Abant, Karadeniz’in en turistik doğal güzelliklerinden biri. Eşsiz doğası ile yılın dört mevsimi görmeye değer çok güzel bir coğrafya. Bolu‘nun 34 km güneybatısında bulunan ve yaklaşık 1350 m yüksekliğe sahip coğrafyayı mutlaka görün. İlkbaharda doğanın uyanışının soluduğunuz havada, teninize değer serin rüzgarda hissederken, sonbaharda tam bir renk cümbüşüne dönüşen doğanın büyüleyici manzarasına sahip oluyorsunuz. Daha ne olsun!

Cennetten bir köşe olan Abant Gölü’ne ulaşım da oldukça kolay. Abant Gölü Milli Parkı sınırları içerisinde koruma altında bulunan Abant Gölü, Bolu şehir merkezine 40 km uzaklıkta bulunuyor. Ankara-İstanbul karayoluna yakınlığı ile pek çok ulaşım alternatifine sahip bölge özellikle bahar ve yaz aylarında turist akınına uğruyor.

Abant nasıl gidilir

Abant hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Bolu, Abant Dağları üzerinde arazi kaymaları ile oluşan bir set gölü olan Abant Gölü, Batı Karadeniz’in en popüler turizm destinasyonlarından. En derin yeri 17 metreyi bulan göl, deniz seviyesinden 1.328 metre yükseklikte ve 1.28 km’lik bir alanı kaplıyor.

Çevresindeki akarsularla beslenen gölün seviyesi yeraltı sularının zengin olduğu mart-nisan döneminde 25-30 cm yükseliyor. Gölün çevresi çam, göknar ve kayın ağaçlarıyla çevrili. Abant Gölü, Türkiye’de havuz yöntemiyle alabalık üretiminin yapıldığı ilk yer özelliğini taşıyor.


Daha uygun ve keyifli bir Abant tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın.

Abant Gölü nerede 📍

İstanbul’dan 280 km, Ankara’dan 225 km, Bursa’dan 290 km ve İzmir’den ise 620 km uzaklıktaki Abant’a ulaşım için, İstanbul’dan trenle Adapazarı’na gidip otobüslerle Bolu’ya geçebilir, Bolu’dan da Abant’a minibüs veya taksiyle ulaşabilirsiniz.

ⓘ Abant gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Abant’a nasıl gidilir ✈️

Abant’a hava yoluyla ulaşım: Abant’a en yakın havalimanı 200 km mesafede bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı. Ankara Esenboğa Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuş bulunuyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Abant’a ulaşım: Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Abant’a direkt ulaşım imkanı yok. Taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçeneklerini kullanarak Abant’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Toplu ulaşımla gelme planınız varsa havalimanından Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne (AŞTİ) geçip otogardan Bolu otobüslerini kullanarak Abant’a ulaşabiliyorsunuz.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Abant’a kara yoluyla ulaşım: Abant’a otobüsle gelmek isterseniz, önce hemen hemen tüm şehirlerden düzenli otobüs seferlerinin olduğu Bolu’ya gelip buradan Abant’a minibüs veya taksiyle ulaşabilirsiniz.

Abant’a özel aracınızla gelmek isterseniz de Bolu Dağı’nın çıkışında Abant yol ayrımını göreceksiniz ve tabelalar sizi Abant’a ulaştırıyor.

Abant nerede

Abant’a özel araçla ulaşım için E-5, TEM, Ankara-Bursa, Afyon-Antalya gibi yolları kullanabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonunda Abant’a ulaşım mümkün. İstanbul’dan Abant’a ulaşmak için Anadolu Otoyolu üzerinden Kaynaşlı ayrımından çıkarak Bolu Dağı çıkışında Abant yoluna saparak tabelaları takip etmeniz yeterli.

Ankara’dan geliyorsanız İstanbul Otoyolundan Bolu Dağı geçişine kadar gelip buradan tabelaları takip ederek Abant’a ulaşabilirsiniz. 22 km’lik doğa ile iç içe bir yolculuğa hazır olun.

Abanta nasıl gidilir

Eskişehir kent merkezden yola çıktığınızda ise öncelikle Mudurnu tabelalarını takip ederek Bolu merkezine doğru devam edebilir, sonra da Abant Gölü Milli Parkı yönlendirmelerini takip edebilirsiniz.

Abant gezilecek yerler 📌

Abant, Doğanın canlılığını ve tüm güzelliklerini gözler önüne serdiği İlkbahar’da gidilecek en güzel yerlerden biri. Abant gezilecek yerler açısından tamamen doğal güzellikler ile dolu bir yer. Yedigöller Milli Parkı, Örmeci Yaylası, Samandere Şelalesi, Sinekli Yaylası, Güzeldere Şelalesi ve Pamukkale travertenlerini anımsatan Akkayalar ziyaret edilebilir.

Bolu’nun eşsiz güzellikteki milli park sınırları içerisinde yer alan, doğal güzelliğiyle ünlenmiş Abant’ta, yaban domuzu, tavşan, karaca, ayı, tilki, yaban ördeği, keklik ve yaban güvercini gibi hayvanları görebilir, Abant alabalığının tadına bakabilirsiniz. Yedigöller ve Gölcük’ü kapsayan bir rota planlayın.

2 YORUM 💬

  1. Her mevsim güzel oralar. Sonbaharda fotoğraf turu için gittik. Renkler olağanüstü güzel. Daha önce baharda da gitmiştim. Doğanın canlandığını, ilkbaharın geldiğini hissediyorsunuz. Sevgiliyle de gidilir çok romantikti.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın