malta

Adana, Çukurova’nın bereketli topraklarında kurulu, Seyhan Nehri’nin güzel manzarasına karşı Akdeniz ikliminin yaşandığı Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri. Güney’in en zengin kentlerinden Adana, mis gibi portakal çiçeği kokan sokakları, Akdeniz’deki 160 km’lik kıyı şeridi, Eski Adana bölgesindeki tarihi dokusu ve enfes lezzetleriyle seçkin bir zenginlik sunuyor misafirlerine.

Güneyin giderek büyüyen müreffeh kenti Adana, bereketli Çukurova düzlüğünde, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin arasında yer edinmiş kendine. Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği, Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında önemli bir geçiş güzergahındaki şehir zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip.

malta
adana gezilecek-yerler

Türkiye’nin büyük kentlerinden biri olan Adana, geleneksel ile modernin, eski ile yeninin, zengin ile yoksulun iç içe geçtiği çok renkli, çok kültürlü bir havza. Yılın on bir ayı güneşin toprağa bereket dağıttığı coğrafyanın adının güzellik tanrısı Adanis’ten geldiği söyleniyor. Daha büyük olasılıkla bu adın asıl kaynağı, yüzlerce yıl önce yörede yaşamış olan Dan aşireti.

Yeryüzündeki en bereketli topraklarından Çukurova ve Doğu Akdeniz’e olan kıyısı ile Adana, tarihte pek çok medeniyetlerin cazibe merkezi olmuş. Adana Arkeoloji Müzesi ve Misis Mozaik Müzesi geçmişin görkemli sanatını gözler önüne seriyor.

Adana Gezilecek Yerler

Adana Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım hızlı ve rahat. Uçaktan iner inmez Adana’nın yaz-kış eksik olmayan sıcağı karşılıyor sizi. Adana’ya kışın veya sonbaharda gidip de bahar veya yaz günlerini anımsatan sıcacık bir havayla karşılaşırsanız şaşırmayın. Adana, genelde yeme içme kültürüyle öne çıksa da şehirde gezilecek ve görülecek çok sayıda yer var.

   

Yemyeşil şehir parklarından, Ramazanoğlu Beyliği döneminden kalma tarihi dokulara, Ermeni mimarisinden, zarif kiliselere, Seyhan ve Ceyhan üzerindeki değerli işçilik örneği köprülere, Türkiye’nin ilklerinden olan müzelere dek gezilip görülecek sayısız adres var.

Adana gezilecek yerler, temelde kent merkezi ve Adana çevresi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Merkezde, Taşköprü, Adana Bedesteni, Büyük Saat, Yağ Camii, Adana Ulu Camii, Tarihi Kazancılar Çarşısı, Bebekli Kilise, Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Etnografya Müzesi ve Adana Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Adana’yı keşfederken sadece kent merkezi ile sınırlı kalmayın. Civarda sizi farklı dünyalara götürecek zenginlikler saklı. Aladağlar Milli Parkı, Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Akyayan Gölü, kaleleri ve gözetleme kuleleri ile Kozan, Haçlı Dönemi’nden kalan Yılankale, Anavarza Antik Kenti ve Anavarza Kalesi, Şar Antik Kenti, Misis Antik Kenti ve Misis Mozaik Müzesi başta gelen isimler.

1. Adana Merkez Park ve Sabancı Camii

adana gezilecek yerler park

Adana’nın Merkez Park’ı da Avrupa’daki benzerlerini aratmayacak kadar büyük; insanlar günün her saati burada keyifle vakit geçirebiliyorlar. Güneyde Sabancı Merkez Camii ile kuzeyde Galleria Alışveriş Merkezi ile birlikte Seyhan Nehri’nin her iki yakasında 33 hektarlık alana kurulu.

Adana Merkez Park, 400 binden fazla bitki, 40 çeşit ağaç, 12 havuz, 2.2 hektarlık çocuk oyun alanı, paten pisti, amfi tiyatro ile 3 km’lik koşu ve bisiklet parkuruna sahip. Parkta şehrin her yerinde olduğu gibi turunç ağaçları var. Adanalıların en sevdiği kent parkı olan Merkez Park, soluklanmak için ideal bir adres.

2. Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi

Türk sinema tarihi incelendiğinde Yeşilçam’da ışıkçıdan rejisöre kadar çok sayıda Adanalının olduğu biliniyor. Yılmaz Güney, Abidin Dino, Ali Özgentürk, Yılmaz Duru ve Şener Şen akla ilk gelen isimler.

Adana Sinema Müzesi, Türk Sineması’nın tarihini, Adana perspektifi ile sergilemeyi misyon edinmiş ilginç bir müze. Adana’nın ve Adanalı oyuncuların sinema tarihine olan katkıları burada aktarılıyor. Adana gezilecek yerler listenizde olmasını tavsiye ederim. Merkez park ile Taşköprü arasındaki yol üzerinde.

3. Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi

adana atatürk müzesi
Adana’yı bana gezdiren Dr. Haluk Uygur’a teşekkür ederim

Adana şehir merkezinde bulunan Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi, Atatürk Evi veya Atatürk Müzesi diye de biliniyor. Müzenin olduğu bina 19. yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evi. İki katlı, cumbalı, kırma tuğla çatılı olan bu tarihi yapı. Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923’te Adana’ya geldiği zaman burada ağırlanmış.

Atatürk’ün 100. doğum yılı dolayısıyla, 1981’de Atatürk Evi Müzesi olarak düzenlenmiş ve ziyaretçilere açılmış. Müze’de Atatürk’ün Adana seyahati ile ilgili fotoğrafları, bilgiler ve belgeler sergileniyor. Ayrıca, Kuvayı Milliye dönemine ait eşyalar, etnoğrafik eserler ve dönemine ait gazete arşivleri de yer alıyor.

4. Taşköprü

Kent merkezinde yer alan ve Taşköprü, Adana’nın simgesi. Seyhan Nehri üzerinde, Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayan, dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsü olan Taşköprü, şehrin tam ortasında 14 gözü ile etkileyici bir görünüme sahip.

5. Ramazanoğlu Konağı

adana görülecek yerler

Ramazanoğlu Konağı, Ulu Cami ve Ramazanoğlu Medresesi bu bölgede uzun yıllar hüküm sürmüş Ramazanoğulları Beyliği’nden kalma. Kanuni Sultan Süleyman ve IV. Murad’ın konakladığı 500 yıllık konak Türkiye’nin ayakta kalmış en eski evlerinden.

Son Ramazanoğlu Beyi tarafından inşa edildiği düşünülen konak, günümüzde Çukurova Üniversitesi Kültür Merkezi olarak hizmet veriyor. Konak, Ulucami Külliyesinde yer alıyor.

6. Adana Ulu Camii

adana ulu camii

Adana havzası, farklı inançların beşiği Orta Doğu coğrafyasının önemli merkezlerinden biri olarak abidevi inanç yapılarının da evi aynı zamanda. Seyhan’da yer alan 16. yüzyıl eseri Adana Ulu Camii de bunlardan biri. Ramazanoğulları döneminden kalan bir yapı olmasından dolayı Ramazanoğulları Camii olarak da biliniyor.

Selçuklu ve Memluk mimarisi özelliklerine sahip, siyah ve beyaz mermer taşlar kullanılarak inşa edilmiş. Caminin bir diğer özelliği de güzel çinileri. Selçuklu tarzı kapı üzerindeki kubbede yer alan yılan kabartmaları da ilginç. Sabancı Merkez Camii’nin açılışına dek Adana’nın en büyük camisiydi.

7. Büyük Saat ve Tarihi Kazancılar Çarşısı

adana büyük saat
adana tarihi kazancılar çarşısı

Türkiye’nin en büyük saat kulesi olan Büyük Saat, Seyhan ilçesinde yer alıyor. Ulu Camii’nin güneyindeki Ali Münif Caddesi’nde bulunan 32 metre yüksekliğindeki kule 1882 yılında inşa edilmiş. Adana’nın en önemli simge yapılarından.

Büyük Saat’ın yan tarafındaki 500 yıllık Tarihi Kazancılar Çarşısı, Adana usulü yemek ve eğlencenin adresi. Ağaç işlemeciliği, her türlü kap imalatı ve kalaylaması gibi el sanatlarının icra edildiği bir bölge. Gece yarısına dek canlılığını yitirmeyen meşhur Kazancılar Çarşısı, aynı zamanda da Adana’nın en ünlü kebapçılarının olduğu yer. Yerel lezzetlerin tadına bakmak için esnaf işi mekânlar tercihiniz ise burada meşhur adana kebap yemeyi unutmayın.

8. Yağ Camii

adana gezilecek en güzel yerler

Adana’da gezilecek yerlerden biri de şehrin en eski camilerinden olan Yağ Camii. Kent tarihinde önemli etkisi Ramazanoğulları Beyliği döneminden kalma. Eski Camii olarak da bilinen cami halen kullanılmakta olan ender tarihi yapılardan. Kazancılar Çarşısı ile Büyük Postane arasında kalan Yağ Cami aslında eski bir Ermeni kilisesiydi.

9. Adana Bebekli Kilise

Adana Bebekli Kilise

Aziz Pavlus Kilisesi olarak da bilinen Adana Bebekli Kilise, ismini yapını baş kısmında bulunan Meryem Ana Heykeli’nden alıyor. 1880-90 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen ve kent merkezinde yer alan kilise, aslında Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilmiş.

915 Ermeni Tehciri’nin ardından azalan Ermeni cemaatin ardından, Katolik cemaatinin kullanımına açılmış. Günümüzde ise hem Katolik, hem de Protestan cemaat tarafından kullanılan Kilise, Adana’nın zengin kültürel yapısının güzel bir örneği.

10. Tepebağ Höyüğü

8 bin yıllık Tepebağ Höyüğü kent merkezindeki Tepebağ Mahallesinde yer alıyor. 2013’ten bu yana yapılan kazı çalışmalarında höyükte 3 bin 500 yıllık kesintisiz yerleşim olduğu belirlendi. Höyükte yapılan kazılarda Osmanlı, Orta Çağ, Bizans, Roma, Helenistik, Demir Çağ ve Geç Tunç Çağı’na ait 6 kültür tabakasının yanı sıra, pek çok eşyaya ulaşıldı.

11. Adana Arkeoloji Müzesi ve Adana Etnografya Müzesi

Reşatbey Mahallesi’nde yer alan Adana Arkeoloji Müzesi‘nde, Adana ve çevresinden derlenen eserler bulunuyor. Bölgedeki kazılardan elde edilmiş Hitit, Asur ve Babil uygarlıklanna, Hellenistik çağa, Roma ve Bizans dönemi eserleri zengin müzede görülebilir.

Adana Etnografya Müzesi ise Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan Yörüklere ait oldukça zengin eşya koleksiyonunu barındırıyor. Kurulmuş halde olan kara kıl çadırın içinde çeyiz çuvalları, yerde keçeler, kilimler, duvar yastıkları gibi pek çok eşya yer alıyor.

12. Anavarza Antik Kenti ve Şar Antik Kenti

adana anavarza

Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti, Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biri. Roma dönemi yapısı olan antik kent, Kilikya başkenti Tarsus’un gölgesinde kalmışsa da bir dönem İsauria ve Likaonia’ın metropolisi olmuş, özellikle Anavarza Kalesi ile ünlü bir bölge.

Antik kentteki 20 burçlu devasa sur, sütunlu yol, kilise ve hamam kalıntılarını görebilirsiniz. Tufanbeyli’de yer alan Şar Antik Kenti ise Roma dönemine ait amfi tiyatrosu ile Bizans dönemine ait kilise kalıntısıyla ünlü. Bölgedeki Alakapı ve Ana Tanrıça Tapınağı da mutlaka görülmeli.

Bunların yanında Adana sınırları içerisinde yer alan, Ceyhan Nehri kıyısındaki Misis Antik Kenti ile Yumurtalık ilçesindeki Ayaş Antik Kenti de görmeye değer.

13. Yılan Kale ve Dumlu Kalesi

Yılan Kale, Misis ile Ceyhan arasında yükselen, ovaya hâkim bir tepe üzerinde yer alan, İç Anadolu’dan gelip Adana, Misis, Payas ve Antakya’dan geçen tarihi ordu ve kervan yolunun üzerinde bulunuyor.

Dumlu Köyü’nde yer alan Dumlu Kalesi ise dağ kaleleri zincirinin ikinci halkası olarak Adana-Kozan kervan yolunu ve birçok kaleyi gözetlemeye elverişli konumuyla dikkat çekiyor. Bu iki kale dışında Feke Kalesi, Adana Kalesi ve Kozan Kalesi’ni de görebilirsiniz.

14. Varda Köprüsü

adana varda köprüsü

Varda Köprüsü, Karaisalı ilçesinde 1912’de Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman Köprüsü olarak da bilinen bir yapı. Yapılış amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamak olan köprü, çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmış, halen kullanılan, mühendislik harikası olarak nitelendirilen hoş bir yapı.

15. Adana plajları

Adana, 163 km’lik sahilleriyle gözde bölgeleri olan Karataş ve Yumurtalık’ın yanı sıra, İncirli, Tuzla, Yumurtalık ve Ayas sahil şeridi ile de yaz turizmine oldukça elverişli. Yumurtalık’ın batısında kalan Çukurova Üniversitesi Kamp yeri ve Plajı da çok güzel.

Yumurtalık’ın doğusundaki Girne Caddesi’ne yakın Yüzevler Plajı, Ayas Plajı, gençlik kampı yolu civarındaki Belediye Halk plajı, Tarım Kredi Kooperatifi Tesisleri ve civarı, Yumurtalık Köyü yakınlarındaki Zeytinbeli Belediye Plajı ilk sıralarda geliyor.

Karataş‘ta ise doğuda Bahçe Belediye Plajı, Çamlık dolaylarında Orman içi halk plajı, Karataş Tekne Barınağı’nın batısındaki Maliye Kampı ve Magarsos Antik Kanti’nin yakınlarındaki Harbis Halk Plajı da oldukça güzel plajlar arasında.

Adana’ya nasıl gidilir

adana gezisi

Adana’ya Türkiye’nin pek çok şehrinden havayolu, demiryolu ve karayolu ile ulaşmak mümkün. Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’na Türkiye’nin büyük kentlerinden direkt, bazı Avrupa ve Orta Doğu şehirlerinden ise dönemsel uçak seferleriyle ulaşabilirsiniz.

Havalimanından merkeze ve Mersin ve Hatay yönüne otobüs ve minibüslerin yanı sıra taksi ve araç kiralama seçenekleriyle de ulaşım mümkün.

Adana ile Mersin birbirlerine oldukça yakın kentler. Adana’nın doğa zenginliği ve kültürel çeşitliliği Mersin’de de devam ediyor. Adana, Tarsus, Mersin ve Silifke rotası inanç, tarih, doğa ve deniz turizmi tutkunlarını her yönüyle tatmin edebilecek bir tatil rotası.

Adana’dan Mersin’e doğru giderken ilk durak Tarsus, binlerce yıldır bu isimle anılan oldukça zengin birikime ait bir yer. Adana’da doğuya doğru iki saatlik bir yolculuğa çıktığınızda bu defa Antakya’ya, antik çağın Antiochia’sına varıyorsunuz. Bu yüzden Adana, yolunuz düştüğünde değil, planlanarak, yolunuzu düşürerek gezilip, yaşanması gereken bir şehir.

3 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  145,6k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Merhabalar, Adana’da gezilecek yerlere ek olarak bazı güzel yerleri belirtmek istedim
  1-Hasan Ağa Camii
  2-Çatalan köprüsü
  3-Lokanta olarak Öz Asmaaltı Kebap Salonu (çok lezzetli)
  4-Otel olarak Saydam Otel (4 yıldız hizmeti veriyor)
  5-Cafe olarak Dilber Cafe (manzara süper)
  6-Çakmak caddesi – (İstabul taksim gibi)

 3. Adana bizim için lezzet başkenti.Kebaplarıyla ünlü olsa da son yıllarda Portakal çiçeği festivaliyle de adını sıkça duyar olduk.Bu yıl gitmeyi planladığım yerlerden.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın