Makedonya Tatil

Gulf St. Vincent Sahili’nin merkezinde konumlanan Adelaide, Avustralya‘da Güney Avustralya eyaletinin başkenti. Zengin doğal yaşamı, kültür sanat etkinlikleri, renkli gece hayatı, ince kumlu plajları ve etkileyici mimarisiyle Adelaide, keşfedilecek bir şehir. Adına şehir denmesine pek de bakmayın, Avustralyalılar Adelaide için Kıtanın en büyük köyü tanımlamasını kullanıyorlar.

Güney Avustralya eyaletinin en büyük şehri olan Adelaide, Avustralya Kralı IV. William döneminde kurulmuş ve adını kraliçe Adelaide’dan almış. Kentin yerli halkı Avustralya Aborijinleri. 1836’da Britanyalıların yerleştiği Adelaide’ın kent planı modern Avrupa kentleriyle benzerlik gösteriyor.

adelaide gezilecek yerler
Adelaide Popeye Pier

Adelaide Gezilecek Yerler

Düzenli kent planı nedeniyle kaybolmanın mümkün olmadığı şehir merkezi toplamda 5 kare plan üzerine oturtulmuş. Torrens Nehri’nin yerleşim yeri olan kuzey bölge ile ticaret ve iş bölgesi olan güney bölgeyi ayırdığı şehrin dört bir yanı geniş park ve bahçelerle çevrili. Toplam nüfusu 1 milyon 300 olan Adelaide, nüfus olarak da ülkenin beşinci büyük kenti.

Bu kentte okyanus kokusunu içinize çekerek bisikletle işe gitmek bile keyif olsa gerek. Öyle ki kent, iki binlerin başında The Economist Dergisi’nin dünyanın en yaşanılabilir kentleri sıralaması anketinde birinciliği almış. Adelaide sakinlerinin telaşsız, güler yüzle yürüdüğü sokaklardaki bu mutluluk havası sizi de etkiliyor.

Adelaide Gezi Rehberi blog yazımda şehir hakkında geniş bilgi bulabilirsiniz.

1. Town Hall

adelaide gezisi

Town Hall adıyla bilinen Belediye Binası, şehrin en eski görkemli yapılarından biri olarak 1866’da inşa edilmiş. Adelaide’ın kalbi olan King William Caddesi’nde yer alıyor. 1935’te saat kulesi eklenen yapının içerisinde ofisler, konser ve sergi salonları ile belediye birimlerinin bulunuyor.

1895 yılında Güney Avustralya Ligi açılış toplantısının da yapıldığı tarihi bir olaya tanıklık etmiş. Günümüzde spor tutkunlarının önemli günlerde buluştuğu ve çeşitli kutlamalar organize edildiği bir yer.

Adelaide Town Hall cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın 5 günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Herhangi bir giriş ücretinin alınmadığı Adelaide Belediye Binası’nda düzenlenen özel tören ve etkinlikler için bilet almak gerekiyor.

flyista

2. North Terrace Caddesi

adelaide gezilecek yerler blog

Adelaide’in en görkemli yeri olan ve iki yanında ağaçlarla binalar sıralandığı North Terrace Caddesi, konakların, müzelerin, kiliselerin ve anıtların yer aldığı bir merkez. Yemyeşil doğasıyla da harika bir yürüyüş rotası olan cadde, iş ve yerleşim yerleri arasındaki sınırı oluşturuyor.

Henüz yenilenen North Terrace Bölgesi’nde Güney Avustralya Sanat Galerisi, Güney Avustralya Müzesi, Ayers House, Botanik Bahçeleri, Avustralya Ulusal Şarap Merkezi ile Parlamento Binası yer alıyor. Cadde boyunca, Güney Afrika Savaş Anıtı, tren istasyonu, üniversite kampüsü, botanik bahçesi, Scots Kilisesini görmek mümkün.

3. Rundle Mall Caddesi

adelaide rundle mall

Rundle Mall Caddesi, Adelaide’da alışveriş denildiğinde akla ilk gelen yer. Tamamı trafiğe kapalı olan ve yalnızca yayaların kullanabildiği cadde boyunca çok sayıda ünlü marka sıralanıyor. Ünlü markaların mağazalarının yanı sıra sinema salonları, restoran ve kafeler, market ve alışveriş merkezleri de cadde üzerinde görebileceğiniz noktalar.

4. South Australian Museum

adelaide müzeleri

South Australian Museum (Güney Avustralya Müzesi), kentin en eski ve en kapsamlı müzesi. Kültür, doğa ve tarih konusundaki araştırmaları desteklemek amacıyla 1856’da kurulan müzenin zemin katında Aborijin kültürünü anlatan kalıcı bir sergi var.

Müzede biyo çeşitlilik, fosil, Pasifik kültürü, uzay bilimleri, memeliler, mineraller, meteorlar hakkında kalıcı ve geçici sergiler bulunuyor. Müzenin kütüphane bölümü de oldukça şık bir atmosfere sahip. Acıktığınızda The Balaena Café’de bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Müze, haftanın 7 günü 10.00-17.00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor. Anzak Günü olan 25 Nisan’da 12.00’de açılıyor. 25 Aralık’ta kapalı. Müzenin Discovery Center bölümü hafta içi 11.00-16.00, hafta sonları ise 11.00-15.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. South Australian Museum girişinden ücret alınmıyor.

5. State Library of South Australia

adelaide gezilecek yerleri

Avustralya devleti resmi kütüphanesi State Library of South Australia, etkileyici mimarisi ve sahip olduğu zengin belge, harita ve kitap koleksiyonu ile ülkenin sayılı kütüphane kompleksinden. Teknolojinin imkanlarının sonuna kadar kullanıldığı kütüphanede tüm yayınlar dijital arşivde tutuluyor.

Giriş için herhangi bir ücret ya da üyelik gerekmeyen Güney Avustralya Devlet Kütüphanesi, ders çalışmak, dinlenmek hatta gürültüden uzaklaşmak isteyenler tarafından bile tercih edilen bir merkez. Geçici sergileriyle kültür-sanat işlevi de bulunan kütüphaneyi mutlaka ziyaret edin.

Kütüphane, pazartesiden çarşambaya 10.00-19.45, perşembe ve cuma 10.00-17.45, cumartesi ve pazar günleri ise 10.00-16.45 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. State Library of South Australia’ya giriş ücretsiz.

6. National War Memorial

adelaide görülecek yerleri

Güney Avustralya adına, Birinci Dünya Savaşı’na katılanları onurlandırmak adına hazırlanan National War Memorial, 1931’de inşa edilmiş. North Terrace Caddesi’nin köşesinde yer alan Ulusal Savaş Anıtı’nda her yıl 25 Nisan Anzak Günü ve 11 Kasım Anma Günü’nde törenler düzenleniyor.

7. Adelaide Zoo

adelaide görülecek yerler

1883’te açılan Adelaide Zoo, Asya, Afrika, Avustralya, Güney Amerika, Maymun Evi, Kuş Habitat Bahçesi, Çocuk Hayvanat Bahçesi bölümlerinden oluşuyor. 300 yerli ve egzotik olmak üzere toplam 1800’e türe ev sahipliği yapan Adelaide Hayvanat Bahçesi’nde ziyaretçiler Tanzanya canavarı, Sumatra kaplanı ve orangutanı, koala, wallaby, kanguru, kombat gibi türleri görebiliyor.

Çin tarafından nesli tükenmekte olan hayvan türlerine dikkat çekebilmek amacıyla Adelaide Hayvanat Bahçesi’ne 10 yıllığına gönderilen Wang Wang ve Funi isimli pandalar hayvanat bahçesine gelen ziyaretçilerin gözdesi.

flyista

Hayvanat bahçesi, yılın her dönemi 09.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Adelaide Hayvanat Bahçesi giriş ücreti 4-14 yaş çocuklar için 20AU$, 15 yaşından büyükler için ise 37AU$. 2 yetişkin ve 3 çocuğa kadar giriş hakkı tanıyan Family Pass bileti ise 93,50AU$.

8. Adelaide Botanik Bahçesi

Adelaide Botanical Gardens

Adelaide Botanik Bahçesi, şehir merkezine yakın halka açık 51 hektarlık bir alan. Burada dolaştığınızda Güney Yarımküre’nin en büyük tek açıklıklı serası olan Bicentennial Conservatory binası gibi tarihi yapılar görebilirsiniz. Ayrıca Amazon Waterlily Pavilion ve Palm House’u (Madagaskar’dan çeşitli bitkilere sahip olan) ziyaret edebilirsiniz.

Adelaide Botanik Bahçesi, pazartesiden cumaya kadar 07.15’te, hafta sonları ve resmi tatillerde ise saat 09.00’da açılıyor. Bahçenin kapanış saatleri ise dönemsel olarak farklılık gösteriyor. Aralık ve ocakta 19.00, şubat ve martta 18.30, mayısta 17.30, haziran ve temmuzda 17.00, ağustosta 17.30, eylülde 18.00’de, ekim ve kasım aylarında ise 18.30’da kapanıyor. Adelaide Botanik Bahçesine giriş ücretsiz.

9. Glenelg

Gleng-Adelaide-Gorulecek-Yerler

Adelaide’deki plaj kültürünün en iyi örneği olan Glenelg ile ilgili en dikkat çekici şey okyanusa doğru 381 metre uzanan iskelesi. Glenelg kent merkezindeki ana cadde Jetty Road’a giden tramvayı kullanarak brada alışveriş yapabilirsiniz. Ülkenin en iyi çikolatalarından tatmak için Haigh’s Çikolata Dükkanı’na girmeyi unutmayın. Ayrıca plajda nefis öğle yemekleri servis eden bir bar bulunuyor.

10. Adelaide Oval

Avustralyalılar rugby tutkunu bir millet. Adelaide Oval, rugby yanında kriket, futbol, konserler ve diğer sporlar için kullanılıyor. Adelaide Oval turlarından birine dahil olun. Adelaide Oval Stadyum turları haftanın 7 günü 10.00, 11.00 ve saat 14.00’de gerçekleştiriliyor. Cumartesi ve pazar günleri saat 13.00’te de bir tur var. Adelaide Oval Stadyum turu ücreti 25AU$, 5-15 yaş çocuklardan ise 15AU$ ücret alınıyor.
Adelaide Çevresinde Görülecek Yerler

Kenti keşfetmek haftalar alabilir ancak zamanınız kısıtlıysa Adelaide ve çevresindeki en iyi yerleri görmek isteyebilirsiniz. Size yardımcı olmak için en iyi yerlerden 10 tanesini seçtim. Bazıları şehir dışına araçla birkaç saat yol gitmeyi gerektirse de eşsiz manzaralara değdiğini göreceksiniz.

1. Barossa Vadisi

Barossa Valley Adeliade City

Güney Avustralya’nın şarap bölgesi olarak bilinen Barossa Vadisi size bir şarap vadisinden beklediğiniz her şeyi sunuyor: harika yürüyüş ve bisiklet yolları, mükemmel yemek ve tabii ki şarap, golf alanları, yerel sanat galerileri ve yöreye özgü alışveriş yapabileceğiniz küçük kasabalar. Bölgeyi daha detaylı tanımak istiyorsanız Tanunda kasabası dolaşmak için ideal yer.

Güney Avustralya’nın bu güzel bölgesini keşfetmek için birkaç gün ayırabilirsiniz. Eğer zamanınız kısıtlıysa Barossa Vadisi hakkında yeterince bilgiye sahip olmak için birkaç şarap mahzenine günübirlik bir gezi yapın.

2. Adelaide Tepeleri

Adelaide Hills

Adelaide Tepeleri (Adelaide Hills), şehirden araçla yalnızca 20 dakikalık mesafede, masallardan fırlamış kadar şirin bir bölge. Her birinin kendine özgü bir karakteri ve tarihi olan küçük birkaç kasaba ile turistik yerden oluşuyor. Hahndorf, Avustralya’da ayakta kalan en eski Alman yerleşimi. Beerenberg Çiftliğini ziyaret ederek ellerinizle taze meyve toplama fırsatı yakalayabilirsiniz.

Adelaide Tepelerinde tura çıkarak Stirling ve Aldgate kasabalarını görün. Ayrıca turistlerin çoğunlukla yaptığı aktivitelerden biri de Cleland Milli Parkını ziyaret etmek ve oradaki hayvanları elleriyle beslemek. Hala vaktiniz varsa Adelaide Tepelerinde yer alan The Big Rocking Horse ile Gumeracha kasabasındaki Oyuncak Fabrikası’nı görebilirsiniz.

Yerli biraları tatmak isteyenler için Adelaide Tepelerinde Lobethal Bierhaus ve Grumpy’s Brewhaus adında iki küçük bira fabrikası yer alıyor. Enfes şaraplar için ise Shaw & Smith’i denemelisiniz.

3. Cleland Wildlife Park, Adelaide

Cleland-Wildlife-Park-Adelaide

Adelaide Tepelerine giderken yol üzerinden bulunan Cleland Doğal Yaşam Parkı’na (Cleland Conservation Park) da zaman ayırmayı unutmayın. Özellikle çocuklar için mükemmel bir yer olan park maceralarla dolu. Koala kucaklayabilir ve etrafta dolaşan çok farklı hayvan grupları görebilirsiniz. Hatta beslenme vakitlerinde lorekeet (papağan türü), Tazmanya canavarı, dingo (Avustralya yabani köpeği), pelikan, yılan ve sürüngenleri ellerinizle besleyebilirsiniz.

Tabloyu andıran muhteşem Cleland Doğal Yaşamı Koruma Parkında yer alan Waterfall Gully yedi ayrı şelaleye sahip. Yürüyüş yolunu tamamladıktan sonra kendinizi Adelaide’nin en güzel manzarasına sahip Lofty Dağı zirvesinde bulacaksınız. Burada Avustralya’nın şelale dibinde yer alan tek restoranında dinlenebilirsiniz.

4. Adelaide Gemi Mezarlığı

Adelaide Ship Graveyard

Adelaide kentinde gerçekten ilginç olan bir şey varsa o da Garden Island Ships’ Graveyard gemi mezarlığı. Bugün çoğunlukla bataklık olan bu alana 1909-1949 yılları arasında ömrünü tamamladığı düşünülen çok sayıda gemi terk edilmiş.

Burada bilinen 25 gemi kalıntısı bulunuyor ve modern sanayiler manzarayı bozsa da Garden Adası ve çevresindeki bölge büyüleyici güzellikte. Fotoğraf makinenizi yanınıza alıp harika fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

5. Hallett Cove

Hallett-Cove-Adelaide

Avustralya’nın başta gelen doğal güzelliklerinden olan Hallett Cove bölgesini es geçmek olmaz. 30 yıldır 1700’ün üzerinde insan yapımı eserin toplandığı tarihi bir alan olmasının yanı sıra 600 milyon yıl önce suda oluşan, Prekambriyen dönemine ait kaya inanılmaz kaya oluşumlarına ev sahipliği yapıyor. Bölge balık tutmak, yüzmek ve el değmemiş suların kenarında piknik yapmak için muhteşem bir seçenek.

6. Murray Nehri

Murray River Australia

Amazon ve Nil nehirlerinden sonra dünyanın gemi girişine uygun üçüncü uzun nehri olan Murray Nehri ve yakın çevresi keşfetmek için olağanüstü bir yer. Su kayağı yapabilir veya bisiklet ile 40.000 yılı aşkın süredir yerleşim yeri olan bölgeyi keşfe çıkın. Eğer yürümek istemiyorsanız manzarayı balonla yukarıdan da seyredebilirsiniz.

7. Fleurieu Yarımadası

Fleurieu Adelaide

Eğer balina görmek istiyorsanız Fleurieu Yarımadası tam size göre. Kış sonu ile ilkbahar başlangıcında balinalar Antarktika’ya giderken burada görülebiliyor. Bu dönem özellikle fotoğraf severler için muhteşem manzaralar sunuyor. Ancak yılın diğer dönemlerinde de ziyaret etmeniz için birçok neden bulunuyor.

Yarımadada kangurular ve penguenler milli parklarda dolaşıyor ve bölgenin en iyi plajlarına burada rastlayabilirsiniz. Fleurieu Yarımadası’nda nefis süt ürünleri, zeytinler ve şaraplar üretiliyor. Yarımada deniz kenarında dinlendirici bir gün veya keşiflerle dolu aktif bir gün için mükemmel bir destinasyon.

8. Kanguru Adası

Kangaroo-Island-Adelaide-Gezilecek-Yerler

Avustralya’daki bitki örtüsü ile hayvan çeşitliliğini görmek istiyorsanız Kanguru Adası (Kangaroo Island) mükemmel bir tercih olur. Çoğunlukla el değmemiş olan adada yalnızca 4600 kişi yaşadığından 891 yerli bitki türünden (46’sı endemik tür) her birini net bir şekilde gözlemlemek mümkün.

Ayrıca adada wallabyler, deniz aslanları, goannalar (Avustralya kertenkelesi), koalalar ve kangurular da yaşıyor. Küçük bir nüfusa sahip olmasına rağmen adada ülkenin en iyi yemeklerini bulmak mümkün, malzemelerin çoğu ise orada yetiştiriliyor.

İstanbul’dan Adelaide’e direkt uçuş bulunmuyor. Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Adelaide şehrine uçabilirsiniz. Katar Havayolları ile İstanbul-Doha 4 saat 15 dakika; Doha-Adelaide ise 13 saat sürüyor.

Qatar Airways, başkent Doha’ya ve oradan da bağlantı noktalarına İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan haftada 10, Sabiha Gökçen’den 14 ve Ankara’dan ise 6 sefer yapıyor. Adelaide gidiş, Melbourne dönüş şeklinde bir seyahat rotası planlanabilir.

Önceki blog yazısıUçhisar Kalesinden Kapadokya Fotoğrafları
Sonraki blog yazısıSakız Adası Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın