Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü. Çamiçi Gölü olarak da bilinen, Büyük Menderes Deltası’nın güneydoğusunda yer alan göl, Menteşe Dağlarının içine sokuluyor. Zengin tarihi geçmişi ile çok sayıda antik kalıntıya ev sahipliği yapan ve yemyeşil zeytin ağaçlarıyla çevrili Bafa Gölü huzurlu atmosferi ile doğa ve kültür tutkunlarını ağırlıyor.

Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan ve geçmişte Ege Denizi’nin bir parçası olan göl, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar ile birlikte Ege Denizi kıyısından uzaklaşarak, kıyı şeridinden 17 km içeride kalmış. Doğal bir set gölü olan göl günümüzde balıkçılık, doğa sporları ve turizm etkinlikleri ile öne çıkan bir çekim merkezi.

bafa gölü nerede

Bafa Gölü hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Bafa Gölü, Batı Anadolu’da, Muğla ve Aydın il sınırlarının kesiştiği noktada yer alıyor. Ege Bölgesi‘nin en büyük gölü unvanına sahip olan; Çamiçi Gölü ve Vafi Denizi gibi isimlerle de anılan Bafa, geçmişte Ege Denizi’nin bir parçasıydı. Büyük Menderes Nehri’nin binlerce yıl boyunca taşıdığı alüvyonların Ege Denizi kıyısında oluşturduğu setin gerisinde kalan bölüm Bafa Gölü’ne dönüşmüş.

Büyük Menderes Nehri’nin Ege Denizi’ne döküldüğü noktadan 17 km içeride yer alan Bafa Gölü’nde üzerinde antik kalıntıların yer aldığı Hayaletada, İkizada ve Menet Adası gibi birçok küçük ada bulunuyor. Kıyılarında zeytin ağaçlarının bulunduğu Bafa Gölü çevresinde ise, antik liman kentlerinden Herakleia ve Pyrrha’nın yanı sıra, tarihi manastır ve mağaralar yer alıyor.

Daha uygun bir Bafa Gölü tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki; uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Bafa Gölü nerede 📍

Bafa Gölü, Aydın ve Muğla sınırları içerisinde yer alıyor. Söke Ovası’nın güneyinde, Didim’in ise kuzeydoğusunda yer alan göl, kendisiyle aynı adı taşıyan Bafa kasabasının yanı başında. Göl, İzmirBodrum Karayolu üzerinde, Söke’den sonra, Bodrum’a 40 dakika uzaklıkta.

ⓘ Bafa Gölü gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Bafa Gölü nasıl gidilir ✈️

Bafa Gölü’ne uçakla nasıl gidilir: Bafa’ya en yakın havalimanı Bodrum’da bulunuyor. Milas-Bodrum Havalimanına Ankara Esenboğa, İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarından yıl boyunca düzenli seferler yapılıyor. Bodrum Havalimanına yaz aylarında Avrupa kentlerinden de seferler düzenleniyor.

Milas-Bodrum Havalimanından Bafa Gölü’ne nasıl gidilir: Milas-Bodrum Havalimanı, Bafa Gölü’ne 52 km uzaklıkta. Havalimanından Bafa’ya herhangi bir toplu ulaşım aracı bulunmuyor. Milas ya da Bodrum’a HAVAŞ ya da MUTTAŞ araçlarıyla geçip bu ilçelerden İzmir yönüne giden otobüsleri kullanarak Bafa’da inebilirsiniz. Araç kiralamak ise en hızlı ulaşım yöntemi.

bafa nasıl gidilir

Arabayla Bafa Gölüne nasıl gidilir: Büyük Menderes Deltasının güneydoğusunda yer alan göle özel aracınızla ulaşmak için İzmir-Bodrum Karayolunu kullanmanız gerekiyor. Bafa Gölü ile aynı ismi taşıyan kırsal Bafa Mahallesi, İzmir-Bodrum Karayolu’nda Söke ve Didim kavşaklarını geçtikten sonra yer alıyor. İstanbul’dan özel aracınızla yaklaşık 8 saatte Bafa’da olabilirsiniz.

Milas’tan hareket eden minibüslerle ulaşabileceğiniz Bafa’ya, Söke Otogarı’ndan kalkan minibüslerle de ulaşım mümkün. İzmir ve İstanbul istikametinden Bodrum’a Söke güzergahından geçen tüm otobüsler Bafa’dan geçiyor. Bafa Gölü, Söke’den 25 km uzaklıkta yer alıyor.

Diğer alternatif de Aydın’a gelip buradan Bodrum-Milas Karayolu’ndan işleyen herhangi bir toplu taşıma aracına binerek Bafa’da inmek. Gölden 30 km mesafede bulunan Didim’den ise her 20 dakikada bir minibüs seferleri düzenleniyor.

Otobüsle Bafa Gölüne nasıl gidilir: Bafa Gölüne otobüsle ulaşım için doğrudan bir ulaşım seçeneği yok. Didim, Söke ya da Milas üzerinden Bafa’ya ulaşmak mümkün. Türkiye’nin dört bir yanından bu üç ilçeye de direkt otobüs seferleri var. Özellikle yaz aylarında sefer sayısı artıyor. Bodrum’a giden otobüsler Söke’den sonra Bafa Mahallesinden geçiyor. Ancak birçok otobüs transit geçmesi nedeniyle Bafa’da durmuyor.

Didim’den her 20 dakikada bir, Söke’den saatte bir ve Milas’tan da saatte bir kalkan dolmuşlarla Bafa’ya ulaşabilirsiniz.

flyistaMalta

Bafa Gölü gezilecek yerler 📌

Bafa Gölü, Ege Bölgesi‘nin en önemli doğal güzelliklerinden biri. Göl, çevresinde çok sayıda gezilecek görülecek yere sahip. 1989’da 1989’da Bafa Gölü Tabiat Parkı ilan edilen bölgede eski Herakleia’nın üzerine yerleşmiş 300 nüfuslu Kapıkırı Köyü, gölü keşfetmek isteyenlerin ilk durağı.

Kapıkırı Köyü’ndeki MS 8. yüzyıl civarında yapılmış olan Bizans Kalesi, köyün en hakim tepesine kurulmuş olan Athena Tapınağı, Menet Ada, Karga Asarı Ada, İkizce Ada ve Kapıkırı Adaları, Latmos Dağı ve Serçin Köyü gezilecek yerler arasında.

Bafa Gölü’ne kadar gelmişken Ege kıyılarının önemli turizm merkezlerinden biri olan Didim, Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Eski Doğanbey Köyü, Magnesia Antik Kenti, Kuşadası ve Söke’yi de rotanıza ekleyebilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz