Ayvalık, Kuzey Ege’de en sevdiğim yerlerden, bir de Kaz Dağları ve Foça var tabi. Zeytinin hayat verdiği, Türkiye‘de tescilli en fazla tarihi evinin olduğu Ayvalık, nostaljik sokakları ile kendine münhasır bir dokuya sahip. Sahip olduğu bu değerli evlerin kıymeti yeni yeni anlaşılmış ve koruma altına alınmış. Asırlık zeytinyağı ile sabun fabrikaları ve zeytinciliğe dayalı, kendine münhasır endüstriyel peyzajıyla bugün UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeye aday.

Bir zamanların efsanevi yazlıkçı yeri Ayvalık, sakin hayat özlemiyle büyük şehirlerden kaçanlar tarafından bugünlerde sanki yeniden keşfedildi. Taş evler restore edildikçe sokakları daha bir güzelleşti. Butik restoranlar, yeni nesil cafeler, sanat galerileri, antikacılar, seramik atölyeleri çoğalıyor.

Ayvalık, Anadolu Yarımadasının batıya, Ege Denizine açılan kapılarından birisi. Şehir 19. yüzyılda ticari etkinliği ve zenginliği, kültürel ve entelektüel düzeyiyle Akdeniz kıyılarının en tanınmış yerleşimlerinden birisi haline gelmiş. Kuzeyinde Edremit Körfezi ve Gömeç, doğusunda İzmir’in Bergama, güneyinde ise Dikili ilçeleriyle çevrili.

Ayvalık’ın imbatı ve meltemi meşhur. Özellikle yazları tüm çevre kavurucu sıcaklıkla boğuşurken Ayvalık’ta, genellikle öğle saatlerinde başlayan batıdan ve kuzeyden esen imbat ve poyraz ilçeyi serinletiyor. Ayvalık bu özelliği sayesinde dünyanın oksijen bakımından en yüksek oranlarına sahip Kaz Dağları‘nın oksijenini bölgeye taşıyor.

Ayvalık’ı ziyaret etmek için en güzel zamanları benim için bahar ayları. Akdeniz ikliminin yaşandığı Ayvalık’a aslında her mevsim gidilir. Yaz dönemi tatilciler ve yazlıkçılarla dolup taşıyor. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, okulların tatile girdiği dönem sonrası ziyaret edin. Ayvalık’ı Ayvalık Yapan 10 Güzel Şey blog yazıma da göz atın.

Ege kıyılarında sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arzuluyorsanız gitmeniz gereken yerlerden biri Ayvalık olsun. Yüz elliden fazla mezeyi içeren leziz mi leziz mutfağı, Ege Denizine yeşil bir inci gibi serpilmiş 22 adası, pırıl pırıl mavi bayraklı koyları ve meşhur Cunda Adası… Daha ne olsun!

Akdeniz ikliminin yaşandığı Ayvalık’ı ziyaret etmek için en güzel zamanlar bahar ayları olsa da, plajları, denizi ve günlerin devamlı ılık rüzgarlı geçmesiyle yaz turizmi için de sıklıkla tercih edilen bir destinasyon.

Özellikle yazları tüm çevre kavurucu sıcaklıkla boğuşurken Ayvalık’ta, genellikle öğle saatlerinde başlayan batıdan ve kuzeyden esen imbat ve poyraz ilçeyi serinletiyor. Ayvalık bu özelliği sayesinde dünyanın oksijen bakımından en yüksek oranlarına sahip Kaz Dağları’nın oksijenini bölgeye taşıyor.

Makedonya Tatil

Ayvalık Gezilecek Yerler

1. Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi

ayvalık gezilecek yerler
ayvalik gezilecek yerler kilise

Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık’ın en eski sembol yapılarından. Uzun yıllar Rumların yaşadığı Ayvalık’ta, ilçe merkezi ve çoğu Cunda Adası’nda olmak üzere pek çok tarihi kilise var. Ayvalık merkezde yer alan Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık gezilecek yerler listesinin başında yer almalı.

Ayvalık sahilden 5 dakikada yürüyerek ulaşılabiliyor. Ayvalık’ta Rumlar tarafından yapılmış çok sayıda tarihi kiliseden biri olan Taksiyarhis Kilisesi, 1844’te Başmelek Cebrail’in adına yapılmış. Restore edilerek 2013’te anıt müze statüsünde ziyarete açılmış. Sade bir dış görünüşe sahip. İçi ise Hz. İsa’nın yaşam hikayesinin anlatıldığı mermer ikonlarla donatılmış.

⏰ Taksiyarhis Anıt Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 09.00-19.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Taksiyarhis Anıt Müzesi giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

2. Ayvalık Evleri

ayvalık evleri

Ayvalık evleri, ilçenin tarihi dokusunu hissetmek için görülmesi gerekenlerden. Ayvalık Türkiye’nin en zengin sivil mimari eserlerine sahip. Özgün yapısı büyük oranda korunmuş ve tescillenmiş 363 yapı var. Ayvalık sokaklarında çıkacağınız keyifli yolculukta Ayvalık’a özgü sarımsak taşından inşa edilmiş evleri görün

Ayvalık Evleri her biri 18. ve 19. yüzyıl Türk ve Rum toplum yaşantısını günümüze aktaran mükemmel mimarlık örnekleri. Evler 2–3 katlı, 6-8 odalı, cumbalı, her odasında fazlaca pencereye sahip. Arnavut kaldırımlı daracık sokakların gizemli bir havası var.

Macaron Mahallesi Ayvalık’ın eski dokusunu yaşamak isteyenlerin gezmesi gereken bir yer. Pencerelerinde sarkan sardunyaları, kapıları, kapı tokmakları, pencereleri, tahta ve taş işçiliği ile kendine hayran bıraktırıyor. Sokakları çok temiz olmasa da zaman içerisinde bu evlerin restore edilmesiyle ülkemizin en gözde sokakları arasına dönüşeceğinden eminim.

3. Ayvalık Saatli Camii

ayvalik gezilecek yerler saatli camii

Saatli Camii, Ayvalık merkezde Fevzipaşa Mahallesi’nde yer alıyor. Cami, 1870’de Rumlar tarafından kilise olarak yapılarak, 1928’de camiye çevrilmiş bir yapı. Agios Yannis Kilisesi olarak da bilinen yapı, eğimli ve düz zeminlerin birleştiği alan üzerine inşa edilmiş.

1944 depreminde çan kulesi yıkılmış olsa da kuzey ve güney, doğu ve batı cephelerinde bulunan saatlerden dolayı yapı Saatli Cami ismini almış. Taksiyaris Kilisesine sadece yürüyerek 4 dakika, Ayvalık merkezde görülecek yerlerde.

Yine eski bir Yunan kilisesinden camiye çevrilen Çınarlı Cami (Ayios Yorgi Kilisesi) ve Sultan Abdülhamid tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısında Ayvalık’ta yaşayan Müslümanlar için yaptırılan Hamidiye Camii de görülebilir. Ayrıca Hayrettin Paşa Cami (Kato Panayia Kilisesi), 1850’de inşa edilmiş Ayvalık’ın ilk kiliselerden biri. Hepsi de çok güzel.

4. Cunda Adası

ayvalık gezilecek yerler cunda

Cunda Adası‘nı bilmeyen, duymayan yoktur herhalde. Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan dördüncü büyük adası olan Cunda Adası, Ayvalık koyunda yer alan ve Ayvalık Adaları olarak adlandırılan 22 adadan biri. Ayvalık iskeleden her saat başı motor kalkıyor. Araçla da gidilebilir.

Ayvalık’ın tam karşısında ve ana karaya bir köprüyle bağlı. Hatta ‘Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü’ olarak bilinen bir köprüyle. Aracınızı otoparka bırakıp adayı yürüyerek gezin. Güzel bir sahili ve hemen onun yanından yükselen bir yamaca serpilmiş eski Rum evleri, begonvillerin süslediği dar sokakları, tarihi yapılarıyla çok güzel bir ada. Cunda’da gezilecek yerleri görün.

5. Rahmi Koç Müzesi, Cunda

ayvalık görülecek yerler cunda

Cunda Taksiyarhis Rahmi Koç Müzesi, Cunda’nın en değerli tarihi yapılarından biri. Rum Ortodoks cemaati tarafından 1873’de Metropol Kilisesi olarak inşa edilmiş. 2014’te Rahmi Koç tarafından restore ettirilerek müzeye dönüştürülmüş. İçinde denizcilik aletleri, eski arabalar ve oyuncaklar sergileniyor.

Malta

Geçmişten günümüze tüm dönemlere ait endüstri ve mühendislikle ilgili objeler görmeye değer. Müzede bir cafe ve hediyelik eşya satış bölümü de var. Aşıklar Tepesi’nin biraz aşağısında yer alıyor.

⏰ Ayvalık Rahmi Koç Müzesi ziyaret saatleri kış dönemi (1 Ekim – 31 Mart) 10.00-17.00; yaz dönemi (1 Nisan – 30 Eylül) 10.00-19.00. Müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günlerinde müze kapalı. 🔐 Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi giriş ücreti tam 5TL, öğrenci 2TL. Müze Kart geçerli değil.

6. Aşıklar Tepesi, Cunda

ayvalik gezilecek yerler kitaplik

Cunda Aşıklar Tepesi, Ayvalık’ta birkaç gün kalacaksanız bir günbatımı zamanınızı geçirmeniz gereken yer de burası. Yine panoramik nefis bir manzarası var. Tepedeki eski bir değirmen ve kilise 2007’de Rahmi Koç tarafından restore edilmiş. Eskiden Agios Yannis Kilisesi olan mekân restorasyon sonrası bugün Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak hizmet veriyor. Emekli büyükelçi Necdet Kent’in bini aşkın kitabı oğlu tarafından bağışlanmış.

Eski kilisenin bahçesindeki cafede atıştırmalıklar ve içecek çeşitleri mevcut. Değirmenin giriş katında hediyelik objeler ve yörenin özel zeytinyağı satılıyor. Kitaplık ve cafe her gün 09.30-17.30 saatleri arasında ziyarete ücretsiz açık.

7. Şeytan Sofrası, Ayvalık

ayvalık görülecek yerler

Şeytan Sofrası, Ege’nin en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri. Ayvalık ilçe merkeze 8 km uzaklıkta. Ayvalık Adaları ayaklarınızın altında. Gün batımında ziyaret edin. Panoramik manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz seyir terası ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir tesis var. Türkiye’nin en büyük milli parkı olan Ayvalık Adaları’na bakan tepenin rüzgârı ve insana tatlı bir huzur veren atmosferi var.Efsaneye göre Ayvalık’ta yaşayan şeytan lakaplı Panolepe, papazlar tarafından o günlerde hüküm süren kıtlığın sebebi olarak gösterilir. Halkın kendisini linç edeceğini öğrenen Panolepe bu tepeye kuş sütü eksik olmayan bir sofra kurar. Sofrayı gören halk Panolepe’yi unutur o da bu esnada kaçar. Burası da adını bu sofradan alır.

Şeytanın ayak izinin olduğuna inanılan yeri görün. Efsaneye göre cennetten kovulan şeytan bir adımını buraya diğer adımını Midilli adasına atarak kaçmış. Burayı ziyaret edenler para atıyor, hatta çaput bağlayarak dilekte bulunuyor.

8. Yeniçarohori Köyü

ayvalık gezilecek yerler küçükköy

Yeniçarohori, Ayvalık’ın Küçükköy Mahallesinin eski adı. Mübadele öncesinde Rumların, daha sonra da Boşnakların yerleştiği Yeniçarohori, Ayvalık gezilecek yerler listesinde, es geçmeyin. Şimdiki adı Küçükköy olan yer, son yıllarda tarihi evlerin sanat atölyeleri, resim galerileri, tasarım butikleri, gurme restoranlar, lounge ve caz mekanlarına dönüştüğü ilginç bir köy.

400 civarında tarihi Rum evi restore edilerek sanat atölyelerine dönüştürülmüş. Geçmişte Ayiu Athanasiu Kilisesi olarak kullanılan köyün camisi ile caminin bahçesindeki Göç Müzesi’ni gezin. Ayvalık kent merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta. Geçmişte Rumların yaşadığı, 1893 ve 1913 yıllarında Balkanlardan gelen Boşnakların yerleştirildiği köyün 800 metre kadar uzağında bölgenin dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajı var.

9. Kozak Yaylası

ayvalık kozak

Kozak Yaylası, Bergama ile Çanakkale arasındaki yer alan ve fıstık çamları ile kaplı bir doğa harikası. Ege Denizi ve çevresindeki yeryüzü oluşumu içinde başkalaşım geçirmiş, yer kabuğu jeolojik tarih çizgisinde ilk önce ortaya çıkmış yaşlı bir coğrafya kesimi.

Bergama’nın kuzeyinde kalan Madra Dağı’nın Maya Tepesi granit topraklardaki çam ormanlarıyla kaplı. Bir doğa harikası olan Kozak Yaylası, 5 milyon civarında fıstık çamı ile kaplı. Bu köylerin en büyüğü olan Yukarıbey’deki Çamlık Restorana uğrayıp fıstık helvasının tadına bakmayı ihmal etmeyin.

10. Midilli Adası

ayvalık gezilecek yerler midilli

Midilli Adası, Ayvalık’a kadar gelmişken uğranabilecek bir yer. Pasaport ve Schengen vizesi varsa tek yapmanız gereken biletinizi almak. Vizeniz yoksa Yunan Adaları kapı vizesine başvurun. Evrakları 2-3 gün öncesinden ilgili acenteye göndermeniz gerekiyor.

Nisan ile Eylül ayları arasında haftanın her günü, saat 9.00 ile 18.00’da, Midilli-Ayvalık arasında karşılıklı feribot seferleri düzenleniyor. Feribota göre değişen 45 dakika veya 1.5 saatlik seyahat sonunda Midilli’ye ulaşıyorsunuz. Gidince araba kiralayın ve kuzeyden başlayarak güneye doğru günlük bir gezi yapın. En az 1 gece Plomari tarafında kalın, ertesi gün akşam da geri dönün.

ayvalıkta gezilecek yerler

Ayvalık adalarını görmenin ve etrafındaki güzel koyları keşfetmenin, dalmanın berrak denizin tadını çıkarmanın yolu Ayvalık ve Sarımsaklı’dan hareket eden tekne turlarından birine katılmak. Farklı rotaları izleyen turların içerisinden dilediğinizi seçip gün boyu Ayvalık’ın doğal güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Ayvalık’ta nerede kalınır

🏡 CavlıHane 1885 Ayvalık, önereceğim diğer enfesi bir Ayvalık butik oteli. Her köşesinin bir karakteri var, özenle döşenmiş. Kış mevsiminde kalmıştım ve çok keyif almıştım. Konak çok iyi restore edilmiş. Odalar temiz, fiyatlar uygun, otel ayvalık sahiline ve diğer işletmelere yakın bir konumda. Her odaya Kavala, İskamya, Poyraz gibi güzel isimler vermişler. Kahvaltıları çeşit çeşit ve lezzeti çok iyi. Müdürü Semih Bey, sahibi Mehmet Bey ve Nilgün Hanım çok misafirperverler. Keyif alacağınıza eminim.

🏡 Macaron Konağı 100 yıldan daha eski bir taş konak. Bahçesinde türlü türlü bitkilerin ağaçların olduğu, Ayvalık’ın tam kalbinde 9 odalı enfes bir butik otel. Burada 3 defa kaldım. Yaşanmışlıkları olan eski taş evin ruhunu her odada hissediyorsunuz. Sahipleri Serap ve Yavuz Tuncay’ın misafirperverlikleri de cabası. Şahane bir de restoran açtılar, sadece burada tadabileceğiniz muhteşem lezzetler sunuyorlar. Bu arada otoparkı da var.

Murat Reis Otel, lüks otel tercih edenler için konforlu konaklama seçeneği. SPA hizmeti, tekne, dalış ve su sporları gibi hem tatil hem de pek çok aktivite sunan, plajına Mısır’dan bembeyaz kumların getirildiği nefis bir koyda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ayvalık’a nasıl gidilir

Ayvalık, Kuzey Ege’de, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde konumlanıyor. Balıkesir’in batısındaki Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, Ayvalık, Altınoluk, Akçay, Küçükkuyu, Ören, Dikili gibi tatil merkezlerine yakınlığı nedeniyle tercih ediliyor.

Haftanın 7 günü İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanından ve Ankara Esenboğa Havalimanından direkt uçuş seferlerinin düzenlendiği havalimanından diğer illere de aktarmalı uçuş seferleri var. Ayvalık nasıl gidilir blog yazımda çok detaylı bilgiler paylaştım, göz atın.

Arabayla Kuzey Ege turu yapıyorsanız Foça, Dikili, Çandarlı, Edremit, Akçay ve Assos da rotanıza girmesi gereken yerlerden. Çanakkale’den Ayvalık’a gelenler yol üzerinde Troya, Assos, Adatepe ve Yeşilyurt köyleri ile Mıhlı Şelalesi‘ni görebilir. İzmir tarafından gidenler ise Foça, Bergama ve Bergama Antik Kenti ile Dikili’yi ziyaret edebilir.

Ayvalık, Kuzey Ege’nin parlayan yıldızı. Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Ayvalık, tarihi ilçe merkezi, Cunda Adası, zeytini ve zeytinyağı, hoş kumsalları ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer.

Önceki blog yazısı900 Yıllık Miras: Kars Kalesi
Sonraki blog yazısıKatar’da Ne Yenir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

11 YORUM

  1. Olağanüstü güzel bir bölge. Her şeyi turiste ayarlı bölgelerimizin dışında kalan doğallığını hala koruyan denizi güneşi ve tarihi ile mutlaka görülesi bir yer. Ayrıca harika bir mutfağı ve meze kültürü var.

  2. Cataltepe’den de gun batimi enfes izlenir. Yaniniza icecek bir seyler de almayi ihmal etmeyin…keyifle gunu batirmasi ise tarifsiz bir guzellik…..Sevgiler….

  3. Cennet Tepesinin manzarasına bayıldım, çok şey anlatıyor. Oradan güzel bir timelapse çıkar gibi. Teşekkürler paylaşım için.

  4. Ayvalık’a gitmeyeli yıllar oldu, artık zamanı gelmiş sanırım 🙂 Bu güzel ve bilgilendirici yazı için teşekkürler…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın