Doğu beni her zaman cezbetmiştir. Dünyanın hiçbir bölgesinde, Asya’daki kadar kendimi huzurlu ve güvende hissetmiyorum. Güler yüzlü ve dingin bir ruha sahip Asya insanlarının bunda büyük etkisi var. Fotoğraf Gezgini TV programı çekimleri için nihayet Güney Asya’nın kalbi sayılan Bangkok’tayız. İstanbul-Bangkok uçuşu 10 saat sürüyor.

Tayland’ın başkenti Bangkok, 10 milyona yaklaşan nüfusuyla Asya’nın en büyük şehirleri arasında yer alıyor. Şehrin halk arasında ki adı Tayca Krung Thep, yani Melekler Şehri. Dünyanın en sıcak iklime sahip başkentlerinden biri olan Bangkok şehrinin geçmişi 18. Yüzyıla uzanıyor.

Wat-Phra-Kaew-Thailand

Dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 10 başkenti arasında yer alan şehirde, Kraliyet Sarayı (Grand Palace), Wat Arun (Şafak Tapınağı), Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı) ve Wat Phra Kaew tapınakları oldukça fazla ilgi görüyor. Şehre 1 saat uzaklıkta bulunan Yüzen Pazar (Floating Market) da, ziyaretçilerin ilgi gösterdiği mekanların başında gelir.

Güney Asya gezimizde rotamızda yer alan Laos ve Kamboçya için vize almak ilk işimiz oldu. Vietnam vizesi işini Türkiye’de iken halletmiştik. Vietnam Türk pasaportuna tek girişlik izin veriyor ve biz de bunu göz önüne alarak rotamızı şekillendirmiştik.

Bangkok Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’ndan doğruca Laos Konsolosluğunun yolunu tuttuk. Bangkok’ta Laos ve Kamboçya konsoloslukları birbirlerine çok yakın. Daha önce okuduğum bilgilere bakarsak Laos vizesi almak oldukça kolay görünüyordu, ancak ne yazık ki umduğumuz gibi olmadı. Yaklaşık 1 aydır geçilen uygulama ile Türklerin vize alabilmek için Laos’tan bir davetiyeye ihtiyaç duyduğu konsolosluk görevlilerince bize bildirildi.

Kısa süreli hayal kırıklığından sonra, konsolosluktaki görevli kadına bu uygulamadan haberdar olmadığımızı, bütün programımızı yaptığımızı söyledik ve bize yardımcı olması konusunda ricada bulunduk. Şanslıydık; Laos ve Vietnam’da tekstil işi yapan Özgür Kurt adlı bir genç de oradaydı ve kadını ikna etmemiz konusunda bize yardımcı oldu. Üç saat sonrasında Laos vizesini almıştık. Sevgili Özgür tekrar teşekkür ederiz.

Kamboçya vizesinin ülkeye girişte rahatlıkla alınabildiğini Özgür bize aktardı. Biz de vize kuyruklarında daha fazla zaman kaybetmek üzere otelimize doğru yola koyulduk.

Yatan-Budha-Tapinaklar

Uzun süren bir seyahat sonrasında yorgun olmamıza rağmen, jet lag yaşamamak için, akşam yemeği için dışarı çıkmayı tercih ettik. Okyanus ötesi uçuşlarda jet lag sık görülebiliyor; dikkat edilmesi gereken şey ise gidilen ülkenin saatine uyum sağlamak ve uyumamak!

Bangkok’ta yemek için her zaman ilk uğradığım yer, daha çok yerel halkın gittiği dört katlı bu mütevazı Sampoon Balık Lokantası olmuştur. Her türden deniz ürünleriyle nefis bir akşam yemeği yenebilecek restoranda, fiyatlar da oldukça uygun.

Göz at: Bangkok Gezilecek Yerler
Göz at: Tayland Gezi Rehberi

Yemeğimizi bitirdikten sonra bu coğrafyayı ilk defa ziyaret eden Volki’ye yürüyerek küçük bir şehir turu attırdıktan sonra otelimize döndük. Yarın bizi Bangkok’un kültürel mirasının olduğu Tarihi Eski Şehir Bölgesi (Rattanakosin) bekliyor.

Niko Guido

Day 2: 19 Kasım 2013, Bangkok, Tayland

2 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  141,3k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Sitenizi 2013 yazı Tayland seyahatim için araştırma yaparken keşfettim ve aradığımdan da fazlasını buldum. Sadece Tayland okumak için aramıştım ama siteyle sankı bir Asya turuna çıkmıştım. Eski bir ilaç mümmesili olduğunuzu okumuştum ve bir hemşire olarak sizi büyük bir takdir ve örnekle takip ediyorum.

  Siz bizi tanımasanız da biz okuyucular sizden sürekli haberdar olarak sizi arkadaş gibi hissediyoruz. Yaptıklarınızı arkadaşlarıma bir arkadışımı anlatır gibi anlatırken buluyorum. Yükselişinizi gerçekten büyük bir gururla takip ediyorum. Emeklerinizin karşılığı olduğunu biliyorum. Takipteyim. 🙂

  • Burcu bu övgü doklu sözler için çok teşekkürler! Niyetim sadece gezip, görüp, deneyimleyip paylaşmak değil, elimden geldiğince insanlara ilham vermek, onları bilgilendirerek seyahat etmeye teşvik etmek ve imkanım ölçüsünde de seyahat için destek olma çabasındayım. Arkadaşlarına tavsiye ettiğin için de çok teşekkürler. Bunlar beni motive eden sözler. Sevgiler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın