Batum Gezi Rehberi

Batum Gezi Rehberi

19 Eylül 2014, 01:12 

Batum, yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden bir kumsal arasındaki geniş bir düzlükte kurulmuş bir şehir. Gürcistan özerk bölgelerinden Acara Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, şahane doğasıyla dağ ve denizi buluşturan güzel bir şehir. Gürcistan’ın birçok şehrinden daha kısa bir tarihi olmasına rağmen, çekiciliği, mimarisi, huzurlu atmosferi, iyi restoranları ve gece hayatı ile Batum, dikkatleri üzerine çekiyor.

Ilıman bir iklime sahip Batum, tarihi boyunca hep bir tatil bölgesi olmuş. Çarlık döneminde Rus generallerinin yazlık villalarına ev sahipliği yapmış. Sovyetler döneminde yine bu ilgi devam etmiş. Bizim Karadeniz sahil şeridinden çok farklı olarak geniş düzlüklere ve upuzun plajlara sahip Batum, deniz turizmi için de bölgenin ilgi merkezi durumda. Türkiye sınırına yakınlığı, pasaport bile gerektirmeyen vizesiz ülkeler arasında yer alması nedeniyle Türkiye’den son yıllarda artan bir şekilde ilgi görüyor.

Batumi-Park

Batum – Gezi Rehberi

Batum Hakkında Bilgiler

Batum, 1564′te Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlılar tarafından fethedilerek, 314 yıl süreyle Lazistan Sancağının merkezi oldu. 1877-1878 yılları arasında süren Osmanlı-Rus Savaşı nedeniyle Rusya’nın işgaline uğradı. Ayastefanos ve Berlin Antlaşmaları ile şehir Rusya’ya bırakıldı. I. Dünya Savaşı sırasında Rusya’nın bölgeden çekilmesiyle şehir Brest-Litovsk Antlaşması uyarınca tekrar Osmanlı Devleti’ne geri verildi ve bağımsız bir sancak oldu. Mondros Mütarekesi sonrasında ise önce İngilizlere, sonra Gürcistan’a bırakıldı. Batum, 1918 yılında kurulan Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kaldı. Şehir 16 Temmuz 1921′de kurulan Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi oldu.

Batum’un gelişmesi 19. yüzyılı buluyor. Azerbaycan’ın Bak, şehrinden Batum limanına kadar uzayan demiryolu, o dönemde dünya petrolünün beşte birini sağlıyordu. Nobel ödülü ile bildiğimiz İsveçli Alfred Nobel’in kardeşi Ludwig Nobel tarafından yapılan petrol boru hattı ve rafineri ile birlikte, serbest liman özelliği kazanan Batum, Avrupa ve Asya arasında köprü olması özelliği ile hızla büyümeye başlamış.  2004 yılında şehir bir plan dahilinde yeniden yapılandırılıp, restorasyon çalışmalarına hız verilmiş.

Buradaki inşaatların çoğunu Türk şirketleri yapıyor. Şehrin merkezinde büyük uluslararası otel zincirlerinin kumarhanesi olan dev otellerine, yenilerinin eklenmesi ile yakın gelecekte bölgenin Las Vegas’ı olmayı hedefliyor. Pırıl pırıl, iyi organize edilmiş ve tam da bir sayfiye şehri havası sergileyen Batum, restorasyon çalışmaları ile yakın gelecekte yepyeni ve cezbeden bir yüze sahip olacağı kesin gibi görünüyor.

Batum-Sokaklar

Batum Ulaşım Rehberi

Türkiye ve Gürcistan arasında gerçekleştirilen özel anlaşma ile, Batum ve Hopa’ya yapılacak olan uçuşlar Batum Havalimanı üzerinden yapılıyor. İstanbul’dan direkt uçakla Batum’a ulaşmak mümkün. Pegasus ve THY günlük seferler düzenliyor. Ankara-Batum seferleri ise Çarşamba ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada iki kere Anadolujet ile Borajet ortak seferi olarak karşılıklı icra ediliyor. Ayrıca, Trabzon’dan günlük otobüs seferleri ile karayolu ile Batum’a geçmek mümkün. Havayolu ile Batum şehir merkezi arasında taksi veya dolmuş ile ulaşım sağlama imkanı bulunuyor.

Batum-Nerede  Batum’a Nasıl Gidilir: Batum Uçak Bileti

Batum Ulaşım Rehberi

Batum şehir merkezindeki birçok gezilecek ve görülecek yerlere yürüyerek ulaşmak mümkün. Şehir içerisinde çalışan dolmuşlar (halk arasında marshutka/0.5 Lari) ulaşım için uygun.

#8 Numaralı Otobüs Gidiş: Batum – Tabidze str. – Leonidze str. – Javakhishvili str. – Chavchavadze str. – Tsereteli str. – Maiakovski str. – Gogoli str. – Tamar Mepe ave. – Makhinjauri (Railway Station). Dönüş: Makhinjauri (Railway Station) – Tamar Mepe ave. – Gogoli str. – Maiakovski str. – Bako str. – Chavchavadze str. – Javakhishvili str. – Leonidze str. – Batum

#10 Numaralı Otobüs Gidiş:  Batumi International Airport – Kachinski str. – Khimshiashvili str – Rustaveli Av. – Gogebashvili str. – Tamar Mepe ave. – Makhinjauri (Railway Station). Dönüş: Aynı rota üzerinden.

#13 Numaralı Otobüs Gidiş:  Chavchavadze str. (Tbilisi square) – Bako str. – Tamar Mepe ave. – Makhinjauri (Railway Station) – Chakvi – Buknari; Dönüş: Aynı rota üzerinden.

#15 Numaralı Otobüs Gidiş: Zeda ghele – Varshanidze str. – Gen. A. Abashidze Av. – Orbeliani str. – Khimshiashvili str. – Bagrationi str. – Melikishvili str. – Rustaveli Av. – Gogebashvili str. – Shavsheti str. – Maiakovski str. – Gogoli str. – Tamar Mepe ave. – Makhinajauri (Railway Station) – Green cape (Agricultural University) – Sakhalvasho; Dönüş: Aynı rota üzerinden.

#16 Numaralı Otobüs Gidiş: Maiakovski str. – Tsereteli str. – Chavchavadze str. – Abuseridze str. – Angisa (Children’s hospital) – Akhalsofeli – Gonio – Kvariati – Sarpi (Sarp Sınır Kapısı)

Batum’da taksi ile ulaşım sağlamak Türkiye’ye kıyaslanmayacak derecede ucuz. Birçok yere ulaşabilmek için 5 Lari vermek yeterli. Biraz daha uzak mesafeler için 10 Lari yeterlidir.

Batumi-Gezilecek-Yerler

Batum Gezilecek Yerler

Deniz kıyısında kurulmuş olan Batum, bir liman kenti özellikleri taşıyan şehir. Büyük turistik gemilerin de durak noktası olması nedeniyle her yıl çok sayıda turist ağırlayan Batum’un gezilecek yerlerinin bir çoğuna yürüyerek ulaşmak mümkün.

Batum Bulvarı, şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 km uzunluğunda palmiyelerle süslü bulvar; kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanları ile dikkat çekiyor.

Piazza Meydanı (Piazza Square), Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor.

Tiyatro Meydanı, Altın renkli Poseidon Heykeli ile şehrin renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı ise görülmeye değer.

Batum Gezilecek Yerler  Batum Gezilecek Yerler

Piazza Meydanı (Piazza Square), Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor.

Avrupa Meydanı (Europe Square), şehrin ana meydanı olarak geçiyor. Sıcak yaz akşamlarında kalabalıklaşan parkın merkezinde yer alan, elinde altın koyun postu ile Medea Heykeli dikkat çekici.

Astronomik Saat (Astronomic Clock), Eski National Bank of Georgia binasının üzerinde bulunuyor. Inturist otelinin arkasında bulunan Medea Heykeli’nin de üzerinde olduğu bulvar üzerinde yer alıyor.

Batumi-Yapilacak-Seyler

Old Batumi Gezilecek Yerler

Şehrin eski bölgesi olarak bilinen Liman bölgesi ve çevresinde bulunan bazı eski ve yeni eserler, Batum’da gezilecek yerlerin arasında yer alıyor. İzmir Konak Saat Kulesi’nin bir kopyası olan Chacha Tower, 21 metre yüksekliğindeki Batum Feneri, Ali Nino Heykeli olarak bilinen Aşk Heykeli, 55 metre yüksekliğinde 250 kişilik büyük dönme dolap Ferris Wheel, 130 metre uzunluğundaki Alfabe Kulesi görülebilir.

Batum Turist Enformasyon Merkezleri: Batum’da gezilecek yerler ile ilgili bilgi ve broşür alınabilir.

Batum Şehir Merkezi, Ninoshvili 3, +995) 422 29 44. Batum Bulvarının ana girişinde, Türk Büyükelçiliğinin karşısında.

Batumi International Airport,  Airport Highway 220, + 995 422 29 44 14

Sarpi Sınır Kapısı, +995 577 90 90 93

Khulo Belediyesi, Khulo Köyü, +995 591 71 78 18. Kobuleti Belediyesi Agmashenebeli 110, Kobuleti, +995 598 52 61 66.

Batum’u keşfetmenin en güzel yollarından biri de bisiklet. 2011’de hizmete sunulan bisikletler ile Batum bulvarı ve şehrin eski bölümlerini keşfetmek daha kolay olacaktır. Bisiklet terminalleri 24 saat kullanıma açık. Turizm ofislerinden alınacak Batumvelo Kartı ile (20 Lari) bisikletler kiralanabiliyor. Bisiklet kiralamanın saati ise 2 Lari.

Old-Batumi

Batum Yapılacak Şeyler

Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary), 19. yüzyılda inşa edilmiş, Batum’un en büyük ana kilisesi oldukça görkemli ve güzel bir yapı.

Ermeni Apostolik Kilisesi, 1873’te ahşaptan yapılmış kilise kilise, 1880’de Avusturyalı mimarlarca yeniden yapılmış.

St Nickolas Church, Piazza Meydanının hemen karşısında yer alıyor. Batum en güzel yapılarından birisi.

Orta Camii, Batum’da ayakta kalan tek camidir. 1880 yıllarında diğer 2 cami arasında yapıldığından Orta Camii olarak adlandırılmış.

Batum Botanik Bahçesi, Batum merkeze 9 km uzaklıkta, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alıyor. Dünyanın en büyük botanik parkları arasında yer alan botanik bahçesini gezmek en az 1,5 saat sürüyor.

Batum Yapılacak Şeyler Batum Yapılacak Şeyler

Batum Akvaryum, 2000 metrekare üzerine kurulu, mimarisi Karadeniz’in çakıl taşlarından esinlenerek hayata geçirilmiş, hem karadan hem denizden görülebilen akvaryumda çeşitli akvaryumlar ve hayvanat bahçesi bulunuyor.

Sputnik Tepesi, Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Sputnik Tepesi, gün batımı ve sonrasında Batum gecelerine şahit olmak için güzel bir yer.

Danseden Çeşme, Ardagani Gölü üzerinde,  her gün düzenlenen, klasik müzik eşliğinde su dansı gösterileri.

Apsaros Kalesi, Roma döneminde yapılmış kale denizle nerdeyse sıfır noktasında kurulmuş. Roma, Arap, Osmanlı ve Rus hâkimiyetine geçmiş. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias’ın anıt mezarı ile bir Osmanlı hamamı kalede görebilecekleriniz arasında. Kalenin bahçesinde bir de Osmanlı mezarlığı bulunuyor.

Gonio, küçük bir sahil kasabası. Sarp Sınır Kapısından başlayıp kmlerce uzayan Gonio Plajları deniz sevdalılarını ağırlıyor.

Kobuleti, Uzun ve temiz kumsalı olan turistik bir kasaba Batum merkeze 25 km uzaklıkta yer alıyor

Kvariati, Plajlerı nediyle tercih edilebilecek Batum’a yakın diğer bir kasaba.

Batum-Yemekleri-Mutfagi

Batum Yemekleri

Et ve hamur ürünlerinin sıkça tercih edildiği Batum mutfağında, Karadeniz pidesine benzeyen bol hamurlu ve peynirli üzerinde az pişmiş yumurta olan haçapuri, Yumurta büyüklüğünde etli ve sebzeli yapıla kocaman mantı hınkal, içerisinde kuşbaşı et olan pirinçli şehriye çorbasına benzer harço çorbası, inek sütünden yapılan tuzsuz sulguni peyniri tadılması gereken şeylerin başında geliyor. Kuzu şaşlık, salataları ve mezeleriyle damak tadına düşkün olanları mutlu edecek kadar çeşitli ve lezzetli. Armut suyu ve aklınıza gelebilecek farklı meyva sularından yapılmış rengarenk gazozları içecekler arasında tadılması gerekenler. Kırmızı muhteşem şarapları ise nefis.

gürcistan yemekleri  Batum Yemekleri

Gürcüler yeme içmeye oldukça düşkünler. Sofra’ya Gürcüce ‘supra’ adı veriliyor. Kalabalık olarak yemek yemeyi seven Gürcüler, sofra kültürü ve adabı konusunda çok hassaslar. Her sofranın en güzel konuşanı sofranın “Tamada”sı oluyor ve sofranın yöneticisi olarak geleneklerin uygulanmasından sorumlu oluyor. Tamada’nın konuştuğu sofrada herkes susup onu dinlemek zorunda. Kaldırılan her kadeh mutlaka bir şeyler söylenip içiliyor. Bazen kadehle kaldırıldığında herkes sofrada ayağa kalkıp her biri tek tek bir şeyler söyledikten sonra şaraplar içiliyor.

Gürcü mutfağını tanımak için şehrin en meşhur restoranı Lazuri, yerel yemeklerin hazırlandığı Gorki Caddesi’ndeki restoranlar denenebilir. Abhaz mutfağını keşfetmek isteyenler Era Caddesi’ndeki Sazandari’ye uğranabilir.

Batum-Gece-Hayati

Batum Gece Hayatı

Batum Otelleri

Batum otel konusunda biraz sıkıntılı denebilir. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel ve Radisson Blu Hotel Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda başka yıldızlı otellerde bulunuyor. Bu otellerde kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor.

Piazza Boutique HotelLegacy HotelBatumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor.

Düşük bütçeli gezginler TJ HostelBatumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırtçantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Tüm uygun Batum otelleri için tıklayın. Rezervasyonlarınızı hotelscombined.com sitesinde güvenle yapabilirsiniz.

Gürcistan gece hayatı denince akla Batum geliyor. Batum gece hayatı, Batum’a giden bazıları için ne yazık ki sadece kadın, kumar, bar, disko ve oteller gibi eğlence ve konaklama yerleri anlamına geliyor. Bu şehre her giden bu amaçlarla gitmese de böyle bir önyargı oluşmaya başladı. Yanı başımızdaki Gürcistan, sahip olduğu doğal ve kültürel zenginliklerine rağmen, yurtdışı seyahatlerde sadece Batum gece hayatı ve kumar olarak öne çıkması üzücü.

Uzun yıllardır ilgi gören bir destinasyon olmasına rağmen, Batum’da gece hayatı eğlence açısından çok fazla seçenek sunmuyor. Şehirde bar ve kafelerin yoğun olarak bulunduğu bellirli bir sokak yok. Ünlü Piazza Meydanı, yaz döneminde ise Batum Bulvarı çevresi hareketli olsa da mekan açısından çok fazla seçenek yok. Cafe, bar ve clublardan bazıları:

Black BuddhaBaratashvili 17, +995 422 27 69 51. President Palace Hotel’in zemin katında olan bir bar. Canlı müzik yok, 09.00-04.00 arası açık.

Espresso Bar SinatraDumbadze 12, +995 557 56 60 50. Kaliteli kahve ve nostaljik atmosfer. Pizza ve Meksika yemekleri sunuluyor. 08.00–01.00

Quiet Woman PubMazniashvili 27, +995 577 78 65 65, Piazza Meydanı’nda popüler Irish pub. Dışarıda oturma yerleri var. 11.00–02.00.

Art-Boulevard26 Maisi 2, +995) 555 95 66 85. Modern tasarımlı bir cafe, gece club havasına bürünüyor. Uluslararası menü. 10.00–03:00.

batum gece hayatı  Batum Gece Hayatı

Rendez-Vous LoungeVezha Pshavela 6, +995 422 27 48 33. Ünlü clublardan. 11.00–02.00

Eredeli’s BarN. Baratashvili St. 1, Expatların da takıldığı bar Avrupa Meydanı’na yakın.

Vinyl BarDumbadze str, +99593331499.  Avrupa Meydanı’nda İran Konsolosluğuna yakın. Pizza var, canlı müzik sunuluyor.

Batumi Soho Lounge, Batumi Club sheraton, Arena, Star, Bomba, İstanbul clubları bu tür pazarlıkların döndüğü yerlerin başında geliyor.

Kaliteli müzik, nezih ve ferah alan, eğlenceli ve sosyal bir ortam gibi beklentileri maalesef Batum gece hayatı ve Batumdaki diskolar pek karşılamıyor.

Batum-Ne-Zaman

Batum’a Ne Zaman Gidilir

Batum subtropikal iklime sahip bir şehir. Yani kışları ılık, yazları ise serindir. Yıl boyunca Karadeniz’den gelen sıcak ve nemli havanın etkisi altındaki Batum’da nemli bir tropik deniz iklimi egemen. Oysa Gürcistan’ın Doğu kesimlerinde hafif nemlilikten kuraklığa kadar değişen farklı özelliklerde iklim kuşakları görülüyor.

En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklıkları 22-24 °C civarında seyreder. Bu dönemde sıcaklık bazen 40 derecelere kadar ulaşabiliyor. Kış aylarında ise sıcaklık 4-6 °C arasında seyreder

Yaz sezonu boyunca Batum kıyıları, kafeler, restoranlar daha kalabalıktır. Mayıs ortası ile birlikte deniz sezonu başlar. Deniz tatili sevenler için bu dönem ve sonrası uygun olabilir. Daha sakin dönemde tatil yapmayı düşünenler Sonbahar başlarını tercih edebilir. İlkbahar trekkink, kamp ve doğa turizmi sevenler için uygun mevsimdir.

Son günlerde medyada “Gürcistan’ın ülkeye girişte ilaç yasağı uyguladığı” yönünde haberler yer almıştır. Gürcistan’a seyahat edecek yolcuların bu konu ile ilgili herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için uyarılara dikkat etmek gerekiyor. Gürcistan yetkili otoriteleri yolcuların ülkelerine girişte şahsi tedavilerinde kullanmak üzere beraberinde getirdikleri ilaçlara yönelik prosedürleri belirlemiştir.

Batum gezisi veya Gürcistan’a gideceklerin belirtilen hususlara dikkat etmeleri, ayrıca gereken hallerde Batum Başkonsoluğu ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Detaylı bilgi için: Soru ve Cevap sayfasına bakınız.

Gürcistan Vizesi

İki ülke arasında gerçekleştirilen özel anlaşma gereği, Türk vatandaşlarının pasaporta ihtiyaç duymadan, sadece nüfus kağıdı ile Gürcistan’a giriş yapılabiliyor. Turistik amaçlı seyahatlerde 90 güne kadar ülkede kalmak mümkün.

Türkiye ile Gürcistan arasında 10 Aralık 2011’de başlayan pasaportsuz geçiş kolaylığı ile ayda 180 binden fazla kişi Gürcistan’a geçiş yapıyor.

E-Posta listeme ücretsiz üye olun. Bedeva tatil yakalama şansı fırsatlarından ve seyahat ipuçlarından haberdar olun!

Görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazmayı unutmayın lütfen!
Facebook Yoldaolmak sayfasını takip edin! 
Positano-Yapilacak-Seyler
Baş harfleri büyük ve Türkçe olarak ad ve soyadınızı girin. Mailinize gelen onay linkini tıklayın. Maili almadıysanız spam kutusuna bakın.

Yeni yazıları eposta ile almak için abone olun. Onay maili almadıysanız epostanızın junk klasörüne bakın.

Feedburner

55 YORUM YAPILMIŞ

 1. Herkese merhaba, ben 1996’dan berı Batum’a gıden biriyimm. Kim dıyorsa hepsı yalan Batum’la ılgılı 2 şık var; ya gece hayatı, sonsuz eglence yada sadece tarıhı yerlerı gezmek aile ile bırlıkte… Bunları ıyı bır rehber dogrutusunda gerçekleştirebilirsiniz.

  Eğlence, discolarda eğlenebilirsiniz yada pub cafe veya canlı müzikli genelde grücülerin takıldığı taverna restaurant tarzı mekanlara takılarak eğlenebilirsiniz. Bunlar için nec53hotmaıl.com mail adresinden bana ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Arayın rehberlik için görüşelim.

 2. Arkadaşlar Batum hakkında birçok şey söyleniyor polis problemi var, alem problemi var vs vs bunlara aldanmayın. Bu hery erde aynı, insan kalkıp bilmediği bir yere cahil insanmışçasına giderse tabiri cayizse sömürülmeye mahkumdum. Aslen İstanbulluyum 2 senedir Batum’da iş yapıyorum. Restoranım ve günlük kiraya verdiğim dairelerim var. Eğer Batum’a gidiyorsanız otelleri tercih etmeyin, polis problemi oluyor. Disco açısındanda her discoya gitmeyin ve bilen biri yanınızda her zaman olsun.

  Bunların yanında kendi arabanızla gelmeyin, en azından rahat olursunuz. Eğer Batum’a gelme niyetindeyseniz bana ulaşabilirsiniz. Her türlü tavsiye, yardım, rehberlik vs çekinmeden bana ulaşabilirsiniz. Mesaj için watsapp:05373961727,, telefon numaram: +995555249250 ben mert.

  Ayrica casino turlarini secen misafirlerimize ucak gidis donus 5 yildizli otelde konaklama ve gece disco ve sinirsiz eglence organizasyonlari ucretsizdir. Detaylar icin arayabilirsiniz. 2 haftaya kadar acilacak ve Batum hakkinda bircok detaya yer verilen internet sitemizden de her turlu bilgiye ve tavsiyeye ulasabilirsniz.

 3. 2005 yılında Batum’a ve 2009 yılında da Tiflise gittim. Ikisi de is seyahati idi, o vakit tanıstıgım birkac kişi ile hala iletişimim sürüyor. Güzel insanlar, guzel bir ülke, iki güzel kent. Hayatımda yedigim en guzel mantıları orda yedim, yanliş hatırlamıyorsam Hinkhali deniliyor gurcu dilinde. O ne lezzet… Ve tabi ki o pideler… Her seferinde 2-3 günde 1 kg alıp döndüm memlekete. Unutmayın, mutlaka Hinkhali yiyin! :)

 4. Hüseyin says:

  Ben sınırda yaşıyorum. Görmeye değmez. Boşuna yorulmayın.

 5. Arkadaşlar Batum hakkında birçok şey söyleniyor; polis problemi var, alem problemi var vs vs bunlara aldanmayın. Bu her yerde aynı. İnsan kalkıp bilmediği bir yere cahil insanmışçasına giderse tabiri cayizse sömürülmeye mahkumdur. Aslen İstanbulluyum ve 2 senedir Batum’da iş yapıyorum. Restoranım ve günlük kiraya verdiğim dairelerim var. Eğer Batum!a gidiyorsanız otelleri tercih etmeyin polis problemi oluyor. Disco açısındanda her discoya gitmeyin ve bilen biri yanınızda her zaman olsun. Bunların yanında kendi arabanızla gelmeyin, en azından rahat olursunuz. eğer Batum’a gelme niyetindeyseniz bana ulaşabilirsiniz. Her türlü tavsiye yardım rehberlik vs çekinmeden bana ulaşabilirsiniz. Mesaj için Whatsapp:05374371718, telefon numaram: +995555249250 Ben Mert.

 6. Yakut Ersoy says:

  Ben 2007 senesinde Gürcistan’a gitmiştim. THY’nin ilk Batum seferleriydi. Ancak o zamanki hedef Kafkasların Gürcistan’daki zirvesi Kazbek dağı idi. Temmuz olmasına rağmen 3000 metre üstünde yakalandığımız fırtına, dağda daha çok vakit geçirmemize ve ve toplamda 12 gün olan sürenin şehir kısmına ayırdığımız süreden kısmamıza sebep oldu. Bu yüzden dönüşte gezeceğmiz Batum’u gezememiştik. Ancak Kafkas silsilesi ve etraftaki köy ve vadilerin güzelliğini tavsiye ederim.

  Mutlaka kamp malzemeli gidin ancak köylerde ev pansiyonlar mümkündü o vakitler, şimdi daha yaygındır. Tiflis’te ise 1 gece geçirdik. Klasik baş şehir. Ancak bu seyahat benim gerçek anlamda turist gibi degil de gezgin olmayı öğretmişti. Gürcistan’dan önce Tunus ve Prag’a turla gitmiştim. İlk defa kendi kendime seyahat planladım, arkadaşlarla araç (lada niva jeep) kiraladık vs. İşte bu dönüm noktasından sonra sadece 1 kez italya’ya turla gittim, sonrasında hep kendim plan yaptım; uçak-otel vs.
  Yazınız çok güzel olmuş, çok faydalı bilgiler var ve ilk fırsatta Batum’a gideceğim. Gidince haber veririm. :)

 7. Merhaba, biz de ailecek bu yaz Karadeniz’e ordan da Batum’a geçmek istiyoruz. Batum yazınızı okudum çok güzel bir yazı. Gezimiz inşallah güzel geçer. Ama Olcay Hanımın dediği gibi çocuklardan resim istemeleri garip.. Bizimkiler daha bebek ülkemizde öyle bir uygulama da yok. Bunu tam anlamıyla doğrusunu öğrenmem gerek. Yazınız için çok teşekür ederim.

 8. Fundaesra says:

  Batum’u sevdim. Hele de tüm şehri bisikletle gezebiliyor olmanız muhteşem. Gidiniz, görünüz.

 9. Ayşe Hekim says:

  Türkiye il sınırları içinde çocuğumla gidebileceğiniz bir şehir. Eşimle yakın bir zamanda gitmeyi düşünüyoruz. Insalah bir sey çıkmaz ve gidebiliriz.

 10. Zeynep Sarıca says:

  Batum da gitmek istediğim yerlerden biri fakat Sharm El Sheikh olsa daha da iyi olmaz mı ! Olur olur :))))

 11. Yasemin says:

  Çok güzel tanıtmışsınız, gitmiştim önceden, yeniden gitmiş gibi oldum…

 12. Bilgileriniz için teşekkürler. Mayıs’ın gelmesi dört gözle beklıyorum tatil için.

 13. Hüseyin Özdemir says:

  Ben de 23 Agustos 2014’te gittim ve teleferige bindim, şehri gezdim ve aynı gün saat 3 de çıktım.

 14. Güzel bir paylaşım olmuş. İş yerinden bir arkadaşım bayram tatilinde gitmiş fakat hiç memnun kalmamış. Bende gitmek istiyordum fakat anlattıklarından sonra baya bir şüpheye düştüm.

 15. nerdeyse 1 senedir kimse bişey yazmamış yokmu giden

 16. Yavuzhan says:

  Kuzey Bar & Restaurant
  Türkçe canlı müzik Türk ve dünya mutfağı alakalı personeliye 24 saat nezih ve rahat bir ortamda hizmetinizdeyiz.
  Adres:Marina Otel Yanı

 17. Burak Can says:

  Slm Arkadaşlar;Ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.%90 engelli oğlum adına bir araç aldım.Mahkeme kararı ile vasi kararı çıkarttım.Bu araçla Batum a giriş çıkış yapmamda bir sakınca var mı . Meil ile cevap verirseniz sevinirim.

  • Cihangir says:

   Çıkarsınız vekalette yurt dışına. Çıkma da kapsam içine alınsın. Bu arada ben bu çıkacağınız kapıda muayene memuruyu olarak görev yapıyorum.

 18. BatumKiralıkAraç says:

  Batum’da kiralık araçlar 60 Lari’den başlayan uygun fiyatlar. Telefon 0545 519 4509 bilgi alabilirsiniz.

 19. Merhaba, Trabzondan araç kiralayacağım, Batum’a geçmek istiyorum. Sorun yaşarmıyım kiralık araçta? Yaşamazsam araçla trafikte sorun yaşar mıyım? Teşekkürler.

 20. Batum gerçekten güzel ve tasarım görsel olarak da iyi.

 21. Merhabalar,
  Verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim..
  Pasaportsuz sadece kimlik ile Batum’a kendi şahsi aracımızla girdiğimiz zaman, kendi aracımızda yatmak şartıyla komple Gürcistan’ı gezmemiz mümkün müdür acaba ?
  Bazı kişiler, 24 saati aştıysanız içeride, çıkarken otel fişi istediklerini söylediler, biz 3 arkadaşız karavan tipi arabamız var onunla girmeyi düşünüyoruz da..

 22. Bektaş Doğan says:

  Merhaba benim sorum Sarp Sınır Kapısından motorsikletle geçmek istiyorum ve pasaportumu çıkartmadım. Acaba bi sorun olurmu yoksa pasaportu çıkartıp ondan sonra mı gitmeliyim?

  • Batum turu için pasaporta gerek yok. Motosikletin senin üzerine olması yeterli.

  • Batum gezi tecrübelerini yine yorum olarak yazarsan diüer okuyucular da fikir alır. Araçla mı gittin? Nasıldı Batum? Neler yaptın? Gezdiğin yerler? Tavsiyelerin?

   • Bektaş doğan says:

    Öncelikle mükemmel bi tecrübeydi. Kısa süre sizin önerilerinizide dikkate alarak gezdim dolaştım. Motorsikletimi içeri sokmadım trafik baya bi sıkıntı diye duyum almıştım garantiya alayım işimi diye. İçeri girdiğimde o kadar mükemmel bi görüntü karşılamıyordu beni ama ben tırsmadım:) daha sonra şehirmerkezi ve sahil kesimine girdikçe şehir kendinin güzelliğini gösterdi. Çoğu bina yapım aşamasındaydı. Bi otel bulup yerleştim 50 lari geceliğiydi. Daha sonra piazza meydanına gittim akşam canlı gürcü müziği dinleyip ismini okuyamadığım bi yemek yedim ve çok beğendim.:) şehir esnaf olarak çalışanların %90 ı kadın o yüzden güler yüzlerini bizden esirgemediler sağolsunlar. Yarın sabah sokak kaldırımında satılan ve önünde sıra olunmuş bi satıcı gördüm sonrada öğrendimki orda satılan ve benim içtiğim meyan kökü ymüş. Beğenmiştim. Daha sonra baya bi yezdim. Bisiklet kiraladım. Belediyenin tahsis ettiği. Ama onun için kart gerekiyordu bana otelde çalışan abla vermişti kartı lari yüklettim ve şehri bisikletle gezdim şehirde eğer kıyafet ve giyim aksesuarı almayacaksan gerçekten ucuz. Kıyafetleride bizden alıyorlarmış. Bi alman çiftle tanışmıştım. Beraber münich restaurant da yemek yedik iyi türkçe biliyorlardı avrupa turu yapıyorlarmış. Trafik olarak çok sıkıntı oldugunu hissettim şehrin hepsi büyüm mercedes bmw arabalar olunca caddeler sıkışabiliyor. Genel olarak bizle aynı tek farkı içki sigara çok ucuz. Evler yapısal olarak bana hep ingiltereyi hatırlattı. Şehir uyumuyor diyebilirim. Ve bizden 1 saat ilerdeymişler. Bende tabletime bakınca farkettim. Orda takkullan hat alabiliyorsunuz ve uluslar arası hatlar açık oluyor sana dakika sms ve mb veriyor ben almadım kafa dinlemek için ama 5 lari idi. 60 dk 25 sms 100 mb internet. Sınırdan yayan geçecek arkadaşlar geçmeden önce lari alsındar minibüsler var şehir içine giden 1 lariye götürüyorlar. Taksi içinde 15 lari istiyorlar ama pazarlıkla 10-12 lariye düşüyorlar. Alışverişte bizim gibi arkada dolaşan hiç mağaza çalışanı görmedim ben. Buda iyi dileklerim arasında:) belki bu hafta sonuda tiflis e giderim. Orayı çok övdüler batumda daha büyük filan diye. Orayıda görmek istiyorum:)

   • Nihal AYNUR says:

    mERHABALAR BEN HAFTAYA BATUMA EŞİM VE OĞLUMLA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. FAKAT ŞÖYLE BİR SORUN VAR DUYDUĞUMA GÖRE ÇOCUKLARIN NÜFUS CÜZDANINDA RESİMLERİ OLMASA ALINMIYORMUŞ. DOĞRU MU YADA NEDEN BÖYLE BİR YASAK GEREK GÖRÜLMÜŞ ?? BUNUN CEVABINI BEKLİYORUM SİZDEN. VE ARABAMIZ ÖZEL BİR İLAÇ FİRMASININ ADINA KAYITLI ODA SORUN OLUR DİYORLAR. ÖYLE BİR DURUM VARSA GİTMEKTEN VAZGEÇECEĞİZ.

    • Öncelikle aracın adınıza kayıtlı olması gerekiyor veya şirketten noter tasdikli izin verilmiş olması gerekiyor. Çocuklar için kimliklerinde fotoğraflı olması konusunda bilgim yok maalesef. Batum Büyükelçiliğine telefon açabilirsiniz sorularınız için.

    • Evet çocukların kimliğinde fotoğraf olmadığından son kontrolden geri çeviriyorlar, aman gitmeyin.

 23. Hakan Duyan says:

  Merhabalar, Gürcistan’a girişte pasaporta gerek olmadığı kimlikle girebileceğimiz yazıyor. Fakat ilerki vizesiz yurtdışı seyahatlerimizde pasaportta bu ülkeye sorunsuz giriş ve çıkış yaptığımıza dair işimize yaraması açısından Gürcistan’da işletebilir miyiz?

  • Dilerseniz Gürcistan’a pasaportla da giriş yapabilirsiniz. O zaman 15 TL yurtdışı çıkış harcı ödemeniz ve ülkeye girişte havalimanına pasaportunuzu görevliye göstermeniz gerekiyor. O zaman pasaportunuza kaşe vurulur.

   Ancak Gürcistan vizesinin, vizesiz diüer ülkelere girişinde bir katkısı olur mu bilinmez. Gerekli rezervasyonları yaptığınız sürece, muhtemelen vizesiz ülkelere girişte sorun yaşamazsınız.

 24. rehber53 says:

  Tekrar Merhaba arkadaşlar.
  Kullanığınız ilaçların recetelerini yeminli Gürcü tercümana tercüme ettirip, noter tasdikli olarak yanınızda bulundurursanız herhangi bir sorunla karşı karışıya kalmazsınız.

  Aksi halde Gürcistan’a kullandığınız ilaçlar olsa bile sokamazsınız.

 25. rehber53 says:

  Herkese Selamlar.

  Gürcistan (Batum’a ) gidecek arkadaşlara önemli uyarımız..
  LÜTFEN DİKKATE ALINIZ

  Gürcistan’a seyahat esnasında ağrı kesici dahil hiç bir ilaç getirilmesi aksi takdirde ağır para ve hapis cezası vardır. Bir Hafta önce 40 a yakın türk vatandaşı bu durumdan dolayı içeri alınmıştır. Eğer yanınızda olması şart dediğiniz ilaç isimlerini kağıda yazarak yanınızda bulundurur ve ilacınızı Batum’da eczaneden Tek OLARAK alarak (Tablet veya kutu halinde değil) kullanabilirsiniz.

  Yahut Gürcüce bilen biriyle hastaneye giderek o ilacı yazırabılırsınız ama yazılan reçeteyi atmamak kaydıyla yanınızda bulundurmak zorundasınız.

 26. Pasaport ve vizesiz gidilebileceği için gitmek konusunda bir hayli heyecanlanmıştım ancak başka sitelerde ne maksatlarla gidildiğini görünce hevesim kursağımda kaldı diyebilirim.

  • Başkalarının ne amaçla seyahat ettiğinin, sizin seyahat anlayışınıza etkisi olmaması gerekir. Siz eğer şehri keşfetmeye, yeni bir yer görmeye gitmek istiyorsanız, bu seyahate çıkmak ve ya Batum’a gitmek için yeterli bir sebep. bana göre Batum, ortalama bir Türkiye şehriden çok daha güzel ve görmeye değer bir yer.

 27. Rehber53 says:

  Batum’da tadılması gereken önemli içecek Kindzmarauli Marani üzüm şarabıdır. Katkısız saf üzümden ve şeker içermeyen içkidir. Tavsiye ederim. Satış Fiyatı 7 Gürcü Lari’sidir. Büyük şişenin fiyatıda 12 Gürcü Lari’sidir ve natakhtari buğday Birası ile kafayı çabuk blursunuz :)

 28. Rehber53 says:

  Batum’a kimlikle giriş yapacak arkadaşlar dikkat etmeniz gereken bir şey var. kimliğiniz yırtık eski kenarları kesilmiş olmaması lazım ve mühürün belirgin olması gerekiyor. Aksi taktirde içeri girişiniz çok zor olur. Ehliyet kabul edilmiyor, pasaportu olan arkadaşlar işin sağlam olması için yanında bulundurmaları çok iyi olur.

 29. Rehber53 says:

  Batum’a seyahat etmeyi düşünen arkadaşlar, uçak bileti alırken geleceğiniz yerden HOPA diyede bakabilirsiniz. HOPA yurt içi uçuş olduğu için bilet fiyati biraz daha ucuzdur.

 30. Rehber53 says:

  Batum Hakkında Bilgi ve Rehberlik İçin emrullahkkomurcu@hotmail.com adresine ulaşabilirsiniz.

 31. Bilgiler çok güzel, teşekkürler.

 32. Batuma uçak bileti için Pegasus’tan satın aldım ve çok güzel bir seyahat gerçekleştirdim.

  • Ben de Pegasus ile Batum’a gitmiştim. Oldukça konforlu bir seyahatti, ancak sırt çantam İzmir-İstanbul-Batum aktarmasında kayboldu. Ancak 1 hafta sonrasında bana ulaştırabildiler.

   • Pegasus nasil bilemem, ama genel olarak, seyahat sirasinda valiz gec gelirse, belli bir sure idare edebilecek kiyafeti satin alip, havayollarina fatura etme hakki vardir.

 33. Batumi is resort city. Surely, Georgia is a poor country, but not poorer than many countries.

 34. Perareat says:

  Batum gece hayatı çok renkli değil. Barlarda çok kızlar Türk müşterilerini bekliyor. En çok onlar geliyor.

 35. Hakan-Tuba says:

  Bayramda çok çok çok işimize yaradı bu bilgiler. Biletimizi Pegasus’dan aldık, yazılarınızı print ettik ve sokak sokak gezdik. Batum’u çok beğendik, yeşil bir şehir, güvenli ve yemekler şahane. Tavsiye ederiz biz de.

 36. Olcay T. says:

  Pasaportum henüz yok ve hiç yurtdışına çıkmadım. Galiba pasaportum olmadığı halde gittiğim ilk yurtdışı deneyimim Batum olacak.

 37. Kemal bey yazılarınızdan sonra ben de merak ettim ve ay sonuna biletimi aldım. 2 gün yeter diye düşünüyorum. Bu mevsimde tatile çıkmayı seviyorum, daha sakin ve kalabalık yok. Batum da öyle olacak gibi. Teşekkürler bilgiler için.

DENEYİMLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hakkında  |  Reklam  |  Arşivler  |  Medya  |  Konuk Gezi Yazıları  |  Rotalar Copyright © 2011-2015 Yolda Olmak! Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.
78 Kişi Online
Gezi yazıları içerisinde arama yapın
SSL