Kafkas Dağlarının gölgesinde, Karadeniz kıyısında kurulmuş tatil kenti Batum, Gürcistan‘ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en güzel ve en eski şehri. Türkiye’nin Sarp sınır kapısından 22 kilometre içeride yer alan Batum, sahil boyunca uzanan yemyeşil parkaları, koşu ve bisiklet yolları ile, insanına doğa ile iç içe bir yaşam sunuyor. Parklarda yoğunlaşan yeşil, kentin içinde, geniş caddelerin çevresinde, az katlı yapıların arasında ve meydanlarda sürüp gidiyor.

Gürcistan coğrafya olarak da çok farklı bölgelere sahip, Karadeniz kıyısında Batum’un da içinde bulunduğu Acara bölgesi yeşillik ve deniz kıyısında, Rusya sınırı çok yüksek dağlarla korunuyor.

Batum-Notlari

Gürcistan veya Batum gezisi yapacaklar için dikkat edilmesi gereken kurallar bulunuyor. Seyahatin sorunsuz geçmesi ve tatil keyfini doyasıya yaşamak için uyarılara uygun davranmak gerekiyor.

Gürcistan Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılarak vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi 1 yıla çıkarıldı.
 • Nüfus cüzdanı seyahat süresince taşınmalı
 • Eski, deforme olmuş kimlikler girişlerde kabul edilmiyor
 • Bebekler dahil tüm kimliklerde fotoğraf bulunması zorunlu tutuluyor (Bebek olup da fotoğrafsız kimliklerle girebilenler de var ama bilginize)
 • 10 yıldan eski nüfus cüzdanlarıyla giriş yapılamıyor
 • Yeni ve eski kimliklerle giriş yapılabilir. Yeni kimlik çıkıncaya kadar verilen belgeyle giriş yapılamaz. Geçici kimlikle Batum’a giriş yapabilen varsa yorum kısmına yazarsa sevinirim.
 • Araçla geçişlerde, araç başkasının adınaysa noter onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname taşınmalı
 • Seyahatte 18 yaşından küçük çocukların aileleri ile olmaları gerekiyor. Aksi takdirde aile onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname gerekiyor
 • Ülkeye girişlerde ilaç, et ve süt ürünleri kesinlikle kabul edilmiyor
 • Kimseden emanet paket alınmamalı
 • KKTC vatandaşları AB pasaportu taşıyorlarsa vize mevzuatına göre hareket etmek zorunda, Türk kimliği taşıyorlarsa sadece kimlikle giriş yapabiliyor
 • Gümrük mevzuatı gereği 30,000 Lari ve üzeri karşılığı olan para ya da altın bulunduran kişilerin beyanda bulunmaları gerekiyor
 • Gürcistan’da araç kullanacak sürücülerin emniyet kemerini takmaları, azami hız sınırına uymaları ve alkollü araç kullanmamaları gerekiyor. Şehir içi hız sınırının 40 km/s olduğunu unutmamalı
 • Yoğun tatil dönemleri ve resmi tatillerde yaşanacak yoğunluk nedeniyle Sarp Sınır Kapısı‘nda hem yaya hem de araç kuyrukları oluşuyor. Bu dönemlere dikkat etmekte yarar var.

Batum Hakkında Bilgiler

Gürcistan’da kent uygarlığının gelişmesi dördüncü yüzyılda başlamış. Batum kentinin geçmişi de ortaçağlara kadar gidiyor. Tarih boyunca Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Osmanlı ve Rus akınlarına maruz kalmış. Gürcüler 4. yüzyılda Hıristiyanlığı kabul etmiş. 17. yüzyılda bazı etnik Gürcüler Müslüman olmuş.

Acara Özerk Cumhuriyeti’nin bölge merkezi olan Batum; Gürcü, Ermeni, Rus, Azeri, Acar, Abhaz, Osetyalı ve diğer etnik gruplarla birlikte 180,000 nüfuslu bir şehir olarak milletler mozaiği görünümü sergiliyor. Nüfusun %60’ını Hristiyan Ortodokslar, %35’i Müslümanlar ve %5’ini de diğer dinler oluşturuyor.

Gürcistan UTC+4 time bölgesinde yer alıyor. Türkiye’ye göre 2 saat ileride.

Gürcü alfabesi

Yaşayan en eski dillerden birisi Güney Kafkas-Kartuli dil ailesinden gelen Gürcüce, beşinci yüzyılda geliştirilmiş Gürcü alfabesi (Gürcüce: ქართული ენა / Kartuli ena) kullanıyor. Dünyada kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü alfabesi yazıldığı gibi okunuyor, 28 sessiz, 5 sesli olmak üzere 33 sembol kullanılıyor. Batum’da hemen hemen herkes çat pat Türkçe konuşabiliyor.

Batum-Gezisi

Gürcistan para birimi

Gürcistan ulusal para birimi olan Lari (GEL) 1995 yılından bu yana kullanılıyor. 100 tetri 1 Lari yapıyor. Gürcistan para birimi Lari 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 kağıt ve 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri demir paralardan oluşuyor.

Batum’a giderken yanınıza Dolar, Euro veya Türk Lirası alabilirsiniz. Şehirde bir çok yerde döviz bürolarında paranızı Lari’ye çevirebilirsiniz. Dolar kurunun daha iyi olduğu söyleniyor. Batum’da çoğu yerde Amerikan Doları veya Türk Lirası da kullanılabiliyor.

Şehrin bir çok yerinde yeterli sayıda ATM’de para çekmek mümkün. Debit veya kredi kartları bir çok otel, shop, kafe ve barlarda kullanılabiliyor.

Batum güvenli mi

Batum, birçok Avrupa ülkesinden bile daha güvenli olduğu söylenebilir. Nadiren bildirilen yankesicilik olayları ise en güvenilir şehirlerde olan seviyede. Seyahatlerde genel kural olarak yanınızda çok fazla nakit taşımayın. Günlük yapılacak harcamalar için cebinizde para bulundurun ve ödeme yaparken tüm paranızı çıkarıp göstermeyin.

Batumlular genellikle dost canlısı ve misafirperver insanlar olarak biliniyor. Gürültülü sohbet ve tartışmalara girseler de pek kavgacı oldukları söylenemez. Turizm şehirde önemli bir gelir kaynağı ve herkes de bunun farkında olduğundan, turistlere karşı genelde saygılılar.

Batum-Tatil-Gurcistan

Elektrik prizleri

Batum elektrik priziler, bizde olduğu gibi 2 pinli 220 volt AC, 50Hz kullanılıyor. Farklı cihazı olanlar için beraberinde adaptör olması iyi olur. Şehirde adaptör bulmak pek de kolay değil.

Internet

Intourist Palace Hotel’den Üniversiteye kadar uzanan Ninoshvili Caddesi boyunca ücretsiz Wi-Fi bulmak mümkün. Çoğu otel kafe, restoran ve barların ücretsiz internet hizmeti bulunuyor. Ayrıca üzerinde W amblemi bulunan internet kafelere de rastlamak mümkün; saat ücreti 1,50 Lari/1 saat.

Batum hava durumu

Güney Kafkasya’nın en ilginç şehirlerinden birisi olan Batum subtropik bir iklime sahip. Bu yüzden Karadeniz’in Akdeniz’i olarak da adlandırılıyor. Mayıs ortası ile havalar ısınmaya başlıyor ve Eylül sonuna kadar denize girilebiliyor. Bahar dönemleri Batum’a gitmek için en uygun zaman. Serin havalar için yanınıza uzun kollu bir penye almanız iyi fikir olabilir.

Batum-Turu

Batum ulaşım

Batum havalimanı, Hopa ve Batum tarafından ortak kullanılıyor. Haftanın her günü İstanbul-Batum seferleri yapılıyor. Batum bileti yerine Hopa uçak bileti almak, sonrasında Hopa’dan Batum’a geçmek, biraz zaman kaybına yol açsa da, dar bütçeli gezginler için uygun bir seçenek olabilir. Türkiye’den özel araçla Batum’a geçmek mümkün.

Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek isteyenlerin, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Pasaport polisinden alınan bilgiye göre; 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcunun Batum/Hopa uçuşlarında pasaportsuz olarak yalnız seyahat etmesi halinde, her iki ebeveynin muvafakatnamesinin; ebeveynlerinden sadece biriyle seyahat etmesi halinde, diğer ebeveynin muvafakatnamesinin beyan edilmesi zorunlu. Aksi halde 18 yaşını doldurmamış çocuk yolcuların uçuşuna izin verilmiyor.

Şehrin 5 km kadar güneyinde yer alan havalimanından taksi veya yerel dolmuşlarla şehir merkezine gitmek mümkün. Şehir içindeki Batum’da gezilecek yerler yürüyerek kolayca keşfedilebiliyor. Gerektiğinde taksi en uygun seçenek, bir çok yer için 5-10 Lari ödemek yeterli. Batum’da dolmuşlar marshrutka olarak adlandırılıyor. Gürcistan’ın diğer şehirlerine ulaşmak için otobüs ve demiryolu bağlantıları var.

Batum-Alisveris
Alışveriş için alınabilecek içecek kupaları

Batum alışveriş

Şehir merkezindeki Batumi Plaza elektronik meraklılarının uğrak yeri. Amerika menşeili elektronik ürünlere rağbet oldukça yüksek. Sigara, içki ve iPhone, iPad gibi elektronik ürünler alınca neredeyse gezi masraflarını çıkarmış oluyorsunuz. Bunların dışında ağaç oyma maşrapalar ilgi çekici.

Batum gece hayatı

Batum, temiz, güzel, huzurlu bir şehir. Şahane yemekler, iyi plaj, iyi oteller var, ancak eğlence ve gece hayatı açısından çok şey vadetmiyor. Gece hayatı kulüplerde yüksek sesli müzik ve pahalı içeceklerden ibaret. Canlı müzik ve kalite açısından yetersizler.

Son birkaç yıldır batum gece klüplerindeki mafya vari davranışlar, hesap şişirmeler, kazıklamalar hakkında o kadar çok olay var ki kesinlikle gitmeden çok iyi araştırmanızı, her şeyin fiyatını önceden sormanızı, anlaşmanızı ve bilinçli davranmanızı öneriyorum. Gitmeden önce mutlaka araştırma yapmanız yararlı olur.

Tarabua Beach Club, Privet Batumi Bae, Sector 26, Soho Lounge, Clup Discorium, Sublime Batumi, Pier Batumi Beach Club, Sheraton Batumi Hotel Night Club dans ve eğlence için uygun seçimler olabilir.

Gece kulüplerinin birçoğunda giriş ücreti olarak 10-15 Lari ödenmesi gerekiyor. Gece 23:00 sonrası kulüpler kalabalık olmaya başlıyor ve sabah 04.00’e kadar bir çoğu açık.

Batum gece hayatı, ülkemizde ne yazık ki kumar, kadın, fuhuş olarak algılanıyor. Batum’a her giden kumar ve seks için gitmiyor, ancak böylesi bir algı ve yaftalamalar öne çıkıyor. Batum hakkında yazılara bakınca çoğunlukla kötü olarak aktarılıyor ve Batum bunu hak etmiyor.

Batum-Gece-Hayati-Nightlife-Batumi

Batum Otelleri

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace HotelRadisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor. Bu otellerde kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor.

Piazza HotelLegacy HotelBatumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor. Düşük bütçeli gezginler TJ HostelBatumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Batum turu

Batum veya yerel adıyla Batumi, ideal bir hafta sonu kaçamak şehri olabilecek niteliklerde. Özellikle Doğu Karadeniz turu yapanlar günübirlik veya en ideali 1-2 gece konaklamalı olarak Batum’a gidebilirler. Şehrin bir çok öne çıkan yerini gezmek ve görmek için 2 tam gün yeterli.

Batum-Hakkinda

Gümrük

Sarpi Gümrük Kapısından Gürcistan’a araçla geçişlerde 500 GEL tutarında ve en fazla 30 kg’lık ticari olmayan eşyaya vergi uygulanmıyor. Sigara ve içki Batum’da Türkiye’ye göre çok ucuz. Dutty Free bölümünden alışveriş yapabilmeniz için, Gürcistan’da, en az 3 gün bulunmanız gerekiyor, yani kalış sürenize göre alışveriş imkanı var, ancak 4 LT alkollü içki ve 2 karton sigaraya alınmasına kimse bir şey demiyor.

Geçişlerde 30.000 GEL veya daha fazla tutardaki dövizin beyan edilmesi zorunluluğu var. Beyan edilmemesi durumunda paraya el konuluyor.

Araçla giriş yapanlar ayda 4 kez akaryakıt alma hakkına sahipler.

Resmi tatil günleri

1-2 Ocak Yılbaşı, 7 Ocak Ortodoks Chiristmas, 19 Ocak Vaftiz Günü, 3 Mart Anneler Günü, 8 Mart Kadınlar Günü, 9 Nisan Şehitler Günü, 20 Nisan Paskalya Günleri (sadece 2014 yılı için geçerli), 9 Mayıs Zafer Bayramı, 12 Mayıs Anma Günü, 26 Mayıs Bağımsızlık Günü (Milli Gün), 28 Ağustos Mariamoba, 14 Ekim Din Bayramı, 23 Kasım Din Bayramı.

Batum-gece

Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası var. 

Gürcistan vizesi

Farklı bir ülkeyi görmek, kültürünü tanımak isteyen Türk vatandaşları, yanlarına pasaport veya sadece nüfus cüzdanlarını alıp, Sarp sınır kapısından 10 dakika süren kontrol işlemlerinin ardından artık Gürcistan vizesine gerek duymaksızın Batum’a giriş yapabiliyor. Sınırdan geçişin kolay olmasının da etkisiyle başta Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa olmak üzere Karadeniz bölgesindeki çok sayıdaki insanımız özellikle yaz döneminde hafta sonlarını Batum’da geçiriyor. Gürcistan’da vizesiz 1 yıl kalabiliyorsunuz.

Yurtdışı çıkış harcı tutarı olan 15 TL’yi ödeyerek, nüfus cüzdanı ile giriş yapılabilen Gürcistan‘a gitmeyi düşünenler, kurallara uydukları takdirde bir sorunla karşılaşmıyor. Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği iki ülkeden biri olan (Diğeri KKTC) Gürcistan keyifli bir tatil için denemeye değer.

T.C Batum Başkonsolosluğu

Ninoshvili Kucha No:9 Batumi-Georgia. Telefon : +995 422 25 58 00. E-posta: consulate.batumi@mfa.gov.tr.

Türkiye’nin de yer aldığı 94 ülkenin vatandaşları için 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalış süresi sınırlaması kaldırılmış, böylece vatandaşlarımızın Gürcistan’da vizesiz olarak kalış süresi bir yıla çıkarılmıştır.

142,2k Takipçiler
Takip et

310 YORUM

 1. Merhaba, 1 hafta önce kimlik yeniledim fakat yeni kimliğim henüz gelmedi. Pazar günü Batuma gideceğim onun yerine alabileceğim herhangi bir belge var mı?

  • Eski kimliğiniz sizde duruyor, onunla giriş yapabilirsiniz. Geçici kimlik belgesiyle de Batum’a giriş yapılıp yapılmadığı konusunda emin değilim. Bazı kaynaklar yapılacağını söylüyor ama kaynaklar güvenilir değildi. Yapabilen varsa yorum kısmına yazarsa sevinirim.

 2. Merhaba ben Karadeniz turuna çıkıcam ve Batum’a da geçicez ama kimliğim 2009 da değişmiş ayrıca resim bölümünde açık bi resmim var şimdi kapandım değiştirmek için de vaktim yok sorun yaratırlarmı acaba

 3. Merhaba ben batuma gitmek istemiyorum kimlikle geçişte yeni kimlik olmak zorundamı yoksa eski tür kimlikle geçebilirmiyim

  • Batum’a gitmek istemiyorum yazmışsınız. Yukarıdaki yazıyı okumanız gerekiyor. Orada belirtildiği gibi yeni kimlikle de nüfus cüzdanınızla da Gürcistan’a gidebilirsiniz.

 4. Batum da ne yaparsaniz yapin clublara dikkat edin. Iceri girersiniz yaniniza bayanlar oturur. Ardindan 2 icki icerler . Kasaya gittiginizde turk parasi 3-4 bin hesap gelir. Tehditle 30 kisi ustunuze coker ve alirlar o parayi. Ve isin ilginci bu clublari türk ler isletiyor. Bizim vatandasimiz bize posta koyuyor. Mafyalasma var. Farkli bir ulkede oldugun icin biseyde yapamiyorsun. Kendi ulkende bisekilde yolunu bulursun. Polis yada birilerinden yardim isteyebilirsin. Orda isteyemiyorsun. Cok dikkatli olun. 5 yildizli oyellerde yani kurumsal takilan yerlerde eglence arayin. Cok masrafli olacagini dusunup kurumsal yerlerden kacarsaniz bi zikkim yapamadan 3-4 bin hesabi tehditle odeyip geri donersiniz. Sonuc olarak baska ulkelerin vatandaslari zararsiz. Kendi vatandasimiz heryerin icine sictigi icin kendi vatandasimdan utaniyorum

  • Merhaba annem Gürcü ve üstüne araba aldık ve 2 yıldır Türkiye’de kullanıyoruz cezaları hakkında bir bilginiz var mı?

 5. Merhaba Benim kimliğim 2015 de yenilendi . Kardeşiminki 2012 de 10 sene olmadı henüz . Benim kimlik baya taze ama kardeşiminkinin kenarları çok az eskimiş sıkıntı olur mu ne kadar yeni olması gerekiyor kimliklerin birazcık eski olması sıkıntı olabilir mi ? İlla yenilemek gerekiyor mu

 6. Merhaba 14 Nisanda bizde Batum’a gitmeyi düşünüyoruz ve kimliğimin kenarları biraz açılmış ve yıpranmış durumda. 10 yıldan eski değil fotoğraf var sorun olur mu?

 7. Merhaba kimlikle giriş yapildiktan sonra pasaportla 3. bir ülkeye gitmek rahat mi? Pasaportla girmeyeceğim.cikacam.

   • Bu şekilde olduğuna emin misiniz. Dış işlerinin sitesinde şöyle bir madde var: 3.İki ülke vatandaşlarının kimlik kartlarıyla seyahatleri, yalnızca Türkiye ile Gürcistan arasında mümkün olacak ve üçüncü ülkelere seyahatler için geçerli ulusal pasaportlarını kullanacaklardır.
    Bu maddeden kimlikle girsen bile pasaportunla istediğin 3. ülkeye gidebilirsin anlamı çıkmaz mı?

    • Siz Gürcistan’dan çıkmanız için Gürcü kontrol memuruna pasaportunuzu uzattığınızda öncelike Gürcistan’a giriş mührünüzüe bakacak. Bulduğunda yanına Gürcistan’dan çıkış kaşesini vuracak. Kimlikle girerseniz pasaportunuzda böyle bir kaşe olmayacağından giriş yapamadığınız ülkeden çıkış yapamazsınız anlamına geliyor (bana göre).

     • Bu pasaporta kaşe olayı benim de kafamı kurcaladı ama onun da çözümünü şöyle düşünmüştüm. Verdikleri geçici pasaportu pasaport memuruna ibraz ederek giriş mührünü başka belgede de olsa ispatlamış oluruz. Tabi sizin düşünceniz daha ağır basmıyor değil. Cevap verdiğiniz için teşekkürler.

     • Merhaba meselenin açıklığa kavuşması açısından Tiflis Büyükelçiliği’ne konu ile alakalı bugün mail attım .Aldığım cevap aşağıdadır:
      Kimliğinizle giriş yaparken tarafınıza verilen mühürlü giriş-çıkış kağıdınızı pasaport polisine ibraz ettiğiniz takdirde başka ülkelere yapacağınız seyahatlerinizde herhangi bir sorun yaşamayacağınız değelendirilmektedir.

 8. Merhaba. Ben 14 yaşımdayım, bu yaz 10 günlüğüne kuzenimle Batum’a gitmeyi düşünüyoruz. Kuzenim 20 yaşında. Annem babam şükürler olsun ki sağ. Anneme ve babama gerekli belgeleri imzaladıktan sonra rahatça geçebilir miyiz sınır kapısından?

 9. Arabayla Sarp sınır kapısından girip Türkgözü sınır kapısından tekrar Türkiye’ye girmek mümkün mü?

 10. Gürcistan’a gidesim vardı yorumları okuyunca vazgeçtim. Polis insanın cebine uyuşturucu koyarmış, kadınları yaramazmış yok Türk düşmanıymış en iyisi canım vatanımda kalmak Karadeniz turu atmak heralde.

  • Ben 3 defa gittim, dediğiniz şeyleri ne gördüm ne duydum. Gezmeye gidiyorsanız başınıza bir şeyl gelmez. Lüzumsuz yerlere takılan, keşfetmek değil de gece hayatım ve başka beklentilerini karşılamay gidenlerin yorumlarını dikkate almayın. Gürcistan güzeldir. Elbette Karadeniz’e ilkin gini, memleketi gezin.

  • Kesinlikle öyle bir durum yok. Türklerle kardeş gibiler. Gayet güven ve huzur içinde gezebilirsiniz. Zaten Batum’un çoğu Türk yada Türkçe biliyor. İki komşu il gibi düşün.

 11. Tiflis e ekim 2017 tarihi itibariyle eski kimlikler ile giriş yapılamayacağını duydum. Benim de ekim ayı için planlanmış bir seyahatim vardı bölgeye. Pasaportumun süresi de ne yazık ki seyahatimden 5 gün önce bitiyor. Eski kimlik kartı ile Tiflis ten giriş yapabilir miyim?

 12. Çok Tşk.ederim Kemal bey,
  1 aylık araştırmalarımın sonunda Tiflise gitmeye ve orda çalışmaya karar verdim.Tabi Allah izin verirse.
  Biliyorum işsizlik çok yüksek,maaşlar düşük.
  Almanyada doğdum ve 30yıl orda yaşadım.Yani din,kültür ve dilde bi problem çekmem diye düşünüyorum.
  Bana yardımcı ola bilecek,Tifliste oturan iyi niyetli arkadaşlarımız varmı?
  Sizin düşünceleriniz bu konuda nedir acaba Kemal bey.

 13. Çok araştırdım yine kafam karıştı.
  Sadece Kimlik ile giriş yaparsam,kaç gün Gürcistanda vizesiz kalabilirim.
  1 yıl diye biliyorum.
  Tşk….

 14. Gümrük nasil işliyor? Hava yoluyla Gürcistan gideceğim. 4 gun kalip
  1-iphone 7 plus
  1-Canon dijital fotoğraf makinesi
  1-ipad tablet alacağım
  Herkes farklı sey söylüyor. Kimi kutulu ise 400 Euro üstü vergi olur diyor. Kimi 1 adet kendi adina vergi odemezsin ama kutu ambalajli degil kutusuz el bagajına koy deniliyor?

 15. Nüfus cüzdanımı 2016’da yenilettim fotoğrafım da 2016’da çekildiğim yeni bir fotoğraf. fakat yeni kimlikler çıktı ve şuan yeniletmeye vaktim yok 2016’da çıkarttığım kimliğimle girebilir miyim?

  • Ben yeni geldim Batum’dan… Soğuk damga önemli dikkat ettikleri hususlardan biri önemli yani ama şunu gördümki canım memleketim özgürlükler ülkesi Türkiyem. Batum’da yere çöp sigara izmariti, tükürmek vs yasak güzel bir uygulama ama gitmeye değer mi bence hayır bizim Antalya Batum’a bin basar valla reklamını yapıp ülkelerine gelir kazandırmaya çalışıyolar. Yoksda Batum’da birsey yok.

   • Buradan giderken paranızı Gürcistan larisi yapıp mı gittiniz yoksa gümrükte change ofisler var mı? Kara yolu ile gideceğim gümrükte bırakıyor otobüs çalışma vs olduğu için sorun yaşamamak adına soruyorum.

    • Paranızı şehir içinde çok daha iyi fiyata dönüştürebiliyorsunuz. Gümrüktekilerin kar oranı çok yüksek. Şehir merkezinde de bir kaç yere bakın yanyana olanlarda bile fark çıkıyor.

 16. Acil bilen birisi cevaplayabilrimi lütfen! Annem kimliğini evde unutmuş giderken ve yanında pasaport ile ehliyeti var Batum’a giriş yapabilir mi?

 17. Annemin 10 yildir degismemis kimligi bilgileer resim gayet net. Yeni çipli kimlige basvurduk. Bayramda Batum’dayiz. Yeni kimlik gelmezse sikinti yasar miyiz acaba?

  • Yeni kimliğe başvuran kişilerin eski kimlikleri Türkiye’den çıkışta geçersiz sayılıyor, kimlik gelmemiş olsa bile

  • Şu anda batumdayım.Arabam ile Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye giderken Batum da polis çevirdi ve ehliyetimiz Ukrayna ehliyeti olduğundan ve üzerinde international yazmasına rağmen kabul etmedi polis ve 500 lari (200)usd ceza yazdı ve şimdi gidebilirsin dedi.Gürcistan gümrüğüne geldiğimiz de ise bu sefer gümrük polisi bu ehliyet sahte sesi ve tam 4 gündür burada esir kaldık.bugpn mahkemeye çıkacağız 1100 usd ceza ödeyip çıkacağız ve ne acıdır ki Türk konsolosluğuna ulaşamadık Tel açmıyorlar Ankara’yı aradık ama dönen olmadı anlayacağınız lanet bir ülke ve Türkleri asla ve asla sevmiyorlar Ermeni grubunun fazla olması da işin ayrı tarafı.Konsolosluk dahil kimse yardım etmedi etmiyor Allah’a emanet anlayacağınız lanet olsun

 18. Haftanin hangi gunu daha kolay sarf kapisi gecmek? Şuan orasi cok yogunu olduğunu soylüyorlar? 3- 4 saat bekleyenler olduğunu… Aabah saatler mi daha iyi yoksa aksam?

 19. Merhaba arkadaşımla arabayla Gürcistan’a gezmeye gideceğiz ama hiç bir bilgiye sahip olmadığımızdan internet yardımıyla yolumuzu bulmayı düşünüyoruz. Türk hatlarını Gürcistan’da kullanmak çok pahalı olacağından oradan gsm hattı almayı düşünüyoruz. Acaba nereden nasıl alabiliriz? Gümrük kapısında yada hemen kapıyı geçince varmıdır hat alabileceğimiz bir yer ve hat alırken belge olarak neler istiyorlar.

 20. Bir tane namaz kılan gürcü kardeş ile tanışmak isterdim. Niyetim var gitmeye fakat çekiniyorum da. Yol gösterecek ve bilgi verecek yani neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyoruz ondan dedim varsa böyle bir gürcü kardeş namazını kılan ve allah c.c.hünden korkan iltibata geçmek isterim allaha emanet olun

 21. Şu an Batum’dayım gezecek yer arıyorum fakat arkadaş biraz pohpohlamış nedendir bilinmez batumu. Buraya h kreş kumar ve kadın için geliyor ki gördüğüm kadarıyla kumar ve kadın dışında hiç bir şeye sahip olmayan ölü bir şehir

  • Arkadaş dediğin kişi olmayan yerleri mi yazmış? Yazdığı yerleri gidip gördün mü? Oraya “herkeş” kumar ve dediğin şeyler için gitmiyor. Ölü şehir dediğin yer Türkiye’den en çok turist ziyareti alan şehir.

 22. Ben de 2016 temmuzda gittim. Türklerin çalıştırdığı bir diskoya gittim. 2 bira hesap 500 Lari geldi. Tabiki itiraz bir işe yaramıyor. Polis geliyor da ama o polis de onlarla anlaşmalı. Yani vermek zorunda kalıyorsunuz. Oradaki Türk esnaftan uzak durun, taksicilere eğlence mekanları sormayın. Batum’da hayat yok. Hayalkırıklığı ile donersiniz. Onun için büyük hayallerle oraya gitmeyin derim.

 23. Arkadaşlar ilaç vb her şeyi alıyorlar. Abarttılar gibi değil. Sadece kimlikleriniz yeni olsun. Bir de girişte TC ve Gürcü polisinin size vericegi kağıtları kaybetmeyin çıkışta sorun yaşamayın. Görülmeye değer bir yer Batum. Kurallara uymanizi ve hiç bir türlü Gürcü polisiyle dialoga girmemenizi tavsiye ederim.

 24. İyi günler 2 günlük bir iş icin Gurcistan’a gidecem. Kimligimdeki fotoğraf bayağı eski değiştirmem lazim. Yeni kimlik kartininda en azindan 3 hafta sonra elime ulaşacağını soyledi yetkililer. Gecici kimlik belgesiyle gidersem sorun yaşar mıyım acaba?

 25. Merhaba ben batuma gitmek istiyorum tatil için10 gün kalmayı düşünüyorum fiyatları nasıl yakın zamanda giden varmı otel olur bar olur eğlenmek için gidecem yani ne kadar götürmem gerekiyor

 26. Biz eşimle ayriyiz cocugumun velayeti bende babasının soyismini taşıyor yinede vekalet isterlermi yardımcı olursanız sevinirim

   • Hayir velayet sizdeyse hicbir sekilde baska birsey istemiyorlar. Zaten sistemden goruyorlar ama bir de karar yazisina bakiyorlar. Velayetin sizde olduguna dair.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın