Filipinler Gezi Rehberi

Filipinler Gezi Rehberi

29 Ocak 2015, 18:23 

Filipinler, kalabalık mega kentleri, 20’den fazla aktif volkanı, dünya mirası 2.000 yıllık pirinç tarlaları, 100’den fazla etnik toplulukları, şahane tropikal adaları ve güler yüzlü insanlarıyla Asya’nın kıyısında, fantastik denilebilecek ülkelerinden birisi. 7.000 ‘den fazla adasıyla dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkelerinden olan Filipinler’in, adalarının ve kumsalların güzelliği tahmin etmek çok zor değil.

Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış beyaz kumlu kumsalları, yağmur ormanları, doğa harikası ilginç yerleri, gelişmiş otel ve hizmet kültürü, her türlü yemeği bulabilme şansı ve en önemlisi belki de fiyatların ucuzluğu ile beni kendisine çekmişti. Ülkemize çok uzak olsa da gezilecek ve görülecek yerlerinin güzelliği ile daha fazla ilgiyi hak ediyor.

Makati-City-Filipinler

Filipinler Hakkında Bilgi

Büyük Okyanus’un batısında, Asya kıtasından 966 km açıkta bulunan Filipinler’i oluşturan 7,107 adanın, ancak 880’inde yerleşim bulunuyor. 4,000 adanın ise hala ismi yok. Adaların bazıları mega metropollere ev sahipliği yaparken, bazıları ise ancak üzerinde uzanılıp güneşlenecek büyüklüğe sahip. Filipinler, doğu ve kuzeydoğuda Filipin Denizi, batı ve kuzeybatıda Güney Çin Denizi, güneyde ise Celebes Denizi ile çevrili. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkeler arasında 4. sırada yer alıyor, tam 36,289 kilometre.

Filipinler’in başkenti Manila’nın da bulunduğu Luzon, orta kesimde Visayas ve güneyinde Mindanao olmak üzere başlıca üç ada grubu bulunuyor. Bu 3 ada grubu ise 17 bölge, 80 vilayet, 138 şehir ve 1,496 belediyeye bölünmüş. Başkent Metro Manila 12 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkenin en büyük şehri.

Filipinler-haritasi

Filipinler Haritasi – Gezi Rehberi

Filipinler Tarihi

Filipin Adaları’na ilk Malaylar göç etmiş ve bunu Hintli ve Çinliler takip etmiş. Portekizli kaşif Ferdinand Macellan, 1521’de Filipinler’e varan ilk Avrupalı olmuş. Ünlü denizci Macellan, yerli savaşçıların lideri Lapu-Lapu ile girdiği bir çatışmada öldürülmüş.

333 yıl boyunca İspanyol hakimiyetinde kalan ülkenin ismi, İspanyol Kralı II. Filip’ten geliyor. İspanyollar 1565’ten itibaren 333 yıl ülkeyi sömürge olarak kullanmış. 1898’da İspanyol-Amerikan savaşı sonrası Amerikalılar, 20 milyon dolar ödeyerek Filipinleri İspanyollardan satın almış. Filipinler Cumhuriyeti ise resmen 1946’da kurulmuş.

Filipinler Yaşam

Filipinler oldukça kalabalık bir ülke. Özellikle metropol şehirler; Başkent Manila ve Quezon City sokaklarında bu çok kolay fark ediliyor. Bu şehirlerde kalabalık ve gürültülü caddeler, tıka basa dolu metro istasyonları ve jeepneylerin altüst ettiği bir trafik içerisinde yaşam sürüyor. Egzozdan kaynaklı ciddi bir hava kirliliği insanı rahatsız ediyor. Manila merkezindeki caddelerin biraz dışına çıkıldığında, teneke evlerden yapılmış barakalarda yaşayan yüzbinlerce insan dikkat çekiyor. Kucağında daha 1 yaşını doldurmamış bebekle, kaldırımda kartonda yaşayan bir çift görmüştüm.

105 milyonu aşan nüfusuyla Filipinler, dünyanın en fazla nüfus artışına sahip olan ülkelerinden birisi. Ülkede okur yazar oranı çok yüksek; 2003 verilerine göre halkın %92.5’i okur-yazar. Filipince ve İngilizce ülkede resmî dil olarak kullanıyor. Ferdinand Macellan’ın 1521’de ülkeye gelmesiyle Filipinler Hristiyanlıkla tanışmış ve ülkenin yaklaşık %86’ı Hristiyan dinine mensup. 14.yüzyılından itibaren İslamiyet’le tanışan Filipinler’in yaklaşık olarak %10’u Müslüman. Müslümanların çoğu ülkenin güneyindeki Mindanao adasında bulunuyor.

Manila-gezisi

Filipinler Gezilecek Yerler

İster sualtına aşık bir scuba dalışçı, ister kayalıklardan atlamayı seven maceraperest, ister bembeyaz kumlarda tembel tembel yatmayı seven bir tatilci, ister yerel lezzetlere düşkün bir gurme, isterse etnik kültürleri ve inançları öğrenmeyi seven bir araştırmacı olun; Filipinler beklentilerin hepsini karşılayacak bir ülke.

Her biri bir post kartı görünümünde olan çarpıcı kireçtaşı kayalıklarının olduğu El Nido, gece hayatı ile renkli Angeles City, Avustralya’daki dünyanın en büyük mercan resifi Great Barrier Reef’ten sonra gelen, dünyanın en büyük 2. mercan resifi Apo Reef, zararsız dev köpekbalığı balinalarıyla dalış yapılabilecek Donsol, turkuaz renkli deniz kıyısında kumları inci gibi parıldayan Boracay; nesilden nesile süren geleneksel benzersiz tarım ile 2000 yıllık UNESCO Dünya mirası Batad ve Banaue çeltik tarlaları, bir zamanlar kafa avcısı yamyamlar iken şimdilerde barış içinde yaşayan kabileleri ile Filipinler keşfedilecek gerçek bir hazinedir.

Eğlence vadeden, şahane plajlar, dost canlısı yerli halk ve olağanüstü bir doğa. Filipinler’de gezilecek yerleri bu sayfaya sığrdırmak zor olsa da, ilgi çeken bazılarını sıralamak istedim.

Manila

Manila’yı ilk görenlerin aklına kaos gelecektir. Her biri trafik canavarı olan gürültülü jeepneylerin tıkadığı trafik, korna sesleri, çöp dolu idrar kokan sokaklar, yol kenarlarında yatan çıplak insanlar, dilenen çocuklar, sokak satıcıları… Yoksul yaşamlarını köylerde bırakıp, umutlarla şehre sığınmış insan yığınlarının yaşadığı bu şehir, tüm bunlara rağmen Asya’da en fazla expatın (ülkeye yerleşmiş yabancılar) yaşadığı başkentlerin başında geliyor.

Malay, İspanyolca, Amerikan, Çin ve Arap kültürü etkisi altında harmanlanmış bir şehir olan Manila, İspanyol döneminden kalma eski kilise ve katedralleri, renkli gece hayatı ve alışveriş ile öne çıkıyor. Gökdelenleri, plazaları ve lüks otelleri ve gece kulüpleri ile Makati bölgesi orta ve üstü bütçeli gezginlere hitap ederken, Adriatico Caddesi ise düşük bütçeli sırt çantalı gezginler için uygun. Her iki bölge çevresinde çok sayıda hostel, otel, restoran, gece kulübü ve barlar bulunuyor.

Başkent Manila, Filipinler

Başkent Manila, Filipinler

Manila gezilecek yerler; 1589 yılından kalma San Agustin Church, Asya’nın ilk üniversitesi University of Santo Tomas, ulusal kahraman Dr. José Rizal’ın anıtının da bulunduğu Rizal Park ve Manila Bay, Ulusal Müze, Greenbelt Park ve 4,5 km uzunluğunda olup, kilise, okul ve bazı yerlere ev sahipliği yapmış tarihi Intramuros surları görülebilir

Manila-OtelleriManila Otelleri: Bayview Park Hotel, Casa Bocobo Hotel, BEST WESTERN Hotel La Corona, Leesons Residences, Hotel H2O, Sohotel Malate Manila, BThe Bayleaf Intramuros, Casa Bocobo Hotel, Tune Hotels Manila

Banaue

Filipinliler Banaue çeltik tarlalarını, dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırıyor. 2000 yıl önce Ifugao kabilesi tarafından işlenmeye başlanan bu alanlar UNESCO kültür mirası listesinde de yer alıyor. Filipinler’deki Cordillera Dağı’nda uzanan pirinç tarlaları, 1500 metre yükseklikte, 10,360 km karelik alanı kaplıyor. Manila’dan 9-10 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Banaue kasabasına ulaşılabiliyor. Banaue’de ATM olmadığından cepte mutlaka nakit Peso olması gerekiyor. Herhangi bir tur paketi almadan köy çevresindeki pirinç tarlaları gezilebilir. Bontoc kasabası yönüne uzayan yol boyunca yürüyerek şahane manzaraların tadı çıkarılabilir.

Banaue Otelleri: Banaue Hotel, Native Village Inn, Uyami’s Green Viev Lodge

Batad-Filipinler-Rice

Batad Pirinç Tarlaları, Filipinler

Batad

Banaue’nin doğusunda yer alan Batad Köyü, etnik yapısı ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan çeltik tarlaları ile ünlü. Vadide amfi tiyatro gibi yükselen ve esilden nesile aktarılan geleneksel tarım yöntemleri ile çeltik tarımı yapılan bu yer, serin iklimi, şahane doğası, şelaleleri ile de keyif verici. Ifugao kabilesi yerel evlerini, giysilerini ve basit yaşamlarını yakından incelemek için uygun bir yer. Banaue’den özel turlar alarak Batad’a gitmek mümkün. Halk otobüslerine binip, Batad Köyü yol ayrımında inip 1 saatlik bir trekking ile Batad köyüne ulaşılabilir. Köyün gece serin havasına uygun kıyafetler bulundurmalı. Köyde homestay veya basit odalar tarzında konaklama seçenekleri bulunuyor. Tappiyah Şelalesi mutlaka görülmeli.

Batad Otelleri: Rita’s Mount View Inn

Sagada

Dağların arasında, binlerce yıl öncesinden gelen kendine özgün kültürüyle dikkat çeken Sagada, doğal güzellikler ve sıcakkanlı kabile insanları ile görülmeye değer bir yer. Luzon adasının kuzey doğu ucunda Cordillera dağlık bölgesinde bulunan Sagada, Manila’nın 140 km kuzey doğusunda yer alıyor. Doğa yürüyüşü, mistik mağaraların keşfi, şelaleler ve tarihi ve kültürel yerleri ile görmeye değer bir yer. Banaue ve Batad gezisi sonrası Bontoc kasabası üzerinden Sagada’ya ulaşılabilir. Igorot kabilesi ve bunun 6 alt etnik grubunun yaşadığı küçücük kasaba, asılı tabutlar geleneğine sahip dünyadaki birkaç yerden birisi olarak dikkat çekiyor. Sagada, yerli kültürü, şarkıları, dansları ile ilgi çekici bir yer. Trekking rotaları, şelaleleri, mağaraları gezilecek yerlerin başıdan geliyor. Mağara gezilerini mutlaka rehber eşliğinde yapmak şart. Benim gibi delilik yapıp tek başına girmemeli!

Sagada Otelleri: The Green House

Baguio

Filipinlilerin yazın sıcaktan kaçıp sığındıkları, yazlık şehir olarak geçen Baguio, deniz seviyesinden 1,500 metre yüksekte yer alıyor. Serin iklime sahip bu dağlık şehir, etrafını sarmalayan, yağmur ormanlarıyla kaplı dağların arasında vadide bulunuyor. Burnham Park, Wright Park ve ünlü Mines View Park gezilecek yerler arasında yer alıyor. Session Road ve Harrison Road ise gece hayatının canlı olduğu yerler. Luazon adasının göbeğinde olan Baguio şehrin, Manila’dan 5-7 saatlik otobüs yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Filipinler turu için kısa vakti olanların en fazla 1 gece ayırmaları yeterli.

Baguio Otelleri: Casa Vallejo, Chalet Baguio, Azalea Residences Baguio,

Donsol-Whale

Donsol Photo by Stuart Lyall @flickr

Donsol

Yaklaşık 3 fil ağırlığında ve ortalama, bir otobüs büyüklüğünde olan dünyanın en iri canlılarından zararsız balina köpekbalıkları, Filipinler’in Luzon Adası’nda yer alan Donsol Koyu’nun derinliklerinde yaşıyor. Yerel adıyla Butandingleri görebilmek için sabah saatlerinde açılmak gerekiyor. Yılın bazı aylarında kıyılara daha yakın bölümlerde yaşıyorlar. Onlarla her temas farklı bir deneyim yaşatabilir.

Donsol Otelleri: AguLuz Homestay, Vitton & Woodland Beach Resorts, Giddy’s Place Inn Donsol, Elysia Beach Resort

Coron

Busuanga Adası, Calamian Group Adaları’ndan birisi ve Coron Kasabası ise bu grubun en büyük yerleşim yeri. Kasabanın karşısında uzanan Coron Adası ise plajları ve üzerindeki dünyanın en güzel göllerinden Kayangan Lake ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. II.Dünya Savaşı’nda buradaki koylara saklanan 12 kadar Japon gemisi Amerikan bombardıman uçaklarınca batırılmış. Forbes Traveler Magazine dergisince dünyanın en iyi 10 dalış yeri listesinde yer alıyor. Batık gemilerde dalış sevenler için kaçırılmayacak bir yer. Coron Kasabası’nın herhangi bir plajı bulunmuyor, buna karşılık etrafındaki onlarca ada beyaz kumları, güzel plajları, kalkerli ilginç yapıdaki kayaları, ada gölleri ile beklentilerin ötesinde bu fırsatı sunuyor. Manila’dan Coron adasına uçak bulunuyor.

Coron Otelleri: El Rio y Mar Resort, Busuanga Island Paradise, Kokosnuss Garden Resort

Kayangan-Lake-Coron

Kayangan Lake, Coron, Filipinler

Palawan Adası

1700’den fazla adadan oluşan Palawan Adası görmeye değer çok şey vadediyor. Lüks resortlar, şahane plajlar, vahşi yaşam, el değmemiş ormanlar ve milli parklar ile ilgi çeken bir yer. 2007 yılında National Geographic Traveler dergisi tarafından Doğu ve Güneydoğu Asya’nın en çekici adası seçilmiş. Aynı dergide dünyanın en güzel 13. adası olarak da gösterilen Palawan Adası, “olağanüstü güzellikte kara ve deniz manzarasına sahip, biyoçeşitlilik bakımından zengin bir ada” olarak tanıtılmış. (Vikipedia)

Başkent Manila’da 1 saatlik uçak yolculuğu ile başkent Puerto Princesa’ya ulaşılabilir. Cebu Pacific, Air Philippines ve Zest Air Manila ile Puerto Princesa arasında günlük uçuşlar düzenliyor. SuperFerry ve Negros Navigation şirketlerinin haftalık Puerto Princesa ve Manila arasında sefer yapan feribotları bulunuyor. Havalimanı yakınlarındaki turizm ofisine uğrayıp bilgiler almak mümkün. Ben Coron Adası’ndan, Palawan Adası’nın El Nido kasabasına tekne ile geçmiştim. En uygun Palawan Otelleri için tıklayınız.

Puerto Princesa, Palawan Eyaleti (Palawan Adası) başkenti. Şehir Filipinler’in 38 bağımsız olarak yönetilen şehirlerinden bir tanesi. Ülkenin en yeşil ve en temiz şehri olarak geçiyor. Yeşil alan konusunda haklı olsalar da temizlik konusunda dikkati çekecek kadar değil. Puerto Princesa şehir merkezi çok çekici olmasa da Palawan Adası’nın kendisi Filipinler’in popüler turistik destinasyonlarının başında geliyor. Şehrin 25 km uzağında yer alan Honda Bay, Kelebek Bahçesi ve Palawan müzesi görülebilir. Timsah görmek isteyenler ise Palawan Wildlife Rescue & Conservation Center turlarına katılabilir.

Puerto-Princesa-Underground- River

Puerto Princesa Underground River, Palawan Adası

Puerto Princesa Underground River, dünyanın en büyük yer altı nehirlerinden birisi ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Dağların altında bir otoyol misali akan, 8.2 km’sine kadar girilebilen yer altı nehri ve mağaralardaki oluşumlar görmeye değer. Puerto Princesa Subterranean River National Park’ta yer alan bu yer altı nehri, Dünyanın yeni harikaları (New 7 Wonders of Nature) listesine girmeyi başarmış. Ayrıca bu milli parkta, 800 bitki, 300 ağaç türü yanında 195 kuş, 30 memeli ve 19 sürüngen türü yaşıyor.

Puerto Princesa Underground River turu yapacaklar, önceden Puerto Princesa’daki turizm ofisinden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Bireysel gitmek isteyenler ise Sabang köyüne sabah erken saatlerde gidip, tura çıkan teknelerden boş yer olanlarına dahil olabilirler. Aksi halde tüm tekne ücretini ödemek gerekiyor (700 Peso). 2 kişiden fazla seyahat edenlerin bireysel plan yapması daha ekonomik olabilir.

Puerto Princesa Otelleri: Sunlight Guest Hotel, Blue Lagoon Inn & Suites, Hotel Centro Puerto Princesa City, Banwa Art House

El Nido

Eğer deniz, kum, güneş ve iyi yemek arıyorsanız El Nido tam size göre. El Nido, Palawan Adası’nın kuzey doğusunda bulunuyor. Hükümetçe koruma altına alınmış bölge, ilginç kireç taşı kayalarından oluşan şahane ve ilgin görünümlü adaları ile dikkat çekiyor. Milyonlarca yıl kireçtaşı kayalıklarının yağmur, dalgalar ve rüzgarla aşınması neticesinde bölgede çok sayıda mağara, lagün, gizli koylar oluşmuş. Oldukça renkli bir denizaltı hayatı bulunuyor; mercanlar, balıklar ve deniz kaplumbağaları… El Nido ve çevresinde 30’dan fazla dalış noktası bulunuyor.

Bacuit-Bay-El-Nido-Palawan

Bacuit Bay, El Nido, Palawan

Sırtını yüksek dağlara dayamış salaş kasabası ise birkaç caddeden oluşuyor. Otel, hostel, restoran ve barların sıralandığı şahane bir plaja sahip olan kasabanın olağanüstü güzellikte bir de manzarası var. Gerek yeme içme, gerekse konaklama ve aktivite ücretlerinin makul olduğu bu kasaba, kısıtlı izin süresi olanlar için mükemmel bir tatil yeri olduğunu söyleyebilirim.

El Nido çevresinde 45 muhteşem ada bulunuyor ve bunların birçoğunda yerleşim bulunmuyor. Bacuit Bay olarak adlandırılan bölge aynı zamanda Marine Park olarak koruma altına alınmış. Çevrede bulunan adaların bazıları ise özel mülk ve bu adaların bazılarında yerleşim bile yokken bazılarında son derece lüks resortlar bulunuyor. Bölge koruma altında olduğundan gelen turistlerden küçük bir ayak bastı ücreti alınıyor.

Yüzlerce irili ufaklı adaları, gizli plajları ve koyları, lagünleri ziyaret etmek için yapılan tekne turları mutlaka yapılmalı. Bembeyaz kumsallar, zümrüt yeşili deniz, zengin su altı yaşamı, şahane şnorkelle dalış noktaları, balıklar, deniz kaplumbağaları, mantralar, kartpostallarda görülecek şahane adalar, olağanüstü manzaralar ve dahası. Dolu dolu ve keyifli geçirilebilecek bir yer.

El Nido Otelleri: Ipil Travelodge El Nido, Island Front Cottages, El Nido Viewdeck Inn, El Nido Resort Miniloc Island, The Alternative

Boracay-Filipinler

Boracay, Filipinler

Boracay

Filipinler’in 7107 adası içerisinde en ünlü ve en turistik olanı ise Boracay. Son yıllarda Boracay Adası spor ve eğlencenin de merkezi haline geldi. 1970 yılına kadar ada sadece bir kaç köylünün balıkçılıkla uğraştığı bir yer iken, zamanla doğal güzellikleri keşfedilen Boracay, ülkenin ana turistik merkezlerinden biri haline geldi. Rus turistlerin her yıl artan ilgisiyle ada daha da kalabalıklaşıyor. Bembeyaz göz kamaştıran kumsallar, turkuaz deniz, şahane gün batımları ve yemyeşil doğa sunuyor. Tatil köyleri, lüks resortları ve aktiviteleri ile eğlence ve keyifli vakit geçirme odaklı bir tatil düşünenler için ideal olabilir.

Boracay Otelleri: La Carmela de Boracay, Boracay Garden Resort, Hotel Soffia Boracay, Alla Luna Rossa Beach Hotel Boracay

Vigan-Filipinler

Vigan, Filipinler

Vigan

Kolonyal dönem mimarisine sahip Vigan 16. yüzyılda kurulmuş olmasına rağmen hala o dönemden kalan İspanyol kasabası görünümünü korumuş. II.Dünya Savaşında zarar görmemiş olan kasaba UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Luzon Adası’nın kuzey ucunda bulunan Vigan’a Manila’dan 6 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir.

Vigan Otelleri: Gordion Hotel, Cordillera Inn,

Taal Volcano

Dünyanın en küçük aktif volkanı olan Taal Volkanı, Manila’dan günlük turlarla ulaşmak mümkün. Bahçeleri ve hoş manzaralı restoranlarıyla ünlü Tagaytay kasabası yakınlarındaki volkan, büyükçe bir krater gölünün içerisinde yükseliyor. Taal volkanının içerisinde ise yine bir asit krater gölü bulunuyor. Tagatay’dan, krater gölü kıyısındaki Talisay köyüne jeepney veya trycle ile ulaşıp oradan tekneyle adaya geçiliyor. Adadan yarım saatlik bir yolu tırmanmak veya at sırtında giderek zirveye kolayca ulaşılabiliyor. Manila’dan Tagaytay’a ulaşmak ise otobüsle 2 saati buluyor. Trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde süreler2 katını aşabiliyor.

Chocolate-Hills-Bohol

Çikolata tepeleri, Bohol, Filipinler

Bohol

Chocolate Hills (Çikolata Tepeleri) ile bilinen Bohol, Filipinler’in 1 numaralı turistik destinasyonu sayılıyor. Dünyanın en küçük 2. memeli hayvanı olan tersier hayvanı burada yaşıyor. Kireçtaşı karstik kayalıkları ve göz kamaştıran beyaz kumlu plajlarıyla göz dolduran ada, motosiklet, araba kiralayarak veya organize turlar satın alarak keşfedilebilir. Filipinler’in en gözde yerlerinin başında yer alıyor. Manila’dan veya Cebu’dan Bohol’a uçmak mümkün. Bohol Adası yakınlarındaki Panglao Island ise en ünlü yerlerin başında geliyor. Sömürge dönemi mimarisi izlerini taşıyan çok sayıda tarihi binaları ve kiliseleri, nehir, şelale ve ormanları ile görmeye değer bir yer.

Bohol Otelleri: Bohol Beach Club, Vitamin Sea Resort, French Kiss Asia Resort, Dream Native Resort Panglao Island, Lost Horizon Dive Resort Annex

Cebu

Çok renkli festivalleriyle bilinen Cebu, ünlü denizci Macellan’ın da Filipinlerde karaya ilk adımını bastığı yer. Ülkenin en yoğun havalimanlarından birine sahip olan Cebu Adası, misafirlerinin tüm beklentilerini karşılıyor; dünya klasmanında lüks otel ve resortlar, restoranlar, Dumaguete ve Bohol şehirlerine yakın oluşu, diğer adalara ulaşımın kolaylığı ile dikkat çekiyor. Ocak ayında düzenlenen, dans gösterileriyle öne çıkan Sinulog Festivali ise renkli sahneleriyle Rio Karnavalını anımsatıyor.

Silk Air, Malaysia Airlines ve Cathay Pacific havayolları uluslararası Cebu havalimanına direkt seferler yapıyor. PAL, Cebu Pacific, Air Philippines, Asian Spirit, Astro Air ve Grand Air havayolları Manila-Cebu arası uçuş düzenliyor.

Cebu Otelleri: Quest Hotel & Conference Center, Marco Polo Plaza, The House of Cebu, Harolds Hotel, Escario Central Hotel

Sinulog-Festival-Filipinler

Sinulog Festival, Cebu, Filipinler

Filipinler Gece Hayatı

Ülkede hemen her şehrin bar, club, pub ve restoranların yoğun olduğu bir gece hayat caddesi bulunuyor. Ünlü DJ’lerin müzikleriyle bu sokaklarda sabaha kadar parti havasında bir atmosfer yaşanıyor.

Filipinler gece hayatı, Asya’nın en renkli ve hareketli gece hayatı olarak karşımıza çıkıyor. Pattaya ve Bangkok kadar olmasa da, ülkenin belli yerleri dikkat çekici bir hareketliliğe sahip: Manila’da Malate bölgesi; Makati’de Greenbelt, Glorietta, Rockwell Center; Pasay City’de Resorts World Manila; Quezon City’de Timog ve Tomas Morato Avenues ve Eastwood Libis ve Pasig City bölgesinde Ortigas Center gece hayatı meraklılarını kendisine çekiyor.

Asya’nın birçok ülkesinin gece kulüplerinde, yetenekli Filipinli müzik grupları görmek mümkün. Şahane İngilizce’leri ve etkili sahneleriyle Filipinliler kesinlikle şahane müzik yapıyorlar.

Burgos Street, Makati, Manila.

Filipinler gece hayatı mekanlarından, Makati, Manila

Manila’nın 80 km kuzeyinde yer alan Angeles City ise ülkede gece hayatı ve eğlencenin başkenti. Clark Uluslararası Havalimanı’na 10 dakika uzaklıkta olan şehirde, gece hayatı meraklılarını kendisine çekmeye çalışan 500’de fazla yabancı ve yerli bar ve gece kulübü bulunuyor. Angeles City, bir açıdan Filipinler’in Pattaya’sıdır denebilir.

Filipinler İklim

Filipinler tatili için en uygun zaman Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sıcak ve kuru dönem. Daha serin hava sevenler için ise Kasım-Şubat arası daha uygun. Yağışlı sezon olan Temmuz-Ekim arası fırtına ve tayfunlar çok sık görülüyor ve tatil için pek elverişli değil. Bu sezonda tayfunlar, haber bültenlerine konu olacak kadar yıkımlara yol açabiliyor. Yine de bu sezonun ucuz uçak bileti ve uygun otel fiyatları açısından elverişli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ülkenin Cebu ve Davao bölgesi, yılın hemen her ayı ziyaret edilmeye uygun.

Filipinler Vizesi

Filipinler’e girişte kapıda ücretsiz 30 gün vize veriliyor. Filipinler turu yapmayı düşünep daha uzun süre kalmak isteyenler, Manila’nın tarihi bölgesi Ermita yakınlarındaki Intramuros’taki imigration ofisinde, 3,000 Peso (126 TL) ödeyerek 2 ay daha Filipinler vizesini uzatabilirler.

Filipinler, hiç kuşkusuz Asya’nın en güzel ülkelerinden birisi. 40 gün süren Filipinler gezim boyunca hep memnun kaldım. Olağanüstü sahilleri, denizi, iklimi, sıcak kanlı insanları, ucuz seyahat imkanı, gezilecek yerlerin bitmek tükenmek bilmemesi ile aklımda yer etti. Göremediğim yerleri için bir gün mutlaka tekrar gideceğim.

Cover Photo ve Video: Philippine Dept. of Tourism

E-Posta listeme ücretsiz üye olun. Bedeva tatil yakalama şansı fırsatlarından ve seyahat ipuçlarından haberdar olun!

Görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazmayı unutmayın lütfen!
Facebook Yoldaolmak sayfasını takip edin! 
Positano-Yapilacak-Seyler
Baş harfleri büyük ve Türkçe olarak ad ve soyadınızı girin. Mailinize gelen onay linkini tıklayın. Maili almadıysanız spam kutusuna bakın.

Yeni yazıları eposta ile almak için abone olun. Onay maili almadıysanız epostanızın junk klasörüne bakın.

Feedburner

47 YORUM YAPILMIŞ

 1. Yunus ERSOY says:

  Filipinler ile ilgili ön yargıları yıkacak kapsamlı bir anlatım olmuş. Metro Manila filmini izleyenler bilirler Filipinlerin ne kadar tehlikeli bir yer olarak gösterildiğini. Bu biraz doğru esasında Filipinler tehlikeli bir yer nedeni de yoksul oranının çok fazla olması. Kötü şartlar insanları kötü şeyler yapmaya itiyor. Gasp, hırsızlık vs. bunların hepsi bir bakıma mecburiyetten doğuyor. Oysa bakın Filipinler bir doğa harikası. Dünya üzerinde doğallığı bozulmayan nadir ülkelerden biri. Elbetteki önleminizi alın. Dikkatli olun. Ancak değişime uğramamış bu topraklara ziyaret için acele edin.

 2. Fundaesra says:

  Boracay’dan yeni gelmiş biri olarak söylemeliyim ki oradakinden daha muhteşem bir deniz görmedim. Evet gitmesi biraz zahmetli. Biz Singapur’dan Kalibo’ya, ordan 4 saatlik yolculukla Katiklan’a, sonrasında tekneyle Boracay’a geldik ama sonuna kadar değdi gittiğimize. Muhteşem, hayallerimin bile ötesinde bir plaj, az sayıda turist, avm’siz, starbucks’sız (sanırım minicik 1 tane hariç) bir ortam. Güvenlik problemi de yok. Boracay; seni şimdiden çok özledim.

 3. Ebru Gümüş says:

  Kemal Bey, sitenizden o kadar çok faydalandık ki, 5,5 ay süren yolculuğumuzda sizin gidip anlattığınız ülkeleri sanırım en çok sizden okuduk. Filipinler rotamızın önemli duraklarından biriydi ve sayenizde Undergroung River ve El Nido ile tanışma fırsatını yakaladık. Çok çok teşekkürler, klavyenize sağlık.

  • Filipinler benim gözde ilkelerimden. 2 defa gittim; ilkinde 40 gün, ikincisinde 2 hafta geçirdim. Hani gözüm kapalı yaşamak için evet diyebileceğim yerlerden birisi. Palawan Adası ve özellikle de El Nido tam bir cennet.

   Filipinler geleceğin yükselen turistik destinasyonlarından birisi olacak.

 4. Ben de deneyimlerimi paylasmak istiyorum. Ben Manila, Bohol ve Palawan Adası’nda (El Nido) bulundum. El Nido’yu parantez icinde yazdim, cunku Palawan diyince Undergrand River akla geliyor, ama El Nido yine Palawan bolgesinde kaliyor. Sadece 6 saat uzak buraya.

  Bohol ve Palawan guvenlik acisindan diger sehirlere gore bayagi bir yol kat etmis ama buralara giderken iyi bir ingilizce bilgisi veya iyi bir rehber lazim. Yabanci oldugnuz icin neyin fiyatini sorarsaniz sorun hemen fiyat yukselir. Aslinda insanlari cok iyiler utangac ve kibarlar, fakat ulke gercektende cok fakir oldugu icin onlarin da paraya ihtiyaci var. Manila baskent ve kalabalik bir sehir. Burada dikkatli olunmasi gerekiliyor ve cuzdaninizi on cebe koymak akillica olur. Treni kullanmayin ozellikle aksam saati. Taksiler ucuz her yere taksi ile gidebilirsiniz ama gitmeden once fiyati mutlaka sorulmali.

  Hangi sehire gitmeliyim diye dusunler varsa benim tavsiyem Palawan Adası, Boholo ve Boracay Adası en guzel yerler.

 5. 2015 Ocak veya Şubat aylarinda Filipinler’e birlikte gidebilecek yol arkadasi ariyorum.

  • Merhaba arkadaş, ben de gitmek istiyorum ama nekadar para gerekli gitmek için. Sana arkadaşlık edebilirim.

  • Ben de Şubat’ta gitmek istiyorum. Arkadaşını bulmadıysan birlikte gidebiliriz. Daha önce gittim Filipinler’e.

 6. Ali Çikisan says:

  Merhabalar. Bu aksam Iloilo ya ucagim kalkiyor. Muhtemelen uzun sure kalacagim. Iloilo’da yada yakin cevrede yasayan Türk arkadaşlarla tanismak istiyorum.

 7. Angeles city dusunuyorum guvenlik durumu nasil gorustugum bayan arkadas davet etti ev tutsam (o tutsa) cok sicak mi? Çok gunesli mi?
  Basimiza is almayalim sonra ne dersiniz orada yasayanlar, gidenler? Gunduz milletin icinde mi gasp oluyor mu yoksa gece ickili mekanlarda mi?

  Uye olamadim telden siz sorucevap bolumune tasiyiniz mumkunse.

  • Filipinler troipik iklime sahip. Yukarıdaki yazıda iklim konusunda bilgi vermiştim. Gasp konusunda ise abartmaya gerek yok, güvenlik açısından o kadar da kötü bir yer değil.
   Angeles City gece hayatıyla ünlü bir şehir. Daha doğrusu şehrin var oluşunun amacı seks ve kumar. Dolayısı ile orada çalışan ve yaşayanların çoğu da bu sektörün bir çalışanı. Tercih sizin.

   Sorular için: http://sorucevap.yoldaolmak.com/

 8. Merhaba, yazınız güzel ama fazla detay var. Tek tek bütün şehirleri anlatmışsınız kimsenin gitmeyeceği. Bunun yerine daha genel Filipinlileri gözlemlediğiniz kadar insan ilişkilerini (restorantta, sokaklarda) okumayı bekledim. Yani bu yazıyı okuyup kimse Filipinler’e gitmez. Gitmek isteyen kişiler de çok aydınlanmaz. Ben tatil düşünen biriyim Filipinler’de, ama hala tereddütlerim var. Bu yazı da bi fikir vermedi maalesef.

  Öneri olarak da havalimanından çıkıp gittiğiniz her yere ilk adım atışınıza kadarki süreci anlatmanız güzel olurdu. İlk indiğinizde hissettikleriniz, kendimizi sizin yerinize koyabiliriz böylece.
  Bir de nasıl hangi yöntemle seyahatlerinizi gerçekleştirdiğiniz önemli (havayolu firması, bağlantılı uçuş mu? şehirdeki ulaşım). Filipinler’e direk uçuş yok sanırım. Hangi havayolu gidiyor? Bunları da anlatın lütfen.

 9. Abdusselam Sahin says:

  Arkadaslar ben su an Tacloban’dayim. Her sey cok guzel fakat hala tayfunun izleri silinmemis. Fakirlik had safada, ayrica Turkiye’den gelen biri icin ve musluman olan icin yemek sorunu cok buyuk. Bunun disinda her sey cok guzel, cunku insanlari cok saygili ve cana yakin. Her taraf yesil her gun yagmur var, kotu tarafi aksam saat 7 di oldumu cogu yerler kapaniyor. Bunun sebebi de tayfundan sonra olusan fakirlikten sonra cevrenin guvenli olmayisi. Çunku polisi cok az olanda dogru durust gorev yapmiyor.

  Bir de nedense isleyisler burda cok yavas bunun sebebi de cok konusmalari. Esim Filipinli oldugu icin en ucra koylerini ve yasayis tarzlarini gorme sansim oldu. Bizim belkide 20 veya 25 sene onceki halimiz.

 10. Behappy says:

  Ben de Filipinler’in gece hayatinin en yogun oldugu yerlerden birisi olan Angeles City’de bulunmustum. Burasi Pattaya’nin çakmasidir. Oceanic arkadasin da soyledigi gibi arkadaşlar guvenlige cok dikkat edin. Gasba ugramak cok sıradan bir olay. Benim gittigim yer belki pek duzgun bir yer degildi.

  Sonucta sadece sex icin kurulmus bir varoş kasabasi gibi bir yerdi. Belki ondandir bilinmez ama yalancılık ve hırsızlık olaylarina cok sahit oldum. Bir yerde de dunyanin en cok yalan soyleyen insanlari oldugunu okumustum.

 11. Ben bir hafta sadece Manila’da kalmak istiyorum. istemekten ziyade oyle de gerekiyor, fakat ne kadar bir bütce lazim otel ve yemek masraflari icin. Herkes çok ucuz diyor. Ben bir otel rezervasyonu yapmaya kalkıyorum, 1 hafta 1,500 lirayi geciyor. :)

  • Merhabalar. Manila’da kalmayı düşünüyorsanız fikrinizden vazgeçin. :) Onun yerine Boracay, Palawan vb. Adaları ziyaret edebilirsiniz. Otel fiyatları 2000 peso dan başlar. Yemek ise 2 çeşit yöresel 1 adet içecek yaklaşık 400 peso ödersiniz. Burger severseniz yaklaşık 150-200 peso ödersiniz. Saygılar…

 12. Arkadaşlar ben Filipinler ile ticaret yapıcağım. Filipinliler güvenilir mi? Hani ticaret yapılacak insanları mı? Bir de ticaret için bürokrasileri nasıl? Bilgisi olan varsa yazabilir mi?

 13. Kemal bey, lütfen şu vize 21 olayını düzeltin. Çünkü çok kafa karıştırıyor. Filipinler ile ilgili arama yapınca hemen sizin site ve bu 21 gün çıkıyor. Sizin zamanımızda öyledir ama artık 30 gün. Bu sene ikinci girişim ve şu an Baguio’dayım. Forumlarda falan bir sürü insan sizden bakıp güncelmiş gibi 21 gün yazıyor.

  Uzatmayı da geçen gün yaptım, 29 gün uzuyor. 3030p. Her iki ay bitiminde iki ay – iki ay ya da altı ay – altı ay uzatma yapılabiliyor. İki ay uzatmalar daha ekonomik. Immigration’daki eleman böyle 3 yıl kalabilirsin dedi. Uzatma yapıp ülke dışına çıkılırsa vize sıfırlanıyor. Yani altk ay uzattın, iki ay sonra Hong Kong’a gittin. Kalan 4 ay yanıyor. Girişte tekrar 30 gün ilr başlıyor. Son durjm bu.

  • Çok teşekkürler Ersoy! İşte bu tarz yorumları seviyorum. Güncel bilgileri aktaran yorumlar.

   Kendi bakış açından, Filipinler deneyimlerini Filipinler kategorisindeki yazılara yazarsan çok mutlu olurum. Tek benim bakışaçımdan değil, farklı ve güncel bir bakış açısı da okuyucuya yol gösterir.

   • Sağol, elimden geldiğince yapmaya çalışırım. Önümüzdeki haftalar Sagada ve Banaue’ye gideceğim. Yağmurlar başladı. Her gün sabah hava açık, öğleden sonra sıkı bir yağıp geçiyor. Kimileri mağaraya giremezsin artık diyor. Gidince göreceğim. Ve elbette rehberle :-) Guetamala’da benzer bir mağaraya rehberle girmemize rağmen ne kadar zor olduğunu biliyorum. Geçen ay bir Filipinli ölmüş dediler. Bir kız da Nisan’da gitmiş su boğazına kadar geliyormuş. Kamera sokamazsın dedi.

    • Ali Cikisan says:

     Ersoy merhaba. Pangasinan’a gittin mi? Bana orayi anlatabilir misin? Bir de şuan hala Filipinler’de mi yasiyorsun?

  • @Ali Cikisan Pangasinan’a gitmedim. Hayır Filipinlerde yaşamıyorum. Dün İstanbul’a döndüm.

 14. Yasemin çınar says:

  Selam
  15 Mart-10 Nisan tarihleri arasında Filipinler ve Endonezya’ya gitmek istiyorum. Sizce 25 gün az mı gelir? Tek ülke mi yapmalıyım? Hangisini tavsiye edersiniz? Tesekkuler.

 15. Abdullah says:

  Filipinler’e gitmeyi cok istiyorum! Nasil giderim? Yapılacak tüm ışlemler nelerdir?

  • Filipinlere seyehat etmek isteyenler için başkent Manila’da size rehberlik yapacak Filipinli arkadaşımız mevcuttur. Arkadaşımız Manila’da ikamet etmekte olup size Filipinler ile ilgili tüm konularda yardımcı olabilecek bilgi ve beceriye sahiptir. Turistik rehbere ihtiyacınız varsa lütfen mail adresimden iletişime geçiniz.

   • Iloilo City, Filipiler’i ziyaret etmek istiyorum. Bana orada yardımcı olacak rehbere ihiyacım var.

    • İloilo city ile Manila arası epey bir mesafe. Ziyaret amacınız, ne kadar süre kalacağınız ve kaç kişi olacağınız hakkında bilgi verebilirseniz size daha fazla yardımcı olabilirim. İyi günler dilerim.

 16. Merhabalar Sevgili Metin Bey. Ben Yurtdışından öğrenciyim, fakat şuan kafamda Filipinler’de okumak üzere bir plan var. Yazıda da belirtmiş olduğunuz gibi herkes Ingilizce biliyor ve resmi dil. Benim de bölümüm Ingilizce olduğu için faydalı olacağını düşünüyorum. Fakat kafamda cevapsız birkaç soru mevcut. Orada hayat şartları nasıldır? Sokağa çıktığımız zaman güvende miyiz? Bu tarz şeyler aklımı kurcalıyor, biraz açıklama yaparsanız sevinirim.

 17. Filipinler’in durumu çok üzücü. Tayfun binlere kişinin ölümüne neden oldu. Yardım eli uzatmalıyız.

 18. Filipinler’de yaşanan tayfun “tam bir facia”. Kanada Filipinler için göçmenlik kapılarını açmış. Zaten Filipinliler yurtdışına çıkmak için fırsat arıyor. Binlerce kişi çldü ama, Haiyan Tayfunu kimisi için de fırsat olacağa benzer.

  • Tarihin karaya vuran en güçlü kasırgası Haiyan tayfunu olmuş. Filipinler’in orta bölümünde yer alan 200 bin nüfuslu Tacloban şehrinde hayatta kalanların tek çaresi şehri terk etmek.

   Çünkü kalanlar açlık ve salgın tehlikesiyle karşı karşıya. 380 km hızla esen 600 km genişliğindeki kasırgaya ne dayanabilir ki! Zaten Filipinlerdeki evlerin çoğu derme çatma. Yazık oldu.

   • Erdal Altıntaş says:

    Ben Taclobana gittim, kocaman bir şehir yok olmuş sizinde dediğiniz gibi çogu tahtadan evlerde kalıyorlar ve o yıkıntıların altında hala cesetler var. İnsanlar onların içinden çıkarak yaşamını devam ediyorlar. Bu beni çok etkilemişti. Salgın hastalık daha başlamamıştı ama insanların hayatlarını devam ettirme güzellikleri çok hoşuma gitti ve hep teşekkür ederiz. Efendim demeleri de… efendim bu da beni çok çok derinden vurdu.

   • Ahmet Furkan says:

    Hocam bir arkadaşımız daha sormuş cevaplamamışsınız yardımcı olurmusunuz lütfen bize filipinlerde ingilizce dil eğitimi hakkında nasıl bir ülkedir. Bu konuşmaları okurken içim karardı resmi dil ingilizce ucuz dil kursları buldum vize almak kolay ama siz böyle şeyler yazınca açıkcası vazgeçesim geldi siz ne diyorsunuz ne yapmalıyım.

    • Erkan Kara says:

     Merhabalar… Ben 8 aydır Manila’da yaşıyorum. Filipinlerin resmi dili İngilizcedir ve hemen herkes İngilizce konuşur. Ama asıl dilleri farklıdır. Farklı bölgelerde farklı diller konuşulur ancak En çok Tagalogça konuşulur. Onuda ingilizce ile birleştirip konuşurlar ki adına “Taglish” derler.

     İngilizce eğitimi almak hem ucuz hemde kolaydır. Koreliler tarafından çok popüler durumda şimdi buralar. Bildiğim kadarıyla Türklere ait, iki adet ingilizce kursu var. Birisi sadece online eğitim vermekte. Diğeri ise örgün öğretimde veriyor.

     Filipinler’de genel bir güvenlik problemi mevcuttur. Kapkaççılığın önüne geçilememiştir. Metro Manila hem çok fakirlerin hem de çok zenginlerin yaşadığı iki farklı boyutu olan dev bir metropol. Şehrin bir kısmı gökdelenlerle sarılı iken diğer kısmında tenekeden evlerde yada sokaklarda kartonların üzerinde yatan insanlar mevcut. Bu kadar fakirliğin olduğu bölgede haliyle kapkaççılıkta olağan görünmekte.

     Buraya gelmeyi düşünüyorsanız yaşamak ve gezmek için güvenli yerleri seçmelisiniz ki sizde gidip ara sokaklarda, tehlike arzeden yerlerde dolaşmazsınız. Zaten buraya gelirseniz neresi güvenlidir neresi değildir, anlaştığınız kurs size yardımcı olur. Kaldı ki illaki bir Türk bulursunuz en azından o size yardımcı olur. Tavsiyem Türklerle fazla gezmemeniz. Buraya dil öğrenmeye gelip sonrada Türklerle gezip dolaşan birçok arkadaş İngilizce öğrenmeden geri döndü.

     Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 19. Bu yil bayramda ilk rotamiz Filipinler’di, sonra vazgecip Filipinleri baska zamana erteledik, Almanya’ya gittik. Filipinleri de mutlaka gormek istiyoruz, giden arkadaslar cok begenmisler.

 20. Yılmaz says:

  Filipinler uçak bilet fiyatları ne kadar? Yeşil pasaportum var, Filipinler’e vize var mi? En ekonomik hangi hava yolları var? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 21. Oceanic says:

  Kemal bey, yazınızda Manila’nın tehlikeleri konusunda hiçbir uyarı olmadığını gördüğüm için gideceklere ufak bi uyarı yapmakta fayda görüyorum.

  Manila’da sehrin neresinde olursanız olun, AVM veya otellerin dışındayken cebinize sürekli bir el girmeye calışıyor. Hırsızlık ciddi oranda dikkat edilmesi gereken bir sorun. Ben şehrin dış tarafında gezinirken gaspa uğradım; polis veya yerel hiçbir yardım görmedim. Bu olay turumun son günü olduğundan uçağımı kaçırdığım gibi parasız da kaldım.

  Ülkede polis pek bir işe yaramıyor. Bölgesel klanlar var ve onların çıkarları dogrultusunda yönetiliyor ülke. Yolsuzluk çok ciddi boyutta. Gasp sonrası ülkeden ayrılırken (ülke dışına çıkış için turistlerden vergi alınıyor) durumumu anlatmama rağmen yetkililer ısrarla vergi aldılar.

  Daha birsürü detay var. Lafı uzatmak istemiyorum fakat Manila’da kesinlikle dikkat edin. Filipinler’in her noktası bu kadar vahim degil fakat Manila kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir sehir.

  Saygılar.

  • Sinan Yağız says:

   Kesinlikle dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar. Kafadan yazmıyorum bu yorumu, gidip gören biri olarak söylüyorum. Evet çok abartılmaması gereken bir konu ama kesinlikle dikkat gerektiriyor.

 22. Doğrusu Filipinlerin bu kadar guzel olduğunu bilmiyordum. Gezi listemize alalım :)

DENEYİMLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hakkında  |  Reklam  |  Arşivler  |  Medya  |  Konuk Gezi Yazıları  |  Rotalar Copyright © 2011-2015 Yolda Olmak! Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.
41 Kişi Online
Gezi yazıları içerisinde arama yapın
SSL