Makedonya Tatil

Adana, Çukurova’nın bereketli topraklarında kurulu, Seyhan Nehri’nin güzel manzarasına karşı Akdeniz ikliminin yaşandığı Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri. Güney’in en zengin kentlerinden Adana, mis gibi portakal çiçeği kokan sokakları, Akdeniz’deki 160 km’lik kıyı şeridi, Eski Adana bölgesindeki tarihi dokusu ve enfes lezzetleriyle seçkin bir zenginlik sunuyor misafirlerine.

Güneyin giderek büyüyen müreffeh kenti Adana, bereketli Çukurova düzlüğünde, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin arasında yer edinmiş kendine. Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği, Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında önemli bir geçiş güzergahındaki şehir zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip.

adana gezilecek-yerler

Türkiye’nin büyük kentlerinden biri olan Adana, geleneksel ile modernin, eski ile yeninin, zengin ile yoksulun iç içe geçtiği çok renkli, çok kültürlü bir havza. Yılın on bir ayı güneşin toprağa bereket dağıttığı coğrafyanın adının güzellik tanrısı Adanis’ten geldiği söyleniyor. Daha büyük olasılıkla bu adın asıl kaynağı, yüzlerce yıl önce yörede yaşamış olan Dan aşireti.

Yeryüzündeki en bereketli topraklarından Çukurova ve Doğu Akdeniz’e olan kıyısı ile Adana, tarihte pek çok medeniyetlerin cazibe merkezi olmuş. Adana Arkeoloji Müzesi ve Misis Mozaik Müzesi geçmişin görkemli sanatını gözler önüne seriyor.

Adana Gezilecek Yerler

Adana Havalimanından şehir merkezine ulaşım hızlı ve rahat. Uçaktan iner inmez Adana’nın yaz-kış eksik olmayan sıcağı karşılıyor sizi. Adana’ya kışın veya sonbaharda gidip de bahar veya yaz günlerini anımsatan sıcacık bir havayla karşılaşırsanız şaşırmayın. Adana, genelde yeme içme kültürüyle öne çıksa da şehirde gezilecek ve görülecek çok sayıda yer var.

Yemyeşil şehir parklarından, Ramazanoğlu Beyliği döneminden kalma tarihi dokulara, Ermeni mimarisinden, zarif kiliselere, Seyhan ve Ceyhan üzerindeki değerli işçilik örneği köprülere, Türkiye’nin ilklerinden olan müzelere dek gezilip görülecek sayısız adres var.

Adana gezilecek yerler, temelde kent merkezi ve Adana çevresi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Merkezde, Taşköprü, Adana Bedesteni, Büyük Saat, Yağ Camii, Adana Ulu Camii, Tarihi Kazancılar Çarşısı, Bebekli Kilise, Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Etnografya Müzesi ve Adana Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Adana’yı keşfederken sadece kent merkezi ile sınırlı kalmayın. Civarda sizi farklı dünyalara götürecek zenginlikler saklı. Aladağlar Milli Parkı, Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Akyayan Gölü, kaleleri ve gözetleme kuleleri ile Kozan, Haçlı Dönemi’nden kalan Yılankale, Anavarza Antik Kenti ve Anavarza Kalesi, Şar Antik Kenti, Misis Antik Kenti ve Misis Mozaik Müzesi başta gelen isimler.

flyista

1. Adana Merkez Park ve Sabancı Camii

adana gezilecek yerler park

Adana Merkez Park, birçok Avrupa kentinde örneklerini gördüğümüz büyüklükte; insanlar günün her saati burada keyifle vakit geçirebiliyorlar. Güneyde Sabancı Merkez Camii ile kuzeyde Galleria Alışveriş Merkezi ile birlikte Seyhan Nehri’nin her iki yakasında 33 hektarlık alana kurulu.

Adana Merkez Park, 400 binden fazla bitki, 40 çeşit ağaç, 12 havuz, 2.2 hektarlık çocuk oyun alanı, paten pisti, amfi tiyatro ile 3 km’lik koşu ve bisiklet parkuruna sahip. Parkta şehrin her yerinde olduğu gibi turunç ağaçları var. Adanalıların en sevdiği kent parkı olan Merkez Park, soluklanmak için ideal bir adres.

2. Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi, Türk Sineması’nın tarihini, Adana perspektifi ile sergilemeyi misyon edinmiş ilginç bir müze. Adana’nın ve Adanalı oyuncuların sinema tarihine olan katkıları burada aktarılıyor. Adana gezilecek yerler listenizde olmasını tavsiye ederim. Merkez park ile Taşköprü arasındaki yol üzerinde.

Türk sinema tarihi incelendiğinde Yeşilçam’da ışıkçıdan rejisöre kadar çok sayıda Adanalının olduğu biliniyor. Yılmaz Güney, Abidin Dino, Ali Özgentürk, Yılmaz Duru ve Şener Şen akla ilk gelen isimler.

⏰ Adana Sinema Müzesi ziyaret saatleri 08.30-17.00. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. 🔐 Adana Sinema Müzesi’ne giriş ücreti alınmıyor.

3. Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi

adana atatürk müzesi
Adana’yı bana gezdiren Dr. Haluk Uygur’a teşekkür ederim

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi, Atatürk Evi veya Atatürk Müzesi diye de biliniyor. Müzenin olduğu bina 19. yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evi. İki katlı, cumbalı, kırma tuğla çatılı olan bu tarihi yapı. Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923’te Adana’ya geldiği zaman burada ağırlanmış.

Atatürk’ün 100. doğum yılı dolayısıyla, 1981’de Atatürk Evi Müzesi olarak düzenlenmiş ve ziyaretçilere açılmış. Müze’de Atatürk’ün Adana seyahati ile ilgili fotoğrafları, bilgiler ve belgeler sergileniyor. Ayrıca, Kuvayı Milliye dönemine ait eşyalar, etnoğrafik eserler ve dönemine ait gazete arşivleri de yer alıyor.

⏰ Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi ziyaret saatleri 08.30-19.00. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi’ne giriş ücreti alınmıyor.

4. Taşköprü

Taşköprü, Adana’nın simgesi. Kent merkezinde yer alan, Seyhan Nehri üzerinde, Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayan, dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsü olan Taşköprü, şehrin tam ortasında 14 gözü ile etkileyici bir görünüme sahip. Köprü, tarih boyunca Saros Köprüsü, Justinianus Köprüsü ve son olarak da Taş Köprü ismiyle anılıyor.

Roma Dönemi’nde inşa edilen ve Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırıldığı bilinen Taş Köprü, Roma İmparatoru Justinianus Dönemi’nde kapsamlı bir onarımdan geçmiş. İlk inşa edildiği dönemde yarı yarıya dar olan köprü yıllar içerisinde genişletilmiş. Taş Köprü‘nün orijinali 21 gözlü. Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında 7 gözü toprak altında kalan köprünün günümüzde 14 gözü var.

5. Ramazanoğlu Konağı

adana görülecek yerler

Ramazanoğlu Konağı, Ulu Cami ve Ramazanoğlu Medresesi bu bölgede uzun yıllar hüküm sürmüş Ramazanoğulları Beyliği’nden kalma. Kanuni Sultan Süleyman ve IV. Murad’ın konakladığı 500 yıllık konak Türkiye’nin ayakta kalmış en eski evlerinden. Son Ramazanoğlu Beyi tarafından inşa edildiği düşünülen konak, günümüzde Çukurova Üniversitesi Kültür Merkezi olarak hizmet veriyor. Konak, Ulucami Külliyesinde yer alıyor.

Konakta Cumartesi Konferansları adıyla her hafta konferans düzenleniyor. Ayrıca her ayın son cumartesi günü de Türk Sanat Müziği konseri düzenleniyor. Tüm bu etkinlikler halka açık ve ücretsiz. Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi, resmî tatiller dışında her gün ziyarete açık.

flyista

6. Adana Ulu Camii

adana ulu camii

Adana Ulu Camii, kentin en eski islam eserlerinden. Seyhan’da yer alan 16. yüzyıl eseri Adana Ulu Camii, farklı inançların beşiği Orta Doğu coğrafyasının önemli merkezlerinden biri olarak abidevi inanç yapılarının evi olan kentin sembol yapılarından. Ramazanoğulları döneminden kalan bir yapı olmasından dolayı Ramazanoğulları Camii olarak da biliniyor.

Selçuklu ve Memluk mimarisi özelliklerine sahip, siyah ve beyaz mermer taşlar kullanılarak inşa edilmiş. Caminin bir diğer özelliği de güzel çinileri. Selçuklu tarzı kapı üzerindeki kubbede yer alan yılan kabartmaları da ilginç. Sabancı Merkez Camii’nin açılışına dek Adana’nın en büyük camisiydi.

7. Büyük Saat ve Tarihi Kazancılar Çarşısı

adana büyük saat
adana tarihi kazancılar çarşısı

Büyük Saat, Türkiye’nin en büyük saat kulesi. Kule, Seyhan ilçesinde yer alıyor. Ulu Camii’nin güneyindeki Ali Münif Caddesi’nde bulunan 32 metre yüksekliğindeki kule 1882 yılında inşa edilmiş. Adana’nın en önemli simge yapılarından.

Tarihi Kazancılar Çarşısı, Büyük Saat’ın yan tarafında 500 yıllık tarihi bir çarşı. Adana usulü yemek ve eğlencenin adresi. Ağaç işlemeciliği, her türlü kap imalatı ve kalaylaması gibi el sanatlarının icra edildiği bir bölge. Gece yarısına dek canlılığını yitirmeyen meşhur Kazancılar Çarşısı, aynı zamanda da Adana’nın en ünlü kebapçılarının olduğu yer. Yerel lezzetlerin tadına bakmak için esnaf işi mekânlar tercihiniz ise burada meşhur adana kebap yemeyi unutmayın.

8. Yağ Camii

adana gezilecek en güzel yerler

Yağ Camii, şehrin en eski camilerinden biri. Kent tarihinde önemli etkisi Ramazanoğulları Beyliği döneminden kalma. Eski Camii olarak da bilinen cami halen kullanılmakta olan ender tarihi yapılardan. Evliya Çelebi’nin Seyahanamesinde de geçtiği şekilde eskiden caminin adı Eski Camii imiş. Zamanla Yağ Camii denmesinin nedeni avlu kapısının önünde yağ pazarı kurularak yağ satılmasıymış.Eskiden St. Jacgues adında küçük bir Ermeni kilisesi olan camii medrese kapısının üzerindeki yazıtta yazılana göre 1501’de Ramazonoğlu Halil Bey’in emri ile camiye dönüştürülmüş. Günümüzde bir külliye görünümünde olan camiye ek yapıldıkan sonra 1525’te minaresi, 1558’de Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından medresesi yaptırılmış ve bugünkü halini almış.

9. Adana Bebekli Kilise

Adana Bebekli Kilise

Adana Bebekli Kilise, Aziz Pavlus Kilisesi olarak da biliniyor. Kilise, ismini yapını baş kısmında bulunan Meryem Ana Heykeli’nden alıyor. 1880-90 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen ve kent merkezinde yer alan kilise, aslında Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilmiş.

915 Ermeni Tehciri’nin ardından azalan Ermeni cemaatin ardından, Katolik cemaatinin kullanımına açılmış. Günümüzde ise hem Katolik, hem de Protestan cemaat tarafından kullanılan Kilise, Adana’nın zengin kültürel yapısının güzel bir örneği.

10. Adana Müzesi

adana gezilecek müzeler

Adana Müzesi, Türkiye’nin yedinci, Adana’nın ise ilk tekstil fabrikası olan, 1907 yılında inşa edilen Milli Mensucat Fabrikası’nda yer alıyor. Yapı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından bir müze kompleksine dönüştürülmeye başlandı. Orta Doğu’nun en büyük müze komplekslerinden biri olacak Adana Müzesi, toplamda 68 bin 500 metrekare alandan oluşuyor. Kompleksin 12 bin 500 metrekarelik kısmını oluşturan arkeoloji bölümü ise Mayıs 2017’den bu yana ziyarete açık.

Adana Müzesi içerisinde kompleks yapı tamamlandığında Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Çocuk Müzesi ve Mozaik Müzesi de ziyaretçilerle buluşacak. Adana Müzesi’nin ziyarete açık tek bölümü olan Arkeoloji Müzesi bölümünde MÖ 18 bin yılından günümüze farklı tarihidönemleri yansıtan eserler sergileniyor. Hitit, Asur, Arkaik, Hellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden lahitler, büstler, heykeller, sunaklar ve objeler müze koleksiyonunun parçaları arasında.

⏰ Adana Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim), kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Adana Müzesi giriş ücreti 12TL. Müze Kart geçerli.

11. Anavarza Antik Kenti ve Şar Antik Kenti

adana anavarza

Anavarza Antik Kenti, Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biri. Kozan ilçesindeki Roma dönemi yapısı olan antik kent, Kilikya başkenti Tarsus’un gölgesinde kalmışsa da bir dönem İsauria ve Likaonia’ın metropolisi olmuş, özellikle Anavarza Kalesi ile ünlü bir bölge.

Antik kentteki 20 burçlu devasa sur, sütunlu yol, kilise ve hamam kalıntılarını görebilirsiniz. Tufanbeyli’de yer alan Şar Antik Kenti ise Roma dönemine ait amfi tiyatrosu ile Bizans dönemine ait kilise kalıntısıyla ünlü. Bölgedeki Alakapı ve Ana Tanrıça Tapınağı da mutlaka görülmeli.

Bunların yanında Adana sınırları içerisinde yer alan, Ceyhan Nehri kıyısındaki Misis Antik Kenti ile Yumurtalık ilçesindeki Ayaş Antik Kenti de görmeye değer.

12. Yılan Kale ve Dumlu Kalesi

Yılan Kale, Misis ile Ceyhan arasında yükselen, ovaya hâkim bir tepe üzerinde yer alan, İç Anadolu’dan gelip Adana, Misis, Payas ve Antakya’dan geçen tarihi ordu ve kervan yolunun üzerinde bulunuyor.

Dumlu Köyü’nde yer alan Dumlu Kalesi ise dağ kaleleri zincirinin ikinci halkası olarak Adana-Kozan kervan yolunu ve birçok kaleyi gözetlemeye elverişli konumuyla dikkat çekiyor. Bu iki kale dışında Feke Kalesi, Adana Kalesi ve Kozan Kalesi’ni de görebilirsiniz.

13. Varda Köprüsü

adana varda köprüsü

Varda Köprüsü, Karaisalı ilçesinde 1912’de Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman Köprüsü olarak da bilinen bir yapı. Yapılış amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamak olan köprü, çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmış, halen kullanılan, mühendislik harikası olarak nitelendirilen hoş bir yapı.

14. Tepebağ Höyüğü

Tepebağ Höyüğü kent merkezindeki Tepebağ Mahallesinde yer alıyor. 8 bin yıllık tarihi geçmişi olan höyükte 2013’ten bu yana yapılan kazı çalışmalarında 3 bin 500 yıllık kesintisiz yerleşim olduğu belirlendi. Höyükte yapılan kazılarda Osmanlı, Orta Çağ, Bizans, Roma, Helenistik, Demir Çağ ve Geç Tunç Çağı’na ait 6 kültür tabakasının yanı sıra, pek çok eşyaya ulaşıldı.

15. Adana plajları

Adana, 163 km’lik sahilleriyle gözde bölgeleri olan Karataş ve Yumurtalık’ın yanı sıra, İncirli, Tuzla, Yumurtalık ve Ayas sahil şeridi ile de yaz turizmine oldukça elverişli. Yumurtalık’ın batısında kalan Çukurova Üniversitesi Kamp Yeri ve Plajı da çok güzel.

Yumurtalık’ın doğusundaki Girne Caddesi’ne yakın Yüzevler Plajı, Ayas Plajı, gençlik kampı yolu civarındaki Belediye Halk plajı, Tarım Kredi Kooperatifi Tesisleri ve civarı, Yumurtalık Köyü yakınlarındaki Zeytinbeli Belediye Plajı ilk sıralarda geliyor.

Karataş‘ta ise doğuda Bahçe Belediye Plajı, Çamlık dolaylarında Orman içi halk plajı, Karataş Tekne Barınağı’nın batısındaki Maliye Kampı ve Magarsos Antik Kanti’nin yakınlarındaki Harbis Halk Plajı da oldukça güzel plajlar arasında.

adana gezisi

Adana nerede – Adana’ya nasıl gidilir

Adana nerede – Adana’ya nasıl gidilir

Adana’ya Türkiye’nin pek çok şehrinden havayolu, demiryolu ve karayolu ile ulaşmak mümkün. Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’na Türkiye’nin büyük kentlerinden direkt, bazı Avrupa ve Orta Doğu şehirlerinden ise dönemsel uçak seferleriyle ulaşabilirsiniz.

Havalimanından merkeze ve Mersin ve Hatay yönüne otobüs ve minibüslerin yanı sıra taksi ve araç kiralama seçenekleriyle de ulaşım mümkün.

Adana ile Mersin birbirlerine oldukça yakın kentler. Adana’nın doğa zenginliği ve kültürel çeşitliliği Mersin’de de devam ediyor. Adana, Tarsus, Mersin ve Silifke rotası inanç, tarih, doğa ve deniz turizmi tutkunlarını her yönüyle tatmin edebilecek bir tatil rotası.

Adana’dan Mersin’e doğru giderken ilk durak Tarsus, binlerce yıldır bu isimle anılan oldukça zengin birikime ait bir yer. Adana’da doğuya doğru iki saatlik bir yolculuğa çıktığınızda bu defa Antakya’ya, antik çağın Antiochia’sına varıyorsunuz. Bu yüzden Adana, yolunuz düştüğünde değil, planlanarak, yolunuzu düşürerek gezilip, yaşanması gereken bir şehir.

Önceki blog yazısıİzmir’in En Güzel Antik Kentleri
Sonraki blog yazısıNevşehir Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

 1. Geçen sene öğretmen arkadaşlarla portakal çiçeği festivaline gitmiştik. Gerçekten inanılmaz bir yoğunluk vardi Adana’ya bambaşka bir hava kattığını düşünüyorum.İnsanıyla sıcaklığını hissettiriyor.

  Öncelikle tavsiyelerim gitmeden önce otel ayarlayınız tavsiyem Saydam Otel. Buradaki yorumdan almıştık 🙂 Başka bir tavsiyem kebabı iştah kebapta yemeniz. Çok lezzetli ve güzel. Başka bir tavsiyem kazancılar arkasındaki doğal yapılan tahin pekmez yeri (Ahmet Şahin) Başka bir tavsiyem Kazım büfe muzlu süt ve tost

 2. Merhabalar, Adana’da gezilecek yerlere ek olarak bazı güzel yerleri belirtmek istedim
  1-Hasan Ağa Camii
  2-Çatalan köprüsü
  3-Lokanta olarak Öz Asmaaltı Kebap Salonu (çok lezzetli)
  4-Otel olarak Saydam Otel (4 yıldız hizmeti veriyor)
  5-Cafe olarak Dilber Cafe (manzara süper)
  6-Çakmak caddesi – (İstabul taksim gibi)

 3. Adana bizim için lezzet başkenti.Kebaplarıyla ünlü olsa da son yıllarda Portakal çiçeği festivaliyle de adını sıkça duyar olduk.Bu yıl gitmeyi planladığım yerlerden.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın