Azerbaycan
Azerbaycan

Filipinler‘in başkenti Manila’nın da üzerinde olduğu Luzon Adası, Filipinliler için “dünyanın sekizinci harikası” olarak kabul edilen çeltik tarlalarına ev sahipliği yapıyor. Banaue bölgesinde, 2000 yıl önce Ifugao kabilesi tarafından işlenmeye başlanan bu alanlar UNESCO Kültür Mirası listesinde de yer alıyor.

333 yıl ülkeyi sömürge olarak kullanan İspanyollar, bu pirinç tarlalarını cennete çıkan merdivenler olarak tanımlamışlar. Banaue’nin binlerce yıllık çeltik tarlaları Filipinlilerin de gurur kaynağı.

Banaue’nin doğusunda bulunan Batad‘da UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir yer. Banaue Köyü çeltik tarlaları kadar ünlü olan Batad Çeltik tarlaları, sanki bir amfi tiyatro gibi yükseliyor. 2000 yıl önce Ifugao kabilesi buraları el emekleriyle inşa etmişler. O zamandan bu yana, nesilden nesile aktarılan geleneksel tarım yöntemleri ile pirinç üretimi devam ediyor.

Batad-Pirinc-Tarlalari
Unesco Dünya Mirası, Batad Çeltik Tarlaları

Son yıllarda iklimlerin değişmesi, şiddetli yağışlar ve artan erozyon etkisiyle, Ifugao görkemli amfi tiyatro çeltik terasları tahrip olma tehlikesiyle karşı karşıya. Turistlerin de katılım gösterdiği gönüllü programlarla, çeltik tarlaları arasına taş duvarlar inşa edilerek sellerin yıkım etkisi azaltılmaya çalışılmış.

Dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip mütevazı Rita’s Mount View Inn konaklama tavsiyem.

Asya’da en iyi korunan İspanyol kolonisi olarak kabul edilen Filipinler, birçok farklı kültürün yaşadığı bir ülke. Banaue, Batad, Sagada ve Vigan çevresinde yaşayan yerliler halen yüzlerce yıl önce inşa edilmiş geleneksel evlerinde oturmayı sürdürüyor.

⇦ Önceki blog yazısıNapoli’nin En Renkli Sokağı: Via San Gregorio Armeno
Sonraki blog yazısı ⇨Asya’da Görmeniz Gereken Daha Önce Adını Hiç Duymadığınız 10 Yer

7 YORUM 💬

  1. Gerçekten mükemmel! Çok beğendim ve çok duygulandım.

    Çoğu kişinin hayallerini gerçekleştirebiliyor olabilmeniz ne güzel! Bilgilendirmeleriniz için sonsuz teşekkürlerimle, tebrik ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum.

  2. 2 yıl evvel Filipinler gezimi sizin blogunuzu okuyarak planladım. Hatta otelin balkonunda çektiğiniz bir fotodan etkilenip aynı otelde kaldım. Siteyi zevkle takip ediyorum.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın