Akdeniz sahillerinin en güzel tatil merkezleri arasında yer alan Alanya, Antalya‘nın doğusunda, Akdeniz kıyısında yer alan bir ilçesi. Kuzeyinde Torosların uzandığı, küçük bir yarımada olan Alanya, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor.

Türk Rivierası olarak da anılan Akdeniz kıyısında 70 km uzunluğunda sahil şeridine sahip olan Alanya, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle görülmeye değer. Çok sayıda antik kent, kilise, medrese, kale, mağara ve eşsiz koylarıyla Alanya ülkemizin en özel yerlerinden. ➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

alanya nerede

Alanya hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Antik çağlarda Pamfilya ve Kiliya arasındaki geçiş güzergahında yer alması nedeniyle her iki bölgenin ismiyle de anılan Alanya’nın bilinen en eski adı Korakesium. Bizans Dönemi’nde Kalanoros ismi verilen Alanya, 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu hükümdarlarından I. Alaaddin Keykubat’ın fethinin ardından Alaiye ismini aldı.

1935’te ilçeyi ziyaret eden Atatürk ise Alaiye ismini Alanya olarak değiştirdi. En parlak yıllarını Anadolu Selçuklular Dönemi’nde yaşayan Alanya, o dönemde Selçukluların başkenti Konya’dan sonra ikinci başkent konumunda, kışlık bir merkez olarak kullanılıyordu. Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Alanya’nın nüfusu 312 bin 319, yüzölçümü ise 1.577 kilometrekare.

Antalya Gezilecek Yerler, Antalya Tatil Yerleri ve Antalya’nın Tarihi Yerleri blog yazılarımda Antalya’da gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Alanya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Alanya nerede📍

Alanya, Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nin Adana Bölümü’nde yer alıyor. İlçe, Antalya Körfezi’nin doğusunda, Antalya kent merkezinin 135 km doğusunda konumlanıyor. Alanya, doğuda Gazipaşa, batıda Manavgat, kuzeyde ise Gündoğmuş ilçeleri ile çevrili.

ⓘ Alanya gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Malta

Alanya’ya nasıl gidilir ✈️

Alanya’ya hava yoluyla ulaşım: Alanya’ya en yakın havalimanı Gazipaşa’da. Alanya Gazipaşa Havalimanı Alanya ilçe merkezine 41 km uzaklıkta. Alanya Havalimanı’na Türkiye’nin ve dünyanın birçok kentinden farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçak seferleri bulunuyor.

Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Alanya’ya ulaşım: Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Alanya’ya HAVAŞ servisleri, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleriyle ulaşım sağlanıyor.

HAVAŞ servisleri havalimanından Alanya’ya ulaşım en çok kullanılan en ekonomik ve konforlu seçenek. Haftanın 7 günü düzenli seferleri bulunan HAVAŞ servisleri ile Alanya ilçe merkezine yolculuk 60 dakika sürüyor. Bilet ücreti ise 20 TL.

Antalya Havalimanı’ndan Alanya’ya ulaşım: Antalya Havalimanı ise Alanya’ya ise 125 km mesafede. Bu havalimanından Alanya’ya direkt ulaşım imkanı yok. Tramvay ya da HAVAŞ’la Antalya Otogarı’na gittikten sonra otogardan her saat başı kalkan otobüslerle Alanya’ya geçebilirsiniz.

alanya nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Alanya’ya kara yoluyla ulaşım: Alanya’ya Türkiye’nin birçok şehrinden yılın her döneminde direkt otobüs seferleri düzenleniyor. Özellikle yaz aylarında, sezonun açılışıyla birlikte otobüs firmalarının koyduğu ek seferler sayesinde, doğrudan Alanya merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alanya’ya özel araçla ulaşım: Antalya’nın 125 km doğusunda, Akdeniz kıyısında yer alan Alanya, Antalya-Mersin Karayolu üzerinde bulunuyor. Alanya, İstanbul’a 816 km (9 saat 40 dk), Ankara’ya 526 km (6 saat 25 dk), İzmir’e 595 km (7.5 saat), Mersin’e ise 337 km (5 saat) uzaklıkta. İzmir, Ankara ve İstanbul’dan özel araçla Alanya’ya gelmek için Antalya merkez üzerinden sahil yolunu takip etmek gerekiyor.

Alanya gezilecek yerler 📌

Antalya’nın en popüler turizm beldelerinden Alanya‘nın turkuaz renkli denizi ve altın sarısı kumsalları yaz aylarında cıvıl cıvıl. Şehrin sembolü olan Selçuklu döneminde I. Alaeddin Keykubad yönetimi altındayken inşa edilen Kızıl Kule ve Alanya Kalesi Alanya’da mutlaka görülmesi gereken iki yapı.

Damlataş ve Dim mağaraları, İncekum ve Kleopatra plajları, Hıdırellez Kilisesi, Alanya Arkeoloji Müzesi, eski Alanya evleri, Atatürk Evi ve Müzesi, Kargı Han ve Alara Han görülmesi gereken diğer yerler.

Önceki blog yazısıŞanlıurfa Nerede 📍Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıYurtdışında Para Çekme
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın