uçak bileti

Napoli Körfezinin güneyinde, Sorrento yarımadasının kıyılarında Salerno’ya kadar uzayan, arasında denize paralele kıvrıla kıvrıla uzanan Amalfi Kıyıları, şüphesiz Avrupa’nın en muhteşem yerlerinden birisi. Yunan mitolojisinde önemli bir yere ait olan deniz yaratıkları Siren’lerin yaşadığı İtalya’nın Amalfi kıyıları, bugün “günah işlemek isteyenlerin” gizli cenneti.

Denize dik yükselen dağlara kurulmuş irili ufaklı kasaba ve köylerinin güzelliği her türlü övgüyü hak ediyor. İster araba kiralayın benim gibi ister toplu taşıma kullanın, bu kıyılar her köşe başında durmanızı, fotoğraf çekmenizi, denize dalmanız konusunda sürekli istek uyandırıyor insanda.

uçak bileti
Amalfi'ye nasıl gidilir
Amalfi kıyıları

Amalfi Kıyıları’nı oluşturan Positano, Praiano, Conca Dei Marini, Amalfi, Atrani, Ravello, Minori, Maiori, Vietri Sul Mare ve Salerno her yaz dünyanın her bir yerinden gelen turistlerle dolup taşıyor.

Amalfi’ye nasıl gidilir

Napoli’nin 8 km dışında bulunan Aeroporto Capodichino (NAP) Campania bölgesine hizmet ediyor. Ben İstanbul’dan Napoli’ye direk Türk Hava Yolları seferiyle uçtum. Haftanın her günü karşılıklı tarifeli seferler düzenleniyor.

İtalya’ya ulaşım en çok Roma’nın Aeroporto Leonardo da Vinci, yada daha iyi bilinen adıyla Fiumicino (FCO) ile Milan’ın Aeroporto Malpensa (MXP) havalimanları ile sağlanıyor. İtalya’nın diğer şehirlerine ulaşmak için ya bu ikisinden birinden yada bir başka Avrupa şehrinden aktarma yapmanız gerekiyor.

Yurtiçi ve yurtdışı uçuşların yapıldığı havalimanından Napoli ile Roma arası 45 dakikalık uçuşlar her gün bulunuyor.

Roma’da dilerseniz havalimanından tren ile Termini istasyonuna gidip oradan da Napoli trenine binebilirsiniz. Havalimanından istasyona geçiş yaklaşık 1 saat kadar sürüyor ve Roma’dan Napoli’ye giden trenlerin en hızlısı da 70 dakika civarında. İtalya’da ki havalimanları yeni, eğlenceli yada işleyişi hızlı yerler değildir. Güvenlik taramlarında rasgele bagaj kontrolü, köpekli aramalar çok can sıkıcı gibi gözükse de aslında standart bir gezgin için her hangi bir problem çıkartmıyorlar.

Amalfi kıyıları nasıl gidilir
Amalfi kıyıları yaz tatilinve, özellikle Ağusto’ta çok kalabalıktır

Napoli, Sorrento ve Amalfi rotasını izleyin

Napoli’den Sorrento’ya giden trenler ana istasyon Piazza Garibaldi’de ki Stazione Napoli Centrale’den her sabah 6 ile akşam 11 arasıda her yarım saatte bir kalkıyor. Her gün için geçerli olan bu seferler yaklaşık 45 dakika veya 1,5 saat kadar sürüyor.

Daha hızlı bir şekilde gitmek isteyenler “direttisimo” yazan trenlerlere binebilirler. Bunlar Circumvesuviana’ya ayrılmış Napoli Centrale’nin alt katından kalkıyor ve daha az durakta duruyorlar. Sorrento’ya Nasıl Gidilir yazısında çok daha detaylı bilgiler vermeye çalıştım.

Amalfi nasıl gidilir
Enfes manzaralar Amalfi Kıyıları boyunca sizi takip eder

Napoli, Positano ve Amalfi rotasını izleyin

Positano’ya ulaşmak için en yakın havalimanı Napoli Uluslararası Havalimanı. Kiralık araçlar havalimanından Positano’ya ulaşmak yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Yaz döneminde yollardaki traik çok yavaş ve yoğun olabileceğini aklınızda tutun. Positano’ya Nasıl Gidilir yazısında çok daha detaylı bilgiler vermeye çalıştım.

Önceki makaleTamamı Kesme Taştan Yapılmış Tarsus Ulucamii
Sonraki makaleVezüv Yanardağı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

2 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here