Arnavutluk, Balkanlar’da yer alan sevdiğim ülkelerinden biri. Ülkede Tiran, Elbasan, Berat, Durres, İşkodra kasabalarını gezme fırsatım oldum. Yakın zamana kadar sadece Balkanlarn değil dünyanın en kapalı ülkelerinden biriydi. Arnavutluk, kendne münhasır kültürü, köklü tarihi, dağlık el değmemiş coğrafyası ve Adriyatik kıyılarındaki enfes plajlarıyla ilginç bir ülke.

Arnavutluk, özgün gelenekleri, bozulmamış doğası, nefis mutfak kültürü, misafirperver ve sıcakkanlı insanlarıyla turizm alanında Balkanlar’da giderek yıldızı parlayan bir ülke. Çoğunlukla kültür turizmi sevenlerin tercih ettiği ülkede başkent Tiran, canlı gece hayatıyla ilgi çekici. Ülkeyi gezmek için en iyi başlangıç noktası olan başkent Tiran’da, Skandenberg Meydanı, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi ve Tiran Opera Binası görülmesi gereken yerlerden.

arnavutluk nasıl gidilir

Arnavutluk nerede

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında yer alan Arnavutluk, İyon Denizi ve Adriyatik Denizine de kıyısı bulunan bir ülke. Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Arnavutluk, Karadağ, Makedonya, Yunanistan ve Sırbistan ile komşu küçük ve şirin bir ülke. Geçmişte farklı uygarlıklar tarafından yönetilse de günümüzde parlamenter demokrasi ile yönetilen Arnavutluk yüksek ve engebeli bir coğrafyaya sahip.

Arnavutluk’un nüfusu 3 milyon 700 bin. Halkın %80’i Müslüman, %20’si Hıristiyan. Hızlı bir kalkınma ve modernleşme hamlesi yaşayan Arnavutluk yine de Avrupa’nın en yoksul ülkelerinin başında geliyor. O yüzden gezmesi de ucuz bir ülke. Lonely Planet, 2011’de önerdiği görülmesi gereken 10 ülke içinde Arnavutluk “Yeni Bir Akdeniz Aşkı” başlığıyla ilk sıraya konmuştu.

Arnavutluk’un en önemli turizm merkezleri ılık Akdeniz ikliminin hissedildiği kıyı boyunca uzanan şehirlerde yer alıyor. Dağlık alanlarda ise kış aylarında başta kayak olmak üzere çeşitli kış sporları ziyaretçilerin ilgisini çeken başlıca faaliyetler arasında.

   

Arnavutluk’a nasıl gidilir

Arnavutluk vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Bizim umuma mahsus pasaport sahipler 90 gün süreyle vizeden muaf ülkede kalabiliyor. Hhususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri de 90 gün süreyle vizeden muaf.

Göz At: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

Güneydoğu Avrupa’da Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Arnavutluk’a hava yolu ve kara yolu ile gitmek mümkün. Ben Makedonya gezim sonrası Ohrid’den Arnavutluk’a geçtim. Sınır kapısını da yürüyerek geçtim.

Arnavutluk’a gitmek için en çok tercih edilen yol Tiran şehir merkezine 15 dakika mesafede yer alan Tiran Rinas Havalimanına düzenlenen uçak seferleri ile ülkeye gitmek. Pegasus Havayolları ve THY İstanbul-Tiran arasında direkt uçuş seferleri düzenliyor ve yaklaşık 1 saat 45 dakikalık uçuşlarla Tiran Havalimanına varıyorsunuz. Havalimanından Tiran şehir merkezine taksi ve otobüs kullanarak gidebilirsiniz.

arnavutluk nerede

Tiran ve diğer Arnavutluk şehirlerine düzenlenen otobüs seferleri ile de ülkeye ulaşabilirsiniz. Tiran-İstanbul arası 1010 km ve otobüsle 15 Saat 30 dakika sürüyor. Metro turizm İstanbul-Tiran arasında otobüs seferleri düzenliyor. Salı, Cuma günler, düzenlenen seferler 126TL ile satışta.

Özel aracınızla önce İpsala sınır kapısını geçtikten sonra Dedeağaç (Alexandroupoli), Komotini, İskeçe (Xanthi), Kavala, Selanik, Kastoria rotasını takip edip Yunanistan-Arnavutluk sınır kapısına ulaşıyorsunuz. Arnavutluk Bilisht, Pogradec, Elbasan rotasıyla Tiran’a ulaşıyorsunuz.

arnavutluk haritası

Özel aracınızla gidiyorsanız Arnavutluk’ta deniz, güneş ve kum tatili istiyorsanız, ülkeye girdiğinizde güneye yönelip Adriyatik Kıyılarına doğru gidin. Korçe, Leskovik, Tepelene, Sarande rotasını izleyin. Arnavutluk gezilecek yerler arasında nefis plajlarıyla öne çıkan Saranda, Vlore ve Ksamil en güzel Arnavutluk tatil yerleri arasında. Eğer Karadağ’a geçmek istiyorsanız Tiran’dan Budva’ya 20€’ya otobüs var. Tiran Otogar gitmeniz gerek.

Okumak isteyebileceğiniz diğer Arnavutluk gezi yazıları:

Arnavutluk’a gitmek için en uygun zaman ise, ilkbahar ve sonbahar ayları. Mayıs ve haziran gibi aylarda kültürel etkinliklerin daha fazla olduğunu ve yaz mevsiminde ise yerel turizm nedeniyle ülkenin tatil yerlerinin bir hayli kalabalık olduğunu aklınızda bulundurun.

Arnavutluk, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan, şirin, modern ve gezilip görülecek pek çok adrese sahip bir ülke. Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen bu güzel ülkeyi bir an önce görün.

2 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    150,5k Takipçiler
    Takip et
       
     

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın