Abant, Karadeniz’in en turistik doğal güzelliklerinden biri. Eşsiz doğası ile yılın dört mevsimi görmeye değer çok güzel bir coğrafya. Bolu‘nun 34 km güneybatısında bulunan ve yaklaşık 1350 metre yüksekliğe sahip coğrafyayı mutlaka görün. İlkbaharda doğanın uyanışının soluduğunuz havada, teninize değer serin rüzgarda hissederken, sonbaharda tam bir renk cümbüşüne dönüşen doğanın büyüleyici manzarasına sahip oluyorsunuz. Daha ne olsun!

Cennetten bir köşe olan Abant Gölü’ne ulaşım da oldukça kolay. Abant Gölü Milli Parkı sınırları içerisinde koruma altında bulunan Abant Gölü, Bolu şehir merkezine 40 km uzaklıkta bulunuyor. Ankara-İstanbul karayoluna yakınlığı ile pek çok ulaşım alternatifine sahip bölge özellikle bahar ve yaz aylarında turist akınına uğruyor.

Abant nasıl gidilir

Abant hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Abant, Batı Karadeniz ve Marmara’nın arasında kalan, Bolu şehrinin güneybatısında; meşe, köknar, çam, kayın ve gürgen ağaçlarının bolca serpildiği, huzur veren bir coğrafya. Tertemiz bir havada güne kuş cıvıltılarıyla uyanacağınız, doğada vakit geçirip oksijen dolu tertemiz havayı içinize çekebileceğiniz bir doğa harikası.

Bolu, Abant Dağları üzerinde arazi kaymaları ile oluşan bir set gölü olan Abant Gölü, Batı Karadeniz’in en popüler turizm destinasyonlarından. En derin yeri 17 metreyi bulan göl, deniz seviyesinden 1.328 metre yükseklikte ve 1.28 km’lik bir alanı kaplıyor.

Çevresindeki akarsularla beslenen gölün seviyesi yeraltı sularının zengin olduğu mart-nisan döneminde 25-30 cm yükseliyor. Gölün çevresi çam, göknar ve kayın ağaçlarıyla çevrili. Abant Gölü, Türkiye’de havuz yöntemiyle alabalık üretiminin yapıldığı ilk yer özelliğini taşıyor.

Abant, göknar, sarıçam, kayın, karaçam, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ormangülü, ılgın, fındık, papaz külahı barındıran zengin bir bitki örtüsüne sahip. Gölün çevresi çam, köknar ve kayın ağaçlarını görmek mümkün. Ayrıca alıç, kuşburnu, muşmula, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler, çeşitli mantarlar ve kokulu dağ çiçekleri yönünden de zengin bir floraya sahip.

Yaban hayatı geliştirme Sahası içeresindeki bu bölgede geyik, yaban domuzları, karacalar, çok sayıda yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşıyor. Ayrıca Ayı, çakal, tilki olduğu da biliniyor. Tabi bu yaban hayvanlarını göl civarında görmek mümkün olmuyor.

Daha uygun ve keyifli bir Abant tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazıma göz atın.

Abant Gölü nerede 📍

Abant Gölü, Türkiye‘nin Batı Karadeniz Bölgesinde, Bolu’ya bağlı Mudurnu ilçesinin kuzeydoğusunda yer alıyor. Bolu’nun 35 kilometre güneybatısında bulunan Abant Gölü, deniz seviyesinden yaklaşık 1350 metre yükseklikte, 125 hektarı bulan yüzölçümüne sahip.

ⓘ Abant gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Abant’a nasıl gidilir ✈️

Abant, Karadeniz Bölgesinin batısında, Ankara-İstanbul Otoyoluna oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Abant’a Türkiye’nin farklı yerlerinden otobüs, araba ve uçakla ulaşım sağlanıyor.

Abant’a otobüsle nasıl gidilir: Abant’a otobüsle gelmek isterseniz, önce hemen hemen tüm şehirlerden düzenli otobüs seferlerinin olduğu Bolu’ya ulaşmanız gerekiyor. Bolu Otogarından Abant Gölüne kış döneminde saatte bir, yaz döneminde yarım saatte bir dolmuş seferi bulunuyor. Otogar ile göl arasındaki mesafe 35 km. Dolmuşla yolculuk 45 dakika sürüyor.

Abant’a arabayla nasıl gidilir: Abant’a arabayla ulaşım oldukça kolay. İstanbul-Ankara TEM Otoyolu’nun Bolu Dağı’nın çıkışındaki Abant yol ayrımını takip ederek Abant’a ulaşabiliyorsunuz.

Abant’a özel araçla ulaşım için E-5, TEM, Ankara-Bursa, Afyon-Antalya gibi yolları kullanabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonunda Abant’a ulaşım mümkün. İstanbul’dan Abant’a ulaşmak için Anadolu Otoyolu üzerinden Kaynaşlı ayrımından çıkarak Bolu Dağı çıkışında Abant yoluna saparak tabelaları takip etmeniz yeterli.

Ankara’dan geliyorsanız İstanbul Otoyolundan Bolu Dağı geçişine kadar gelip buradan tabelaları takip ederek Abant’a ulaşabilirsiniz. 22 km’lik doğa ile iç içe bir yolculuğa hazır olun.

Eskişehir kent merkezden yola çıktığınızda ise öncelikle Mudurnu tabelalarını takip ederek Bolu merkezine doğru devam edebilir, sonra da Abant Gölü Milli Parkı yönlendirmelerini takip edebilirsiniz.

Abant nerede

Abant’a uçakla nasıl gidilir: Abant’a en yakın havalimanı 200 km mesafede bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı. Ankara Esenboğa Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuş bulunuyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Abant’a nasıl gidilir: Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Abant’a direkt ulaşım imkanı yok. Taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçeneklerini kullanarak Abant’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Toplu ulaşımla gelme planınız varsa havalimanından Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne (AŞTİ) geçip otogardan Bolu otobüslerini kullanarak Abant’a ulaşabiliyorsunuz.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Abanta nasıl gidilir

Abant, doğanın canlılığını ve tüm güzelliklerini gözler önüne serdiği ilkbaharda gidilecek en güzel yerlerden biri. Abant gezilecek yerler açısından tamamen doğal güzellikler ile dolu bir yer. Yedigöller Milli Parkı, Örmeci Yaylası, Samandere Şelalesi, Sinekli Yaylası, Güzeldere Şelalesi ve Pamukkale travertenlerini anımsatan Akkayalar ziyaret edilebilir.

Bolu’nun eşsiz güzellikteki milli park sınırları içerisinde yer alan, doğal güzelliğiyle ünlenmiş Abant’ta, yaban domuzu, tavşan, karaca, ayı, tilki, yaban ördeği, keklik ve yaban güvercini gibi hayvanları görebilir, Abant alabalığının tadına bakabilirsiniz. Yedigöller ve Gölcük’ü kapsayan bir rota planlayın.

Abant, Türkiye’de yeşil dokunun binbir tonunu görebileceğiniz, mevsim değişikliklerinde renk cümbüşüne ev sahipliği yapan, yaban hayatı, zengin florası ve temiz havasıyla insanın başını döndüren güzellikte bir yer.

2 YORUM 💬

  1. Her mevsim güzel oralar. Sonbaharda fotoğraf turu için gittik. Renkler olağanüstü güzel. Daha önce baharda da gitmiştim. Doğanın canlandığını, ilkbaharın geldiğini hissediyorsunuz. Sevgiliyle de gidilir çok romantikti.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın