yaratır mı? Yoksa gumrukte bırakıp mı gitmek mantıklı. Yogun sehir trafigi ve az otopark varsa gunu birlik vaktimizi onun icin harcamayalım diyorum. Aynı zamanda esim rahatsız ve gunluk 1ilacı var. 1 adete bile mi izin vermiyorlar acaba? Bunu tam anlayamadım. Sonucta orada da satılan ilaclar… Tesekkurler.

  • Pınar hanım bayramda çok kalabalık olur, öncelikle onu bilin. Snırı yaya olarak geçmenizi tavsiye ederiz. Çok deli şöförleri var, gidince de göreceksiniz. Araçların çoğu darbeli ve ya tamponu düşmüş. Taksiyle ulaşım hem kolay hem daha ucuz olur. 5 lariye şehir içi her tarafa gidersiniz. Eşinizin ilaçları için reçeteniz yanınızda bulunsun sıkıntı olacağını zannetmiyoruz.

  • Batum’a aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz. Yalnız çok sert araç kullanıyorlar, onlara dikkat edin. bBen 1 kutu ilacımla gittim. Hiçbir sorun olmadı. Yemek kültürleri zayıf, genelde hazır gıdalar. çoğu Türkiye’den gelmiş. Ekmek yerine pide, lavaş türü ürünleri kullanıyorlar. Adım başı döviz bürosu. Çoğu sizi anlayacak kadar Türkçe biliyorlar. Oteller biraz bize göre pahalı. Bir şey sorduğunuzda yardımcı oluyorlar. Tavsiye ederim.

 53. Ağustos 2014 ayında 5 günlüğüne Batum ve Tiflis’e gideceğim. Bu süre içersinde oradan elektronik eşya olarak kamera, laptop, hediyelik eşyalar, sigara falan alacağım. kamera ile laptop’u gümrükten sorunsuz çıkartabilirmiyim?

 54. Batum’a gitmek için araba kiralasam ne gibi evraklar gerekir? Sınır kapısına gidersem geri çevirmezler değil mi?

 55. Batum parası Lari merkezde nerelerde yüksek kurdan alınır? Sarp Sınır Kapısıyla arasındaki fark ne olur? Örneğin 1000 TL için ?

  • Genel kural olarak sınır geçişlerindeki ofislerde veya havalimanlarında para bozdurmak tavsiye edilmez.

   Bu tür yerlerde sadece şehir merkezine gidebilecek veya günlük ihtiyaç kadar bozdurulması daha iyidir.

   Şehir merkezinde çok sayıda exchange ofis var. Kurlarına bakıp karşılaştırmanız gerekiyor.

 56. Free shopdan 1LT Absolut vodka ve 1lt Jack Daniel’s Whiskey aldım. Kapağında mantar yoktu, yada tekeldeki gibi misket yoktu. Kaçak mı diye aklıma takıldı. Cevaplarsanız sevinirim.

 57. Ben arabama yakıt almak için batuma gitmek istiyorum. Okuduğum kadarıyla ayda 4 kere yakıt almaya izin veriyormuşlar. Bunun sınırı nedir? Yakıt tankını fulleyip geri dönebilir miyim? Ayrıca 10 veya litrelik bidon doldurmaya izin veriyorlar mı?

 58. Batum uzun süredir gitmeyi istediğim yerlerden birisi. Oldukça yakın, ulaşımı keyifli ve görülecek çok güzel yerlere sahip. Sayfayı kaydediyorum, Batum’a yolum düştüğünde oldukça faydalı olacak.

 59. Merhaba Aralik ayi icerisinde 2 kisi 3 gunlugune Batum’a gitmeyi dusunuyoruz. 5 yildizli otelde kalsak, gezilecek yerleri gezsek bize ortalama maliyeti ne olur? Tesekkurler.

  • Türkiye fiyatlarından daha ucuza geleceğini söyleyebilirim. Kalacağınız oteli booking sayfalarından belirleyip ne kadar para harcamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Geri kalanı ise yeme-içme ve şehri keşfetme. Taksi ücretleri her kullanım için 10 TL altında. Dolayısı ile fazla bir masrafınız olmayacak. Sorularınızı http://sorucevap.yoldaolmak.com/ sayfasından sormanız halinde daha detaylı bilgi verebilirim.

 60. 20 Eylül de Trabzon’dan başlayarak Batuma kadar 4 günlük bir tur yapacagım. Tek olacağım bu turda araba kiralamayı düşünüyorum. Trabzondan kiraladığım arabayı batuma goturebilir miyim? Ayrıca bana bu turda arkadaşlık yapmak isteyen olursa yazabilir. Saygılar…

  • Gerekli evrakları hazırlarsanız gidebilirsiniz diye biliyorum. Batum’a arçala geçişte, aracın sahibinin arabada olması gerekiyor veya size izin verdiğine dair resmi belgenin alınması gerekiyor.

  • Kiralama şirketinden teyit edebilirsiniz, izin vermiyorlar aracın yurtdışına çıkışına. Sarp sınır kapısında günlük 15₺ otopark var. Sarpi sınır kapısından Batumi’ye 1.5 Lari (2₺) dolmuş gidiyor.

   • Dolmuşlar saat kaç gibi kalkıyor sınır kapısından.Su hanım cevap verirseniz çok sevinirim. Biz de bi 15 güne kadar Batum’a gelmeyi planlıyoruz

 61. Henüz Tayland’dan döndüm. Bir sonraki gezim için Batum düşünüyorum. Sonbahar ortası gitmeyi düşünüyorum ve şimdiden biletlere bakıyorum. Pek de ucuz sayılmazlar.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here