Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapan, Avrupa’da en köklü tarihi geçmişe sahip kentlerden biri. Kentin dört bir yanında farklı uygarlıkların izlerine rastlanıyor. Budapeşte’nin en eski yerleşim yerlerinden olan Aquincum, Roma İmparatorluğu şehri.

MS ilk yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun askerlerinin (lejyonerler) konaklama ihtiyacı için inşa edilen kent, günümüzde Aquincum Arkeoloji Parkı adıyla Roma dönemi kalıntıları ve kazılardan çıkartılmış eserlerin sergilendiği müzeye ev sahipliği yapıyor.

aquincum ancient city

Pannonia: Aquincum Arkeoloji Parkı, Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Doğu Avrupalı kimliği ile Batı modernizmini birleştiren, köklü kültürel hayatı, zengin mimari yapısı ve bu dönemlerden günümüze ulaşan eşsiz tarihi bölgeleri ve mimari yapılarıyla Avrupa’nın en önemli turizm destinasyonlarından.

Budapeşte’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Aquincum, Roma İmparatorluğu’nun Budapeşte’ye hakim olduğu dönemde, MS ilk yüzyılda Romalı askerlerin imparatorluğun sınırlarını koruması ve bölgede konaklamaları için inşa edilmiş. Tarihteki ilk adı Pannonia olan Budapeşte’de zamanda yolculuğa davet eden Aquincum Antik Kenti, Tuna Nehri’nin batısındaki Buda bölgesinde, Macaristan’daki en büyük Roma arkeolojik parkı olarak biliniyor.

Roma döneminin en karakteristik kamu binaları ve düzinelerce özel ev de dahil olmak üzere Aquincum şehrinin üçte birinin kalıntılarını görebileceğiniz antik kent, MS 2. ve 3. yüzyıllara ait kent düzenini yansıtıyor. Şehrin kalıntıları Aquincum Arkeoloji Parkı olarak koruma altında. Alanda yapılan kazılarda elde edilen buluntular ise yine antik kentin içerisinde bulunan Aquincum Müzesi‘nde sergileniyor.

Aquincum’un ilk yerlileri aslında Kelt kökenli Eravisci adındaki bir kavime mensup grup insandan oluşuyordu. 124 yılında Roma İmparatoru Hadrian kente geldiğinde buradaki inanların statülerini o dönem için çok önemli bir itibar sayılan ‘Romalı’ olarak yükseltmiş ve tüm halkı Romalı ilan etmiş. Aquincum sonraları bir koloniye dönüştürülerek Roma İmparatorluğu eyaleti Pannonia’nın başkenti olmuş.

Malta

Pannonia, Macaristan’ın batı kesimleri, Avusturya, Hırvatistan, Sırbistan ve Slovenya’nın bir bölümünü içine alan Roma eyaletiydi. Bölgedeki yerleşik nüfusunun büyük bir kısmı İlirya kökenliydi, ancak az miktarda Kelt de burada yaşıyordu.

Aquincum Antik Kenti

Budapeşte’deki Aquincum antik kenti en parlak dönemini MS 3. yüzyılda yaşamış ve 10 binden fazla bir nüfusa ulaşmış. İki arenası ve çevredeki askerlerin gelip dinlenebilecekleri bir yer olması ile oldukça büyümüş. Roma İmparatorluğunun çöküşü ile birlikte barbarların istilası kaçınılmaz olmuş ve 4. yüzyılın sonlarında harabeye dönüşmüş.

19. yüzyılda başlatılan kazı çalışmalarıyla açığa çıkarılan Aquincum’un kapladığı alan ve şehir planı hakkında çok net bilgiler bulunuyor. Aquincum, sokakları 500 metreye 400 metre büyüklüğünde dikdörtgen şekilde planlı ve tam ortada bir forumun yer aldığı tarzıyla tipik bir Roma şehriydi. Çevresi surlarla örülmüş ve 4 kapısı bulunuyordu.

aquincum budapest

Tapınakların, bazilikanın, hamamların, marketlerin, devlet binalarının, dükkanların ve evlerin temelleri Aquincum’u en görünür kılan özellikti. Merkezi ısıtma sistemleri ve hatta kiraç taşından yapılmış kanalizasyon sistemleri de şu anda görülebilecekler arasında yer alıyor. Şehrin yüzde 25’lik bölümü günümüzde ziyarete açık.

Şehrin açık kemer altı bölgelerinde lahitler, altarlar ve sütunlar gibi bir çok kazılarda bulunmuş eserler sergileniyor. En ilginç ve değerli objeler ise arkeoloji parkının hemen köşesinde bulunan neoklasik bir bina olan müzede sergileniyor. Müzenin başyapıtı ise restore edilmiş olan Aquincum kilise piyanosu. Antik olarak en iyi şekilde muhafaza edilmiş olan piyano daha çok kavala benzer bir sese sahip.

aquincum budapeste

Aquincum Antik Kenti nerede

Aquincum Antik Kenti ve Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Budapest, Szentendrei út 135, 1031 Budapeşte, Macaristan
📲 www.aquincum.hu ☎️ +36-1-250-16-50
🕘 Ziyaret saatleri: Aquincum Antik Kenti ve Müzesi ziyaret saatleri 1 Nisan – 31 Ekim 09.00-18.00, 1 Kasım – 31 Mart 10.00-16.00. Antik kent ve müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı.
💶 Aquincum Antik Kenti ve Müzesi giriş ücreti: Aquincum Antik Kenti ve Müzesi giriş ücreti yetişkinler için yaz döneminde 1,900HUF, kış döneminde 1,300HUF; öğrenciler için yaz döneminde 950HUF, kış döneminde 650HUF.
🚌 Ulaşım: Aquincum Antik Kenti ve Müzesi’ne tramvayla G72 ve S72, belediye otobüsü ile ise 106 ve 934 numaralı hatları kullanarak Aquincum durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte gezilecek yerler arasında öne çıkan Aquincum Antik Kenti ve Müzesi, şehrin zengin tarihi geçmişi ve ilk yerleşimi hakkında bilgi sahibi olmak için muhteşem bir durak.

Önceki blog yazısıViyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi: Naturhistorisches Museum
Sonraki blog yazısıKozak Yaylası, Ayvalık
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

  1. Ne kadar da güzel bir yermiş. Böyle az bilinen yerler hakkında yazdığınız için teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın