Asya’da Gece Hayatının Başkenti: Pattaya

Asya’da Gece Hayatının Başkenti: Pattaya

15 Nisan 2013, 21:55 

Tayland, 16 milyon turist akını ile Asya’nın primer turistik destinasyonlarından biri. Tarihte hiç sömürge olmamış ülke, güçlü batı etkisine rağmen, köklü kültür bütünlüğünü büyük ölçüde zarar görmeden koruyabilmiş. Tipik Tay insanı hala tarım işiyle uğraşan köylü ve balıkçılardan oluşuyor. Budist tapınaklarındaki geleneksel sahne ise olduğu gibi duruyor.

Oysa olduğu gibi kalamayan bir yer var ki şimdi dünyanın en ünlü gece hayatına ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar adı dahi bilinmeyen, kendi halinde bir köy olan yer şimdi her gün oluk oluk turistin aktığı bir şehir haline gelmiş. Dünyanın her yanından ünlü gece hayatı atmosferini çılgınca yaşamaya gelen batılı yabancılara hizmet ediyor. Evet burası Pattaya, burada umursanan tek şey eğlence ve sex.

Pattaya bu günah şehrine evirilmeden önce kendi halinde yaşayan sakin bir balıkçı köyüydü. 1960’larda Amerika ve Vietnam arasındaki savaş sürerken, bir grup askerin dinlenmek için şehre gelmesiyle kaderi tamamen değişiyor. Askerler ve denizciler 1970’lerin ortalarında ayrıldığında, onların yerini batılı turistler almaya başlıyor. Pattaya artık dünyanın en ünlü gece hayatının yaşandığı yer olmuştur bile. Bundan 40 yıl önce, kıyı boyunca uzanan çok az kişinin yaşadığı bu birkaç köy, şimdi her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Pattaya-Plaj-Beach

Pattaya

Pattaya-Beach-Tayland

Pattaya Beach Road

Sadece Tayland’ın değil tüm Asya’nın en popüler dinlenme ve eğlence merkezlerinden biri olan Pattaya, başkent Bangkok’un 155 km güney doğusunda bulunuyor. Bangkok merkezdeki otobüs terminallerinden veya havalimanından 2 saatlik bir otobüs yolculuğu ile şehre ulaşılabiliyor.

Şehrin merkezi, Central Pattaya veya Pattaya Klang olarak geçiyor. Central Pattaya’da, Beach Road yolu boyunca uzanan Pattaya Plajı ise şehrin en ünlü plajı. Kirlilikten dolayı yüzmek için pek tavsiye edilmese de, kahverengimsi kırmızıya çalan plajı gün boyu tatilcilerin akınına uğruyor. Çok çeşitli konaklama seçenekleriyle şehrin en ünlü plajı konumunda.

Central Pattaya’nın 4 km uzağında yer alan, 6 km uzunluğundaki Jomtien Beach ise kalabalıktan ve gürültüden kaçıp kafa dinlemek isteyenlere hitap ediyor. Jomtien çevresinde oldukça lüks otel, condominium ve restoranlar yer alıyor. Hem şehrin renkli gece hayatını keşfetmek hem de huzurlu bir deniz keyfi yaşamak isteyenleri için uygun bir konaklama bölgesi konumunda.

Pattaya-Beach-Tayland-Plaj

Pattaya Plajı

Pattaya’da, 1500’den fazla bar-beers (bira barları) bulunuyor. Barlarda çalışan kızların çoğu Tayland’ın fakir bölgesi olan Kuzey Doğu Tayland’dan geliyor. Yoksulluk içerisinde yaşayan yaşlı anne ve babalarına, belki de çocuklarına para göndererek onları yaşam şartlarını biraz olsun iyileştirmeye çalışıyorlar. Kendilerinden iki kat yaşlı olan farang erkek arkadaşlarıyla evlenme ve hayatını kurtarma hayali kuruyorlar. Burada sadece kadın fahişeler değil aynı işi gören erkek fahişeler de turizm endüstrisinin hizmetinde.

Beer-barlarda bira fiyatları, ünlü Walking Street’ teki barlara göre daha ucuz. Bu barlar Soi 7, Soi 8, Walking Street, Pattaya 2nd Road, Beach Road ve Soi Bua Khao ve Jomtien çevresinde yoğun olarak bulunuyor. Go-go barlar olarak adlandırılan striptiz barlar ise Soi Pattayaland 1, 2 ve 3, Walking Street üzerindeki Soi Diamond ve bir kısmı da Beach Road üzerinde yer alıyor. Çoğunlukla gürültülü olan bu yerlerde içki fiyatları daha pahalı.

Taylandlı kızların çalıştığı açık hava barların bir çoğunda bilardo masası, dart ve spor kanallarına ayarlanmış LCD’ler bulunuyor. Öğlen sonrası gibi yaşlı ve yalnız farang (Thai dilinde yabancılar) taburelerde oturup biralarını içmeye başlıyor.

Tayland gece hayatı

Tayland gece hayatı

Pattaya-Gece-Hayati

Walking Street Bar kızları

Pattaya gece hayatı, Güney Asya’nın, belki de dünyanın en ünlü gece hayatı olarak geçiyor. Pattaya seks endüstrisinde, 6 ile 20.000 kadar Taylandlının çalıştığı düşünülüyor, bunların bir bölümünü de Ruslar oluşturuyor. Birkaç özel gay otel ve gay seks barlar ile Pattaya aynı zamanda Tayland’ın en büyük eşcinsel sahnesidir.

Benzer manzara ülkenin diğer yerlerinde de aynı anda yaşanıyor. Phuket’te Patong, Bangkok’ta Patpong, Nana ve Soi Cowboy caddeleri Tayland gece hayatının en ünlü yerleri. Bu ünlü caddelerde sıralanan barlarda, dansçı Pattaya kızları dans ederken, müşteriler de yanlarında kendilerine eşlik eden bar kızları ile sohbet ederek onları izliyor. Barda hosteslik hizmeti yapan bar kızlarla sohbet ve şakalaşmalarla gün batırılıyor.

Pattaya-Sunset

Plajdan günbatımı manzarası, Pattaya

Pattaya gece hayatının kalbi ise Walking Street. Parlak neon tabelaları altında sokak boyunca, 100’den fazla bar, 30’dan fazla go-go bar (striptiz bar), disko, kabare showlar, masaj ve güzellik salonları uzanıyor. Gerek etnik gerek dünya mutfağından her türlü lezzeti sunan restoranlar da bu eğlence mekanların arasına serpilmiş durumda yer alıyor.

Gece hayatı gece 10 gibi başlayıp haraketlilik sabaha kadar sürüyor. Walking Street akşam 6 ile gece 2 arası trafiğe kapalı. Yasal kapanma süresi 02.00 olsa da bazı bar ve diskolar sabaha kadar açık kalıyor.

Blues, RnB ve Rock tarzı müzik dinlemek için The Blue Factory ve Rolling Stone gibi müzik barlar, vokalistleri çoğunlukla Filipinli olan müzik gruplarıyla ve modern ekipmanları ile güzel işler çıkarıyorlar. Club Insomnia, Tony’s Entertainment Complex, Candy Shop gibi eğlence mekanları saat 21:00 gibi canlı müzik grupları inle müşterileri kendilerine çekiyor.

Pattaya Walking Street

Pattaya Walking Street

Pattaya-Bar-Gece-Geceleri-2012

Pattaya gece hayatı

Pattaya-Ladyboy-Alcazar-Show

Alcazar Show, ladyboylar (WikiPedia)

Sadece gece hayatıyla değil eğlence ve alışveriş olarak da güzel bir yer Pattaya. Golf sahaları, bungy-jumping, gokart, su sporları, dalış, windsurfing, kitesurfing gibi aktiviteler ile su sporu meraklılarına oldukça zengin aktivite fırsatı sunuyor. Şehrin yakınlarda bulunan Mercan Adası insanın gözlerini kamaştıracak kadar beyaz kumlara ve harika denize sahip.

Yerel turizm yetkilileri Pattaya’nın imajını geliştirmek için çok çalışıyor Şaşırtıcı derecede başarılara imza atarak, tema parkları, golf sahaları, alışveriş merkezleri inşa ettiler. Aileler ve yaşlı çiftleri yılın her mevsiminde çekebilecek daha sofistike butik otel hizmetleri ve restoranlar üzerine odaklandılar.

Şehrin atmosferi bir ölçüde değişmiş olsa da Pattaya gece hayatı akıllarda hep kalacak: Çılgın ve sınırsız!

Pattaya-Bar-Girls

Pattaya bar kızları

Ülkemizde de Pattaya turları oldukça ilgi görüyor. Turizm firması reklamlarında egzotik Tayland turları ve Bangkok turları boy boy listeleniyor. Tayland turları, egzotik yanı ve ucuz olması ile oldukça ilgi görüyor. Seks turizmi için Tayland’a gelen turistlerin bir çoğu ünlü Pattaya gece hayatı eğlencelerini yaşamadan dönmüyor.

Couchsurfing sitesinden tanışıp evine misafir olduğum Hayko ile otobüsle Bangkok’tan Pattaya’ya geldik (115THB, 7TL). Soi L.K. Metro yakınlarında PS Apartment Guest House’a yerleştik (500THB). Soi Diana ve Soi Buakhao arasında, çok sayıda bar, restoran ve misafir evi ile otelin bulunduğu bu bölge, her bütçeye uygun çok sayıda ekonomik konaklama fırsatı sunuyor. Ünlü Walking Street’e 15 dakikada yürüyerek gitmek mümkün. Bu bölgede, The Metropole Hotel ve The Areca Lodge gibi daha lüks konaklama sunan oteller de bulunuyor.

Pattaya-Street-Tayland

Pattaya LK. Metro Street

Dünya turu gezime Ağustos 2010’da Tayland turu ile başlamıştım. Yeni Zelanda’ya geçmeden önce Pattaya’da 1 ay kalarak hayatımın en uzun süreli kesintisiz tatilini yapmıştım.

Hayko ile gönlümüze göre barlara takılıp eğlendik, güldük, yedik içtik. Hindistan ve Nepal konusunda uzman olan gezgin arkadaşlarım Sinan ve Pırıl ile de Pattaya’da buluştum bir gece.  Kendilerinin seyyahhane.com adlı web sitesi bulunuyor. Birlikte keyifli bir akşam geçirdik.

Pattaya-Gezi-Rehberi  Pattaya-Hakkinda-Hersey  Pattaya-Hava-Durumu Pattaya-Nasil-Gidilir

Day 554: Tayland:43, Pattaya, 8 Şubat 2012

E-Posta listeme ücretsiz üye olun. Bedeva tatil yakalama şansı fırsatlarından ve seyahat ipuçlarından haberdar olun!

Görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazmayı unutmayın lütfen!
Facebook Yoldaolmak sayfasını takip edin! 
Positano-Yapilacak-Seyler
Baş harfleri büyük ve Türkçe olarak ad ve soyadınızı girin. Mailinize gelen onay linkini tıklayın. Maili almadıysanız spam kutusuna bakın.

Yeni yazıları eposta ile almak için abone olun. Onay maili almadıysanız epostanızın junk klasörüne bakın.

Feedburner

28 YORUM YAPILMIŞ

 1. Duygu Çığa says:

  Yazınızı okurken aklımı Paulo Coelho’ nun Zahir kitabından, kısa bir esinti süpürdü. “Tüm bir kente bakmak ve orada neler olduğunu anlamaya çalışmak, barları gezmek, turist rehberlerinin hiçbirinde yer almayan caddelerde dolaşmak, kendilerini yeniden bulmak için kaybolmak yerine, insanların tek yaptıkları tekneye binmek ve bir resme bakmak, tek bir resme.”

 2. Duygu Çığa says:

  Güzel bir şehir ve güzel deneyimler.

 3. Orlando says:

  Slm Arkadaslar sizden yardımcı olmanizi istiyorum. Biz de Pattaya’ya gideceğiz 2 kişi airof airlesle gidiş-dönüş tek kisi 1200 bilet bulduk. Airof Ailerles iyi mi? Bir de orada kac para yeter? 2, kısiyiz bilet haricinde hangi Hotel’de kalinmali.

  Bazı arkadaslar peynir falan yok diyor. Yemek konusunda nerden yiyebiliriz? 10 gunluk icin bize 50 bin baht yeter mi? Çok merak ediyoruz gercekten buralar ucuz mu? Şimdiden yardımlarınız icin tesekkur ederim.

 4. Arkadaslar Pattaya’dan yakın zamanda dondum ve Pattaya’nın rüya gibi bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bir tatilcinin arayicagi her sey burada var. Özellikle guvenlik muthis ve gece gec saatlere kadar disardaydim. Gece hayatinin bu kadar hizli oldugu yerde en ufacik bir olumsuz olay bile gormedim. Guvenlik disinda da, ayrica dogal guzellik ve eglence harika. Bu ikinci gidisimdi veilk seferinde acikcasi bu kadar eglenememistim. Tabi bu kadar eglenmemde netten tanisdigim Turgay abinin cok fazla katkisi oldu. Kendisine biz kez daha cok tesekkur ederim. Bence Pattaya’yi herkes muhakkak en azindan 1 defa gormeli diye düşünüyorum. Pattaya’ya giden arkadaslari muhakkak Turgay (alex) abiyle kontak kurmalarini oneririm.

 5. PattayaAlex says:

  Qurkan arkadas sana kesinlikle katiliyorum. Gece hayati olarak Pattaya’yi dunyada tek gecerim. Ben 6 yildan beri burda yasiyorum. Burda yasamayada devam edicem. Bana burayla ilgili her turlu soru yoneltebilirsiniz. Özellikle yeni gelicek arkadaslara tavsiyelerim olucak. Telefon numaram +66827140424 bana bu numaradan veya bu numarayi kaydederseniz Whatsapp ve Tango’dan da gorusebiliriz.

 6. Ben daha once bir defa gittim ve tadi damagimda kaldi misali :D Ekim ayini iple cekiyorum ve bir daha gidecegim. Bu sehrin sadece sevmedigim, yani kokusu onun disinda her sey cok ama cok guzel. Zaten arkadaslar burada para harcarken insana en cok koyan otel bar masaj eglence ucretleri degil, sadece hava yolu ulasimi cok pahali. Orda 2 haftalik eglence parasini 1 defa da ucak biletine veriyorsun, degmiyor degil, acnak ben o kadar ulke gezdim, hic birinde bu kadar eglenmedim.

  Gidecek arkadaslara siddetle ve siddetle tavsiye ediyorum. Ölmeden once gorulecek yer Pattaya. Ben bunu bilirim. Şimdiden gidecek arkadaslara bol eglenceler. Ladyboy cok fazla, dikkat edin. Sonra benim gibi otel odasinda anlayinca gecici sok yasamayin. Kapinin onune bırakmak zorunda kaliyorsunuz. :)

 7. Süper masaj salonları var. 10 dolar, kesin gidin derim, Bangkok’da Pattaya’da.

 8. Dunyanin en guclu develti haline gemekte şimdiye kadar butun insanlar tek bir cati altinda olsaydi, butun hepsi de bunlarin hic bir sekilde kötuluk olmasi hic bir ifade kullanilis mazdi. Butun insanlar musluman olmus olurlardi. Butun dunya kardesligi hos guzel iyi olurdu.

 9. Alex Pattaya says:

  Yillardir Pattaya’da yasiyan biri olarak deneyimlerimden faydalanmak isteyen arkadaslar olursa, bana pattayaalex@hotmail.com mail adresimden ulasabilirler. Her turlu soruyu rahatlikla sorabilirsiniz.

 10. Lütfen, Pattaya ve Tayland ile ilgili sorularınızı veya organizasyonlarınızı pattayarehberi.com sitesindeki TAYLAND FORUM sayfasından yapınız.

  Buradan sadece deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Kurala uymayan yorumlar onaylanmayabilir. Yorum ve önerileriniz çok için teşekkürler.

  • Selam, ben de Tayland’ı merak edenlerdenım. Yalnız basıma mı gitsem, yoksa turla mı gıtsem daha ıyı olur?

   • PattayaAlex says:

    Kesinlikle yalniz gel Selman kardes. Böylece hem daha rahat hareket edersin hem de tasarruf saglarsin.

 11. Kemal Abi Aralığın 1’inde Tayland’a gidiyorum. Tek gideceğim için sitene birlikde gidicek arkadaş arıyorum diye yorum yazmıştım. Siten sayesinde bir abi aradı beni. Kısmetse birlikte giceceğiz, gelicek arkadaşlar varsa tekrardan numaramı versem kızmassın umarım. 0542.212.8309 Tekrar teşekkürler.

 12. 27 Eylül’de Pattaya’ya gidiyorum. Bana gezmemde yardımcı olucak arkadaş arıyorum. Numaram 0554 486 18 00.

 13. Selam arkadaşlar, 1/12/2013 Tayland gidiş dönüş bileti aldım yanlız gidiyorum. Birlikte gidicek arkadaş arıyorum. Tel numaram vereyim: 542 212 83 09. Herkese iyi bayramlar.

 14. Ali Erhan Ateş says:

  Fotoğraftaki dövmeli adam Pattaya’da çok meşhurmuş. Kanadalı öğretmen, adı Sharky. Vücudundakiler de Maori dövmeleriymiş, figürleri.Facebookta bayağı hayranı var. Gidersem tanışmak istiyorum. Not ettim.

 15. Merhaba, ben de onumuzdeki hafta Pattaya’ya gidiyorum. Pattaya’da bungee jumping yapacagim yer var mi?

 16. Nazif Temur says:

  Şahsen gittim, 18 saat suruyor, yanında arkadaşlarınız varsa zaman su gibi akıyor inanın. Çoğu şeyin orjinali orda yarı yarıya satılıyor. Her gelişimde elim dolu dönüyorum. Gezilecek mükemmel bir yer tek eksiği yemekleri.

  • A.Ulvi Karadeniz says:

   Zaten Tayland’ı merak ediyordum. Gezi yorumlarından sonra daha çok merak etmeye başladım. :) Nazif abinin dediği gibi tek olumsuzluk yemekleri olacak herhalde! :(

 17. Akin Eren says:

  Guzelim plajda denize girememek kotuymus. Sirti dovmeli adam da ilgincmis :)

  • Barış Kara says:

   O denizde suya giren çok kimse gördüm ben. Su yüzmek için elverişli değil dediler, ben de girmedim. Plajda nerdeyse adım atacak yer yok, ben akşamları plajı daha çok sevdim.

  • O sırtı dövmeli arkadaşın adı Tim Ward.

 18. A. İsmail KARA says:

  Pattaya bu gece hayatı ile kendine göre bir ekonomi geliştirmiş. 3 yıl önce oradaydım. Dünyadaki mali kriz şehre hiç uğramamış gibiydi. Tabi bu Pattaya’ya gelen turistlerin kalitesini de etkiliyor tabi. En azından ben gördüğümde öyleydi. Sokakta üzerilerinde bir şort ve atletle dolaşan çok Hitli, iranlı ve belki de Türk vardı.

  Uzunca bir zamandır bu konuda bazı akademik araştırmalar da yapıyorum. Şehir yönetimi bu turist kitlesini ve şehrin dünya çapındaki sex endüstrisinde istenmeyen ününü değiştirmeye çok çabalıyor. Takip ettiğim kadarıyla da başarması zor görünüyor.

 19. Gazi Ateş says:

  Pattaya’nın dünyaca bu kadar ünlü olmasının hikayesi bana ilginç geldi. Mereak ettiğim ve görmek isteiğim bir şehir. Sitedeki diğer Pattaya yazılarınızı da okudum. Çok şey öğrendim.

  • Gökhan Özden says:

   Ucuz uçak bileti konusunda Etihad havayollarını tavsiye ederim, Skyscanner’dan inceleyebilirsin. Al pasaportunu ve koy cebine paranı bas git. Ufak bir çanta yeterli, eşya götürmeye bile gerek yok. Ttshirt, terlik gibi şeyler orada daha ucuz zaten.

 20. sayende yine güzel bir blog keşfetmiş oldum. bu kaçıncı bilmiyorum valla :)
  yalnız pattaya ile ilgili senden ve sözlük’ten okuduklarım acil tarafından oraya gitme fikri uyandırdı bende. gerçek manada eğlencenin ana vatanı gibi duruyor. bekran’dan sonra yeni gezginlerle bir akşam yemeği güzel olsa gerek. unutmadan vietnam vizesi için bol şans, umarım sorunsuz ve ucuz! bi şekilde halledersin..

  • Pattaya yazısını ileride genişletmeye çalışacağım. Pattaya deyince herkesin aklına sex turizmi geliyor ama Pattaya sırf bununla anılırsa haksızlık olur. Eğlence kavramının hakkını veren bir şehirdir.

   Sinan ve Pırılla buluşmak benim için oldukça keyifliydi. Vietnam vizesi için savaşa devam :) Teşekkürler Uğur. Atla gel, Pattaya’da buluşalım.

DENEYİMLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hakkında  |  Reklam  |  Arşivler  |  Medya  |  Konuk Gezi Yazıları  |  Rotalar Copyright © 2011-2015 Yolda Olmak! Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.
65 Kişi Online
Gezi yazıları içerisinde arama yapın
SSL