Uzakdoğu’nun en gizemli şehirlerinden Bangkok, Tayland’ın başkenti ve en kalabalık şehri. Tayland Körfezi yakınlarında, Chao Phraya Nehri düzlüğünde kurulu şehir Güney Asya’nın en hareketli şehirlerinden biri. Bangkok, ister 2 gün kalayım, ister 2 ay, benim için her zaman inanılmaz ilginç bir şehir benim için. Muhtemelen de Asya’nın en büyüleyici başkentlerinden birisi.

Aynı saatin içinde çok sayıda farklı duyguya hitap eden deneyim sunan bu şehirde, modern ve geleneksel, batı ve doğu bir arada. Lezzetli sürprizlerle dolu olan şehirde, bir yanda nem, sıcak, karmaşa, gürültü, koku ve trafiğin diğer yanda egzotik, cazibeli, lezzetli ve davetkar bir dünya var. Bangkok’un sunduğu gözde deneyimleri keşfetmek için en az birkaç gün ayırmak gerek. Eğer yolunuz bu renkli şehre düşerse, Bangkok’ta insanı şaşırtan deneyimlerine de bir göz atın.

Bangkok’un İnsanı Şaşırtan Yönleri

Dünyanın en sıcak şehrine dalmak

Bangkok Trafik

İstanbul’dan 9.000 km uçup da hava limanından dışarıya adım atınca, saunaya dalmak gibi bir his Bangkok’ta olmak. Çünkü Bangkok, Dünya Meteoroloji Örgütünce dünyanın en sıcak başkenti.

Çılgın derecedeki sıcaklık ve nem tropikal iklimi hücrelerinizde hissetmenizi sağlıyor. Olsun, özellikle memlekette kış varken bu sıcağa kim hayır diyebilir ki! Hemen şortlu, sandaletli fotoğrafları Facebook’a atın, arkadaşlarınızı çatlatın.Hangover filmini yeniden çekeceğiniz Patpong

Bangkok, Patpong

Çılgın gece hayatı kavramının hayat bulduğu yer Patpong. Dünyanın en ünlü red light district bölgelerinden birisi. Barları, restoranları, striptiz kulüpleri, sokak satıcıları, tezgahları ile gece şehrin kalbinin attığı yer.

Filmlerin kovalamaca sahnelerine ev sahipliği yapmış bu capcanlı yerde, yüzlerce neon ışıklı barın baştan çıkarıcı şovları gecenizi unutulmaz kılıyor. Go-go barlardan birine dalınca, hayatınızın en çılgın anlarından birini yaşayacağınız kesin. Yabancı bir ülkede dımdızlak ortada kalmak nasılmış deneyimleyebilirsiniz.

Yoğun trafiği stressiz deneyimlemek

Bangkok trafiği

Seyahat etmek yeni deneyimler kazanmaktır derler. Bangkok belki de hayatınızda yepyeni trafik deneyimi kazanacağınız ilginç bir şehir. Burası, dünyanın en uzun süre kırmızı ışıkların yandığı başkent olsa gerek. Bilmem, belki de bana öyle geldi.

İlginç yanı, sıkışık trafikte bile korna sesi duymak, sinirli bir şoföre denk gelmek pek de mümkün değil bu şehirde. Herkes bir rehavet içerisinde. Bir değişiklik yapın, böylesi trafiğe yakalanırsanız siz de rahat olun.

Egzoz soluyalım: Tuk-Tuk

Bangkok Tuk-Tuk

Bizde toplu taşıma demek otobüs, metrobüs, metro ve taksi demek, bir de dolmuş var bizde. Bangkok’ta ise dolmuş yerine tuk-tuk var. Tuk-tuk, üç tekerlekli motosiklet. Arkasında 2 kişilik bir kasası var. Şehrin kalabalık trafiğinde egzoz yutmak ve Afrika’da doğmadan zenci olmak için de birebir.

Bangkok’ta olup da tuk-tuka binmeden dönenleri Bangkok’a gitmiş saymıyorlar. Size ısrar eden tuk-tukçuya istediğiniz kadar hayır deseniz de bir müddet sonra kendinizi tuk-tukta bulabiliyorsunuz. İnat etmeyin, binin. Yanınıza maske alın.

Yükseklik korkusunun yeni boyutu: Baiyoke Tower

Baiyoke Tower, Bangkok

Oldum olası şehri yukarıdan izlemeyi seven bir milletiz. 309 metre yüksekliğiyle Bangkok’un en yüksek binasından şehri izlememek de olmaz tabi. Geniş pencereleri, kuş bakışı Bangkok manzarasına dalmak isteyen, yükseklik korkusu olmayanlar için birebir. Ben yüksekten korkarım diyenler, kalabalık 84. kat yerine 77. katı tercih edebilirler.

İşkencede yaratıcılık!

Bangkok Corrections Museum

Biz millet olarak müzeleri çok severiz(!) Özellikle yurtdışına adım attığımızda soluğumuzu ilk olarak müzelerde alırız, malum kültürel deneyimlere aşk derecesinde bağlıyız. Bangkok bunun için cennet bir şehir. İşte Bangkok’ta bir müze var ki, ilk adım atılması gereken yerlerden.

Correction Museum, 1890 yıllarında Bangkok’un en güvenlikli hapishanesiydi burası. Şimdiyse ilginç bir müze. İşkence aletlerini keşfetmeyi seven sıra dışı çılgın bir gezginseniz bu müzeyi ziyaret edin. Müzelerden diğer biri ise The Pathology and Forensic Museums. Burada da genetik bozukluklar sonucu formaldehitte tutulan bebek fetuslarından başka, 35 kg kadar olan bir testis bile görebilirsiniz. Kültür gezinize renk katın!

Japonya’ya gitmeden Japon klozetini deneyimleyin

Bangkok Terminal 21

Bangkok tam bir AVM cenneti. Öyle ki şehrin bazı yerlerinde hayat sırf AVMler arasında yaşanıyor. Son açılanlardan biri de Terminal 21. Her katında farklı şehirlerin konsepti işlenmiş. İstanbul da var, Londra da. Ama en çılgını elbette Japonların tuvalet keyfi. Bilenler bilir, bol düğmeli, su fışkırtan, hava üfleyen ve bilmem ne yapan klozetleri. Oturun birine ve keyfini çıkarın.

Bu akşam yemekte akrep ve çekirge var!

Bangkok, Cekirge

Uzakdoğu’ya hiç gitmemiş olanlar, oradan buradan duyduklarıyla, Taylandlıların hep böcek yediğini hep söyler. Bu yalan olsa da siz yine de onları haksız çıkarmayın. Gezginlerin Kabesi ünlü Khao San Road’a gidin. Burası, 70 milletten gezginin çılgınlar gibi eğlendiği bir sokak. Barlar, cafeler, restoranlar, masaj salonları, sokak tezgahları ve dahası…

Sokağın en gözde tezgâhları ise elbette çeşit çeşit leziz böcekler satanlar. Çekinmeden hemen yaklaşın birine. Seçim yapmak çok zor olacak biliyorum, o kadar seçenek arasından hangisinde başlasanız! Benim favorim orta boy tırtıllar ve çekirgeler, ama siz belki akrep ve hamam böceğinden hoşlanırsınız; kiminiz de belki örümcek. Afiyet olsun.

Ayaklarınızın ne kadar güzel olduğunu gösterin (!)

Bangkok ilginç bilgiler

Ben şahsen ayaklarımı uzatmayı veya bacak bacak üstüne atmayı severim. Eminim sizde seversiniz ve bunu Tayland’da da deneyin ve sevimli, güler yüzlü Taylandlıların nasıl sert ve kaba olabileceğini görün! Budist inancında ayakların tabanı kirli kabul edilir ve bundan dolayı ayak tabanının birisine doğru olması iltifat kabul edilir (!) İltifata binaen Thai boksunun marifetlerine mazhar olabilirsiniz. Bir daha ayaklarınızı aylak aylak uzatırken anılarınız depreşir.

📍Bangkok Gezilecek Yerler
📍Tayland Gezi Rehberi
📍Tayland Gezilecek Yerler

Tapınak yandı, yaşasın yeni tapınak!

Bangkok hakkında bilgiler

Hazır tuk-tukçulardan laf açılmışken, bunu da anlatmadan geçemedim. Diyelim ki arkadaşınızla Bangkok’ta bir tapınağa gideyim dediniz ve yola düştünüz. Yoldan bir tuk-tukçu çevirip hadi Yatan Budha tapınağına çek dediniz.

Bizim çılgın Thaili size şunu söyleyebilir; “O tapınak yandı, ben sizi başka yere götüreyim?” Bu aynen şunun gibi bir şey; bir taksiciye Ayasofya’ya çek deiyip de ve bizim kurnaz taksicinin “Ayasofya yandı, Üsküdar’daki Mimar Sinan eseri cami daha güzel, oraya götüreyim sizi” demesi gibi bir şey. Bunu da yapmayıp alıp sizi bir dükkana götürür bırakır. Maksat komisyon almak tabi. İnanmayın.

1 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,1k Takipçiler
    Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın