Gili Adaları, Lombok Adası‘nın kuzeyinde bulunan Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air adında 3 adadan oluşuyor. Bali ve Lombok’a gelen turistler için son yıllarda oldukça popüler olan bu adalar göz kamaştırıcı beyaz kumlu plajlara, kristal berraklığında suya, etkileyici mercan resiflerine sahip. Plajın sadece birkaç metre ötesindeki denizde akvaryum gibi bir deniz ve her bütçeye uygun ekonomik konaklama fırsatı sunan bu adalar, deniz, kum, güneş üçlüsünü sevenler için bundan daha fazlasını sunuyor.

Üzerinde motorlu bir taşıtın olmadığı, Gili Adalarına, Bali’den ulaşmak için en çok tercih edilen yöntem hızlı bot servisleri, ancak yol arkadaşım Hollandalı Farid ile birlikte biz farklı bir şey denemeye karar verdik. Dün balığa gittiğimiz Amedli Wayan ile anlaşıp, onun kardeşi Made’nin balıkçı teknesiyle Amed, Bali’den, Gili Trawangan’a geçeceğiz.

Gili Islands_Gili Adaları_Gili Trawangan_Bali_Lombok-001

Sabah erkenden uyanıp kahvaltımızı yapıp, kaldığımız Pasha Otel’e, kahvaltı dahil 4 gecelik konaklama için kişi başı 51 TL ödedik. Böcekleri saymazsak, oldukça güzel bir otelde çok ekonomik kalıp, keyifli vakit geçirmiştik. Ben balıkçı Wayan’ın motosikletine sırtımda sırt çantamla bindim, Farid ise onun kardeşi olan Made’nin motosikletinin arkasına atladı. 4 km uzaktaki diğer bir köyde geçip, tekneye sırtçantalarımızı yerleştirdikten sonra denize açıldık. Daracık ince uzun şeklinde olan geleneksel Bali teknesinin her iki yanında suda dengede kalmasını sağlayan bacaklar var. Bu haliyle örümceğe benzeyen teknenin arka kısmında motoru ve kocaman da bir yelkeni bulunuyor.

Henüz yola çıkıp biraz açılmıştık ki, dalgalardan dolayı sırılsıklam kaldık, bu şekilde 3-4 saatlik yolculuğu sürdürmemiz zor olacağından geri döndük. Balıkçı Wayan bize buranın dalgalı olduğunu ileride dalgaların azalacağını söyleyince tekrar yola düştük. Sırtçantalarımızın ıslanmaması için Made onları plastik naylonlar ile sarmıştı, ancak güvenmediğimizden çözüp yeniden bağladıktan sonra tekrar açıldık. İlk yarım saat dalgalar bizi yukarı aşağı beşik gibi sallıyordu.

Gili Islands_Gili Adaları_Gili Trawangan_Bali_Lombok-001
Gili Islands_Gili Adaları_Gili Trawangan_Bali_Lombok-001
Gili Islands_Gili Adaları_Gili Trawangan_Bali_Lombok-001

Bir müddet gittikten sonra küçücük teknemizin kaptanı Made, gürültülü motoru kapatıp, yelkenleri açınca, yelkenin gölgesinde daha rahat yol almaya başladık. Tekneyi durdurup, sırtçantalarımızdan yağmurluklarımızı aldık, böylece hem sudan, hem de rüzgardan korunduk. Yalnız o kadar çok sallanmıştık ki, kusmamak için gözlerimizi geride bıraktığımız Bali adasında Agung Dağı zirvesinden başka bir yere çeviremez olmuştuk. Sisler arasında Mount Agung zirvesi kayboluncaya kadar gözlerimizi başka yere çevirmedik. Yolda bir petrol tankeri ile bir yolcu feribotunun yakınından geçtik. Özgürce yüzen yunuslar ise bizim yanımızdan geçiyorlardı.

Bali ile Lombok arasındaki 40 kmlik denizyolunu hızlı bot 2 saat 15 dakikada gidebiliyor. Kaptan Made’nin abisi Wayan, bu yolculuğumuzun 3 saat 15 dakika civarında süreceğini söylemişti. Buna inanmak fazla iyimserlik olurdu. Yolculuğumuzun daha uzun süreceğini tahmin ediyorduk, ancak dalgalara bu kadar teslim olacağımızı hesaba katmamıştık, olsun keyifli bir maceraydı.

Malta
Gili Islands_Gili Adaları_Gili Trawangan_Bali_Lombok-001

Gili Trawangan adasının batı ucuna 4 saat sonra ulaşabildik. Otellerin olduğu bölge, adanın kuzey doğu bölümünde doğru teknemizle yol alırken, çok sayıda dalış ve şnorkelle yüzme turu teknelerine karşılıklı el sallayarak geçiyorduk. Yelkenli teknemizde yağmurluklarımız içerisinde, herkes şortlu-bikinili olduğu bir ortama göre garip görünüyor olmalıydık, meraklı gözlerin takibindeydik. Adanın kuzey doğu kıyısında tekneleri kıyıya yanaşabildiği sadece bir yer bulunuyor, diğer kıyı kesiminin tamamı mercan resifleri ile kaplı. Tekneyi kıyıya yaklaştırırken bile, kaptan Made çok manevra yapıp, çok dikkatli ilerliyordu. Kaptanımız oldukça yetenekli; yol boyunca ayağıyla dümeni, bir eliyle yelkeni kontrol ederken, diğer eliyle de oltasıyla balık avlıyordu, ağzından sigarası hiç eksik olmadan hem de.

Gili Islands_Gili Adaları_Gili Trawangan_Bali_Lombok-001

Teknemizi sahildekilerin de yardımıyla kıyıya çıkardık. Made bizi bildiği bir otele götürdü ve yerleştik, geceliği 175.000 Rp. Yorucu olduğu kadar oldukça eğlenceli geçen bir yolculuk sonrası bizim odada kalmaya niyetimiz yoktu. Bir yandan ezan sesleri, cami hoparlörden okunan dualar, diğer yanda sahilde sereserpe uzanmış, delicesine eğlenen gençlerin arasına karıştık. Polisin bulunmadığı, bir parti ve tatil adası olan Gili Trawangan‘ın beyaz kumlu plajı şimdi bizi ağırlıyordu.

Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya-003

Day 356: Endonezya:14 Gili Island, Lombok, 26 Temmuz 2011

Önceki blog yazısıAmed’de Balığa Gitmek
Sonraki blog yazısıSu Altı Cenneti: Gili Adaları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Hemingway’ın ‘İhtiyar Balıkçı ve Deniz’ kitabını okur gibi büyük bir zevkle okudum. Harika bir anlatım olmuş. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın