Komşumuz Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, son zamanlarda ülkemizde de gözde bir tatil adresi konumuna geldi. Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, tarihi ve kültürel geçmişi, sıcakkanlı insanları, şahane doğası, lezzetli mutfağı ile keşfedilesi bir şehir. Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında yer alan şehir, Artvin ve Ardahan illerimizin sınırında, Sarp sınır kapısından sadece 20 km uzakta yer alıyor.

Manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarları, heykellerin süslediği parkları, tertemiz sahilleri, Roma, Bizans, Pontus, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun özenle korunduğu ilginç ve etkileyici mimariye sahip binaları ile Batum, eski ve yeninin; yeşil ve mavi ile harmanlandığı bir şehir.

malta
https://www.instagram.com/p/BNzkqOtj54y/

Instagram @yoldaolmak hesabımı takip edin. Sorularınız varsa instagram üzerinden sorabilirsiniz.

       

Batum’da Ne Yapılır?

Görün

Batum Bulvarı; Batum sahil şeridinde, Karadeniz kıyısı boyunca uzanan Batum Bulvarı, dünyanın en uzun bulvarlarından birisi. Dağ ve deniz arasında kurulmuş şehirlerin cazibesini taşıyan Batum’u yaşamın en iyi yollarından biri de, bu bulvarda uzun yürüyüşler yapmak.

Batumi Boulevard (Seaside Park)
Batumi Boulevard (Seaside Park)

Medea Heykeli; Avrupa Meydanı’nınortasın yükselen, elinde altın post olan Medea Heykeli, Batum’a her gelenin mutlaka uğradığı bir yer. Altın Post, Yunan mitolojisinde ihtişamı, zenginliği ve iktidarı sembolize eden postun adı. Şehri yürüyerek gezenler, hemen her yerden görülebilen şehrin bu simge yapısı ile yollarını kolayca bulabilirler.

Medea Heykeli, Batumi
Medea Heykeli, Batumi

Eski postane Binası; Batum’un en gösterişli ve dikkate değer binalarında biri olan Eski Postane Binası, şehrin iki merkez caddesinin kesiştiği noktada yükseliyor.

Alfabe Kulesi; Gürcüce, 2000 yıllık alfabesiyle yaşayan en eski dillerden birisi. Dünyada halen kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen, üzerinde Gürcü alfabesinin 33 harfinin yazılı olduğu, 130 m. yüksekliğindeki Alfabe Kulesi, Radisson Hotel’in hemen yakınında yer alıyor.

Alfabe-Kulesi-Batum
Alfabe Kulesi, Batum

Tiyatro Meydanı;Batum için bir heykeller şehridir denebilir; Tiyatro Meydanı’nda yer alan deniz tanrısı Poseidon Heykeli ise şehrin en görkemli heykellerinden birisi. Tiyatro Meydanı’ndayer alan 625 sandalyeli, 125 yıllık geçmişe sahip opera binasını da görmeden geçmeyin.

Batum Piazza Meydanı; Burasışehrin merkezi de sayılabilecek bir yer. Sık sık konser ve konferanslar için de kullanılan meydan, mimari özellikleriyle tipik bir İtalyan meydanını anımsatıyor. Meydanın orta kısmındaki alanda yere döşenmiş mozaikler dikkatlerden kaçmamalı.

Ali ve Nino Heykeli;Amerika’da yaşayan heykeltıraş Tamara Kvesitadze’nin, Azeri yazar Kurban Said’in, Azerbaycanlı genç ile Gürcü kız arasındaki aşkı anlattığı “Ali ve Nino” öyküsünden esinlenerek yaptığı heykel, Aşk Heykeli olarak da adlandırılıyor. Müzik eşliğinde dönerek pozisyon değiştiren bir kadın ve bir erkekten oluşan, 7 metre yüksekliğindeki metal heykeller, birbirlerine doğru hareket ederek her 10 dakikada birleşiyor.

Ali-Nino-Batum
Ali-Nino Heykeli, Batum

Botanik Bahçesi; Dünya’nın en büyük 2. botanik Bahçesi olan Batum Botanik Garden, şehrin 10 kilometre kadar kuzeyinde yer alıyor. Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alan bahçe, 100 yıldan fazla geçme sahip. 5000’den fazla bitki türü barındıran bahçe tam bir oksijen deposu.

Kutsal yerleri ziyaret edin; Acara halkı, Roma döneminde Hristiyanlığı kabul etmiş. Osmanlı’nın Kafkasya bölgesini fethiyle birlikte, 15. yüzyıldan itibaren halkın büyük bölümü Müslümanlığı benimsemiş. Batum (Orta) Camii; Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş 3 kubbeli Virgin Mary Kilisesi; Piazza Meydanının hemen yakınındaki St Nickolas Church görülebilir.

Diğer Sayfaya geçin…

Eğlenin

Deniz Keyfi; Gürcistan sahil boyunca denize girilemeyen hiçbir kesim yok zaten. Karadeniz’in hırçın yapısı Batum’da daha sakin bir havaya bürünmüş. Plajı oldukça taşlı bir yapıya sahip olan Batum’un sahil şeridi boyunca her yerde denize girilebiliyor.

Batumda-Ne-Yapilir

Sputnik Tepesi; Bir şehri izlemenin en güzel yerlerinden birisi ona yukarıdan bakmaktır. Merkezden 10 dakika araç sürüşü uzaklıkta yer alan tepe, gün batımı izlemek için de ideal bir yer. Tepede yer alan restoranda akşam yemeği alınabilir ve ünlü Gürcü şarapları tadılabilir.

Ferris Wheel; Alfabe Kulesi’nin yakınında, Batum Bulvarı’nın sonunda yer alan, 55 metre yüksekliğindeki dönme dolap ile Batum’u yukarıdan seyredin. Bir turunu 15 dakikada tamamlayan dönme dolap sadece 3 Lari.

Işık ve Su Dansı Gösterileri; batum geceleri bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Binalar, parklar ve havuzlar şahane bir ışıklandırmaya sahip. Batum Bulvarı boyunca yer alan bazı yerlerde, akşam saatlerinde müzik eşliğinde su ve ışık gösterileri sunuluyor. Gece 21 sonrasında Adalet Sarayı yakınlarındaki gölet üzerinde ise daha görkemli sunumlar yapılıyor.

Ferris Wheel - Alphabetic Tower, Batumi
Ferris Wheel ve Alphabetic Tower, Batumi

Batum Gece Hayatı; Batum ülkemizde gece hayatı ile öne çıkmış bir şehir. Bunun de temelinde kumarın serbest olması var. Hemen her sokakta, makine oyunlarını oynayabileceğiniz salonlar var, büyük kulüplerde ve otellerin casinolarında masa oyunları bulunuyor.

Sınırı geçip sırf kumar oynamaya gelen Karadenizlilerden dolayı Batum’a Laz Vegas dendiği de oluyor! Casionlar dışında çok sayıda cafe ve disko da bulunuyor. Yalnız bunlar şehrin farklı yerlerine dağılmış vaziyette. Gece kulüpleri arasında Sublime ve Soho nezih bir ortam adına tercih edilebilir.

Yiyin

Batum, henüz fast food kültürünün işgaline uğramamış bir şehir. Gürcü kültüründe yemek önemli bir yere sahip, öyle hızlıca geçiştirilecek bir şey değil. Uzun süren bol sohbetli masalarda, tamada denilen kişi, masanın başına oturur ve sofrayı yönetir; bolca kadeh kaldırılır, dilekler dilenir ve içkiler içilir. Öyle ki bu yemekler sabaha kadar sürer, öyle birkaç saat değil! Leziz peynirler, hamur işleri, mezeler, et yemekler ve sürekli kaldırılan kadehler… Tadına doyulmaz.

Batumda-Yapilacak-Sey

Haçapuri (Batum pidesi); Batum’a gidip ünlü Gürcü yemekleri tadılmadan gelinmez. Ortasında yumurta sarısı olan, bol peynirli ve tereyağlı pide haçapuri geliyor. Kenarlarından pide koparılarak, ortasındaki tereyağı ve yumurta sarısına bandırılarak yeniyor.

Hinkal (Gürcü mantısı); Dana kıyması, soğan, un ve et suyu olan; maydanoz, taze, fesleğen ve biberle harmanlanmış bu dev mantıyı elle yemek şart. Sabah, öğle, akşam demeden günün her saati herkesin afiyetle yediği hinkali deneyin.

Badricani; İnce dilimlenip kızartılmış patlıcan, cevizli ve hafif çemenli harçla ara katları doldurulup, bohça haline getiriliyor. Masasın temel mezeleri arasında yer alıyor.

Batum-Ne-Yenir
Batum Lezzetleri

Elarci; Bu bir peynirli mısır unu aslında, ustalar bunu hazırlarken, peyniri öyle bir zamanlamayla ekleyip harmanlıyorlar ki kıvamı mükemmel. Yanında da harço denilen hafif sulu bir et çorbası ile birlikte servis ediliyor.

Silor; Rulo şeklinde hazırlanıp dilimlenmiş yufka salçalı suyla pişirilip, sıcak servis edilen bir yemek. Üzerine sarmısaklı yoğurt ve kırmızı biberli tereyağı gezdirilir.

İçin

Gürcistan, M.Ö. 7000’lerde şarap üretildiğine dair bulunan kalıntılar nedeniyle dünyanın en eski şarap ülkesi olarak biliniyor. Verimli topraklarında 521 çeşit üzümün yetiştiriliyor. Hal böyle olunca da nefis şaraplar ortaya çıkıyor

Gürcü Şarabı; Batum’a gelmişken onların dünyaca meşhur şaraplarından tatmamak olmaz. Gürcistan, şarabın doğduğu ülkelerden bir olarak anılıyor. Acharistskali Köyü’nde yer alan Ajarian Wine House bunun için uygun bir seçim olur.

Borjomi (Gürcistan sodası); Kafkasya, özellikle de dağlarından gelen sağlıklı sularıyla meşhur. Sağlıklı maden sularından mutlaka içmelisiniz. Baharatlı ve armutlu gazozları mutlaka denenmeli.

Batum Şaraplari
Batum Şaraplari ünlüdür

Kahve; Batum günlük yaşamında kahve kültürünün önemli bir yeri var. Kapı önlerinde ayaküstü kahve sohbetleri yapmak eskiden gelen bir gelenek. Türk kahvesinden aromatik kahvelere kadar tat, koku ve sertlik derecelerine göre çok çeşitli kahveler bulunabiliyor.

Chacha (Gürcü içkisi); Gürcistan’ın geleneksel içkisi olan çaça, alkol oranı %70’i bulan, brendi benzeri bir içki. Şarap yapımından kalan posanın tekrar sıkılmasıyla elde ediliyor. Vine votka olarak isimlendiriliyor. Yüksek alkol oranından dolayı bilinçli ve kararında içmek şart. Batum’un ünlü içkisi Chacha‘yı içerken “Sakartvelo gamarjos!” (Çok yaşa Gürcistan!) denilir.

Nerede yenir; Bahçesinde geleneksel Acara evlerinin maketleri ve heykellerin olduğu Acharuli Gvinis Sakhli, şehir merkezinde yer alan Shemoixede Genatsvale, ters bina görünümündeki White Restaurant, San Remo Restaurant, Riviera ve Megrul Lazuri restoranları tercih edilebilir. Radisson Blu Hotel’in roofunda bulunan Clouds Bar, içkinizi yudumlamak ve güneşi batırmak için bir yer.

Batum Otelleri

Batum-Otelleri-Divan
Kaldığım Divan otel

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor ve kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor. Piazza Hotel, Legacy Hotel, Batumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor.

Düşük bütçeli gezginler TJ Hostel, Batumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler. Hotelscombined.com web sitesinden güvenle otel rezervasyonunuzu yapın. En uygun Batum otellerini bulmak için tıklayın.

Batum ulaşım açısından da oldukça kolay; İstanbul’dan Batum’a direkt uçuşlar var. Batum’a gitmeniz için ne pasaport gerekiyor ne de vize. Yanınıza yeni kimlik kartınızı veya nüfus cüzdanınızı almanız yeterli. Uzun sahili, tarih kokan renkli binaları ve Gürcü mutfağı ile Batum, son yıllarda Karadeniz’in en gözde tatil rotalarından birisi. Bahanelerinizi bir kenara bırakın ve Batum’a bir hafta sonu ziyaretine gidin.

79 YORUM

 1. Türkiye’de ki ekonomik kriz Batum’u da vurdu. Buraya gelenlerin tokatlanmadam geri dönme şansları %0’a indi))
  Eger Batum’a girdiyseniz, size bir bardak çay ısmarlamak isteyenden dahi uzak durun.
  Açlıktan herkes birbirini yiyorken kimse size çay ısmarlamaz. Mekanlardan uzak durun, girmeyin. Kumarhaneler bile daha güvenlidir. Enazindan kimse paranızı zorla almaz.
  Buraya is yapmak için gelmeyi düşünenler oluyor, burada is yapmak ufak sermayeli adamın işi değil.
  Yapamassiniz. Hele ki is bulup çalışmak için gelmeyi düşünüyorsanız, burada açlıktan nefesiniz kokar ve ev kirası dahi odeyemessiniz.
  Gurcistan’a kaçak girmeye çalışanlar var ise, dağdan bayırda buraya gelmeye çalışmayın. Yakalanırsiniz ve sinir ihlali yapmaktan büyük para yada hapis cezaları alırsınız. Burda cezalar ağır.
  Adamını bulursanız sizi transit ya da resmi olarak Gürcü ye sokacak adamlar var ama bu işi yaptığını söyleyerek insanları dolandıranlarda var.
  Araba alma konusuna gelince;
  Burada oturum sahibi olmanız ve 180 gün ikamet etmiş olmanız şart. Aksi halde araç alırsınız ama buradan çıkartamazsiniz. Çıkartırız diyenlerden uzak durun. Yoksa paranızı kaptirirsiniz.
  Ehliyet almak isteyenler; Resmi yollardan Alamassiniz. Sahtelerini alırsınız ama TR’de sorgu alt yapısı olmadığı için kullanabilirsiniz.
  Avrupaya gitmek için Gürcü ye gelenler; Burayı tampon bölge için kullanamazsınız. Bunun için Ukrayna’ya gidin.
  Gecici gürcü kimliği ile Avrupa sizi almaz!
  Buradan şirket kurup, oturum alıp Şengen alabilirsiniz ama maliyeti yüksek olur.
  Size vatandaşlık vereceğini söyleyen kişilerden uzak durun. Kimse size vatandaşlık alamaz. Bu kişiler Dolandırıcıdır.

 2. Size bir dost tavsiyesi biz yandık siz yanmayın! Hiç bir Türk rehbere itibar etmeyin. Bizi yakanın adı Ömür.
  Ben ilk defa Batum’a gitmiyorum daha önce 6-7 defa batuma gitmişliğim var daha çok tlf almak maksatlı en son gitmemiz çok uzak değil bir gün önce o da değişiklik olsun diye. Batum bize yakın olduğu için gezip gelmek. Şunu da belirteyim ne kumar ne gece hayatı için. 3 arkadaş gittik ne tesadüftür bizi dolandıran kişi bizim arkadaşla tesadüfi bir şekilde bizim memlekette tanışıyolar tlf nunu veriyor. Abi Batuma gelirsen mutlaka ara. Batum’a gidiyoruz.

  Bizim arkadaş arıyor ulaşamıyor tamam diyoruz problem yok kalırız diğer günde kafamıza göre gezeriz işte olacak ya tlf çalıyor ömür arıyor bizimkiyle konuşuyor. Bizimki biz şurdayız diyor eleman vip araçla geliyor bizi alıyor bize kalacak yeriniz var mı diyor, henüz bakmadık dedik. Tamam benim yerim var orda kalırsınız gidiyoruz. Otele otelciye bunlar benim adamımdır bunlardan 100 er lira al diyor 3 oda veriyolar çıkıyoruz odaya. Sıradan bir 3. sınıf otel, Türkiye’de 50-60 liraya kalabileceğin yer. Sonra aşağıya iniyoruz bu kapıda gelin çay ısmarlayayım size diyor, iniyoruz otelin altına disko kadınlar masada. Hesapta disko bunun. Çağırıyor garsonları hava 1000 bunlar benim misafir a dan z ye ilgilenin, hakkında bana şikayet gelmesin diyor. Bu masadan masaya viski geldi kokteyl meyve suyu çerez 10 dk da bir masaya tekrar meyveler cerez geliyor ben garsona daha getirme dedim. Bu da bunları hesapa yazma dedi ben işkillendim. Biz de tevekkalız kendimiz gibi sanıyoruz. Adam misafirperverliğini gösteriyor sanıyoruz. Bu gidip geliyor masaya oturuyor bizle, hesapta misafiriyiz 10 numara ilgi.

  Bir gidiyor sonra masaya biz istemeden kadınlar oturdu oturur oturmaz peş peşe minik bardakta bunlara içecek geliyor. Sanırım elma suyu. Sonra garsonu çağırdık, bak dedik bunları biz çağırmadık bunları yazma hesaba. Bakarız abi dedi biz bir yandan Ömür’ü bekliyoruz. Gelse de konuşsak bu ne iş diye. Bir de dansöz çıkmaz mı dedim sakın bakmayın masaya gelecek, geldi de hiç bakmıyoruz yüzüne, diğer masaya gitti. Bekle Ömür gelecek, önce bizim arkadaşı çağırdılar kasaya, aradan 2 dk sonra diğer arkadaşı, sonra benim yanıma geldiler. Ceketini giy kasaya geç, bir gittik hesap ne beklersiniz 3580 lari 8500 TL! Oryantele 300 Lari, viskiye 150 lari kadınların içtiklerine 1600 lari! Düşünebiliyor musunuz! Her tarafınız çevrilmiş badiygardlar parçalayacak gibi bakıyor. Kapıyı kitlediler. Dedik Ömür nerde? O kimdir dediler! Sıradan garson parçası zorla parayı ödettirdiler. Allahtan arkadaşta kredi kartı vardı, yoksa nasıl çıkacaktık ordan.

  Üstü kalacağımız oteldi çıktık odaya, dedik burdan hemen çıkalım. Oda parayı 300 tl yi vermedi. Otelden çıktık, bir de dalga geçer gibi bize sınıra kadar ücretsiz taksi var diyolar. Ha şu arada şunu da söyleyeyim diğer masalarda da kurbanlar vardı, birinin hesabını gösterdiler 5800 lari! Oğlanı otutturmuşlar masaya 6-7 kişi başında, nerdeyse ağlayacak. Bilmiyorum onlar sağ çıkabildi mi ordan. Umarım yazdıklarımdan bir pay çıkarmışsınızdır. Siz siz olun internetten hiç bir rehbere güvenmeyin! Uzak durun! Kalırsınız gurbet ellerde donunuza kadar alırlar.

 3. Bende gurcistan gıttım. Çok beğendim. Çünkü doğaya sayılırlar her taraf park ağaçlık sahillerde gökdelen yok. Gelişmek için elinden geleni yapıyor sonuçta yıllarca sovyet yonetiminde kaldı. Toplu ulaşım çok ucuz. Ekenomisi İran, Ermenistan, Azerbaycan ve Turkiye’den gelen turistlere bağlı.

  İlerde Batum da kiralık daire tutup orada kalmak istiyorum. Hem Avrupa Birliğine girecek ülke ve vizesiz dolaşım hakkına sahip. Türkiye’den önce Avrupa Birliği üyesi olacak.

 4. Ben araçla Ankara etlik ten Tiflis e kadar gittim ve Türkçe konuşan kim varsa kaçın derim. Herkes birbirinin üstüne komisyon yazıyor. Diskolarda kıçı kırık localardan 200 lari yani 320 TL istiyor. Sadece bu loca parası. Kiçı kırıklar en kötüsü 140 lari
  Tay masajı var genellikle Çinli oluyorlar masajın a sınıf bilmiyorlar sadece seks yapıyorlar hijyen sıfır.
  Kumarhane ler kesinlikle şatafatlı bir tuzak
  Taxsi ler yabancı iseniz 10 lari lik yere 20 lari istiyorlar
  Bide sınırdan geçerken otostopçu gürcü bayanlar var aldın mı araca işte ozaman yandınız tezgah başlıyor iyilik yaptınız diye sizi anlaşmalı bir mekana götürüp kaçıyorlar hesap tabiki size kalıyor.
  Batum Tiflis yolu berbat ama doğası harika yol çok sıkıntılı
  Birde benzinci pompacı arkadaşlar ayak üstü geçirmeye çalışıyor 22 lari arkamı dönmemek 96 lari oldu ama yemedim
  Kısacası Batum güzel bir yer çok güzel demiyorum
  Sizi kandırmaya çalışan çok olunca canınız çok sıkılıyor
  Tiflis araç parça bakımından çok zengin
  Şuda kesin bir gerçek burda Ankara’da yardımcı olduğumuz birgürcü arkadaş bize çok yardımcı oldu gerçek gürcü insanlardan korkmayın bence. Kiliselerini gezinderim

 5. Selam ben Batum da türk kahvaltı ve tatlı salonu açmak istiyorum um ne yapmam gerekir öyle yerler varmı kazanabilir miyiz damak tadına uyarmış 2 ay tifliste kaldım hiç rastlamadım bana bilgi verebilirseniz sevinirim

  • Batum sinir Kapısında türkçe konuşan görürseniz uzak durun fazla konuşmayın. Aayrıca kapıdan komple çıktıktan sonra sol taraftan taxiler gelir onlar şehir merkezinden gelenlerdir. Binmeden önce kaç lar diye sorun 15 lariye belki 10 lariye götürürler. Bu taksiciler Güvenilir hatta türkçe bile bilmezler bunlar sağlam olanlardır. Sigarayı şehir merkezinden ALIN bunlar ucuz 4,5 lariye Marlboro alırsınız bakkallardan almayın biraz büyük görünen fiyatı yazan yerlerden ALIN . Free shop lar Pahalı euro üzerinden satılıyor. Gürcüler ancak türkçe bilmeyenler efendi insanlar. Bir yere girdiğinizde Türkce Konuşan görevli varsa durma kaç.

   • Gürcüler genel olarak mazbut insanlar heralde Yılların verdiği baskıların sonucu oluyor bu durum. Gezmeye gelen Türklerde aman bir şey olurda başımız belaya gider diyerek sanırsam sakin oluyorlar. Çünkü bu ülkede tokat bile atmak tutuklanmak için yeterli sebepdir. Ben bir kaç Gürcü mekanına (Restoran , pastane, market) girdim yeterli seviyede iyidiler. Türkçe bilmedikleri için de gülmeye başlıyorlar ki gülerek iş yapmak istiyorlar.

    Her yerde benzinlik var adım başı desek yeridir. Apaçi tipli olanlardan zaten benden uzak dur diyor. Bizim Türkler’de sakin olmaya bir örnek; Türk plakalı önümde seyreden aracın önüne hatalı sollamadan araç girecek gibi oldu bizim türk Türkiye’de olsa bir ton kornaya basacakken nerde ise yoldan çıkıp diğer Gürcü plakalı araca yol verdi. Gazinoya filan girmedim onun için buralar hakkında bir bilgim yoktur. Ancak şehir merkezinde Aksaray usulü gezenler hatırı sayılır sayıda olup; bunlardan da uzak durun derim.

    Dolmuşa binerek ulaşım sağladım. Türkiye’de olduğu gibi biraz yaşlı birini görünce Gürcüler yaşlıya yer veriyorlardı. Türklere ait çok sayıda ailecek girilebilecek yerler (restoran, market vs) var. Gürcüler Türkler’i paralı ve uyanık insan olarak görüyorlar. Korkmaya gerek yok bu ülkeyi gezmek için hele ki gezdirmek için birilerine para vermeye sözde danışmanlara gerek hiç yok. Not: Sarp Kapısında son model Türk arabaları park yerine araçlarını park etmişlerdi. Şehirde Türk plakalı araç da çok görmedim.

 6. Batum Ailemle gittim. Çok güzel bir yer ama insanları biraz kaba yada konuşma tarzları şiveleride öyle olabilir. Gidin Görün derim güzel bir yer…

 7. Ufak bir not iletmiş olayım, Batum’a Sarp sınır kapısından ulaşmak özellikle de tatl günlerinde tam bir işkence.

  5 saati süren bir bekleyişten sonra geçebildik.

  Gezginler bu noktaya dikkat etsin.

 8. Biz ailecek Batum’a yerleşmek istiyoruz. Bunun için neler gerekli? Bize yardımcı olur musunuz? Bir sorum da şu olacak; ben migren hastasıyım yanımda ilacımı götürmem sakıncalı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

  • Batum’a yerleşmek konusunda bilgim yok, vizesiz ülke ve gittiğinizde 1 yıl kalabiliyorsunuz. Yanınızda ilacınızı ancak Yetkili Sağlık Müdürlükleri tarafından apostille mührüyle onaylanmış evraklarla yanınıza alabiliyorsunuz.

 9. Gürcistan’da iş yapmak isteyen arkadaşlar, uzaktan burayı anlayamazsınız buraya gelip kendiniz belli bir müddet kalıp analiz yapabilirsiniz. En sağlıklısı bu olur kanaatimce. Bazılarının atıp tutmasına bakmayın

  Burda iş yapacaklara şunu söylemek isterim; burada kar marjı az ama satışlar genellikle peşin parayla yapılır. Kanun ve nizamlara uyduktan sonra sizi hiç kimse rahatsız etmez. Bazı arkadaşlar araba almayı düşünüyor bunun yolu yöntemide burda oturma izninizin olması gerekir. Bir yıl içerisinde 185 gün burada olmalısınız.

  Turizim meselesine gelince, burada az parayla ekonomik bir şekilde tatil yapabilirsiniz. Bunun yolu da burayı iyi bilmeniz gerekir. Örneğin taksilere vereceğiniz paranın onda biriyle dolmuşlara binebilirsiniz.

 10. Merhaba
  Gürcistanla ilgili pek yalan-dolan yorumlar görüyorum, güya mafya var, rüşvet zorbalık vs.. sizlere tavsiyem: Gürcistan’a geldiğinizde ilk önce Türklerden uzak duracaksınız. Nerde dolandırıcı varsa hepsi burada mekan kurmuş. Yoksa Gürcistan çok küçük ama güzel, serbest, iş kurmak için mükemmel bir ülkedir, özellikle Tiflis.

 11. Merhabalar Ben Artvin Borçkaliyim Gürcüyüm Birazda bilirim gürcuce gurcistan vatandasljk hakki almak icin napabilirim şartlar vs nedir hangi donemlerde oluyor? Bilen birisi yardim edebilirmi lutfen.

 12. Batum’da diskoların ve gece kulüplerinin çoğunu Türkler çalıştırıyor. Hemşerim diye başlıyor sonra 1 biraya 1000 Lari yani 1300 TL hesap geliyor. Arkadaşlar bütün parasını verip bilet parasını zor bulmuşlar. Türklerden uzak durun.

  • Kesinlikle doğru, kapıda çoğu sizi karşılıyor bilhassa kızlar. Ben şehire gidecem diyor, beni de alır mısınız diyor. Kesinlikle almayın, sizi pavyonvari bir yere götürüp Kemal’in dediği gibi bir biraya 1000 lira yazarlar. Kesinlikle Türk mekanlarından uzak durun.

  • Çok doğru! İpini koparan üçkağıtçı aksaray kumpascıları orda Türklerden ve Türk mekanlarından uzak durun! gürcülerin olduğu yerlere mekenlara gidin zaten çoğu türkçe biliyor. Yaşadığım olayı sizinle paylaşmak isterim siz de bu duruma düşmeyin arkadaşlar. Kapıda yardım etme bahanesiyle adamları var. Ben de gidiyorum sizi bırakırım diyor orda esnafım der tezgah taksici müşteri götürüyor otele diskoya komisyon alıyor. Adı Murat Bayraktar gidilen otel “HOTEL VIKTORIA ” altında disko diye beş para etmez mekan var. Amaç da eğlence değil kumpas. Sakın buraya gitmeyin arkadaşların söylediği gibi hemşerim diye başlar sonrası tuzak içkinin ucuz olduğu memlekete 2 biraya 2.700 TL hesap çıkardılar. Hemşerim diyenler canavar oldu ödiceksin yoksa polis çağırırım diyorlar ve konuşmuyor bile. Kısaca özetlemek istedim sizde mağdur olmayın arkadaşlar Türkler’den uzak durun.

 13. Gürcistanda Şirket Açma Hakkında
  Gürcistan da şirket açmak zormu, birçok kişi şunu bunu söylüyor, devletin yaptırımları nelerdir, biri daha önce gelmiş berberde traş olurken birisi korkutucu şeyler söylemiş gibi, forum sitelerinde birçok yazılar yazılıyor.

  Öncelikle Batum a geldiğinizde Türkler in uğrak noktası olan türk sokağına gidiliyor ve yalan yanlış kelimelerin maaruzunda kalıyorsunuz. Ben burada kaldığım sürede sadece 2 defa türk sokağına gittim ve edindiğim tek izlenim, ipini koparanın geldiği, ne kadar boş, dolandırıcılık peşinde adam var orada 🙂 Bu nedenle lütfen profesyonel ve gerçek bilgiler ile ilerliyelim.

  Gelelim konumuza, Gürcistan da şirket açmak çok kolay, ortalama 2 günde tüm işlemler bitmiş oluyor.

  Ticaret Türkiye de olduğundan daha esnek ve kolay misal 100.000 lari ye kadar devlet vergi almıyor (şirketin kuluruş şekline bağlı)

  Diğer bir soru: Devlet çok para kazandığınızı görünce size cezalar yağdırıp, güya haraç alıyormu? Evet belediye ceza kesiyor ancak usulsüz işlem yaparsanız, misal restaurant, bar vs. açtınız, iş yerinizin içine karışılmaz ama dış duvarı izin almadan boyadınız, bu ceza sebebidir 🙂 nasıl Muğla Bodrum daki evlerin rengini değiştiremiyorsunuz, işte burası da aynı. Yani önce kural öğreneceksiniz sonra yorum yapacaksınız.

  Ceza yemeye bir örnek daha vereyim; İş yerini açtınız, Türkiye de hemen ilk yaptığımız iş tabela asmaktık. Ülkemizde yıllık vergisini ödersiniz. Burada belediyeden işlem yaptırmadan tabela asarsanız işte asıl ceza budur, ortalama 2000 tl ye yakın cezası vardır, yani önce izin alıyorsunuz sonra tabela takıyorsunuz. Yıllık vergi de yok

  Türkiye de bi çorba parasına iş bitirmeyi öğrenen bizlere o yüzden burası zor gelir. Bu arada Türkiye ye nazaran cezalar bizim çekirdek paramız 🙂

  Normal bir ofis kurdunuz para kazanıyorsunuz, kimse sizinle gelip uğraşamaz rüşvet isteyemez. Tüm polis lerin yakalarında kamera bulunmakta, rüşvetin ve haracın olmadığı tek ülke burası.

  Çok para kazandım bana mafya musallat olurmu? Maalesef olamaz çünkü mafya diye bir olay yok.

  Bir Türk ve bir şirket sahibi olarak sizlere tavsiyem genelde yerleşik düzenden ziyade, ofis kurup al sat şeklindeki ticareti öneririm yada lokanta açmayın derim. Ofis kurarak birçok yüksek karlı al sat yolları elimizde mevcuttur. Yada yapmak istediğiniz işe göre size yol göstererek rahat bir şekilde ilerlemenize yardımcı oluruz.

  Gürcistan da ticaret yapmak isteyenlere ufakta olsa aklıma gelenleri yazdım, umarım yardımcı olmuştur. Aklınızda başka soru işaretleri var ise lütfen iletişime geçin.
  http://www.exengrup.com/danismanlik

 14. Merhabalar haziran ayında kız arkadasımla gideceğim Batuma. Yorumlar biraz aklımı karştırdı. Gece eğlenmek için gidebileceğim güzel bir clup yok mu ? Hepsinde farklı işler mi dönüyor? Tavsiye edebileceğiniz yerler var mı özellikle gece eğlenmek için

  • Dostum geç kalınmış bir cevap olacak fakat senin düşüncende bir arkadaş olursa en azından bu ona yardımcı olabilir . Batuma Haziran , Temmuz , Ağustos ve Eylül aylarında kız arkadaşınla rahat şekilde tatile gelebilir , Batum sahilindeki gece kluplerinde relax şekilde takılabilirsin . Zaten gün içi gezini kafana takma heryerde bilgi dolu heryeri araştırabilirsin bu konuda , gezilecek görülecek yerler vs . Ama kalacağınız yeri iyi ayarlayın aileniz veya kız arkadaşınızla tatil peşindeyseniz çünkü Batumun genel odağı standart şekilde gece hayatı şeklinde olduğu için rahatsızlık duyabilirsiniz . Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 15. Merhabalar ben Batum’a gitmek orda yasamak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor bilgi verilseniz çok memnun olurum. Kiralik ev nasil bulabilirim?

 16. Merhaba. Ben İranliyim gelen ay Batum’a gitmek istiyorum. Kiralik ev nasil bulabilerim orda? Bana yardimci olan birisi var mi?

 17. Batumi için insanlar bir çok duzuncelerini belirtmişlerdir bazıları doğru tabi ki baktınız açıdan evet kanunlar var sen misafir gidiyorsun uyarsan problem yok. Bizim Karadeniz kentlerindeki ne kadar lüzumsuz insanlıktan noksan kim varsa oda çok kaliteli turizm yok, fakat adamlar uğraşıyor tarihlerine kültürlerine sahip çıkıyorlar çalışıyorlar. Turkiye 30 yıl önde diyorlar doğru ama hiç Karadeniz sahilde olmayan şehir yok. Adamlar fakir Sovyetlerde sonra çok zor günler yaşamışlar ama toparlaniyorlar. Dşünüyorum 10 yıl içinde Turkiye geçerler, turizm ağırlık veriyorlar para kazanmak için kumar eğlence çekim cazibesi yapıyorlar. Bizim muhafazakar görünen Karadenizli genç yaşlı hepsi Batum’da zengin fakir fark etmiyor karisini bileşimlerini çalan gelen bile gördüm evet orada disco kumar çok yaygın genelde Turkiye’den deport olan fuhuş dan birçok kızın rahatlıkla orada çalıştığı genelde bütün oraya gidenlerin hepsi hafta sonu sevgili muhabetti için orada.

  Güzel kent tarih ve geçmişlerine sahip çıkıyorlar orada bütün pis kötü işlerin içinde bizim Türklerinde parmağı var. Gurcu devleti bunu biliyor ama ses cikarmiyor neden sarp sınır kapısı ve geçim kaynağı Turkiye bizim hovarda millet herşeyin farkında gurcu devleti şimdilik ses cikarmiyor bu arada Türk iş adamları var inşat tekstil ticaret yapıyorlar ve doğru şekilde gurcu toplumuna faydaları var seviliyor ve saygı duyuyorlar bölge çok yağmur alıyor ve yeşil bitki örtüsü hakim adamlar bunu olumlu olarak avantajları var dünyanın 2 ci botanik bahçesi batumda mükemmel temiz oksijen deposu deniz sahil çakıl plajlar ama temiz ve bakımlı gerekli tüm ihtaclari karşılıyor eğer uygun yerlerde alışveriş yaparsanız ucuz et süt peynir yumurta dogal organik kimyasallar tarım başlamamış henuz yakıt ev fiyatları araba fiyatları ve vergi çok düşük olumsuzluk sadece iş çalışma imkanı yok işsizlik hat safhada güvenlik çok iyi 12 yıldır orada gidip gelmekteyim cezalar caydırıcı insanlar kavga yapmaktan korkuyo gurculer güler yüzlü namuslu ahlak anlayışları genelde çok iyi Turkiye gordumuz kadınların hiç biri ahlaksızlık yapmıyor çünkü toplum dışlar ve kabul etmez aile bağları çok iyi bir toplum tabiki kapitalizmin ahlak ve kültürel durumlarını azda olsa deneme etmiş tabiyat doğa çok güzel mimari anlayışları mükemmel yaşanacak güzel bir küçük ülke sessiz sakin eğer aradığınız sakinlik ve temiz hayat sa Turkiye den daha güvenli insanların özgülük ve İnaç dinlerine saygilari yüksek bir toplum tanımak ve gözlemlemek gerekli kısa zaman içinde görmek istediğiniz gibi gozlemlemek değil doğru yorumlamak gerekli otoban normal düzgün yol yok ama ucuz ulaşım bedava gibi eksik çok ama adamlar doğruya iyiye meyilli güzelleri görmek istiyorlar evet orada yolsuzluk siyasi cikarcilar hırsızlık lar var ama çok bariz değil neticede 3 cu dünya ülkesi birçok modern ülkeden yaşamak daha güzel ve mutlu insanları görmek imkanı mümkü

 18. Merhabalar. Biz 20 kişilik bi grup şeklinde Batum’a gitmeyi düşünüyoruz. Fakat yapılan bazı yorumlar bizi korkuttu. Öğrenciyiz ve para yönünden çok rahat değiliz. Sıkıntı çeker miyiz, Türkiye’den gelen insanlara karşı tavırları ne olur acaba? Geldiğimize değer mi bilmiyoruz. Ve konaklayacagimiz yerin guvenirligi nasıl olur bi fikrimız yok. Cevaplarsanız çok memnun olurum.

 19. Yılbaşından sonra gittim, kış ayı olduğu için fazla kimseler yoktu. Sarp’ta bekleme falan da yoktu, baya sakindi. Üst bas arama yoktu, çantalarda oyle arama yoktu. Yalnız kimlikte baya sıkıntı cıkarıyorlar. Kaplattığım için baya uğraştım.

 20. Selam arkadaşlar, ben Gürcistan’da iş kurmak ve Gürcistan vatandaşlığı almak istiyorum bu konuda prosödürler hakkında bilgisi olan ve bana yardımcı olmak isteyen arkadaşlarla iletişime geçmek istiyorum. İletişim Whatsap olabilir 05437253562.

 21. Merhabalar, Geçen yıl ağustos ayının sonunda karadeniz turu yaptım. 1 gece konaklamalı Batum turuda buna dahildi. Öncelikle rehberimizin verdiği bilgileri size aktarayım. kesinlikle sınır kapısından geçerken yanınızda ilaç olmamalı bu konuda çok titizler. Aspirin bile kabul olmuyor dendi ve yanımıza hiç ilaç almadık.

  Bununla birlikte nufüs cüzdanlarımızın yıpranmış olmaması gerektiğini söyledi ve yıpranmış yırtık olanlar yeniden ciltlendi. yalnızca sırt çantası ile geçtik arama ile uğraşmamak için valiz götürmedik, bir gece kalacağımız için çok sorun olmadı. Rehberimizin son olarak söylediği Türklerin çok sevilmediğiydi, bir karmaşaya yada kavgaya dahil olmamamız için uyardı ve kurallara dikkat etmemiz gerektiğini çok kez söyledi. Sınır kapısından geçerken şansımıza gidiş ve dönüşte boştu ve yarım saat bile sürmeden geçişi yaptık ama çok uzun sürdüğü zamanlar da oluyormuş. Belki biz haftaiçi geçiş yapmışızdır hatırlamıyorum.

  Biz eşimle gece 2 ye kadar gezdik, hala otele gidesimiz yoktu 🙂 kesinlikle hava kararınca gezilmesi daha güzel, hayat o zaman başlıyor 😉 mimarisi bi harika. biz batuma bayıldık, deniz tatili için gidebileceğini bile düşünüyoruz. denizi çok güzeldi. onun harici olumsuz hiçbirşey yaşamadık, bulaşan çamur tipler çıkarmı acaba diye endişe duymadık desek yalan olur ama hiçte birşey olmadı. Aksine gayet samimi güler yüzlü davrandı çoğu kişi. hediyelik şeyler baktık fiyat olarak Türkiye’den farklı gelmedi hemen hemen aynı. alışverişlerde Türkçe anlaştığımız çok Gürcü olduğu gözümüzden kaçmadı 🙂 Benzin gerçekten çok ucuz ben istasyonlarda o şekilde kuyruk hiç görmemiştim. Özellikle artvinden benzin almak için Batuma geçen çok insan oluyormuş.

  yemeklerine gelirsem eşim ve ben beğenmedik, bizim damak zevkimize pek hitap etmedi. Türk restaurantlarının olduğu bölgede akşam yemeğimizi yedik. Domuz eti kullanıyorlarmış çok fazla deyince biraz yemek konusunda çekindik açıkçası. Beğendimiz armutlu gazozdu. Kaldığımız otelde Intourist Palace Hoteldi. Otelimiz çok güzel ve temizdi tabi gece fiyatını bilmiyoruz tur şirketi ayarladığından. Botanik parka da kesinlikle gidin derim. Eski Batum’u da gezdik eşimle çok farklı bir atmosfer, bir tarafınız gayet modern bir Batum iken diğer tarafta varoş bir Batum. Bununla birlikte çok meşhur olan casinoya gitmeden olmaz dedik orayıda görüp 10 lari kaybettik :)) Bana kalsa daha çok kaybederdik de eşim beni diznginledi 🙂

  Biz sınır kapısından hemen sonra olan yerlerden paramızı dönüştürdük. Tl ye karşılık gelenleri yazıp asmışlar en yüksek hangisi veriyorsa onda yaptırdık tabi ama çoğu aynı zaten. biz o zaman 100 TL yi lari yaptık 79 lari etmişti yanlış hatırlamıyorsam. Öğlen, akşam, casino ve hediyelik eşyalar dahil olmak üzere paramız tam tamına yetti. Benim Batum maceram bu şekilde ayaklarımıza kara sular indi gezmekten ama buna değdi 🙂

 22. Bu ay sonu Batum’a gitmeyi düşünüyorum ve arabayla oraya girebilir miyim? Araba ablamın üzerine, ama sıkıntı çıkar ise nasıl çözüm bulurum. Yardımlarınızı rica ederim.

 23. Batum’u biz eşimle çok sevdik, İstanbul’dan Batum’a uçtuk, oradan şehre ulaşmak yarım saat bile değil. Şehir derli toplu ve düzenl. Sokaklar ve mimari güzel. Ara sokaklarda balkonlarda asılı çamaşırlar bile hoşumuza gitti. Yemekler ise lezzetli. Şehir güvenli, gece yarılarına kadar her yeri gezdik, kimseden kötü söz ve bakış görmedik. Her yer yemyeşil ve parklarda bisiklet yollarında gençler bisiklet kullanıyor. Şehrin içinde denize girilebiliyor.

 24. Giderken güle oynaya gittiğimiz dönerken, offf bizim burda ne işimiz var dediğimiz ülke. Botanik parkı çok güzel kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor, yemekleri lezzetli, genelde Türkçe biliyorlar dil konusunda sıkıntı çekmiyorsunuz, alışveriş için gidiyorsanız pek tavsiye etmem alınacak değişik bir şey yok gibi. İçki, sigara, benzin ucuz ama içki ve sigarayı gümrükten geçirebilmek için 3 gün orada kalma şartı var. Özellikle Batum gezisini hafta sonlarına denk getirmeyin gerçekten gümrük kapılarında izdiham oluyor. Bavul ticareti olduğu için geçişler çok kalabalık 3-4 saatte ancak geçebiliyorsunuz ve ezilme tehlikesi atlatıyorsunuz.

 25. Arkadaşlar kısa bir süre önce batumdaydım yukarda yazan mert denen arkadaşla. Yüzünü bile göremeden tatil bitti. Bana telefonda verdiği sözlerin hiçbiri gerçekleşmedi. Kendisi yerine başkasını rehber olarak yanıma verdi. Gittiğimiz bir kaç mekanda da fiyalar çok yüksek geldi. Kesinlikle güvenilmez biri.

  Ararken 10 defa düşünün derim.

 26. Bu sene çok istiyorum Batum’a gitmeyi. Bazı bilgisayar parçaları almam lazım, orada çok ucuzmuş Tükiye’ye göre ama gümrükte çok sıkıntı çıkıyormuş. Arkadaşlar nedir bunun aslı? Sorun çıkar mı gerçekten? Ürünü alırım gümrükten geçiremezsem parama da yazık olur emeğed e yani? Var mı ürün geçiren gümrükten? Gerçekten nasıl sorunlar çıkıyor? Tecrübeli arkadaşlar yadımcı olursa çok teşekkür ederim.

 27. Akadaşlar Batum’a gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken alkollu araç kullanmayın, kurallara uyun ve herhangi bir kavgaya girmeyin (eğlence yerlerinde genelde). Önerebileceğim One Munite Disco ve hemen üstü otel mari sahipleri Türk ve hiçbir sıkıntı yok. Devamlı gittiğimde kaldığım yer siz orda turistsiniz ve orası bir tatil yeri sadece bu kurallara uyun yeter.

 28. Arkadaslar ben Gurciatanliyim. Oasi cok guzel bir yer, her sey gayet ucuz. Haçapuru ve acapsandaliyi yani yemeklerini cok ozledim. Gitmenizi tavsiye ederim. Senakiyi de gezin ve Tiflis baskenti cok guzel bir yer.

  • melisa benim anne tarafım eskiden batumdan TÜRKİYE gelmişler ben gürcistan vatandaşı olmak istiyorum ne yapmalıyım

 29. Kesinlikle görülüp gezilmesi gereken bir şehir. Sadece sahili için bile gidebilir. Bazı olumsuz durumlar size yük gibi gelebilir mesela gümrükte beklemek gibi ama sakın unutmayın ülkemizin bir şehrine gitmiyorsunuz gittiğiniz yer ülke dışı sizin dilinizi bilmelerini beklemeyin.

  Her şeyi ülkemize göre karşılaştırma yaparak yorumlamayın! Her yerin kendine özgü güzellikleri ve sorunları olabilir bunlar sizin tatilinize olumsuz bir yaklaşım kazandırmasın ve hatta Tiflis’e gidebilirseniz gidin çünkü Tiflis çok daha güzel diyorlar. Bir de mutlaka yapılması gereken şeyleri yazın sonra keşke demeyin. 🙂

 30. Araba fiyatları çok ucuz alıp tr getirip kullanabiliyorsunuz. 6 ayda bir Gürcistan’a girip çıkmak kaydı ile. Benzin fiyatları da ucuz millet günü birlik benzin almaya oraya gidiyor. Botanik Behçesi, teleferiği, sahilde motor yada bisiklet kiralayıp gezmeyi, ülkelerin simgesini taşıyan lokantaları fotograflamayı unutmayın.

  Para birimi Lari ve 1 Lari : 1,23 TL gibi bir şey. Eğer 2 günden az kalıyorsanız 1 karton sigarayı bile geçirmek gümrükte sorun oluyor. Kartonu açıp sigara paketlerinizi valizin her bir köşesine dağıtın. Birçok ürün bizden oraya gidiyor pek bir şey alırım diye umutlanmayın, fiyatlar TR aynı sayılır. Hatta elektronik biraz daha pahalı. Armut suyu içmeden gelmeyin 🙂

  • Zeynep Hanım ben Batum’da yaşıyorum. Araba ucuz alın Türkiye’de binin yok öyle. Sizin yazınızı okuyan Türkler de gerçek zannedecek. Burada araba alıp da götürmenin de kuralları var.

   • Sadık Bey;
    Konu eski ama belki mesajım size ulaşır. Eylül 2016 itibariyle bir söylenti var: 1500 dolara Gürcistan kimliği çıkartılıyormuş. Çıkartacak kişi adına işlemlerle uğraşıp, kimliğin çıkartılmasını sağlayanlar varmış. Nedir bu işin aslı bilginiz var mı? Ya da kısaca şöyle sorayım: ben Türkiye vatandaşıyım. Gürcistan’dan resmi olarak kendi üzerime bir otomobil satın alıp, 2 sene Türkiye’de kullanmak istiyorum. Bunun için yardımcı olur musunuz? Tabii ki yardımcı olduğunuzda bana hakkınız geçmiş olacak ve ben bu hakkın karşılığını maddi veya manevi olarak ödemek isterim. Dönüşünüz olursa çok sevineceğim, saygılar…

    • Azeristanla karistiriyorsun galiba,
     Rusvetin olmadigi tek ulke Gurcistan.
     Para teklif ederseniz 7 yil hapis. Fransizca Pardon demeniz veya Arapca Merhaba demeniz ve TC vatandasi olmaniz sizi kurtaramaz.

 31. Merhabalar. Ben Mart sonunda Batum’a gitmeyi düşünüyorum. Amacım gerçekten Batum’u gezmek .Kumar ve gece hayatım yok. Sınır kapısından ne gibu ürünler götürebilirim. Veya kilo olarak herhangibir sinir var midur. Ben Coca Cola koleksiyonu yapıyorumayrica antika eşyaları topluyorum. Bana hitap eden yerler var mi acaba? Sinirdan bu urunlerden gecirsek sıkıntı olur mu?

 32. Bi aksilik olmazsa önümüzdeki hafta sonunu Batum’da geçirmeyi düşünüyorum. Piazza, tiyatro meydanı ve botanik bahçesi özellikle görmek istediğim yerlerden. Unutmadan, haçapuri yemeden ve o güzel şaraplardan tatmadan Batum’dan ayrılmayı düşünmüyorum.

  • Duygu, Batum deneyimlerini bir de senin gmzünden yorum kısmından duymak isterim. Subtropikal iklimi de olsa, bu mevsimde Batum biraz soğuk olur, asıl bahar ayında ve yazın tekrar gitmek gerek. Kaç gün kalacaksın?

 33. Batum her şehirde olduğu gibi eski ve yeni Batum olarak iki bölgeden oluşuyor bence. Ilk önce eski batumda şöyle bir panaromik tur atmak faydalı olur bu bölgede görülmeli mutlaka nedeni ise kitaplarda ve filmlerde gördüğümüz komünist sistemin nasıl bir şey olduğu hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar orada gördüğünüz tek tip küçük pencereli evler bu sistemin bir parçasıdır ve evet kimileri varos diye adlandırabilir.

  Sonrasında göreceğiniz yeni,modern batum ise meydanları,tarihi ve modern mimarisiyle ilgi çeken binalarıyla avrupa kentlerini anımsatır. Eski Batum’u gezerken biraz içim kararsa çok keyif alarak gezdim Batum’u ne Club’a gittim nede casinoya. Teleferikle tepeye çıkıp tüm şehri izlemenizi ve Gürcü yemeklerinden de tatmanızı mutlaka tavsiye ederim.

 34. 20-30 TL kalıp tatil yapmak isteyenler, bu kadar ucuz bir yer değil Batum. Belki bundan evet 4-5 yıl önce iyiydi, hızla büyüyor. O dediğiniz paraya çok berbat bir otel odası veya oda kiralarsiniz. Sizce deger mi? Eğer Batum’a gezmeye gidiyorsanız, gece hayatı ve kumara gitmiyirsaniz günlük 2 kişi 100-150 doları gözden çıkarın derim.

  Çok yorum yapanlar var. Yıllardır gidip geliyorum, ucuz değil arkadaşlar. Türkiye’de tatil turları var daha avantajlı. Gece hayatı için gidin ama ucuz olduğunu düşünmeyin. Çevren yoksa orda gece hayatına gitmissen 100 dolar kadın oda müşteri azsa 50 dolar otel 50 dolarda disco alır. Tabi bu en düşüğü. Taksi, gündüz yemek filan 50 dolardan ortalama 250-350 dolar gider. Tabi yol paran filan onlar hariç. Bu da Türk parasına cevirirsen 600-700 civarı yapar. Bu en ekonomik arkadaşlar, cebren varsa bilen biri olursa yanında biraz daha fiyat düşer.

 35. Yorumunuz icin tesekkurler Kemal Bey cok mantikli ve kaliteli. Bir Ankarali olarak Alper Demir beyfendiye sormak gerek, acaba hayatinda kac ulke gezdi tek basina yada ailesi ile. Boylesine bilmiscesine boyle sacma sapan mantiksizca yorum yapabiliyor. Saygilarimla kemal bey.

 36. Benzin gercekten ucuz ve arabayla gitmek kolay. Ancak durup dururken beklenmeyen problemler cikabiliyor. Kendi arabamizla gecerken gurcu polisi arabayi aradi ve babamin kendi kullandigi ilaclari bulup, bize tam bir eziyet yasattilar. 3 saatimiz gumrukte polislerle ugrasarak gecti. Batum konsolosuna kadar ulastim. Neyse ki daha ciddi bir problem olmadan sadece ilaclara el koymalari suretiyle ordan kurtadik derken, sahildeki bulvarda trafik polisinden ceza yedim. Guya yanlis bir yerden donmusum. Kimsenin kurallara uymadigi bir trafikte Mini Cooper arabali polis geldi beni buldu.

  Sonuc olarak diyecegim su ki; Batum gormeye deger bir yer ama kendi arabanizla gitmek bence risk. Her yer taksi dolu, pazarliginizi yapar pasalar gibi gezersiniz. Arabayi Sarp’da otoparka birakip gecmek en mantiklisi.

 37. Yılbaşı tatilini ailemle kendi aracımla Batum Maunjauride geçirmek istiyorum. İternetten baktığım kadarı ile 3 kişilk hosteller en ucuzu (malum emeklyiz) 20-30TL arası oda başı. Ne kadar doğrudur, bilgisi olan arkadaşlar yanıtlayabilir mi? Teşekkürler.

  • Yaklaşık bir yıldır buradayım ve bu ülkeyi seviyorum tamamen güvenilir bir yer güvenlik açısından sanırım dünyada dördüncü ülke her cüzdana ve her toplumsal katmanın rahatlıkla yaşayabileceği bir yer ama tek sıkıntı burda Türkler. Alınmayın ama Türklerden uzak durun. Çünkü problemli insanlarımız burada.

  • Hopa ilçesine vardiginizda kemal Paşa’ya geçin orda 100 lerce Gürcü vatandaşını is ararken bulabilirsiniz.Yanlis anlamayın çoğu doktor ve avukat bunların ama günlük 50 Lari (65 TL) size Gürcistan i gezdirirler. Özel tercüman a gerek yok bizim çay tarlalarinda çalışarak Türkçe’yi çoğumuzdan iyi biliyorlar emin olabilirsiniz.

 38. Batum’a 2 kere gitme fırsatım oldu ve fırsat bulduğum sürece gitmeye devam edeceğim. Yukarıdaki bazı yorumlara da cevap vermek istedim. Birincisi sınır kapısındaki eziyet bizim prosedürlerimizden kaynaklı. Eğer kendi aracınızla geçecekseniz Türk tarafında 4 kontrol Gürcü tarafında tek kontrolden geçiyorsunuz. İkincisi eğer trafik kurallarına tam uyarsanız Gürcistan’da trafik polisi ile ilgili sorun yaşamıyorsunuz. Ucuz ve çok güzel bir şehir, dil sorununuz yok, çünkü hemen hemen tamamı Türkçe biliyor. Ayrıca modern bir şehir de. Ben her seferinde yalnız yada kız kıza gezen turistler gördüm. Bu da bir ölçü olsa gerek. Ayrıca akaryakıt çok ucuz. Batum’u görmenizi tavsiye ederim.

 39. Gitmek istediğiniz yeri anlamlandırmak kişeye bağlı. Ben keyif aldım, şarabı, sahili, tarihi dokusu, kumar oynaması ve insanları…

 40. Bence abartıldığı kadar güzel bir yer değil. Bir de sakın ucuz diye düşünmeyin. Tek ucuz olan şeyi toplu taşıma aracı, ben tatil için Hopa ya geldim burdan geçip ucuz bir şeyler alayım dedim. Bir kilo köy peynirine 30-35 Lari ( 50-60 TL ) fiyat çektiler. Ama sarptan Batum 1 Lari 20 km yol 1,7 lira birde geçerseniz sakın gümrükte para bozdurmayın. Batum’da daha karlı çıkarsınız, gümrükte 100 TL. 70 Lari Batum da 79 Lari. Ülkem gibisi yok gitmenizi tavsiye etmem.

 41. Kesinlikle gidilmemesi gerekir ülke. Türkiye’den çok geride ama nasıl bir şeyse parası bizden kıymetli ve insanları özellikle benzin istasyonları sizi gerçekten bir şekilde kazıklıyor. Gümrükte çekilen rezillik de cabası. Hep iyi yerlerin, yeni yapıların fotoğrafları var, ama yanındaki eski binaları söyleyen yok rezil bir ülke.

  • Bu nasıl bir bakış açısıdır anlamakta zorlanıyorum. Türkiye’den geriyse eğer o ülkeye gitmemek mi gerekiyor? Bu mantıkla, biz her açıdan Avrupa ve gelişmiş ülkelerden geriyiz, yani Almanın, İngiliz’in Türkiye’ye gelip “Türkiye’ye tatile gitmeyin, geri kalmış bir ülke” anlamına geliyor bu. Bize Almanlar, İngilizler gelmese turizmimiz iflas eder.

   Parasının bizden kıymetli olmasını neden yadırgıyoruz? Bu keyfe göre belirlenmeyen, ekonomik kurallar ve para politikaları ile belirlenen bir şey. Diğer yandan bir Japon’un Türkiye’ye gelip; “Geri kalmış ülke, hem de anlamıyorum TL bizim Japon YEN’inden değerli, mantıksız” demesi gibi bir şey, -ki şu an TL Japon yeninden değerli görünüyor kur açısından. Bir Japon’un bunu demesini hazmedebilir misiniz, ki demezler.

   Batum’da benzin Türkiye’dekinin belki de yarı fiyatına, tıpış tıpış gidip Türkiye’de arabamıza benzini doldurup, kuzu gibi benzin ödüyoruz, ama gidip oradan ucuz benzini arabaya doldurduğumuzda bizi BİR ŞEKİLDE kazlıkladılar diyorsunuz. Bunu da anlamıyorum. Batum’da benzinin litre fiyatı belli, arabanıza aldığınız lit belli, çarparsınız, ödersiniz. Türkiye’den sırf Batum’a ucuz alışveriş ve benzin almaya giden yılda milyon insan var nerdeyse. Herkes kazıklanmaya gidiyor demek!

   Batum’a ilgi çok olunca gümrükte araçla geçişin uzamaası da normal. Orada bir çok bürokratik prosedür var. Bunu belirleyen Türkiye ve Batum’un kanunları var. Gümrükte beklemek zor geliyorsa alternatif olarak uçak var. Sabretmek ruhumuzda yok.

   Batum’a 2 defa gittim ve bir çok yerinde dolaştım. Gezdiğim 3-4 günlük zamanda ana caddeleri, eksi yapıalrı, ara sokakları ve meydanları gezdim. Şehrin dışındavaroşlar elbette var, her şehirde var. Şehrin varoşları, eski, izbe ve fakir mahalleleri var diye o şehre gitmeyelim mi? Şu an Sultanahmet’te hoş bir oteldeyim. Burası UNESCO Dünya Mirası yarımada, ama 5 dakika yürüsem sokaklarda çöplerin olduğu, yıkık dökük evlerin olduğu caddeleri görebiliyorum. Şimdi bir Amerikalı gelse ve “Burası nasıl UNESCO Mirası, her yerde yıkık dökük evler ve çöpler var ve hem de burası İstanbul’un tarihi dokusunun kalbi” dese neler hissedersin? Adam buraya geldiğinde tarihi doku ve eserlerle ilgileniyor. Gördüğü bu negatif şeylere saplanıp kalmıyor.

   Seyahat etmek; parası bizden değersiz, daha gelişmiş ülkelere gitmek değildir. Hangi şehirde yaşadığınızı bilmiyorum ama bulunduğunuz şehrin de kazıkçıları, pislikleri, varoşları ve suçların ve suçluların kol gezdiği yerleri vardır. Batum sokakları güvenli ve her zaman da kendimi güvende hisstettim. Türkiye’den daha günvenli hissettim hem de.

   Gittiğimiz kültürü anlamak, onlara saygı duymak, bir şeyler öğrenmek ve öylece dönmek gerekir, en azından seyahat kültürü budur. Önyargılar ve suçlamalarla bir destinasyona yaklaşmak gereksiz bir şey. Hele de bir ülkeye REZİL ÜLKE demek, saygısızlığın sınırlarını aşmış. Açın Türkiye’den bir gazeteyi ve 2.-3. sayfalarını okuyun ve rezilliği görün.

   • Söylediklerinizde haklı taraflarda var ama Batum’un izbe yerlerini görmek için ara yada arka sokaklara gitmenize hiç ama hiç gerek yok. Sınır kapısından girdiğinden itibaren zaten izbe ve harabe olarak sınırdan giriyorsunuz. Polislerin sınır kapısından girdiğinizde yabancı plakalı araçlara bile yaklaşımı iğrenç. Size ceza yazabilmek için adeta bahane arıyorlar. Koca gün gördüğüm tüm ceza yiyen araçlar Türk plakalı olmasada sanırım sadece şans.

    Tüm paraların geçersiz sayılıp sadece Gürcü parası ile işlem yapabilmeniz ve değişiklik yapabilmeniz için sınırda yabancı dili olmayan ve sadece Gürcü dili bilen ÇAKALLARIN kucağına atılmanız apayrı bir sorun. Gürcistan sanırım dünyada ailece ve kendi aracın ile gidilmeyecek olan bir kaç iğrenç ülkeden birisidir. Bekar ve kumar tutkusu olan kişiler için cennet olabilir ama aile için kesinlikle gidilmeyecek kadar kötü bir yer. Tabii kendinize işkence edip psikolojinizi bozmayı seven biriyseniz onu bilemem…

    • Gitiğiniz ülkede, elbette onların parasıyla işlem yapmak zorundasınız. Türkiye’de nasıl bakkalda, restoranda, takside Gürcü parası geçmiyorsa, orada da TL kullanamazsınız. Sınır kapısındaki polislerin davranışları ülkeye veya şehre mal edilemez. Türkiye’den aracıyla gelene ceza kesmek için uğraştıkları doğru, amaç rüşvet almak olabilir. Siz aracınızı tam olarak hazırlamış ve kuralları ihlal etmiyorsanız sorun olmamalı. Yabancı dil konusunda yetersiz olmaları da, Batumluları veya Gürcistanlıları suçlamak için geçerli bir sebep değil. Türkiye’de de sınır geçişlerinde benze sorunlar yaşayanları yabancı forum sitelerinde bolca görebilirsiniz. Sınır kapısındaki memurlarımız İngilizce bilmiyor veya polislerimiz rüşvet peşinde diye bu ülke hakkında sizin bahsedildiğiniz gibi bahsedilmesi hoşunuza gider miydi? Dünyada ailecek gidilebilecek en iyi yerlerden birisi olduğunu her zaman söyleyebilirim. Türkiye’nin hemen hemen tüm şehirlerinden de daha iyi bir tatil destinasyonu. Orada yaşamaya değil, birkaç günlüğüne tatile gidiyorsanız, beklentileri karşılayacak her şey var çocuklar için. Bekar veya kumar için gidenler de olabilir, bu onların tercihi, ama Batum bu değil. Ben ikinci defa gittim ve yine giderim ve yine giderim ve yine tavsiye ederim. Herkes gitmeli! Hele pasaportunuz yoksa gidilmesi gereken ilk yer. Gidin, gezin, keyif yapın ve gelin.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın