Çamiçi Gölü olarak da bilinen Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü. Büyük Menderes Deltası’nın güneydoğusunda yer alan göl, Menteşe Dağları’nın içine sokuluyor. Zengin tarihi geçmişi ile çok sayıda antik kalıntıya ev sahipliği yapan ve yemyeşil zeytin ağaçlarıyla çevrili Bafa Gölü huzurlu atmosferi ile doğa ve kültür tutkunlarını ağırlıyor.

Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan ve geçmişte Ege Denizi’nin bir parçası olan göl, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar ile birlikte Ege Denizi kıyısından uzaklaşarak, kıyı şeridinden 17 km içeride kalmış. Doğal bir set gölü olan göl günümüzde balıkçılık, doğa sporları ve turizm etkinlikleri ile öne çıkan bir çekim merkezi.

bafa gölü nerede

Bafa Gölü hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Batı Anadolu’da, Muğla ve Aydın il sınırlarının kesiştiği noktada yer alan Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü unvanına sahip. Çamiçi Gölü ve Vafi Denizi gibi isimlerle de anılan Bafa, geçmişte Ege Denizi’nin bir parçasıymış. Büyük Menderes Nehri’nin binlerce yıl boyunca taşıdığı alüvyonların Ege Denizi kıyısında oluşturduğu setin gerisinde kalan bölüm Bafa Gölü’ne dönüşmüş.

Büyük Menderes Nehri’nin Ege Denizi’ne döküldüğü noktadan 17 km içeride yer alan Bafa Gölü’nde üzerinde antik kalıntıların yer aldığı Hayaletada, İkizada ve Menet Adası gibi birçok küçük ada bulunuyor. Kıyılarında zeytin ağaçlarının bulunduğu Bafa Gölü çevresinde ise, antik liman kentlerinden Herakleia ve Pyrrha’nın yanı sıra, tarihi manastır ve mağaralar yer alıyor.


Daha uygun bir Bafa Gölü tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki; uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Bafa Gölü nerede 📍

Bafa Gölü, Aydın ve Muğla sınırları içerisinde yer alıyor. Söke Ovası’nın güneyinde, Didim’in ise kuzeydoğusunda yer alan göl, kendisiyle aynı adı taşıyan Bafa kasabasının yanı başında. Göl, İzmirBodrum Karayolu üzerinde, Söke’den sonra, Bodrum’a 40 dakika uzaklıkta.

ⓘ Bafa Gölü gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Bafa Gölü nasıl gidilir ✈️

Bafa Gölü’ne uçakla nasıl gidilir: Bafa’ya en yakın havalimanı Bodrum’da bulunuyor. Milas-Bodrum Havalimanı’na Ankara Esenboğa, İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarından yıl boyunca düzenli seferler yapılıyor. Bodrum Havalimanı’na yaz aylarında Avrupa kentlerinden de seferler düzenleniyor.

Milas-Bodrum Havalimanından Bafa Gölü’ne nasıl gidilir: Milas-Bodrum Havalimanı, Bafa Gölü’ne 52 km uzaklıkta. Havalimanından Bafa’ya herhangi bir toplu ulaşım aracı bulunmuyor. Milas ya da Bodrum’a HAVAŞ ya da MUTTAŞ araçlarıyla geçip bu ilçelerden İzmir yönüne giden otobüsleri kullanarak Bafa’da inebilirsiniz.

bafa nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Arabayla Bafa Gölü’ne nasıl gidilir: Büyük Menderes Deltası’nın güneydoğusunda yer alan göle özel aracınızla ulaşmak için İzmir-Bodrum Karayolu’nu kullanmanız gerekiyor. Bafa Gölü ile aynı ismi taşıyan kırsal Bafa Mahallesi, İzmir-Bodrum Karayolu’nda Söke ve Didim kavşaklarını geçtikten sonra yer alıyor. İstanbul’dan özel aracınızla yaklaşık 8 saatte Bafa’da olabilirsiniz.

Milas’tan hareket eden minibüslerle ulaşabileceğiniz Bafa’ya, Söke Otogarı’ndan kalkan minibüslerle de ulaşım mümkün. İzmir ve İstanbul istikametinden Bodrum’a Söke güzergahından geçen tüm otobüsler Bafa’dan geçiyor. Bafa Gölü, Söke’den 25 km uzaklıkta yer alıyor. Diğer alternatif de Aydın’a gelip buradan Bodrum-Milas Karayolu’ndan işleyen herhangi bir toplu taşıma aracına binerek Bafa’da inmek. Gölden 30 km mesafede bulunan Didim’den ise her 20 dakikada bir minibüs seferleri düzenleniyor.

Bafa Gölü gezilecek yerler 📌

Ege Bölgesi‘nin doğal güzelliği Bafa Gölü, çevresinde çok sayıda gezilecek görülecek yere sahip. 1989’da 1989’da Bafa Gölü Tabiat Parkı ilan edilen bölgede eski Herakleia’nın üzerine yerleşmiş 300 nüfuslu Kapıkırı Köyü, gölü keşfetmek isteyenlerin ilk durağı.

Kapıkırı Köyü’ndeki MS 8. yüzyıl civarında yapılmış olan Bizans Kalesi, köyün en hakim tepesine kurulmuş olan Athena Tapınağı, Menet Ada, Karga Asarı Ada, İkizce Ada ve Kapıkırı Adaları, Latmos Dağı ve Serçin Köyü gezilecek yerler arasında.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın