Adrasan Koyu, Beydağlarının kıyıya en yaklaştığı yerlerden birinde yer alan koy, yeşil çam ormanlarının Akdeniz’in mavisiyle birleştiği, sırtını dağlara yaslamış Adrasan beldesinde yer alıyor. Antalya’nın tarım ve turizmi ile ünlü Kumluca ilçesine bağlı, doğa ile barışık, gürültüden uzak bir tatil için son derece uygun bir belde.

Adrasan Koyu, 2 km uzunluğuyla Antalya’nın batısındaki kıyı şeridinin en uzun plajlarından. Musa Dağı’nın gölgesinde Antalya’nın belki de en huzurlu sahili. Yaklaşık 4 km uzaklıktaki Çavuşköy’ün sahil kesimi burası. Kendisinden çok daha popüler Olimpos’a komşu olmasına rağmen, kitle turizmine uzak ve huzurlu bir liman.

adrasan koyu

Antik Sidarus yerleşiminin limanı olan Adrasan Sahili, Orta Çağ’dan itibaren Avrupalı denizcilerce Porto Benetziano yani Venedik Limanı olarak adlandırılmış. İki dağın arasında, harika bir konuma ve güzelliğe sahip yemyeşil bir doğanın içinde deniz keyfi inanılmaz. Adrasan Koyunun hem doğusu hem de batısındaki yamaçlar doğal çam ormanları ile çevrelenmiş durumda.

Adrasan Koyu, yıldızlı otel istilasına uğramamış. Şöyle denize açılıp da yüzünüzü sahile döndüğünüzde silueti bozulmamış, bina karmaşası olmayan nefis bir koy manzarası görüyorsunuz. Ailenizle gelip denizin tadını çıkarabileceğiniz bir yer.

Çoğunlukla öğleden sonra çıkan ve karadan denize doğru esen batı rüzgârı sayesinde, koy genellikle dalgasız ve bir göl gibi sakin. Denizi çok temiz ve çarşaf gibi. Deniz birkaç metre sonra derinleşiyor. Deniz gözlüğünüz varsa denizin berraklığından dolayı balıkları görebilirisiniz. Balıklar sizinle yüzüyor.

Adrasan Plajı

adrasan plajı nasil
adrasan plajı nasil
adrasan plaji
adrasan plaji şezlong

Adrasan Plajı, upuzun bir koy ve her bir kısmın farklı özelliği var. Plajın sol taraftaki bölümde kumsal taşlı ve deniz aniden derinleşiyor. Plajın orta bölümü kumluk ve deniz taşlık kısma göre daha sığ. Sağ kısım ise ince kumlu ve oldukça sığ bir denize sahip. Çocuklu aileler burayı tercih edebilir. Deniz su sıcaklığı gayet güzel. Saatlerce suda kalsanız üşümezsiniz.

Malta

Plajda aşırı kalabalık ve gürültü yok. Temmuz ve ağustos aylarında hafta sonları kalabalık olsa da plajın sakin yerlerinde havlu serebilecek yer bulmak mümkün. Sahilin orta kısmında ise günübirlik turlar yapan Adrasan tekneleri sıralanıyor.

Adrasan Plajında belediye tarafından tahsis edilmiş şezlong ve şemsiyeler var. 2 şezlong + 1 şemsiye 10TL. Ayrıca duş, soyunma kabinleri ve tuvalet mevcut, ücretsiz. Plajın karşısında otoparklar var. Otopark ücreti ise 5TL.

Plaj boyunca pek çok kafe ve restoran var. Bölgede yabancı turist olmadığından fiyatlar diğer bölgelere göre daha makul gibi. Plajda haşlama mısır, soğuk su ve nar suyu satan köyün insanları dolaşıyor. Plajda mangal yapılmadığını anımsatayım.

adrasan sahili

Adrasan Deresi aynı ismi taşıyan koya dökülüyor. Kışın yağışlar nedeniyle zaman zaman taşan bu derenin iki kıyısı, geniş teraslı otel ve restoranların mekânı. Çok keyifli bir yer, günün hemen her saati serin.

Adrasan tekne turu yaparken göreceğiniz koylar Adrasan koyu kadar keyifli. Ceneviz ve Sazak koyları veya Suluada tekne turuna gidebilirsiniz. Suluada tekne turları için gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırmak şart.

Adrasan Koyu’nun iki yakasındaki burunlar meraklılarına farklı rotalar sunuyor. Adrasan Koyu da Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan tarihi Likya Yolu rotası üzerinde yer alıyor. Dere kenarındaki pansiyonların arkasında yer alan orman yoldan başlayan batı yakasındaki yol Gelidonya‘ya (Karaöz) uzanıyor. Gelidonya burnundaki Gelidonya Feneri manzarası enfes. 2007’de Türkiye’nin en güzel manzaralarından biri seçilmişti. Doğu yakasındaki koy ise Olimpos’a uzanıyor.

adrasan kumsalı

Adrasan Koyu yakınlarında 8 adet ada bulunuyor. Batısında Gelidonya Burnunun karşısında 5 adalar ile tatlı su kaynağıyla meşhur Suluada, doğusunda ise Pırasalı Ada ile Tuzla yer alıyor.

Adrasan, Antalya’dan 95 km uzaklıkta bulunuyor. Antalya’nın Kumluca ilçesine sadece 28 km uzaklıkta olan Adrasan, tarihi, doğası ve ağaç evleriyle markalaşmış Olimpos’a 10 km uzaklıkta yer alıyor. Antalya Otogarı’ndan minibüsler ile Olimpos, Çavuşköy sapağında inebilir, buradan Adrasan yol sapağında 1 saat aralıklarla gelen Adrasan minibüslerine binerek Adrasan Sahili’ne ulaşabilirsiniz.

Antalya’dan geliyorsanız Kemer’i geçtikten sonra, Tekirova ve Ulupınar’dan devam edip Olimpos sapağını geçtiğinizde yolun solundaki Adrasan tabelasından içeri girerek 8 km’lik asfalt yol ile köy merkezine ulaşıyorsunuz. Buradan 4 km daha devam ettiğinizde ise artık Adrasan Sahili’ndesiniz.

Adrasan, masmavi denizin üç taraftan yemyeşil çam ağaçlarıyla süslendiği, sessiz, sakin ve huzurlu bir tatilin adresi.

Önceki blog yazısıAvanos Nerede 📍 Avanos’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıPorto Nerede 📍 Porto’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın