Ortasından Kızılırmak geçen Avanos, Kapadokya coğrafyasında çömlek yapım geleneği, şarap üretimi, ilginç yeryüzü şekilleri ve şık butik otelleriyle Nevşehir’e 18 km uzaklıkta yer alan şirin bir yerleşim yeri.

Aşık Seyrani’nin ‘Kör de bilir yolunu, testi bardak kırığından bellidir’ dizelerine hayat verdiği Avanos, Aksaray-Kayseri kervan yolunun üzerinde yer alıyor. Tarih boyunca Orta ve Kuzey Anadolu’ya hayat veren Kızılırmak’ın killi topraklarını kızıla boyadığı Avanos, Kızılırmak’ın iki yakasında 4 ayrı köprüyle birbirine bağlanıyor.

avanos nerede

Avanos hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Bilinen tarihi geçmişi MÖ 2 binli yıllara uzanan Avanos’un ilk yerleşimcilerinin Hititler olduğu düşünülüyor. Bu dönemde Zu-winasa ya da Nenassa ismiyle anılan yerleşim yeri tarih boyunca Venessa, Evranos, Evani, Evenez gibi isimlerle anılmış.

Tarihçi Strabon’un ‘Coğrafya’ adlı eserinde Kapadokya Krallığı içerisinde en önemli üçüncü merkez olarak gösterilen Avanos, Zeus kültünden kaynaklanan dini ve politik öneme sahipmiş.

Avanos’un günümüzdeki adının Selçuklu ordusu komutanlarından Evranos Bey’den ya da bölgede sıklıkla üretilen evani adı verilen toprak kabı üreten yer olması nedeniyle aldığı düşünülüyor.

Avanos, plaka kodu 50 olan Nevşehir’in bir ilçesi. Avanos’un nüfusu 13 bin 500, yüzölçümü ise 995 kilometrekare. Avanos’un posta kodu ise 50500.

Nevşehir Gezilecek Yerler, Kapadokya Gezi Rehberi ve Kapadokya Gezilecek Yerler blog yazılarımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Avanos tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Avanos nerede📍

Avanos, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Anadolu Bölümü’nde yer alan Nevşehir’in bir ilçesi. Nevşehir kent merkezine 18 km uzaklıkta yer alan Avanos, il merkezinin kuzeydoğusunda, Aksaray-Kayseri karayolu üzerinde konumlanıyor.

ⓘ Avanos gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Avanos’a nasıl gidilir ✈️

Avanos’a hava yoluyla ulaşım: Nevşehir Kapadokya Havalimanı, Avanos’a 35 km uzaklıkta yer alıyor. Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na İstanbul, Antalya ve İzmir’den haftanın belirli günleri direkt uçak seferleri yapılıyor.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan Avanos’a ulaşım: Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan Avanos’a ulaşım için herhangi bir düzenli toplu taşıma aracının seferi bulunmuyor. Taksi ve araç kiralama hizmetinin yanı sıra farklı firmalara ait transfer araçlarını kullanarak gitmek istediğiniz noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı otellerin ücretli transfer hizmeti de mevcut.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Makedonya
Flyista
avanos nasıl gidilir
Avanos Paşabağ Vadisi

Avanos’a kara yoluyla ulaşım: Aksaray-Kayseri Karayolu üzerinde bulunan Avanos, kervan yolu olarak da anılan tarih boyunca önemli bir ticaret güzergahı olan bu güzergahın merkezinde konumlanıyor.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden Nevşehir’e gerçekleştirilen direkt otobüs seferleri ile kente ulaştıktan sonra her 15 dakikada bir seferi bulunan dolmuşlarla Nevşehir’den Avanos’a ulaşabilirsiniz.

Kendi aracıyla İstanbul’dan Avanos gitmek isteyenlerin Ankara, Kırşehir, Hacıbektaş güzergahını takip etmeleri gerekiyor. Avanos, İstanbul’a 730 km, İzmir’e 780 km, Ankara’ya ise 282 km mesafede.

Avanos gezilecek yerler 📌

Avanos, Kapadokya’nın etkileyici coğrafyasına tanık olmak için en güzel duraklardan biri. ‘Keşişler Vadisi’ diye de bilinen Paşabağı‘nda peri bacası oluşumlarını keşfederek Avanos gezinize başlayabilirsiniz.

Sivri uçlu peri bacalarıyla bezeli Zelve Vadisi, Özkonak Yeraltı Şehri, Dereyamanlı Kilisesi, Sarıhan Kervansarayı, Çeç Tümülüsü ve Güllüdere (Aziz Agathangelus) Kilisesi de görülecek yerler arasında.

Avanos ilçe merkezini ikiye ayıran Kızılırmak kıyısında yürüyüş yapabilir, Türkiye’nin ikinci asma köprüsü unvanına sahip köprüyü gördükten sonra çömlek atölyelerini ve tarihi Avanos evlerini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki blog yazısıKumluca Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıPorto Nerede 📍 Porto’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın