Avustralya gezim bugün 60. gününü doldurdu. 2 ayı geride bıraktıktan sonra 3. ayımda Adelaide’e ulaştım. Avustralya’da ilk durağım olan ünlü şehir Sidney‘de 1 ay kaldım.

Bu kadar uzun süre orada kalmamın nedeni süresi bitmekte olan pasaportu yenilemek içindi. Seyahatime başlarken yanıma nüfus cüzdanımı almamıştım. Yine elçilik askerlik belgemi de istediğinden evrakların gelmesini beklemek zorunda kalmıştım.

Loch Ard Gorge, Great Ocean Road
Loch Ard Gorge, Great Ocean Road

Bu süre içerisinde ben de Help Exchange denemeye karar vermiş, böylece seyahatimde ilk defa gönüllü bir aktivitede bulnmuştum. uzun bekleyişlerden sonra, Sidney Elçiliğimiz, seyahat edenlere yurtdışında pasaport veremeyeceklerini söyleyince ben de neredeyse yıkılmıştım Avustralya seyahatimin sonraki rotası olan Melbourne şehrine geçip şansımı orada denemiştim. İyi yapmışım.

Palm Beach, Sydney

Melbourne’de pasaport başvurum kabul edilince ben de Melbourne’de 1 hafta kaldıktan sonra Tazmanya‘ya gitmeye karar vermiştim. Üçte biri ulusal parklarla kaplı, dünyanın en temiz havasına sahip büyüleyici adada araba kiralayıp, 4 gün boyunca Tazmanya’yı gezme fırsatım olmuştu.

Yanıma sadece 20 litrelik küçük sırtçantamı alıp gittiğim Tazmanya’da 1 hafta kalmayı planlarken tam 3 hafta kalmıştım. Burada 2. HelpX deneyimi oldukça keyif verici geçmişti.

Hobart, Tazmanya
Hobart, Tazmanya

Tazmanya’nın başkenti Hobart’tan karavan kiralayıp kuzeye yönelmiştim. Hobart’tan karavanla Devonport’a geçip orada gemiye binip Melbourne geri dönüp, pasaportumu kaptığım gibi Melbourne’de hiç kalmadan, Adelaide şehrine doğru yönümü çevirmiştim.

Malta

Sidney-Adelaide arasında uzanan Dünyanın en güzel yollarından Great Ocean Road‘da en az Tazmanya kadar güzeldi. Bu iki yer hayatımın en iyi sürüş deneyimlerini yaşadığım yerler oldu.

Motorhome, Great Ocean Road

Geriye kalan son ayımda, önce kıtanın içlerine, outback denen kırmızı topraklarla kaplı çöllerine, Alice Springs‘e geçmek niyetindeyim.

Sonra da Aborjinlerin bu kutsal diyarından, sıcak iklime ve inanılmaz zenginlikte deniz altı hayatı barındıran Doğu kıyılarındaki Great Barrier Reef’e geçip oradan da kuzeye yönelip Darwin şehrinde Avustralya maceramı sonlandıracağım.

Opera House, Sydney
Adelaide
Kingstone Beach, Hobart, Tazmanya
Loch Ard Gorge, Great Ocean Road
Tasman Devil Conservation Park, Tazmanya
Carlton and Fitzroy Gardens, Melbourne

Day 314: Avustralya:59. Adelaide, 13 Haziran 2011

Önceki blog yazısıTarihi Kasaba Port Fairy, Avustralya
Sonraki blog yazısıThe City of Churches: Adelaide
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

7 YORUM

  1. Tazmanya hariç aynı rotadan gitmişiz. Melbourne-Sydney arası tren, Sydney-Darwin uçak, Darwin civarında kiralık araba, Darwin-Alice Springs Ghan treni, Alice Springs-Adelaide arası otobüsle seyahat ettim, tam 1 ay sürdü, Perth’e gidemedim, içimde kaldı. Avustralya inanılmaz güzel bir kıta, muhakkak gidin. HelpX’i sayenizde öğrendim, önümüzdeki sene çıkacağım turda işime yarayacak, teşekkürler. 🙂

  2. Merhaba Kemal abi. Ben eşimle 4 ekimde Endülüs’e gideceğim. Masraflari kismak istedigimiz icin Endulus içi sehirler arasi otostop cekmek istiyoruz. Bildigin guvenilir bir uygulama var mi?

  3. Avustralya için söylenecek o kadar çok şey var ki. 3 yıldan fazla kalıp hayatımın en güzel anılarını biriktirdiğim artık 2. vatanım dediğim muhteşem coğrafya. Kemal abi keşke seninle ben ordayken tanışsaydık seni Gold Coast’da misafir etmek isterdim. Gezginlerin yolu elbet birgün yeniden keşişir. Yolun her daim açık olsun abi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın