Tayland’ın Khao Lak’tayım. Önceki gün PADI Advanced Open Water Diver kursuna kaydımı yaptırmıştım. Sea Dragon Dalış okulunda teorik videoları izledikten sonra aynı gün ana karanın kıyısında bir yerlerde aynı gün içerisinde 3 dalış gerçekleştirdim. İlk dalışta Peak Performance Buoyancy (Mükemmel Seviye Yüzerlilik), ikincisinde Navigasyon (Yön Bulma Dalışı ) ve üçüncüsünde ise Search and Recovery (Arama ve Çıkarma Dalışı) dalışıydı.

Ertesi gün de 2 saat uzaklıktaki Tayland’ın en önemli dalış noktalarından biri olan Similan adasında 2 dalış yaptım. Burada Deep Diving (Derin Dalış) ve Fish Identification ( Balık Tanıma) dalışlarını gerçekleştirdim. Şanslıydım, benim dışımda Advanced PADI kursuna başvuran olmadığından tüm kursları birebir almış oldum. Tüm Sea Dragon ekibi tamamen profesyoneldi, fazlasıyla memnun kaldım.

malta

Similan Adası gerek kendisinin güzelliği gerekse de deniz altı hayatının zenginliği açısından beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Artık Advanced PADI’yim. PADI Rescue Diver kursu ise beni bekliyor. Dünyamızın %70’i sularla kaplıyken denizleri, okyanusları ve yer altı canlılarını keşfetmemek biraz ayıp olurdu.

       

Day 543: Tayland:32, Khao Lak, 28 Ocak 2012

11 YORUM

 1. PADI den dalgıç olmak SSI’a göre daha mı kolay yoksa sen mi çok basit gibi anlattın. open water diver olmak için 4 kıyı, 2 adet 18-20m dalışı yaptık. advanced olmak içinse diğer kursları 2 şer ders halinde aldık. gece dalışı yapmadığını yazmışsın. hala yapmadıysan mutlaka yap derim gündüzden daha keyifli. havalar ısınsın hemen yapacağım çok özledim. Ahtapot görmemişsin karaburunda hemen hemen her dalışta görüyoruz. hatta bir gece dalışında aramızda kaldı , fenerlerin ışığından kurtulup kaçamadı, ne güzel oynamıştık

  • Gece dalışı opsiyonel dalışlardan biriydi ve henüz deneyimim olmadı. İlk fırsatta ben de gece dalışı yapmak istiyorum. Zorunlu olan 3 kursu da aldım ve beklediğimden çok daha kolay oldu.

 2. Hayırlı olsun dizi dizi diplomalar… ;-)) Sular yükselirken bu gidişle hepimize dalış bilgisi lazım olacak korkarım… Kıskanmadım da imrendim herkes gibi…
  Benim de “Hadi yap” listemde Yap adasında Manta Raylerle, dolundayda dalış yapmak var. O kadar uzun süredir istiyorum ki bunu yapmayı, inşallah bu aralar duyacak yukarıdaki. 😉

  • Şu deniz altından bir çok farklı canlı gördüm ama hala ahtapot ve manta ray görebilmiş değilim ve henüz gece dalışı da yapmadım. Gece dalışı kolay da manta ve whale shark ile dalmadan dönmek istemem.

   Gereken sadece zaman ve para 🙂

   • Gereken sadece istek. Siz benden daha iyi bilirsiniz. Poposunun üstüne oturan ben, tırım tırım gezen siz 😉

 3. Dünyanın en güzel ve renkli görüntüleri suyun altında. Harika bir duygu dalmak. Son bir buçuk yıldır tüpsüz dalış yapmaya çalışıyorum ve 8-10m kadar dalıyor, balıkların peşinden gidiyorum. Onları takip etmek o kadar hoş bir duygu ki öyle zamanlar oluyor ki yukarı çıkmak ile çıkmamak arasında karar vereniyorum ama tabi ki kendimi su yüzeyine attığım zamanlarda bak bir gün çokca deniz suyu yutacaksın bu kadar oyalanma altta diyorum 🙂 Ama bir sonraki takipli dalışımda unutkanlığım tutuyor yine… Senin daldığın o güzel denizlerde ben dipten yukarıya çıkmak istemezdim her halde. Güzellikleri senin gözünle görmekte güzel.

 4. Tebrikler! Gerçekten imrendim. Bu arada deniz de kara da çok güzel görünüyor. Suya baktıkça insanın balık gibi dalıp saatlerce çıkmayası geliyor. Hiç Phuket’te Pattaya’da görmeye alışık olduğum kirli,çamurlu gri renkli kalabalık sahillerine benzemiyor. Demek ki uzaklara sizin gittiğiniz yerlere gitmek lazımmış.

  • Phuket’de dalmak konusunda içim rahat etmedi, ve Khao Lak’ta karar kıldım ve pişman olmadım. Hem okuldan hem de deniz ve dalıştan oldukça memnun kaldım. Ancak Bali’de dalmak daha iyiydi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın