Leipzig, Almanya‘nın doğusunu ziyaret edenlerin uğramadan geçmemeleri gereken bir şehir. Önceki yıllar Avrupa’nın en güzel Alman şehri seçilen Leipzig, kültürel ve ticari etkinliklerin yoğun biçimde yaşandığı bir şehir. Kent merkezi savaş zamanında bombalananmış olsa da, restorasyon çalışmalarının ardından Avrupa‘nın en canlı yaşamının görülebildiği yerlerden birine dönüştü.

Augustusplatz, şehri keşfe başlamak için mükemmel bir başlangıç. Bu geniş meydan farklı çağlardan kalma mimari yapılarla çevrili. Yumurta şeklindeki anıtı görmeden geçmeyin.

Augustusplatz, Leipzig

Leipzig tarihinde Augustusplatz, bir çok önemli olaya sahne oldu. Şehrin önemini artıran tarihi olaylardan biri de üstünlüğünü Avrupa’ya kanıtlamış Napolyon’un, 1813’te Avrupa devletleri tarafından oluşturulmuş ittifak ile Leipzig’de karşı karşıya burada geldi ve yenildi.

Bu yenilginin anısına oradan geçen caddeye 18 Ekim Caddesi (Strasse des 18.Oktober) dendi. Şimdilerde bu caddenin iki yanında öğrenci yurtları bulunuyor.

Augustusplatz’da görülecek yerler

The Opera; İkinci dünya savaşında yerle bir olan bina 1960’ta yeniden açıldı. Hem opera ve bale prodüksiyonları 1267 koltuklu bu yeni opera binasında yapılıyor.

Gewandhaus Concert Hall; Eski Doğu Almanya’Nın inşa ettiği tek konser salonu olan binanın inşası 57 ay sürmüş ve 1981’de açılmış.

Gewandhaus Concert Hall
Gewandhaus Concert Hall

The Paulinum; Kilise benzeyen bina Leipzig Üniversitesi’ne ait bir oditoryum. 1968’de yıkılan St. Paul Kilisesi (Paulinerkirche), anısına 2007’de açılmış.

City High-Rise (City-Hochhaus); Şehrin 142.5 metre yüksekliğindeki binası bir anlamda şehrin bir simgesi aynı zamanda. Mimar Prof. Hermann Henselmann tarafından hazırlanan planlara göre 1968 -1972 arasında inşa edilmiş. Bina çok sayıda ofis, bir panorama restoran ve bir gözlem platformuna ev sahipliği yapıyor. İzleme platformunun girişi 3€.

The Mende Fountain (Mendebrunnen); Gewandhaus Concert Hall’ın önünde yer alan çeşme 1886’da yapılmış, ancak savaştan zarar gören çeşme 2014’te restore edilmiş.

Mendebrunnen, Leipzig

Democracy Bell (Demokratieglocke); Grimmaische sokağının girişinde yer alıyor. 2009’da devrimin yirminci yılının anısına dikilmiş. 9 Ekim1989’da toplanan 70.000 göstericiler çığlıkları ile SAD rejimini devirmişti.

Yarım milyonu aşan nüfusuyla Eski Doğu Almanya’nın üç büyük şehrinden biri olan Leipzig, Berlin’e yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta bulunuyor. Leipzig’e Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan karşılıklı seferler düzenliyor.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın